مقالات

نکات خرید گیاهان آپارتمانی

نکات خرید گیاهان آپارتمانی

نکات خرید گیاهان آپارتمانی

برای خرید گیاهان سالم و شاداب نه تنها بعد از خرید لازم است به دستور العمل های نگهداری آن توجه داشت. بلکه نیاز است قبل از خرید به نکات مهمی توجه کنید، تا گیاه  آپارتمانی سالمی تهیه و نگهداری کنید. همچنین در هزینه های احتمالی یا زیان به سایر گیاهان پیشگیری کنید. در این مقاله ما به نکات خرید گیاهان آپارتمانی پرداخته ایم. برای خرید انواع گل می توانید با ما در ارتباط باشید و یا به صفحه اصلی سایت ما مراجعه کنید.

نکات اجمالی مورد توجه در خرید گیاه آپارتمانی سالم 

در سطر زیر به نکاتی در رابطه با خرید گیاهان آپارتمانی سالم اشاره شده است:

 • سلامت کلی و ظاهری بخش های مختلف گیاه 

آیا گیاه به اندازه کافی شاخ و برگ دارد؟ آیا برگ ها ظاهر خوبی دارند؟ ظاهر یک گیاه شامل برگ، ساقه و ریشه می باشد. بسته به نوع گیاه انتخابی رنگ و جنس هر یک از این قسمت ها ویژگی خاص خود را دارد. در سطر زیر به نکات مهم در رابطه با بخش های مختلف گیاه اشاره شده است: 

 • زرد شدن برگ ها

برگ ها و ساقه ها نباید خیلی زرد و رنگ پریده باشند. در غیر این صورت نشان از این دارد، که گیاه بیش از حد آبیاری شده است. یا نشان دهنده این است، که گیاه به کود نیاز دارد و یا هر دو امکان پذیر است. 

 • نرمی یا سفتی برگ ها و ساقه ها

در صورت نرمی بیش از حد گیاه یعنی قبل از خرید در جایی نگهداری شده است، که نور کم و ناکافی داشته است. در صورت سفتی ساقه و یا خشک و قهوه ای شدن آن یعنی این که گیاه، طولانی مدت بی آب بوده و آوندهای آن خشک شده است. 

 • بیماری یا آفات 

یکی از نشانه های ظاهری گیاه ناسالم، لکه های تیره و غیر طبیعی روی برگ ها است. زیرا می تواند نشانه آسیب ناشی از آفات باشد. زیر برگ ها یا روی ساقه ها را به دقت بررسی کنید. زیرا عمدتا انواع آفات در این نقاط پنهان می شوند. 

 • ریشه گیاهان ریشه دار

ریشه گیاهان را حین خرید با دقت بررسی کنید. زیرا برخی گیاهان خریداری شده ممکن است، به دلیل آفات، حمل و نقل، تعویض گلدان یا شرایط نگهداری نامناسب ریشه های آن ها آسیب دیده باشد. 

 • علف های هرز

مطمئن شوید، که هیچ علف هرزی در گلدان گیاه یا دور بدنه گیاه وجود ندارد. 

 • پژمرده شدن برگ ها

زمانی که لبه ها یا نوک برگ ها قهوه ای و یا خشک می شوند، به این معنی است، که گیاه به اندازه کافی آبیاری نشده است. نجات آن پس از خرید ممکن است، کمی سخت باشد. 

 • گیاهان گل دار

سعی کنید در انتخاب گیاه، گیاهانی که شکوفه گل های آن کمتر است، ولی جوانه بیشتری دارد، را انتخاب کنید. درست است، که گل ها ظاهر جذاب تری به گیاهان می بخشند، اما این گیاهان مدت کمی پس از خرید شکوفه های خود را از دست می دهند. بنابراین باید به صورت مجدد مدت زمان بیشتری را برای جوانه های جدید صبر کرد.

در نتیجه گیاهی را خریداری کنید، که هنوز جوانه های آن کامل شکوفا نشده است، تا پس از خرید برای مدت طولانی تری شاهد شکوفه گل ها در خانه باشید. 

اطلاعات بیشتر: خرید گل بنسای

 • گیاهان آپارتمانی کوچک

بزرگ تر لزوما به معنای بهتر نیست، مگر اینکه گیاهی را انتخاب کرده باشید، که رشد کندی دارد. با این حال، ما خرید گیاهان کوچک را توصیه می کنیم. زیرا آن ها در تحمل استرس ناشی از جابجایی بهتر هستند و هزینه کمتری دارند. علاوه بر این، گیاهان کوچک سریع تر از گیاهان بزرگ تر رشد می کنند.

اما این نکته را هم نباید فراموش کرد، که گیاهان بزرگ تر و بالغ تر مقاومت بیشتری در برابر شرایط نگهداری نامناسب دارند. 

 • خاک گیاه را بررسی کنید

در سطر زیر ما به بررسی خاک گیاه پرداخته ایم: 

 • سطح خاک پایین

اگر سطح خاک گیاه در مدت طولانی پایین بوده و ریشه های گیاه از آن بیرون زده است، می تواند باعث از بین رفتن و خشک شدن گیاه شود.

 • رنگ خاک

قبل از خرید گیاه مورد نظر بهتر است، تحقیق کنید که خاک مناسب گیاه چیست و ظاهر رنگ و بافت آن چگونه است. سپس دقت کنید، که خاکی که گیاه در آن نگهداری شده است، مناسب بوده یا ممکن است باعث تضعیف گیاه شود.

 • مواد سفید و کپک زده روی خاک

به این معنی است، که گیاه در مدت زمان طولانی ای در یک محیط خیلی مرطوب نگهداری شده است. که نشان از وجود و رشد قارچ در خاک دارد. گه در صورت عدم رسیدگی، گیاه به صورت تدریجی از بین می رود.

 • حشرات ریز در خاک

ازدیاد حشرات ریز موجود در خاک، می تواند سبب بروز آسیب به خود گیاه و سایر گیاهان منزلتان شود. در نتیجه بهتر است، حین خرید توجه داشته باشید، تا حشرات موذی و آفات در خاک نباشد.

 • جستجوی علائم ظاهری گیاه ناسالم

متأسفانه فروش گیاهان ناسالم در برخی فروشگاه های گیاهی غیرعادی نیست. در این مورد بهترین کار این است، که در قدم اول از یک فروشگاه معتبر، معتمد و خوش نام خرید کنید. در قدم بعد می توانید با یادگیری علائم یک گیاه آپارتمانی بیمار از خرید گیاهان ناسالم جلوگیری کنید. 

همچنین بهترین کار این است، قبل از خرید زمانی را صرف جستجوی ظاهری گیاه مورد نظر کنید. انواع سالم و ناسالم آن را با عکس مشاهده کنید، تا بتوانید هنگام خرید با مقایسه و تطبیق اطلاعات خودتان گیاه سالمی را انتخاب کنید.

نتیجه گیری

همان طور که در بالا اشاره شد، برای پیشگیری از خرید گیاه ناسالم و جلوگیری از هزینه زیاد برای احیای گیاه یا هزینه مجدد در صورت از بین رفتن کل گیاه، بهتر است، که از یک برند معتبر و با سابقه خرید خود را انجام دهید. همچنین اطلاعات خود را قبل از خرید راجع به گیاهی که می خواهید خریداری کنید، بالا ببرید. امیدواریم این نکات و مقاله برای خرید گیاهان آپارتمانی به شما در دستیابی به مجموعه گیاهان زیبا و سالم کمک کند.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *