مقالات

نحوه نگهداری گیاه پدیلانتوس

نحوه نگهداری گیاه پدیلانتوس

نحوه نگهداری گیاه پدیلانتوس

آیا با نحوه نگهداری گیاه پدیلانتوس آشنایی دارید؟ پدیلانتوس که به خاطر شکل ظاهری ساقه های زیگزاگی آن به نام ستون فقرات شیطان نیز شناخته می شود، یک ساکولنت از خانواده افوربیا و بومی مناطق گرمسیری آمریکای شمالی و جنوبی از جمله فلوریدا، مکزیک و کارائیب است. برگ های گیاه پدیلانتوس کوچک، باریک و سبز رنگ هستند و به صورت خوشه ای در امتداد ساقه ها رشد می کنند. این گیاه گل هایی به رنگ قرمز، لوله ای و کوچک تولید می کند.

اما آنچه باعث جذابیت این گیاه شده است ساقه های زیگزاگی با برگ های سبز با حاشیه های تا حدودی کرمی آن است. روش نگهداری از پدیلانتوس آسان است. از آن جایی که این گیاه یک ساکولنت است، پس نیاز به آبیاری زیاد و مداوم ندارد. همچنین یک نور مستقیم می تواند برای این گیاه کافی باشد. شیره این گیاه سمی است و در تماس با پوست ممکن است باعث التهاب و سوزش شود. به طور کلی، گیاه ستون فقرات شیطان یک ساکولنت بسیار جذاب با نگهداری آسان است که می تواند مناسب برای نگهداری در فضای خانه و یا محیط های اداری باشد. در ادامه این مقاله روش نگهداری از این گیاه زیبا را برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد.

نور مورد نیاز گیاه پدیلانتوس

گیاه پدیلانتوس می تواند مقدار کمی از نور مستقیم خورشید را تحمل کند. اما باید در نور غیر مستقیم خورشید قرار بگیرد و بیرون از منزل در سایه آفتاب نیز دوام می آورد. پدیلانتوس گیاهی گرمسیری است، بنابراین به ترکیب ایده‌آلی از نور و رطوبت نیاز دارد. آن را در مکانی روشن و نورگیر قرار دهید. نور کافی سبب می‌شود تا برگ‌ها رنگ و طرح زیباتری داشته باشند. اگر این گیاه را در نزدیکی پنجره‌ای نورگیر با نور مستقیم خورشید قرار داده‌اید، حتما از پرده یا هر فیلتر دیگری استفاده کنید. زرد شدن نوک برگ‌ها، نشانه دریافت بیش از حد نور یا گرمای شدید هوا می باشد.

گیفت شرکتی ۴ عدد گیاه بنت قنسول

قیمت اصلی 1,800,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,200,000 تومان است.

میزان آبیاری گیاه پدیلانتوس

بهتر است زمانی که سطح خاک تا عمق حدود ۳-۲ سانتی متر خشک شده بود، نسبت به آبیاری اقدام شود. زیرا این گیاه جز گیاهان گوشتی محسوب می شود و چنین گیاهانی به آبیاری زیاد و ماندگاری همیشگی آب در اطراف طوقه حساس هستند. اگر زمانی که سطح خاک کاملا مرطوب است نسبت به آبیاری اقدام کنید، احتمال پوسیدگی قسمت های پایین گیاه و ریشه ها افزایش می یابد. با کاهش دمای هوا نیاز گیاه به آب کمتر می شود و زمانی که دما زیر ۱۵ درجه است، حتما دقت کنید که گیاه را کم آبیاری کنید.

خشکی کشیدن بیش از اندازه گیاه نیز از جمله دلایل چروکیدگی برگ ها، نازک شدن ساقه ها و ریزش برگ ها است. هنگام آبیاری به مقداری آب دهید که حتما از منافذ زیرین گلدان آب بیرون بیاید اما اجازه ندهید که کف گلدان با آب باقیمانده در زیر گلدانی در تماس باشد. یعنی یا آب اضافی موجود در زیرگلدانی را بعد از آبیاری و خروج آب اضافی خارج کنید و یا اینکه به طور کل از گلدان هایی استفاده کنید که پایه دارند و بین کف آنان و زیرگلدانی فاصله ای وجود داشته باشد.

رطوبت گیاه پدیلانتوس

گیاه پدیلانتوس فضای گلخانه و رطوبت محیط را به شدت می‌پسندد. برای ایجاد رطوبت محیط، قرار دادن جزیره زیر گلدان یا غبارپاشی روزانه بسیار موثر است. غبارپاشی را در تابستان و شروع گرمای هوا به صورت روزانه انجام دهید. برای ساخت جزیره به یک زیر گلدانی، مقداری سنگ ریزه و آب احتیاج دارید. سنگ ریزه‌ها را در زیر گلدانی بریزید و آن را مملو از آب کنید. سپس گلدان گیاه پدیلانتوس را روی آن قرار دهید. این روش برای تامین رطوبت ریشه‌ها و محیط در طی روز مناسب است.

دمای مناسب گیاه پدیلانتوس

ستون فقرات شیطان به شدت به هوای خنک علاقه نشان می‌دهد. اگر نور زیاد همراه با هوایی خنک در اختیار داشته باشید گیاه قرمز خواهد شد و این امر منجر به زیبایی دو چندان آن می‌شود. دمای مورد علاقه این گیاه 12 الی 13 درجه سانتی‌گراد می‌باشد و کمتر از 8 درجه را تحمل نمی کند و به سرعت در هوای سرد قارچ گرفته و از بین خواهد رفت. گیاه باید در مکانی قرار بگیرد که گردش هوای مناسب در آن جریان داشته باشد، چرا که در غیر این صورت برگ‌ها نازک خواهند شد. بنابراین، برای نگهداری از این گیاه در تابستان بهتر است آن را در بالکن، راه پله روشن و یا اتاقی نگهداری کنید، که مسیری برای عبور و مرور هوا وجود داشته باشد.

خاک مناسب و زمان کوددهی گیاه پدیلانتوس

مناسب‌ترین خاک برای پدیلانتوس ترکیب خاک ماسه، پرلیت، کوکوپیت و پیت ماس است. برای این گیاه خاک کاکتوس‌ها هم مناسب است چراکه دارای زهکش مناسبی بوده و آب را بهتر از خود عبور می‌دهد. یک نکته را فراموش نکنید، می‌توانید برای جلوگیری از ایجاد قارچ‌ها کمی پودر دارچین داخل خاک گیاه بریزید.

در اوایل بهار که زمان رویش گیاه است، بهتر است تا از کودهای رشد استفاده کنید؛ اما اواخر بهار از کودهای مخصوص کاکتوس استفاده کرده تا پتاسیم و فسفری که داخل آن‌ها است بوته را محکم کند. این کار را باید ماهی یک‌بار انجام دهید. این گیاه از طریق بذر و یا قلمه‌زنی تکثیر می‌شود، و باید قلمه از زیر یک جوانه به‌صورت اریب بریده‌شده و به زیرخاک فرو رود. برای آنکه ریشه زنی احتمال بیشتری داشته باشد بهتر است تا ۳ عدد جوانه زیرخاک قرار بگیرد.

چگونگی تعویض گلدان گیاه پدیلانتوس

زمان مناسب برای تعویض گلدان پدیلانتوس، هر 2 یا 3 سال یک‌بار و در صورت مشاهده ریشه‌ها است. همان‌طور که می‌دانید، گیاهان در فضای کوچک رشد بهتری دارند. به‌همین دلیل توصیه می‌کنیم از انتخاب گلدان‌های بزرگ برای این گیاه نیز صرف‌نظر کنید. در زمان تعویض گلدان، به سبک بودن خاک و زهکشی مناسب آن توجه داشته باشید.

بیماری های گیاه پدیلانتوس

با نحوه نگهداری گیاه پدیلانتوس آشنا شدید، در ادامه به توضیح بیماری های این گیاه می پردازیم:

  • در فصل بهار و پاییز بسیار حواستان به شته و شپشک آرد آلود باشد، چرا که هر دو آفت زمینه بیمار کردن گل زیبای شما را فراهم خواهند آورد. اما جای نگرانی نیست، چرا که شما می توانید از سموم آفت کش استفاده نمایید تا این مشکل به راحتی رفع شود.
  • اگر مشاهده کردید که برگ های گیاهتان کدر شده است و رشد گیاه بسیار کند شده است، ممکن است گیاه به کنه تارعنکبوتی آلوده شده باشد. درمان آن استفاده از آفت کش های مخصوص به آن می باشد.
  • اگر دیدید نوک برگ های پدیلانتوس قهوه ای و خشک شده است، این مشکل احتمالا مربوط به رطوبت کم است.
  • برگ های بسیار تیره نیز نشانی از وجود نیتروژن اضافی در خاک است.
  • اگر ساقه های پدیلانتوس در فصل زمستان شروع به کشیدگی کرد، این مسئله به خاطر آن است که محیط نگهداری پدیلانتوس گرم و تاریک است.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *