مقالات

نگهداری گیاه موساریوم

خرید موساریوم

نگهداری گیاه موساریوم

برای خرید موساریوم با یک قیمت به صرفه و کاملا مناسب می توانید به سایت پلنت لند، فروشگاه خرید اینترنتی گل مراجعه کنید. موساریوم از دو بخش تشکیل شده است: موس (Moss) به معنی خزه و آریوم (Arium) به معنی محل و جای نگهداری. موساریوم همان تراریوم می باشد، که به جای گیاه در آن از انواع خزه ها و سنگ هایی که شبیه به صخره هستند، استفاده می شود.

یعنی می توان گفت گیاه غالب در آن، انواع خزه ها هستند، که به این نوع باغ های شیشه ای، موساریوم می گویند. موساریوم دارای اکوسیستم رطوبتی می باشد، به همین دلیل نیاز به آبیاری زیادی ندارند و ماهی یک یا دو بار اسپری کردن آب به گیاهان داخل شیشه کافی می باشد.

انواع خزه

خزه ها گیاهان کوچک، برگ دار و بدون گل هستند، که توسط هاگ تکثیر می شوند و به صورت چمن یا حصیر سبز متراکم و یا توده ای رشد می کنند. خزه ها را می توان در مناطق مرطوب و سایه، مانند: تنه درختان، سنگ ها و…. مشاهده کرد. خزه ها برگ و ساقه دارند، ولی ریشه واقعی ندارند. تقریبا حدود 12000 گونه از این گیاه شناسایی شده است، که در سطر زیر به چند نمونه از آن ها اشاره می کنیم:

 • خزه چمن فنری
 • خزه چوبی درخشان
 • خزه گردن قو
 • خزه اسپانیا
 • خزه چنگال ابریشمی

نگهداری خزه موساریوم

گیاه خزه در هر مکانی که رطوبت کافی و نور مورد نیازش را داشته باشد، رشد می کند. ولی بهتر است بدانید، خزه ها در دمای منفی 6 درجه سانتی گراد رشدشان متوقف می شود. اما می توانند در این دما و یا کمتر از این دما هم زنده بمانند.

نحوه کاشت خزه

کاشت خزه ها ساده و راحت می باشد، اما باید نکاتی را رعایت کنید. ابتدا خزه را از گل فروشی و یا سایت پلنت لند تهیه کنید، سپس خاکی را که در آن می خواهید خزه را بکارید مرطوب کنید. (فقط دقت کنید، که محل کاشت خالی از هر گونه گیاه و علف هرزی باشد) خزه را روی خاک فشار دهید، سپس آن را با اسپری، آب پاشی کنید. 2 تا 3 هفته خزه را به همین روش آب پاشی کنید، تا بتواند در محل جدیدش مستقر شود. بعد از گذشت 2 تا 3 هفته بهتر است، هر زمان که احساس کردید، سطح خاک آن خشک شده است آن را آبیاری کنید. (آبیاری زیاد باعث پوسیدگی خزه می شود)

نحوه ساخت موساریوم

می توانید موساریوم را از گل فروشی ها خریداری کنید و یا با مراجعه به سایت پلند لند به صورتی اینترنتی سفارش دهید و خرید موساریوم را انجام دهید، تا در سریعترین زمان ممکن برای شما ارسال شود، اما اگر می خواهید که خودتان یک موساریوم درست کنید، می توانید این کار را انجام دهید. در ادامه مراحل زیر را انجام دهید:

 • مرحله اول

ابتدا بهتر است ظرف مخصوص موساریوم را آماده کنید و یا اگر ندارید، از یک فروشگاه تهیه کنید. در تهیه ظرف دقت کنید، زیرا در ظرف باریک و بلند خزه کمتری جای می گیرد. علاوه بر ظرف وسایل تزئینی و خزه ای که می خواهید برای ساخت موساریوم خود از آن استفاده کنید را نیز تهیه کنید. وسایل تزئینی می تواند، شامل: سنگ، صدف، سنگ ریزه، شن، خاک گلدانی، تکه های چوب و یا هرچیز دیگری باشد.

 • مرحله دوم

در لایه اول ظرف مورد نظرتان، ابتدا خاک گلدانی، شن و ماسه بریزید، سپس روی خاک را خزه بکارید (نحوه کاشت خزه در بالا گفته شد). در بعضی از شکاف ها که بستر خاک دیده می شود، می توانید وسایل تزئینی خود را قرار دهید. دقت کنید، خزه ها لایه بندی نشوند، زیرا باعث عدم زهکشی می شود و در نهایت کپک می زنند.

 • مرحله سوم

بعد از انجام دادن مرحله بالا موساریوم شما آماده است و باید با اسپری آب خاک آن را مرطوب نگه دارید، تا خزه ها بتوانند به خوبی رشد کنند.

نگهداری گیاه موساریوم

بهترین روش نگهداری از موساریوم، برطرف کردن نیازهای آن است، که در سطر زیر به آن ها اشاره شده است:

 • اگر گیاهان شما در ظرف دربسته قرار دارند، روزانه به مدت چند دقیقه یا ماهی یک بار درب ظرف را به مدت یک یا دو ساعت بردارید، تا هوای تازه وارد آن شود. زیرا گیاه برای زنده ماندن و رشد به اکسیژن و هوای تازه نیاز دارد.
 • آبیاری به موساریوم بسته به نوع ظرف شما به صورت روزانه، هفتگی و یا ماهانه باید انجام شود.
 • دمای مناسب برای نگهداری این گیاه بین 18 تا 22 درجه سانتی گراد می باشد.
 • گیاه موساریوم برای رشد به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد. اگر به نور خورشید دسترسی ندارید، می توانید 8 ساعت در شبانه روز آن را زیر استند نور قرار دهید.

نتیجه گیری

می توان موساریوم را علاوه بر یک گلدان زیبا و جذاب، به عنوان تزئین قسمتی از خانه، اتاق خواب و… نیز استفاده کرد. برای خرید موساریوم می توانید به سایت پلنت لند مراجعه کنید و انواع مختلف موساریوم و تراریوم را ببینید. سپس سفارش خود را به صورت اینترنتی ثبت کنید. این گلدان زیبا و سرسبز را به دوستان، خانواده و عزیزانتان هدیه دهید و یا آن را در محیط کار یا منزل خود قرار دهید، زیرا موساریوم ها به خاطر نوع خزه ها و نحوه کاشت آن ها زیبایی زیادی دارند و جالب است بدانید از موساریوم به عنوان خانه ای برای خزندگان و دوزیستان کوچک نیز استفاده می شود.

با دادن امتیاز، ما را ارائه خدمات بهتر یاری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *