مقالات

روش های از بین بردن شته گلدان

روش های از بین بردن شته گلدان

شته چیست؟ و روش های از بین بردن شته گلدان

شته ها حشرات کوچک، ریز و نرمی هستد، که معمولا به رنگ سبز دیده می شوند و به برگ یا ساقه گیاه می چسبند. اما روش های از بین بردن شته گلدان چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید، تا با این روش ها آشنا شوید.

شته گونه های مختلفی دارد، که به رنگ های سفید، سیاه، قهوه ای، خاکستری، زرد و یا صورتی می باشند. این حشرات برای تغذیه با تشکیل کلنی هایی پرتعداد بر روی بافت گیاه از شیره آن ها استفاده می کنند. بعضی از این حشرات آنقدر ریز هستند، که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند.

برخی از آن ها نیز دارای روکش های مومی یا پشمی هستند و دارای بدن گلابی شکل با شاخک های بلند می باشند، ولی نوع رایج آن ها که به گیاهان آپارتمانی حمله می کنند، جثه کوچکتر از 3 میلی متر دارند و معمولا به رنگ سبز یا زرد می باشند.

آیا شته برای گیاهان مضر است؟

شته ها می توانند آفات جدی گیاهان محسوب شوند، زیرا حشرات مکنده ای هستند و به سرعت تکثیر می یابند. از یک گیاه به گیاه دیگر حرکت می کنند، باعث ضعیف شدن گل، گیاه، تغییر شکل برگ ها، جوانه ها، شکوفه ها و گل های درختان می شود. اگر با آن ها مقابله نشود، ممکن است باعث خشک شدن و از بین رفتن کامل گیاه شود.

یکی از مهم ترین مشکلاتی که شته ها ایجاد می کنند، این است که به خاطر فعالیتشان روی گیاه، باعث می شود که شیره گیاه سراریز شود و گروهی از مورچه ها جذب گیاهان گلدان شوند، تا از شیره گیاه که توسط شته ها خارج شده است، استفاده کنند. گاهی دیده شده است، که بین شته ها و مورچه ها نوعی همزیستی وجود دارد.

چرخه زندگی شته ها

چرخه زندگی شته ها پیچیده است. خارج از خانه، تخم های شته در زمستان با اتصال به رشد چوب، زنده می مانند. در بهار تخم ها به شته های ماده می چسبند و شته های ماده بدون لقاح در طول تابستان تولید مثل می کنند و شفیره ها را به دنیا می آورند.

این شفیره ها به سرعت (حدود 10 روز) به بلوغ می رسند، ولی شته های نر در پاییز متولد می شوند و برای تولید تخم و زنده ماندن در زمستان با شته های ماده همکاری می کنند. در داخل خانه شته های ماده می توانند، با سرعت و بدون وقفه شفیره تولید کنند و باعث شوند جمعیت شته ها به سرعت در داخل خانه افزایش پیدا کند.

نحوه و روش های از بین بردن شته گلدان

شما می توانید برای از بین بردن شته های موجود در گیاهان آپارتمانی از روش های زیر استفاده کنید، که در سطر زیر به 8 روش شیمیایی و غیر شیمیایی اشاره شده است. این روش ها هیچ آسیبی به گیاه وارد نمی کند و فقط برای از بین بردن شته ها می باشد، که شامل موارد زیر است:

 • شستن

اگر تعداد شته های گیاهتان آنقدر زیاد نیست، بهتر است مقداری آب سرد روی برگ های گیاهتان بپاشید. با این کار، شته ها با جریان آب خنک از بین می روند و با استفاده از جریان آب قسمت های زیرین برگ ها، ساقه های گل و گیاه خود را با دقت بشویید. این روش را هر روز تا 2 هفته تکرار کنید، تا شته ها کامل از بین بروند. اگر گیاه شما شاخه و برگ ضعیفی دارد، که تحمل جریان و فشار آب را ندارد بهتر است، گیاه را برعکس کنید و کل گیاه را در یک ظرف آب با دمای اتاق فرو ببرید.

 • روغن درخت چریش

می توانید روغن درخت چریش را از عطاری تهیه کنید و طبق دستورالعملی که روی آن نوشته شده از آن برای گیاهتانه استفاده کنید. این روغن بومی هند است و آفت کشی طبیعی، برای از بین بردن شته می باشد.

 • آب و مایع ظرف شویی

چند قاشق مایع ظرف شویی را با مقداری آب مخلوط کنید و در اسپری بریزید، روی ساقه ها، برگ ها، جوانه های گل و گیاهتان را با این محلول اسپری کنید و این کار را دو تا سه روز در هفته انجام دهید و تا زمانی این کار را ادامه دهید، که مطمئن شوید هیچ شته ای روی گیاهتان باقی نمانده است.

 • اسپری پیراتروم

اسپری پیراتروم، یک آفت کش طبیعی است، که از گل های خشک داوودی تهیه شده است. مقداری از پودر آن را با آب و مایع ظرف شویی مخلوط کنید، در ظرف اسپری بریزید و روی گیاهتان اسپری کنید. اسپری پیراتروم به سرعت حشرات بالدار و شته هایی که روی گیاهتان وجود دارند را از بین می برد.

 • سیر

یکی دیگر از روش های از بین بردن شته های گلدانی، استفاده از سیر خام است. به این صورت که، یک حبه سیر را در داخل خاک گلدانتان قرار دهید. بوی تند سیر باعث دور شدن حشرات از گیاهتان می شود.

 • اسپری الکل

یک یا دو فنجان الکل طبی (70 درصد) را با یک لیتر آب مخلوط کنید و روی گیاهتان اسپری کنید، این محلول حشرات و پشه ها را دور می کند. فقط توجه داشته باشید که زیاد اسپری نکنید تا به گیاه آسیبی وارد نشود.

 • سرکه

مقداری سرکه را درون یک ظرف بریزید و نزدیک به گلدانتان قرار دهید، زیرا شته ها عاشق بوی ترش هستند و این کار باعث به دام افتادن شته ها می شود. علاوه براین کار، می توانید مقداری سرکه را همراه با مایع صابون با هم ترکیب کنید و بر روی گیاهتان اسپری کنید. با این کار شته ها و حشرات از گیاهتان دور می شوند.

 • آفت کش شیمیایی

اگر از روش های غیر شیمیایی که در بالا توضیح داده شد، استفاده کردید و شته های گیاهتان از بین نرفت، بهتر است از آفت کش شیمیایی حاوی ایمیداکلوپرید استفاده کنید.

نتیجه گیری

بهترین و موثرترین روش های از بین بردن شته گلدان این است، که به هنگام خرید گیاه، آن را به دقت بررسی کنید. مطمئن شوید که شته و حشره نداشته باشد. اگر بعد از مدتی گیاهتان دچار شته شد، از روش هایی که در بالا برای از بین بردن آن ها گفته شدند استفاده کنید.

 

2.9/5 - (9 امتیاز)

0 نظر در “روش های از بین بردن شته گلدان

 1. فرنوش عباسی گفت:

  با سلام، من همه این کارها رو انجام دادم اما شته از بین نرفت، چه راهکار دیگه ای پیشنهاد میدین؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *