مقالات

نگهداری گل یوکا فیلی

نگهداری گل یوکا فیلی

نگهداری گل یوکا فیلی

گل یوکا فیلی یکی از گیاهانی است، که دارای ظاهری جذاب و خاص می باشد. به همین دلیل یکی از گیاهان آپارتمانی پرطرفدار محسوب می شود. در سطر زیر به معرفی و نگهداری گل یوکا فیلی به صورت کامل اشاره شده است.

گل یوکا فیلی چیست؟

گل یوکا فیلی (Yucca elephantipes) بومی مناطق آمریکا و مکزیک است. همچنین از خانواده Agavaceae می باشد. یوکا فیلی گیاهی مقاوم است. به همین دلیل مراقبت و نگهداری از این گیاه آسان می باشد. بنابراین یک انتخاب مناسب برای افراد تازه کار می باشد. این گیاه می تواند در برابر کم آبی و آفات مقاوم باشد. دارای رشد آهسته است و همچنین قابل تکثیر نیز می باشد. این گیاه بیشتر از 40 تا 50 گونه متفاوت را دارا می باشد.

ارتفاع این گیاه اگر در محیط داخلی منزل باشد، به 30 سانتی متر می تواند برسد. اگر همین گیاه را در باغچه خانه تان بکارید، ارتفاعش می تواند به 4.5 متر هم برسد. در زمان جوانی گیاه، ظاهر آن بدون ساقه است. همچنین دارای برگ های نوک تیز می باشد. موقعی که گیاه بالغ می شود، تنه آن به شکل چوبی رشد می کند.

نگهداری گل یوکا فیلی

شرایط نگهداری از گل یوکا فیلی بسیار آسان می باشد. در سطر زیر به شرایط و روش های نگهداری گل یوکا فیلی اشاره شده است:

 • نور

گل یوکا فیلی برای اینکه بتواند رشد خوبی داشته باشد، باید نور زیادی دریافت کند. بنابراین اگر از این گیاه در خانه نگهداری می کنید، باید آن را کنار پنجره ای که نور مناسبی دارد، قرار دهید. می توانید این گیاه را در فصل تابستان در بیرون از منزل خود قرار دهید، تا بتواند نور غیر مستقیم خورشید را بهتر دریافت کند.

اگر گیاه یوکا فیلی را در محیط سایه قرار دهید، باعث می شود که نور به میزان کافی دریافت نکند. بنابراین سرعت رشد آن کاهش پیدا می کند. علاوه بر این مشاهده خواهید کرد، که برگ هایش سبزتر می شوند. زیرا سعی دارد کلروفیل بیشتری تولید کند، تا باعث افزایش جذب نور شود. اما این موضوع برای مدت کوتاهی است. بعد از آن برگ هایش زرد می شوند و شروع به ریزش می کنند. دقت کنید، که گیاه را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. زیرا برگ هایش می سوزد.

 • آبیاری

اگر گل یوکا فیلی شما در محیطی پرنور قرار دارد، باید حدود یک سوم از سطح خاک خشک باشد. سپس آن را آبیاری کنید. اگر گیاهتان در محیطی با نور کمتری قرار دارد، باید سه چهارم از سطح خاک خشک باشد. یکی از بهترین راه ها برای چک کردن خاک گیاه مورد نظرتان این است، که انگشت دست خود داخل خاک فرو ببرید و میزان رطوبت خاک را چک کنید. همچنین می توانید با یک سیخ چوبی این کار را انجام دهید.

بعد از آبیاری حتما آبی که در زیر ظرف گلدانتان جمع می شود، را خالی کنید. زیرا جمع شدن آب در زیر ظرف باعث پوسیدگی ریشه گیاهتان می شود. آبیاری بیش از حد به گل یوکا فیلی، باعث پژمرده شدن برگ ها و یا فاسد شدن تنه اصلی گیاهتان می شود. دقت کنید گیاهتان را به موقع آبیاری کنید. زیرا آبیاری کم و یا زیاد در هر دو حالت، باعث از بین رفتن گیاه می شود.

 • هرس کردن

این گیاه نیاز به هرس کردن زیادی ندارد. کافیست برگ های آسیب دیده و مرده اش را با دست و یا یک قیچی جدا کنید. فقط دقت کنید که حتما از قیچی استریل شده استفاده کنید. تا از انتقال بیماری به گیاهتان جلوگیری کند.

جدا کردن برگ های مرده باعث می شود، تا گل یوکا فیلی همه تمرکز و انرژی خود را روی رشد برگ های جدید بگذارد.

 • دما و رطوبت

همان طور که گفته شد، گل یوکا فیلی گیاهی مقاوم است. بنابراین می تواند در شرایط خشک و بدون رطوبت نیز دوام بیاورد. میزان رطوبتی که این گیاه برای رشد نیاز دارد کم است. یعنی با رطوبت داخل خانه که به صورت معمول حدود 40 درصد می باشد، مشکلی ندارد و سازگار است.

این گیاه می تواند در دماهای مختلفی را تحمل کند. اما بهترین دما برای رشد و نگهداری از این گیاه 18 تا 24 درجه سانتی گراد می باشد. این گیاه با کاهش دما در فصل زمستان نیز سازگار است. فقط دقت کنید، که دما محیط زیر 7 درجه سانتی گراد نباشد. زیرا گیاه آسیب می بیند. اگر برگ های گیاهتان تغییر شکل داد و یا لکه هایی بر روی آن ایجاد شد یعنی دما محیط نامناسب است. بنابراین باید آن را به یک محیط مناسب منتقل کنید.

 • خاک

این گیاه به خاکی متعادل و تا حدودی سنگین نیاز دارد. تا بتواند گیاه را در خاک نگه دارد و از کج شدن آن جلوگیری کند. بهترین خاک برای نگهداری از گل یوکا فیلی، خاک لوم است. این خاک مخلوطی از شن رس و مواد آلی می باشد. علاوه بر این از خاکی استفاده کنید، که زهکشی بالایی داشته باشد.

 • کوددهی

بهترین زمان برای کوددهی به این گیاه در فصل رشد آن می باشد. با توجه به دستورالعمل نوشته شده روی آن، کوددهی به گیاهتان را انجام دهید. همان طور که می دانید کوددهی به گیاه باید در زمان آبیاری انجام شود. زیرا اگر خاک خشک باشد، باعث می شود نمک در خاک گیاه یوکا فیلی جمع شود. در نهایت باعث می شود ریشه های گیاه بسوز و از بین برود. همچنین بهتر است بدانید، که کوددهی زیاد به گیاهتان باعث قهوه ای شدن لبه برگ های گیاه، رشد آهسته گیاه، ریزش و زرد شدن برگ هایتان می شود.

 • گلدان گیاه

بهتر است این گیاه را نسبت به سایز و اندازه اش در گلدانی کوچکتر قرار دهید. تا بتواند ریشه هایش متراکم و انباشته شود. تعویض گلدان گل یوکا فیلی سالی یک بار یا دو سال یک بار انجام می شود. بهترین زمان تعویض گلدان در فصل بهار می باشد. در هنگام خرید گلدان باید دقت داشته باشید، تا یک گلدان سنگین که متناسب با وزن گیاه است، انتخاب کنید.

تکثیر گل یوکا فیلی

بهترین زمان برای تکثیر گل یوکا فیلی فصل پاییز می باشد. در سطر زیر به تکثیر گل یوکا فیلی اشاره شده است:

 • تکثیر از طریق ریزوم

یکی از روش های رایج  و متداول برای تکثیر گل یوکا فیلی، تکثیر از طریق ریزوم می باشد. برای این کار ابتدا باید ریزوم را از خاک بیرون بیاورید و آن را در گلدان جدیدی منتقل کنید. سپس آن را در زیر نور خورشید قرار دهید. (منظور از ریزوم ساقه افقی زیر زمینی می باشد، که دارای ریشه های خارجی و ساقه های خزنده است) بعد از مدتی ریزوم های شما ریشه می دهند. در نهایت یک یوکا جدید خواهید داشت.

 • تکثیر از طریق پاگیاه

دومین روش برای تکثیر گل یوکا فیلی، تکثیر از طریق پاگیاه می باشد. پاگیاه، گیاهی کوچکتر از گیاه مادر می باشد. پاگیاه در کنار گیاه مادر و از همان ریشه رشد می کند. بعد از سبز شدن پاگیاه شما می توانید آن را به آرامی از گیاه مادر جدا کنید. سپس آن را به گلدان جدیدی منتقل کنید.

 • تکثیر از طریق تنه جوش

تکثیر از طریق تنه جوش یک روش ساده، برای تکثیر گیاهتان می باشد. به شاخه های جانبی بر روی تنه و ساقه درختان را تنه جوش می گویند. شما می توانید به راحتی تنه جوش را از ساقه یا تنه گیاهتان جدا کنید. در آخر آن را در گلدان بکارید.

 • تکثیر از طریق قلمه زدن

یکی دیگر از روش های تکثیر گل یوکا فیلی، قلمه زدن می باشد. در این روش کافیست تا یک قلمه بالغ را از گیاه اصلی جدا کنید. بعد از جدا کردن می توانید آن را داخل آب قرار دهید، تا ریشه دهد. بعد از ریشه دادن باید آن را به گلدان جدید منتقل کنید.

آیا گیاه یوکا فیلی سمی می باشد؟

در پاسخ به این سوال که “آیا گیاه یوکی فیلی سمی می باشد؟” باید گفت بله. این گیاه دارای یک ماده خطرناکی به اسم ساپونین می باشد. خورده شدن آن توسط کودکان و یا حیوانات خانگی باعث مسمومیت می شود.

نتیجه گیری

در بالا به نگهداری گل یوکا فیلی به صورت کامل اشاره شده است. اگر شما قصد خرید این گیاه را دارید می توانید با خواندن مطالب بالا به راحتی با روش های نگهداری از آن شوید.

با دادن امتیاز، ما را ارائه خدمات بهتر یاری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *