مقالات

همه چیز درباره گیاه نخل شامادورا

همه چیز درباره گیاه نخل شامادورا

همه چیز درباره گیاه نخل شامادورا

گیاه نخل شامادورا از زمان ویکتوریا تا به حال به عنوان یک گیاه داخلی مورد استفاده قرار گرفته است. این گیاه به دلیل ظاهر زیبا و نگهداری آسان، طرفداران زیادی دارد. در سطر زیر به همه چیز درباره گیاه نخل شامادورا اشاره شده است.

گیاه نخل شامادورا چیست؟

نام علمی این گیاه Chamaedorea elegans و از خانواده Arecaceae می باشد. خاستگاه و منشا اصلی آن در جنوب کشور مکزیک و گوآتمالا است. همچنین بومی مناظق گرمسیر قاره آمریکا می باشد و دارای 100 گونه مختلف است. گیاه نخل شامادورا ساقه هایی روشن دارد و دارای برگ های باریکی به رنگ سبز تیره می باشد. همچنین در تصفیه کردن هوا محیط نیز تاثیر دارد. این گیاه در فضا خانه تا ارتفاع 120 سانتی متر می تواند رشد کند. ولی در محیط باز و در شرایط محیطی مناسب تا 2.5 متر می تواند رشد کند.

انواع نخل شامادورا

نخل شامادورا انواع مختلفی دارد، که در سطر زیر به 4 مورد از گونه های پرطرفدار این گیاه اشاره شده است:

شامادورا الگانس

شامادورا الگانس یکی از نوع های پرطرفدار شامادورا می باشد. انگلیسی ها به این گیاه نخل پارلور می گویند. از برگ های آن در گل آرایی نیز استفاده می شود. همچنین دارای ساقه هایی نازک و زیبا می باشد.

شامادورا نخل بامبو

نام علمی گیاه شامادورا نخل بامبو، Chamaedorea Seifrizii می باشد. یکی از انواع پرطرفدار شامادورا است. این گیاه دارای برگ هایی به رنگ سبز تیره و ساقه هایی به رنگ سبز روشن می باشد. 

شامادورا نخل گربه

شامادورا نخل گربه، در مقایسه با شامادورا نخل بامبو و الگانس به صورت بوته های بدون ساقه رشد می کند. زادگاه این گیاه در کشور مکزیک می باشد. به همین دلیل در برابر کم آبی بسیار حساس است.

شامادورا متالیکا

در وسط برگ های گیاه شامادورا متالیکا شکاف عمیقی وجود دارد. همچنین رگه های نقره ای رنگی روی برگ های آن دیده می شود، که جذابیت این گیاه را بیشتر کرده است. این گیاه اگر در محیط سرد قرار بگیرد، مقاومت کمی دارد. بنابراین ممکن است گیاه آسیب ببیند و از بین برود. همچنین بهتر است بدانید، که این گیاه گل هایی به رنگ قرمز یا نارنجی، با میوه هایی به رنگ سیاه دارد.

شرایط نگهداری گیاه نخل شامادورا

در مقاله همه چیز درباره گیاه نخل شامادورا، به شرایط نگهداری این گیاه اشاره می کنیم: 

آبیاری

گیاه نخل شامادورا زمانی به آبیاری نیاز دارد، که چند سانتی متر بالایی خاک گیاه خشک شده باشد. از آبی برای آبیاری گیاه استفاده کنید، که زیاد سرد و یا گرم نباشد. یعنی باید هم دما محیط باشد. باید به اندازه ای گیاهتان را آبیاری کنید، که آب از زیر گلدان خارج شود. سپس آب زیر گلدان را دور بریزید، زیرا باقی ماندن آن در ظرف زیر گلدان باعث پوسیدگی ریشه گیاه می شود.

حتما دقت کنید، از آبی استفاده کنید، که رسوب نداشته باشد. همچنین می توانید برای اطمینان آب  را بجوشانید و بگذارید هم دما محیط شود. سپس گیاه خود را با آن آبیاری کنید. توصیه می شود این گیاه را در فصل تابستان هفته ای دو بار و در فصل زمستان 5 روز یک بار آبیاری کنید.

نور

این گیاه برای رشد خود به نور متوسطی نیاز دارد. می تواند تا حدودی در محیط سایه مقاوم باشد، به همین دلیل جزء گیاهان آپارتمانی سایه دوست محسوب می شود. ولی برای اینکه گیاه تان به خوبی رشد کند و عملکرد بالایی داشته باشد بهتر است نور غیر مستقیم خورشید را دریافت کند. 

دما

این گیاه همان طور که گفته شد، بومی مناطق گرمسیر می باشد. بنابراین در برابر سرما مقاوم نیستند. بهترین دما برای نگهداری این گیاه، 18 الی 27 درجه سانتی گراد است. اگر دما محیط خانه تان بالاتر از دما گفته شده می باشد، بهتر است غبار پاشی روی برگ های گیاهتان بیشتر شود. آن را در محیطی از خانه نگهداری کنید، که نزدیک به منافذ پنجره و یا درب نباشد. تا گیاه در معرض باد و سرما قرار نگیرد.

خاک

خاکی که مناسب این گیاه می باشد، باید سبک و دارای زهکشی بالایی باشد. زیرا خاک سنگین مانند خاک رس باعث می شود، که آب در اطراف ریشه گیاه جمع شود. بنابراین باعث پوسیدگی ریشه گیاه می شود. اگر ریشه های گیاه پوسیده شود، گیاه نمی تواند به خوبی آب و مواد غذایی مورد نیاز خود را جذب کند. این موضوع در نهایت باعث از بین رفتن گیاه می شود. بنابراین بهتر است، که از خاکی استفاده کنید که دارای یک قسمت خاک برگ و یک قسمت خاک باغچه باشد.

کوددهی

برای این که گیاهتان به خوبی رشد کند بهتر است آن را در فصل رشد، که بهار و تابستان می باشد هر دو هفته یک بار کود دهید. فقط دقت کنید، که اگر خاک گیاهتان را در فصل رشد آن عوض کردید، نباید تا 3 ماه به گیاه کود بدهید. زیرا خاک دارای مقداری کود می باشد، که بعد از هر بار آبیاری مواد مغذی و مورد نیاز گیاه را تامین می کند. همچنین بهتر است، از کود مایع گیاهان آپارتمانی، کود سه بیست مایع و یا کود سه بیست npk استفاده کنید.

همچنین بهتر است بدانید، که آبیاری کم و یا زیاد به این گیاه و کود دهی زیاد باعث می شود، که نوک برگ های این گیاه به رنگ قهوه ای در بیاید.

رطوبت

گیاه نخل شامادورا در رطوبت متوسط محیط هم رشد می کند. ولی اگر دیدید سرعت رشد گیاه کم شده و یا نوک برگ های آن خشک شده است، یعنی با کمبود رطوبت مواجه است. راه های زیادی برای تامین رطوبت گیاه وجود دارد از جمله: قرار دادن دستگاه بخور سرد کنار گیاه و یا اگر حمام خانه تان نورگیر می باشد، می توانید گیاه را در حمام قرار دهید. همچنین می توانید در ظرف زیر گلدان مقداری سنگ ریزه بریزید. زیرا این کار باعث می شود، که آب خارج شده از زیر گلدان به مرور زمان بخار شود و رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین کند.

تعویض گلدان

این گیاه به صورت معمول هر یک یا دو سال یک بار به تعویض گلدان نیاز دارد. با این وجود اگر علائم و حالاتی که در سطر زیر به آن ها اشاره شده است، را در گیاه مشاهده کرید باید گلدان آن را عوض کنید:

  • نشست کردن خاک گیاه و دیده شدن ریشه ها بر روی سطح خاک.
  • بیرون زدن ریشه گیاه از زهکش گلدان.
  • اگر با وجود رعایت کردن همه شرایط نگهداری از این گیاه، باز هم گیاه بی حال بود، نیاز به تعویض گلدان دارد.

نحوه تکثیر گیاه نخل شامادورا

یکی از موارد مهم در مقاله همه چیز درباره گیاه نخل شامادورا، نحوه تکثیر این گیاه می باشد. در سطر زیر به نحوه تکثیر گیاه نخل شامادورا اشاره شده است، که شامل:

پاجوش

یکی از روش های تکثیر گیاه نخل شامادورا پاجوش می باشد. ابتدا باید گیاه مادر را از گلدان خارج کنید، سپس یکی از ساقه های سالم آن را از ریشه گیاه مادر جدا کنید. گیاه مادر را گلدان خودش با خاک جدید قرار دهید. سپس ساقه تازه بریده شده را در گلدانی با خاک مناسب بکارید و در آخر گیاه را آبیاری کنید.

بذر

بذر یکی دیگر از روش های تکثیر گیاه نخل شامادورا می باشد. ابتدا باید بذر گیاه مورد نظر را تهیه کنید. سپس بذر خریداری شده را در گلدانی کم عمق، که دارای خاک مخصوص جوانه زنی می باشد، بکارید. بعد از کاشت آن را آبیاری کنید، تا شروع به رشد کنند.

نحوه هرس کردن گیاه نخل شامادورا

گیاه نخل شامادورا نیاز به هرس کردن زیادی ندارد. زیرا ژنتیک این گیاه به گونه ای است، که خود گیاه برگ های قهوه ای و پیر خود را از بین می برد. در آخر برگ های از بین رفته می ریزند. ولی با این وجود هنگامی که سن گیاهتان افزایش پیدا کرد شما می توانید به کمک قیچی های باغبانی برگ های خشک و چروکیده را هرس کنید.

آفات گیاه نخل شامادورا

گیاه نخل شامادورا بیشتر مورد هجوم و حمله آفاتی مانند: شته ها، مگس های سفید و کنه های عنکبوتی قرار می گیرد. برای از بین بردن این آفات بهتر است، که به کمک یه دستمال پارچه ای تمیز و مرطوب نقاطی را که آفات به آن حمله کرده پاک کنید. همچنین می توانید به کمک صابون های حشره کش نیز آن ها را از بین ببرید.

گل دادن گیاه نخل شامادورا

گیاه نخل شامادورا چند سال زمان می برد، تا شروع به گلدهی کند. اگر در فضا باز و در شرایط مناسب کاشته شود، در فصل تابستان گل هایی کوچک و به رنگ زرد تولید می کند. احتمال گلدهی این گیاه در فضا خانه به دلیل این که نور کافی برای گلدهی را دریافت نمی کنند، کمتر می باشد.

نتیجه گیری

در بالا به همه چیز در مورد گیاه نخل شامادورا اشاره شده است. اگر قصد خرید آن را دارید، شما می توانید با خواندن مطالب بالا با این گیاه و روش های نگهداری آن به صورت کامل آشنا شوید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *