مقالات

نگهداری گیاه پاندانوس

نگهداری گیاه پاندانوس

نگهداری گیاه پاندانوس

یکی دیگر از گیاهان پرطرفدار آپارتمانی، گیاه پاندانوس می باشد. این گیاه علاوه براینکه نسبت به شرایط محیطی مقاوم است، دارای ظاهری زیبا و جذاب نیز می باشد. به همین دلیل طرفداران زیادی دارد. در این مقاله با ما همراه باشید، تا با نگهداری گیاه پاندانوس آشنا شوید.

معرفی گیاه پاندانوس

گیاه پاندانوس دارای برگ های بلند و سوزنی شکلی می باشد، که در حاشیه برگ های این گیاه دندانه های تیغ مانند و ظریفی وجود دارد، که زیبایی آن را دو چندان کرده است. همچنین بر روی برگ های بلند و کشیده اش خطوطی به رنگ سفید و زرد وجود دارد. اگر شرایط نگهداری از این گیاه مناسب باشد، معمولا طول برگ های آن به 60 سانتی متر هم می رسد. این گیاه زیبا بومی مناطق ماداگاسکار و موریس می باشد.

نگهداری گیاه پاندانوس

در سطر زیر به شرایط نگهداری این گیاه زیبا اشاره شده است:

  • دما

دما مناسب برای نگهداری از این گیاه 20 تا 22 درجه سانتی گراد است. بهتر است از قرار دادن این گیاه در نزدیکی پنجره، کولر، شوفاژ و بخاری جلوگیری کنید. تا گیاه در برابر گرما یا سرما زیاد آن ها آسیب نبیند. اگر گرمای هوای محیط زیاد باشد، برگ های گیاه به رنگ قهوه ای در می آید و ظاهری چروکیده به خود می گیرد. بنابراین سعی کنید از قرار دادن گیاه در محیط گرم جلوگیری کنید.

  • آبیاری

برای آبیاری گیاه پاندانوس بهتر است از آب جوشیده سرد شده استفاده کنید، تا نوک برگ های گیاه شما نسوزد. همچنین آبیاری به این گیاه نیز مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی باید زمانی انجام شود، که سطح خاک خشک شده باشد. اگر آبیاری به این گیاه کم باشد، به مرور زمان بر روی برگ های گیاه لکه های قهوه ای و سوخته ایجاد می شود. بهتر است این گیاه در فصل تابستان هفته ای دوبار و در فصل زمستان هفته ای یک بار آبیاری شود. همچنین در زمان آبیاری دقت کنید، که آب را بر روی برگ ها نریزید. زیرا آب بین حد فاصل میان برگ و ساقه می ماند و باعث پوسیدگی گیاه می شود.

  • نور

این گیاه برای این که بتواند به خوبی رشد کند، نیاز به نور خورشید دارد. اما دقت کنید، که نباید آن را در برابر نور مستقیم خورشید قرار بدهید. همچنین بهتر است بدانید، که اگر نور کمی به گیاه بتابد، حالت ابلق و دو رنگی خود را از دست می دهد. به همین دلیل برگ هایش سبز یک دست می شوند. همچنین اگر نور زیادی به این گیاه بتابد، برگ ها چروک و رنگ پریده می شوند.

  • خاک

این گیاه برای این که بتواند رشد خوبی داشته باشد، نسبت به خاک حساسیت زیادی ندارد. به همین خاطر می توانید از خاک باغچه هم برای نگهداری از این گیاه استفاده کنید. ولی بهتر است، از خاکی استفاده کنید، که مخلوطی از خاک برگ، ماسه و پیت ماس است. همچنین بهتر است، از خاک برگی استفاده کنید، که در خاک آن قبلا چمن کاشته شده است.

  • رطوبت

بهتر است در زیر گلدانی گیاه پاندانوس سنگ ریزه بریزید و سپس روی آن آب اضافه کنید، اما دقت کنید، که ته گلدان با آب تماس مستقیم پیدا نکند. این کار رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین می کند، به خصوص در فصل تابستان. همچنین می توانید در فصل تابستان به صورات روزانه گیاه را مه پاشی نیز کنید.

  • کوددهی

این گیاه برای رشد بهتر خود نیاز دارد، تا از اوایل فصل بهار یعنی فروردین تا اوایل فصل پاییز یعنی آبان ماه هر دوهفته یک بار کوددهی شود. برای کوددهی بهتر است 3 گرم از کود را در یک لیتر آب مخلوط کنید و به گیاه اضافه کنید. بهترین کود برای این گیاه، کود مخصوص گیاهان آپارتمانی است.

  • تعویض گلدان

بهترین زمان برای تعویض گلدان این گیاه سالی یک بار یا یک و سال و نیم یک بار می باشد. زیرا گیاه هر ساله رشد می کند و اگر گلدان آن سایز کوچک باشد، ریشه های گیاه فضای کافی برای رشد ندارند.

تکثیر گیاه پاندانوس

تکثیر گیاه پاندانوس معمولا به صورت کاشت بذر و پاجوش انجام می شود. بهتر است که برای تکثیر این گیاه روش پاجوش را انجام دهید، زیرا تکثیر از طریق کاشت بذر کمی زمان بر و طولانی است. برای تکثیر ازطریق پاجوش باید، پاجوش های اطراف گیاه را به آرامی و با دقت، به کمک یک چاقوی استریل شده جدا کنید. سپس آن ها را به یک گلدان با خاک مناسب منتقل کنید. برای تکثیر از طریق کاشت بذر باید ابتدا بذر آن را از گل فروشی تهیه کنید. سپس باید بعد از تهیه بذر، قبل از این که آن را به گلدان منتقل کنید، بذرها را چند روز در فضا آزاد و در دمای 20 تا 22 درجه سانتی گراد قرار دهید. سپس بعد از گذشت چند روز آن را به گلدان منتقل کنید.

نتیجه گیری

در مقاله بالا به صورت کامل به نگهداری گیاه پاندانوس اشاره شده است. اگر شما قصد خرید این گیاه را دارید، می توانید با خواندن مقاله بالا به صورت کامل با این گیاه و شرایط نگهداری اش آشنا شوید. 

با دادن امتیاز، ما را ارائه خدمات بهتر یاری کنید

0 نظر در “نگهداری گیاه پاندانوس

  1. shahin گفت:

    گیاه من از ساقه شکسته باید داخل آب ریشه دار کنم یا خاک؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *