مقالات

کوکداما یا توپ خزه‌ چیست و چگونه درست می‌شود؟

کوکداما

کوکداما یا توپ خزه‌ چیست و چگونه درست می‌شود؟

اگر از گیاهان آپارتمانی بودن لذت می برید، چرا سعی نمی‌کنید کوکدامای خود را درست کنید؟ ساخت کوکداما یک راه سرگرم کننده و راحت برای اضافه کردن  گل خاص به چیدمان داخلی شما است.

مواد لازم برای درست کردن کوکداما

در ادامه نحوه انجام آن در سه مرحله آسان بیان شده است. تنها به چند چیز نیاز خواهید داشت:

 • اجزای سنگین خاک مانند خاک کتو و پیت ماس
 • خاک گلدان همه منظوره
 • آب
 • انتخاب گیاهان مناسب 
 • خزه ورق
 • طناب

مراحل درست کردن کوکداما

ساخت کوکداما برای خانم های خانه دار یک کار سرگرم کننده است. اولین قدم این است که خاک خود را به درستی ترکیب و آماده کنید. با ترکیب قسمت های مساوی پیت ماس و خاک گلدان در یک سطل شروع کنید. از اجزای خاک سنگین تری مانند پیت ماس، خاک کتو یا خاک آکاداما استفاده کنید، زیرا شکل دادن به آنها آسان تر است. این اجزای سنگین تر را با مخلوط گلدانی معمولی در قسمت های مساوی مخلوط کنید. در ادامه آب را به تدریج اضافه کنید تا مخلوط شبیه خمیر شود. ممکن است کمی کثیف‌کاری شود، اما مهم نیست. به اضافه کردن آب ادامه دهید تا زمانی که به قوام مناسب برسید.

در ادامه بایستی گیاهان خود را آماده کنید. با احتیاط هرگونه آلودگی اضافی را از ریشه جدا کنید. به یاد داشته باشید گیاهان کوچکتر مانند ساکولنت ها یا ارکیده ها بهترین عملکرد را برای ساخت کوکداما دارند. مطمئن شوید که این گیاهان هرس شده اند و ریشه های تمیزی دارند. مخلوط خاک را در اطراف ریشه های گیاه به شکل یک توپ درآورید و از محکم بودن و محکم بودن آن اطمینان حاصل کنید. نهایتا قسمت سرگرم کننده فرا می رسد: پوشاندن توپ با خزه.

گیفت شرکتی ۳ عدد تراریوم لاکچری بنسای فیکوس

قیمت اصلی 9,000,000 تومان بود.قیمت فعلی 7,500,000 تومان است.

۲ عدد تراریوم بنسای فیکوس طرح موج بلک وایت

قیمت اصلی 2,400,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,800,000 تومان است.

هدایا شرکتی ۵ عدد کوکه دامای بنسای فیکوس

قیمت اصلی 3,400,000 تومان بود.قیمت فعلی 3,000,000 تومان است.

هدایا تبلیغاتی ۱۰ عدد بنسای جنسینگ

قیمت اصلی 4,400,000 تومان بود.قیمت فعلی 4,000,000 تومان است.

توپ  را روی یک سطح صاف قرار دهید و یک ورقه خزه تازه را روی آن قرار دهید. خزه را دور توپ خاکی بپیچید و مطمئن شوید که تمام خاک را پوشانده است. لازم نیست در این مرحله کامل باشد. خزه ها را با نخ یا نخ ماهیگیری مقاوم در برابر آب محکم کنید و در حین حرکت آنها را مرتب کنید. همین!

اکنون می توانید کوکدامای خود را آویزان کنید یا آن را روی یک سطح نمایش دهید. فقط به یاد داشته باشید که از هر دو گیاه و خزه مانند هر گیاه گلدانی مراقبت کنید.

گیاهان مناسب برای ساخت کوکداما

ضروری است که گیاهانی را انتخاب کنید که در شرایط مشابه رشد می کنند تا اطمینان حاصل شود که آنها به خوبی با محیط سازگار هستند. در اینجا لیست جامعی از گیاهان توصیه شده آورده شده است

 • سرخس: سرخس Maidenhair و سرخس بوستون به دلیل شاخ و برگ ظریف و توانایی رشد در محیط های مرطوب انتخاب های محبوبی هستند.
 • ساکولنت:برخی از ساکولنت ها مانند Echeverias یا Sedums را می توان برای کوکداما تطبیق داد، اگرچه در مقایسه با سرخس به آبیاری کمتری نیاز دارند.
 • پیچک:پیچک انگلیسی یا انجیر خزنده را می توان برای رشد روی توپ خزه آموزش داد و جلوه ای سرسبز و آبشاری ایجاد کرد.
 • گیاهان گلدار کوچک: گیاهانی مانند ارکیده های کوچک، بنفشه آفریقایی، یا گل رز مینیاتوری می توانند به صفحه نمایش کوکداما شما رنگی بیافزایند.
 • گیاهان استوایی: گیاهانی مانند انواع فیلودندرون یا پوتوس می توانند با تنظیمات کوکداما سازگار شوند و حس گرمسیری را به فضای شما اضافه کنند.

هنگام درست کردن کوکداما، اندازه گیاه و فضا را در نظر بگیرید تا چیدمان متعادل و جذاب بصری حاصل شود. گیاهان آویزان مانند پوتوس، پیچک و فیلودندرون نیز به دلیل توانایی آنها در رشد به سمت پایین، انتخاب های محبوبی هستند که یک دکور گیاهی آویزان، زیبا و طبیعی را ایجادمی‌کند. همچنین مراقبت از این گیاهان آسان است و نیاز به آبیاری منظم و نور کافی خورشید دارند.

نهایتا بهترین گیاهان برای تهیه کوکداما گیاهانی هستند که با محیط های بسته سازگار باشند، شاخ و برگ های سرسبز داشته باشند یا گیاهان گلدار با رنگ ها و عطرهای زنده باشند. هر نوع گیاه نیازهای مراقبت منحصر به فرد خود را دارد، بنابراین مهم است که بر اساس ترجیحات خود و نیازهای خاص گیاهی که انتخاب می کنید انتخاب کنید.

توپ خزه

چگونه از گیاهان کوکداما مراقبت می کنید؟

برای داشتن یک کوکدامای موفق، بسیار مهم است که گیاهانی با ریشه های قوی و سالم انتخاب کنید که بتوانند به تنهایی بایستند. این فرآیند شامل پیچیدن ریشه های گیاه در خزه و خاک رس، سپس پوشاندن آن با مواد مقاومی مانند نخ پنبه یا ریسمان است. مراقبت مناسب از جمله آبیاری منظم و تامین نور مناسب با توجه به نیاز گیاه برای طول عمر کوکداما ضروری است.

هیچ مجموعه دستورالعمل واحدی برای مراقبت از گیاهان کوکداما وجود ندارد زیرا بستگی به گیاهی دارد که در آن رشد می کند. با این حال، همیشه مهم است که کوکدامای خود را در فضایی با نور مناسب قرار دهید که خزه بتواند نور طبیعی زیادی دریافت کند. همچنین لازم است که به طور منظم کوکدامای خود را آبپاشی کنید. این موارد کمک می کند تا توپ خزه شما سالم و درخشان به نظر برسد.

فواید کوکداما

کوکداما، این هنر ژاپنی آویزان کردن توپ‌های خزه‌ای، فقط جنبه ظاهری و نمایشی ندارند. بلکه مجموعه‌ای از امتیازات را به فضای خانه شما می‌آورند. برخی از این موارد عبارتند از:

 • هوای تمیزتر: مانند سایر گیاهان داخلی، کوکداما به عنوان فیلتر هوای طبیعی عمل می کند. آنها چیزهای بدی مانند دی اکسید کربن  را می مکند و اکسیژن تازه را بیرون می دهند و هوای داخل خانه را بهتر می کنند. به ویژه در شهرهایی که آلودگی هوا مشکل ساز است این مورد بسیار مفید است.
 • انعطاف پذیر و جمع و جور: از آنجایی که کوکداما نیازی به گلدان ندارد، برای لکه های کوچک عالی است. آنها را آویزان کنید، آنها را در قفسه ها قرار دهید یا آنها را با هم گروه کنید تا یک چیدمان جذاب داشته باشند. آنها برای آپارتمان ها یا دفاتر با فضای محدود مناسب هستند.
 • کم دردسر: مراقبت از کوکداما آسانتر از گیاهان گلدانی معمولی است. فقط یک یا دو بار در هفته گلوله خزه را در آب غوطه ور کنید. آنها برای افراد پرمشغله یا باغبان های تازه کار عالی هستند.
 • کاهش استرس: حال و هوای آرامبخش و طبیعی را به فضای شما می بخشد. گفته می شود که آنها استرس را کاهش می دهند و فضای شما را آرام تر می کنند. مراقبت از آنها نیز می تواند یک فعالیت آرامش بخش باشد. همچنین از آنجاییکه این توپ های خزه ای منحصر به فرد و چشم نواز هستند  اغلب مردم را وادار به صحبت می کند
 • دست ساز: شما می توانید کوکداماس خود را در خانه درست کنید. آموزش ها و کیت های زیادی به صورت آنلاین موجود است. این یک راه سرگرم کننده برای خلاقیت و یادگیری مهارت های جدید است.

 

سخن پایانی

به طور خلاصه، کوکداما افزودنی عالی برای فضاهای داخلی است. آنها هوا را تمیز می کنند، در فضا صرفه جویی می کنند، مراقبت از آنها آسان است، به شما کمک می کنند تا خنک شوید، خنک به نظر برسید و دوستدار محیط زیست هستند. چه یک حرفه ای باغبانی باشید و چه تازه شروع به کار کرده اید، آنها یک برد-برد هستند. 

با دادن امتیاز، ما را ارائه خدمات بهتر یاری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *