مقالات

کاکتوس چیست؟

کاکتوس چیست؟

کاکتوس چیست؟ و انواع کاکتوس

ما در مطب قبلی در مورد تراریوم کاکتوس توضیحاتی ارائه دادیم، در این مطلب می خواهیم بگوییم که کاکتوس چیست؟ و شما را با انواع کاکتوس آشنا کنیم. کاکتوس گیاهی نیمه بیابانی و اغلب خاردار است، که از راسته ی میخک سانان و خانواده Cactaceae است. کلمه کاکتوس از زبان یونانی برگرفته شده، تعداد کمی از گونه های کاکتوس در مناطق گرمسیری یا نیمه گرمسیری زندگی می کنند. اکثر آنها در مناطق خشک زندگی می کنند و به خوبی با ایم مناطق سازگار هستند. اما کاکتوس‌ها را می‌توان در کوه‌ها، جنگل‌های بارانی نیز یافت و حتی برخی در آلاسکا و نزدیک قطب جنوب نیز رشد می‌کنند.

کاکتوس ها دارای انواع مختلفی از شکل، رنگ و اندازه هستند. این گیاهان چند ساله آبدار هستند. کاکتوس ها عموما دارای ساقه های علفی یا چوبی ضخیم حاوی کلروفیل هستند. ریشه های آن به طور کلی نازک، فیبری و کم عمق هستند و به طور گسترده ای برای جذب رطوبت سطحی هستند.

کاربرد کاکتوس چیست؟

کاکتوس ها به طور گسترده ای به عنوان گیاهان زینتی پرورش داده می شوند. علاوه بر این، گونه های مختلف، به ویژه گلابی خاردار و chollas (به ترتیب Opuntia و Cylindopuntia) به عنوان غذا پرورش داده می شوند. در آمریکای مرکزی و جنوبی، گونه های Opuntia ، Cereus و… به عنوان حصار زنده و از چوب کاکتوس های ستونی به عنوان سوخت در برخی مناطق بیابانی استفاده می کنند.

در زمان خشکسالی، خارها را از کاکتوس‌هایی مانند مانداکارو (Cereus jamacaru) جدا می‌کنند، تا به عنوان علوفه دام استفاده شود. پیوت، از Lophophora williamsii، از دوران پیش از کلمبیا به دلیل خواص توهم زایی آن استفاده می شده و بسیاری از گونه های کاکتوس در طب سنتی اهمیت فراوانی دارند. استفاده دیگر کاکتوس در طب سنتی به عنوان دارو می باشد.

نماد کاکتوس

فرهنگ های بومی آمریکا بر این باورند که کاکتوس نشان دهنده گرما، محافظت و عشق مادرانه است. از آنجایی که گیاهان کاکتوس می توانند در شرایط سخت زنده بمانند، به نمادی از عشق بی قید و شرط مادری تبدیل شده اند.

آیا کاکتوس درخت است؟

کاکتوس گیاهی از خانواده کاکتوس ها است، که شامل 127 جنس و بیش از 1700 گونه است. این کیاهان درخت نیستند زیرا درختان ساقه های چوبی دارند که کاکتوس ها ندارند. اما می توانند تا ارتفاع درختان رشد کنند و ساقه های آبداری دارند که آنها را جزو درختان طبقه بندی نمی کند. علت رنگ سبز کاکتوس ها به دلیل کلروپلاست درون سلول های گیاه است.

کاکتوس ها دارای ساقه ای ضخیم، با دیواره سخت و آبدار هستند، زمانی که باران می بارد، آب در ساقه ذخیره می شود. ساقه ها فتوسنتزی، سبز رنگ و گوشتی هستند. داخل ساقه اسفنجی یا توخالی است (بسته به نوع کاکتوس). یک پوشش ضخیم و مومی شکل از تبخیر آب داخل کاکتوس جلوگیری می کند.

طبقه بندی کاکتوس ها

 • کاکتوس های گل سرخی
 • انجیری واران
 • بالشتی
 • واران

کاکتوس های پرطرفدار

 • کاکتوس ماه

این مدل از کاکتوس به نام هیبوتان یا کاکتوس توپ یاقوتی نیز شناخته می شود، گونه ای پیوندی است. به شکل کاملا کروی با خارها و رنگ های روشن که عمدتاً به دلیل ناتوانی در تولید کلروفیل است، ناتوانی آن در فتوسنتز به این معنی است که کاکتوس ماه باید به یک پایه سازگار پیوند زده شود تا مقدار زیادی کلروفیل تولید کند.

بر اساس آن این نوع از کاکتوس بتواند خود را حفظ کند. معمولاً این نوع کاکتوس را روی پایه هایی مانند Hylocereus و Stenocereus پیوند می زنند. کاکتوس های ماه، بومی بیابان های آمریکای جنوبی هستند. آنها را می توان در هر مکان گرم، خشک و آفتابی یافت زیرا پروش و تکثیر آنها آسان است. کاکتوس های ماه در دمای حداقل 48 درجه فارنهایت رشد می کنند.

 • کاکتوس لیدی فینگر

لیدی فینگر، کاکتوسی با ساقه های انگشت مانند استوانه ای شکل است، که کاکتوس توری طلایی نیز نامیده می شود، ظاهر این نوع گیاه کوچک و با ساقه های استوانه ای و انگشت مانند است که تنها تا 6 اینچ قد و 1.2 اینچ قطر رشد می کنند. رشد آنها بسیار کند و به آرامی می باشد، مراقبت از این گیاه بسیار ساده و آسان است. اگر نور کافی برای آن فراهم کنید، اگر در محیط خانه قرار بگیرد به خوبی رشد می کند.

 • کاکتوس بشکه آبی

کاکتوس بشکه ای آبی یک کاکتوس آبی و عمدتا به رنگ نقره ای است، با خارهای زرد طلایی تزئین شده است. وقتی شاد است در بهار یا تابستان گلهایی به رنگ زرد روشن تولید می کند. با گذشت زمان، می تواند 24 اینچ (60 سانتی متر) قد و عرض رشد کند. آن را به نام Echinocactus glaucescens نیز می شناسند.

 • کاکتوس مشعل قرمز

کاکتوس مشعل قرمز یکی از گونه های جذاب از انواع کاکتوس است که دارای بدنی سبز رنگ است و توسط خوشه های ستاره مانند خارها برجسته شده است. با گذشت زمان و در شرایط مطلوب بهینه، ارتفاع آن می تواند به 5 فوت (1.6 متر) برسد.

شکل کاکتوس

کاکتوس ها از لحاظ شکل به سه دسته تقسیم می شوند: کاکتوس های شاخه ای، کاکتوس های کروی و کاکتوس های ستونی.

 • کاکتوس های شاخه ای

معمولا این نوع کاکتوس ها دارای تنه ای تقریبا چوبی هستند که به خاطر ساقه ای که دارند، می توانند ظاهری شبیه به درخت داشته باشند.

 • کاکتوس های ستونی

دارای ساقه های قائم و استوانه ای شکل هستند، که گاهی منشعب می شوند.

 • کاکتوس های کروی

کاکتوس های کروی ساقه ندارند، یا اگر هم داشته باشند ساقه های کوتاهی دارند و به صورت کروی شکل یا توپی شکل رشد می کنند. این نوع از کاکتوس به صورت منفرد یا خوشه ای می باشد، این گروه از کاکتوس ها در مقایسه با دو گروه دیگر از نظر اندازه کوچکتر هستند.

عمر کاکتوس ها

طول عمر کاکتوس به طور معمول بین 10 تا 200 سال است که بسته به گونه آنها دارد. کاکتوس هایی که در فضای باز در شرایط ایده آل رشد می کنند، نسبت به آنهایی که به عنوان گیاهان آپارتمانی پرورش داده می شوند، عمر طولانی تری دارند. با این حال اگر به خوبی و درست از آنها نگهداری شود، بسیاری از آنها می توانند چندین دهه زندگی کنند.

بیماری های کاکتوس چیست؟

بیماری های باکتریایی یا قارچی هستند، که در اثر آبیاری بیش از حد ایجاد می‌شوند. اما گاه به گاه به آفت های حشره‌ای نیز مبتلا می‌شوند. شایع ترین آفات آنها فلس و شپشک آرد آلود ریشه هستند. آفات رایج دیگر عبارتند از کنه های عنکبوتی و حشرات قارچی و پوسیدگی ریشه ی کاکتوس، ممکن است آفت هایی مثل تریپس به کاکتوس حمله کنند که باید از سموم حشره کش برای از بین بردن آن ها استفاده کرد و جای نگرانی ندارد.

نحوه تکثیر کاکتوس

یکی از بهترین راه هایی که برای پتکثیر انواع کاکتوس ها می توان از آن استفاده کرد، قلمه زدن می باشد. بهترین زمان برای تکثیر نیز در اوایل فصل تابستان است. بعد از اینکه قلمه زدن کاکتوس را انجام دادید، سریع آن را داخل آب 45 درجه سانتیگراد قرار دهید. بعد از اینکه داخل آب گذاشتید، می توانید در خاک قرار دهید.

روش نگهداری کاکتوس

تمام کاکتوس ها گیاهانی نیمه بیابانی هستند، که سطح بیشتر آنها خار دارد. در دسته میخک سانان و خانواده Cactaceae قرار دارند. نگهداری این گیاه اصلا کار سخت و دشواری نیست و هرکسی به راحتی می تواند از آن نگهداری کند. نام و کلمه کاکتوس از زبان یونانی گرفته شده (Kaktos) و به معنی گیاه خاردار می باشد. شرایط آب و هوایی برای نگهداری اکثر این گیاهان مناطق خشک است، که با محیط هم خیلی خوب سازگار می باشند.

کاکتوس ها جز گیاهانی هستند، که چندین سال زندگی می کنند. ساقه آنها علفی و یا چوبی ضخیم می باشد، که حاوی کلروفیل است. این گیاهان چند ساله آبدار هستند و ریشه های نازک، کم عمق و فیبری دارند که رطوبت سطح خاک را جذب می کنند. روش های نگهداری درست کاکتوس شامل: آبیاری درست، دمای مناسب، خاک، گلدان، کود و نور کافی است.

اگر می خواهید در مورد روش نگهداری انواع کاکتوس بیشتر بدانید به محتوای قبلی مراجعه کنید، تا تمام نکات لازم را به شما بگوییم. همچنین می توانید برای دیدن انواع کاکتوس ، کاکتوس برگ دار ، تراریوم کاکتوس و… به سایت فروشگاه آنلاین پلنت لند مراجعه کنید و به صورت اینترنتی سفارش دهید، تا در سریعترین زمان ممکن برای شما ارسال شود.

4.6/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *