مقالات

نگهداری گل پامچال زینتی

نگهداری گل پامچال زینتی

نگهداری گل پامچال زینتی

گل های پامچال در گونه ها و رنگ های مختلفی وجود دارند، که بعضی از آن ها قابلیت نگهداری در خانه را دارند. زیبایی گل های این گیاه در فصل بهار به اوج خود می رسد. در این مقاله با پلنت لند فروشگاه خرید گل همراه باشید، تا با نگهداری گل پامچال زینتی آشنا شوید.

محصولات: خرید انواع بامبو

معرفی گل پامچال زینتی

نام علمی گل پامچال Primula Vulgaris می باشد. این گل زیبا دارای 400 الی 500 گونه متفاوت است، که بیشتر آن ها از گونه های هیبریدی و پیوندی می باشند. شکل ظاهری انواع گونه های این گیاه معمولا شبیه به هم هست. یعنی دارای گل های رنگارنگی هستند، که روی یک شاخه رشد می کنند و برگ هایی به رنگ سبز تیره می باشند. زادگاه اصلی این گیاه در شمال غربی آفریقا، جنوب و غرب اروپا و بعضی از قسمت های جنوب غربی آسیا است. گل های پامچال در رنگ های متنوعی از جمله بنفش، آبی، صورتی، زرد و…. ظاهر می شوند. یکی از جذابیت های این گیاه این است، که در مرکز هر گل آن هاله و پرچم رنگی متفاوتی از رنگ گلبرگ ها دیده می شود. گل های پامچال گونه های متفاوتی دارند، که از نظر رنگ، شکل و شرایط زیستی با یکدیگر متفاوت هستند. یعنی بعضی از گونه های آن در نقاط مرطوب و مرداب و بعضی دیگر در مناطق کوهستانی رشد می کنند. همچنین این گیاه به خاطر مقاوم بودن، به عنوان گیاه گلدانی نیز استفاده می شود.

روند کاشت و رشد گل پامچال زینتی به این گونه است، که در فصل پاییز از خاک بیرون می آیند. سپس در فصل بهار و زمستان گل می دهند، به همین دلیل به آن گل نوروز هم می گویند.

تراریوم لاکچری ارکیده الماسی

قیمت اصلی 6,400,000 تومان بود.قیمت فعلی 4,400,000 تومان است.

گل ارکیده بنفش

قیمت اصلی 1,850,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,250,000 تومان است.

گل ارکیده

قیمت اصلی 1,600,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,250,000 تومان است.

شرایط نگهداری گل پامچال زینتی

در سطر زیر به نحوه نگهداری از گل پامچال زینتی اشاره شده است:

 • خاک مناسب گل پامچال زینتی

این گیاه برای این که بتواند به خوبی رشد کند، به خاکی سبک، متخلخل با زهکشی بالا و قدرت جذب رطوبت بالا نیاز دارد. بهترین خاک برای این گیاه مخلوطی از کوکوپیت، خاک برگ، پرلیت و پیت ماس می باشد. اگر خاک این گیاه به میزان کمی اسیدی باشد، بهتر رشد می کند.

 • نور مناسب گل پامچال زینتی

این گیاه برای این که بتواند به خوبی رشد کند، به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد. نور مستقیم خورشید موجب سوختن گیاه و یا آسیب رسیدن به برگ هایش می شود. برای رشد بهتر گیاه در منزل آن را در محیطی خنک قرار دهید، که به دور از وسایل گرمایشی باشد.

 • دمای مناسب گل پامچال زینتی

بهترین دما برای رشد بهتر این گیاه 10 الی 18 درجه سانتی گراد می باشد. اگر گل پامچال زینتی در محیطی گرم با دمای بالا قرار بگیرد، گیاه بیمار و ضعیف می شود. در نتیجه به مرور زمان از بین می رود.

 • آبیاری مناسب گل پامچال زینتی

بهترین زمان برای آبیاری این گیاه زمانی است، که چند سانتی متر بالایی خاک خشک شده باشد. به اندازه ای گیاهتان را آبیاری کنید، که کل خاک گیاه مرطوب شود. آبیاری کم به گیاه باعث آسیب رسیدن و از بین رفتن آن می شود.

 • کوددهی مناسب گل پامچال زینتی

بهترین زمان برای کوددهی گیاه در فصل بهار می باشد. همچنین برای کوددهی به این گیاه، باید از کودی که حاوی نیتروژن، پتاسیم و آهن است، استفاده کنید.

 • زمان مناسب برای تعویض گلدان گل پامچال زینتی

این گیاه به خاطر عمر کوتاهی که دارد، نیازی به تعویض گلدان ندارد. اما اگر اندازه یا جنس گلدان مناسب برای رشد گیاهتان نمی باشد، می توانید آن را عوض کنید. دقت کنید، که برای رشد گیاه از خاک و کود مناسب با نیازش در گلدان جدید استفاده کنید.

محصولات: خرید انواع کاکتوس

تکثیر گل پامچال زینتی

در سطر زیر به نحوه تکثیر گل پامچال زینتی اشاره شده است:

 • تکثیر گل پامچال زینتی از طریق کاشت بذر

یکی از روش های تکثیر این گیاه، کاشت بذر می باشد. معمولا از روش کاشت بذر برای تکثیر این گیاه کمتر استفاده می شود. زیرا کار سختی است و به دقت بالایی نیاز دارد. زیرا این گیاه برای جوانه زدن به دمای 4 الی 10 درجه سانتی گراد نیاز دارد. که تامین این دما در محیط خانه کمی مشکل است.

 • تکثیر گل پامچال زینتی از طریق تقسیم بوته

برای تکثیر گیاه از این روش، باید بعد از پایان گلدهی، گیاه را از خاک خارج کنید. سپس ریشه آن را به دو گیاه مجزا تقسیم کنید. دقت کنید، که در حین تقسیم، هر قسمت از ریشه به اندازه کافی برای رشد خود، ساقه و برگ داشته باشد.

خواص درمانی گل پامچال زینتی

در سطر زیر به 6 مورد از خواص درمانی گل پامچال زینتی اشاره شده است:

 • گل پامچال زینتی در از بین بردن انگل های روده تاثیر بسیار زیادی دارد، زیرا یک کرم کش بسیار قوی است.
 • یکی دیگر از خواص درمانی این گیاه این است، که برگ هایش درمان کننده زکام (التهاب بافت مخاط بینی) می باشد.
 • استفاده از دمنوش گل پامچال زینتی در درمان میگرن تاثیر بسیار زیادی دارد.
 • یکی دیگر از خواص درمانی این گیاه، خاصیت ضدعفونی کنندگی آن است.
 • برای درمان کوفتگی از کمپرس گل پامچال زینتی استفاده می شود.
 • در از بین بردن حالت تهوع تاثیر بسیار زیادی دارد.

بیماری ها و آفات گل پامچال زینتی

اگر گیاهتان در محیطی با گرمای زیاد قرار بگیرد، ممکن است، که در معرض آفت کنه تار عنکبوتی قرار بگیرد. بنابراین سعی کنید، گیاهتان را در محیطی خنک قرار دهید. گاهی در شرایط خیلی خاص و نادر ممکن است، که گیاهتان به آفاتی مانند شته، شپشک آردی و مگس سفید نیز دچار شود. که برای از بین بردن این آفات بهتر است، از روش های غیرشیمیایی مانند روغن باغبانی استفاده کنید. اما اگر آفات گیاه از بین نرفت، از سموم آفت کش برای از بین بردن آن استفاده کنید.

از علائم بیمار شدن یک گیاه، می توان به ایجاد شدن لکه های قهوه ای بر روی برگ های زرد رنگ اشاره کرد. که بهتر است برای جلوگیری از بیمار شدن گیاه، آن ها را هرس کنید. همچنین زرد شدن برگ های گیاه نشان دهنده کمبود آهن است، که با کود آهن درمان می شود. اگر سوختگی هایی بر روی برگ ها مشاهده کردید، به خاطر کمبود منیزیوم و یا آبیاری زیاد می باشد. یکی دیگر از بیماری های این گیاه، بزرگ شدن بیش از اندازه برگ هایش است، که به خاطر افزایش دما یا نیتروژن می باشد.

محصولات: خرید انواع زاموفیلیا

نتیجه گیری

در مقاله بالا به نگهداری گل پامچال زینتی اشاره شده است. این گیاه به خاطر تنوع زیادی که در گل های آن وجود دارد، طرفداران زیادی دارد. اگر شما قصد خرید این گیاه را دارید، می توانید با خواندن مقاله بالا، با نحوه نگهداری از آشنا شده، سپس اقدام به خرید آن کنید. 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *