مقالات

مزایا و معایب سنگ روی گلدان برای گیاه

مزایا و معایب سنگ روی گلدان برای گیاه

مزایا و معایب سنگ روی گلدان برای گیاه

بیایید تا با هم مزایا و معایب سنگ روی گلدان برای گیاه را بیاموزیم. امروزه استفاده های مختلف از سنگ ها در کنار گیاهان بیش از پیش رایج شده و به ترند روز گیاهان تبدیل شده است. از استفاده های مختلف سنگ ها در کنار گیاهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

به عنوان زهکشی، روی خاک گلدان، در تراریوم، در ترکیبات خاک گدان که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. ما در این مقاله قصد داریم، تا مزایا و معایب سنگ روی گلدان برای گیاه و دلایل مختلف استفاده از سنگ روی گلدان را بررسی کنیم.

موارد استفاده سنگ روی گلدان برای گیاه

از موارد استفاده سنگ روی گلدان برای گیاه، به همراه بررسی مزایا و معایب آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حفظ گرما

سنگ ها توانایی جذب گرما از نور خورشید را دارند و پس از غروب خورشید گرمای ذخیره شده را به آرامی آزاد می کنند. همچنین، مانعی برای خروج سریع گرما از خاک در شب می باشند. در نتیجه موارد فوق بسته به نوع گیاه و آب و هوای محیط که گیاه نیاز به حفظ گرما دارد یا نیاز به آب و هوای خنک تر دارد، استفاده از سنگ می تواند تاثیر متفاوتی داشته باشد.

حفظ رطوبت

قرار دادن سنگ ها در خاک اطراف گیاهان، یک راه عالی جهت افزایش رطوبت برای گیاهان آپارتمانی است. میزان حفظ رطوبت بسته به سایز و جنس سنگ ها متفاوت است. در این مورد هم این نکته بسته به نوع گیاه می تواند تاثیر متفاوتی داشته باشد. مثلا برای گیاهانی که رطوبت دوست هستند، مانند گیاهان استوایی، استفاده از سنگ روی گلدان می تواند مفید باشد. برعکس این مهم برای گیاهانی چون کاکتوس امری مضر باشد.

فرسایش خاک

سنگ ها با قرارگیری در سطح خاک مانع از حرکت خاک و پخش شدن آن به واسطه باد یا پاشش آب، مخصوصا در گلدان گیاهانی که در بالکن یا باغچه ها هستند، می شود. در نتیجه از کاهش حجم خاک و فرسایش آن توسط باد و سایر عوامل محیطی جلوگیری می کند.

وزن خاک

از طرف دیگر سنگ ها می توانند به واسطه نیروی وزن خود، بسته به حجم مورد استفاده و نوع سنگ باعث تراکم و فشرده شدن خاک شوند. این مهم برای گیاهانی که نیاز مبرمی به خاک سبک دارند می تواند آسیب رسان باشد. در نتیجه، با توجه به نوع نیاز گیاه و خاک مورد استفاده، نوع سنگ انتخابی باید مناسب باشد.

علف هرز

سنگ ها با مسدود کردن نور خورشید در مکان هایی که گیاه رشد نمی کند، از رشد علف های هرز جلوگیری می کنند. سنگ ها همچنین رشد علف های هرز را به طور فیزیکی دشوار می کنند؛ زیرا آن ها نمی توانند به راحتی به سنگ ها نفوذ کنند یا در آن ها ریشه رشد دهند. اما این نکته حائز اهمیت است که خود این امر برای گیاهانی که رشد و زاد و ولد آن ها در سطح خاک به صورت پراکنده رخ می دهد، می تواند مانعی برای رشد آن گیاه باشد.

مواد شیمیایی

در بسیاری از مواقع، افراد برای زیبایی، از سنگ هایی با رنگ مصنوعی استفاده می کنند. برخی از رنگ ها حاوی مواد شیمیایی سمی برای گیاه هستند، که به آن آسیب می رساند. وقتی سنگ های تزئینی در معرض آفتاب و آبیاری قرار می گیرند، مواد شیمیایی موجود در رنگ ها در خاک گلدان حل می شود و ممکن است به گیاه آسیب برساند. برای پیشگیری از این امر مطمئن شوید، که فقط از سنگ های طبیعی ای استفاده می کنید که فاقد مواد شیمیایی مضر یا مصنوعی هستند.

استقامت پایه‌ گیاه

سنگ ها با قرار گرفتن در سطح خاک مانع از حرکت و جابجایی خاک به دلایل محیطی مختلف و در نتیجه شل شدن گیاه در جای خود می شوند. بنابراین، حتی در مرحله جابجایی نیز می توان روی استقامت ریشه و گیاه حساب کرد.

حفظ خاک

احتمالا پیش آمده که هنگام آبیاری به دلیل فشار آب مقداری از خاک گلدان از آن خارج شده و بیرون می ریزد یا به مرور گودالی در گلدان ایجاد می شود. وجود سنگ ها مانع خوبی برای پاشش خاک و ایجاد گودی در هنگام آبیاری به بیرون از گلدان و در نتیجه حفظ خاک و مواد معدنی و محیط مناسب رشد است.

زیبایی

به عنوان کاربرد آخر می توان به استفاده جهت ایجاد زیبایی اشاره کرد. سنگ ها با توجه به تنوع رنگی و اشکال مختلف خود می توانند به عنوان یکی از عناصر طراحی داخلی در کنار گیاه استفاده شوند.

باورهای اشتباه

در این بین یک سری اشتباه رایج راجع به مزایا و معایب سنگ روی گلدان برای گیاه وجود دارد. در ادامه به بیان این موارد می پردازیم:

  1. جلوگیری از آفات

یکی از باور های رایج و اشتباه در استفاده از سنگ ها این است، که مانع رشد و گسترش آفاتی چون پشه قارچی که در خاک گیاه رشد می کند، می شود. پشه های قارچی برای تخم گذاری به دنبال خاک مرطوب هستند، به همین دلیل است که تعداد زیادی از آن ها در اطراف گیاهان آپارتمانی زندگی می کنند.

باور عمومی بر این است که قرار دادن سنگ ها برای پوشاندن سطح خاک گیاهان، از تخم گذاری پشه های قارچی جلوگیری می کند. اما در حقیقت، پشه های قارچی حشرات بسیار کوچکی هستند؛ و سنگ ها و سنگریزه ها خیلی بزرگ هستند. در نتیجه، شکاف ها و فضای کافی برای ورود پشه‌های قارچی به خاک وجود دارد.

  1. ممانعت از تنفس خاک و ریشه

یکی از نگرانی هایی که در استفاده از سنگ روی گلدان برای گیاه وجود دارد، ممانعت از تنفس گیاه است. اما با توجه به اینکه دانه های سنگ درشت بوده و حتی آب هم از آن عبور می کند، در نتیجه باوری اشتباه بوده و نگرانی از این بابت وجود ندارد.

کلام آخر

به عنوان کلام آخر این نکته مهم است، که اگر تصمیم به خرید سنگ برای گیاهان خود دارید، با توجه به اسامی و تنوع کیفیتی سنگ ها که در ظاهر قابل تشخیص نیست، خرید خود را از مراکز معتبر و قدیمی همانند پلنت لند، فروشگاه آنلاین گل، انجام دهید تا به گیاه شما آسیبی نرسد.

با دادن امتیاز، ما را ارائه خدمات بهتر یاری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *