مقالات

نحوه نگهداری گیاه بگونیا رکس

نحوه نگهداری گیاه بگونیا رکس

نحوه نگهداری گیاه بگونیا رکس

یکی از گیاهان پرطرفدار خانگی که نگهداری آسانی دارد، می توان به گیاه بگونیا رکس اشاره کرد. این گیاه بیش از 900 گونه متفاوت دارد. گیاه بگونیا رکس یک گیاه برگی شکل می باشد، که تنوع رنگ برگ هایش بسیار زیاد و متفاوت می باشد. در این مقاله با ما همراه باشید، تا با نحوه نگهداری گیاه بگونیا رکس آشنا شوید.

معرفی گیاه بگونیا رکس

نام علمی گیاه بگونیا رکس، Begonia Rex می باشد، که از خانواده بگونیاسه است. نام انگلیسی این گیاه Queen Alexandra Begonia و یا CHARLES PLUMIER می باشد. خاستگاه اصلی گیاه بگونیا رکس، هیمالیا است. این گیاه دارای ساقه های خزنده و گوشتی شکل و برگ های قلبی شکل است. روی برگ های این گیاه یک رگبرگ اصلی وجود دارد، که برگ را به دو قسمت نامساوی تقسیم کرده، که این موضوع باعث جذابیت گیاه شده است. برگ های این گیاه به رنگ های مختلفی مانند قرمز، سبز، بفش، نقره ای و…. دیده می شود. همچنین لازم به ذکر است، که این گیاه چند ساله است و عمری طولانی دارد. یکی دیگر از جذابیت های این گیاه داشتن شکوفه های ریز آن می باشد.

وابی کوزا طرح آشیونه

قیمت اصلی 850,000 تومان بود.قیمت فعلی 650,000 تومان است.

٢ عدد موساریوم طرح طبیعت – توپک طبیعت (تراریوم)

قیمت اصلی 1,580,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,200,000 تومان است.

گیفت شرکتی ۳ عدد تراریوم فیکوس طرح موجی

قیمت اصلی 4,200,000 تومان بود.قیمت فعلی 3,300,000 تومان است.

تراریوم گنبد نصفه طرح آلتو

قیمت اصلی 1,800,000 تومان بود.قیمت فعلی 800,000 تومان است.

تراریوم بنسای ژاپونیکا طرح وایت راک

قیمت اصلی 6,200,000 تومان بود.قیمت فعلی 3,100,000 تومان است.

تراریوم بنسای ژاپونیکا طرح استپ تو

قیمت اصلی 3,800,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,600,000 تومان است.

تراریوم درخت جاودان طرح پنجو گنبد

قیمت اصلی 6,700,000 تومان بود.قیمت فعلی 4,500,000 تومان است.

۲ عدد موساریوم کمبو سینگونیوم صورتی (تراریوم)

قیمت اصلی 1,530,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,200,000 تومان است.

۲ عدد تراریوم و موساریوم طرح سینگو پینک

قیمت اصلی 1,100,000 تومان بود.قیمت فعلی 900,000 تومان است.

۲ عدد وابی کوزا طرح توکیو (تراریوم)

قیمت اصلی 3,300,000 تومان بود.قیمت فعلی 2,800,000 تومان است.

شرایط نگهداری گیاه بگونیا رکس

در سطر زیر به شرایط نگهداری این گیاه اشاره شده است:

 • دمای مناسب گیاه بگونیا رکس

این گیاه برای این که بتواند به خوبی رشد کند، به دمای 15 تا 30 درجه سانتی گراد نیاز دارد. زمانی که دمای محیط کاهش پیدا می کند و به زیر 14 درجه سانتی گراد می رسد، رشد گیاه متوقف و گیاه آسیب می بیند. زیرا هوای سرد را دوست ندارد و نمی تواند رشد کند.

 • نور مناسب گیاه بگونیا رکس

این گیاه محیط کم نور را می تواند تحمل کرده و به خوبی رشد کند. به همین دلیل نسبت به سایر بگونیاها در برابر نور کم مقاومت بالایی دارد. همچنین اگر گیاه در محیطی قرار دارد، که نوری در آن جا نیست، می توانید از لامپ های فلوئورسنت استفاده کنید. بهترین مکان برای رشد این گیاه قرار دادن آن در پشت پنجره غربی و یا شرقی خانه می باشد. اگر گیاه را در پشت پنجره قرار می دهید، هر هفته آن را بچرخانید تا تمامی قسمت های گیاه بتوانند به صورت یکسان نور خوشید را دریافت کنند. زمانی که لبه برگ های گیاه به رنگ قهوه ای و حالت سوخته در آمد، یعنی گیاه بیش از حد نور خورشید را دریافت کرده و بیش از حد پشت پنجره بوده است. همچنین اگر برگ های گیاه بگونیا رکس به سمت نور بیش از حد متمایل شدند، یعنی گیاه در محیطی قرار دارد، که نور کمی دریافت می کند.

 • خاک مناسب گیاه بگونیا رکس

برای این که گیاه بتواند به خوبی رشد کند به خاکی سبک، متخلخل و با زهکشی بالا نیاز دارد. بهترین ترکیب خاک برای این گیاه شامل پیت ماس، پرلیت، کوکوپیت و مقداری هم ماسه می باشد. هچنین برای گیاه بگونیا رکس می توانید از خاک آماده گیاهان آپارتمانی نیز استفاده کنید.

 • کوددهی مناسب گیاه بگونیا رکس

این گیاه برای اینکه رشد خوبی داشته باشد، نیاز به یک کوددهی منظم دارد. بهترین زمان برای کوددهی به گیاه بگونیا رکس از اوایل بهار تا اواسط پاییز می باشد. در این بازه زمانی هر هفته گیاه را با کودهای مخصوص تغذیه کنید. میتوانید کود کریستالون را تهیه و در یک لیتر آب حل کرده و گیاه را با آن تغذیه کنید.

 • آبیاری مناسب گیاه بگونیا رکس

زمانی باید این گیاه را آبیاری کنید، که سطح خاک خشک شده باشد. گیاه را به مقداری آبیاری کنید، که آب اضافه آن بتواند به خوبی از حفرات زهکشی شده زیر گلدان خارج شود. معمولا این گیاه در فصل رشد خود هر سه روز یک بار و در فصل سرما با فاصله بیشتری به آبیاری نیاز دارد. بهتر است برای آبیاری این گیاه از آب جوشیده سرد شده و یا آب مقطر استفاده کنید، زیرا املاح زیاد داخل آب باعث آسیب رسیدن به گیاه می شود. آبیاری زیاد به گیاه و یا مرطوب بودن همیشه خاک گیاه باعث پوسیدگی آن می شود. زمانی که برگ های گیاه به رنگ قهوه ای و یا زرد در می آیند، نشان دهنده آبیاری بیش از حد به گیاه است. آبیاری کم به گیاه نیز باعث پژمرده شدن گیاه می شود.

 • هرس کردن گیاه بگونیا رکس

بهترین زمان برای هرس کردن این گیاه بعد از پایان گلدهی آن می باشد. که باید به کمک یک چاقوی استریل شده حدود یک سوم از شاخه های گیاه را کوتاه کنید. همچنین دقت کنید، که نباید گیاه بگونیا رکس را در زمان گلدهی هرس کنید، زیرا گیاه برای این که بتواند از گل هایش نگهداری کند و انرژی آن ها را تامین کند، به همه شاخه و برگ هایش نیاز دارد.

 • رطوبت مناسب گیاه بگونیا رکس

این گیاه برای رشد بهتر نیاز به رطوبت کافی محیط دارد. فقط دقت کنید، که چون گیاه مستعد بیماری های قارچی می باشد، نباید آن را به صورت مستقیم غبارپاشی کنید. به همین خاطر برای تامین رطوبت گیاه میتوانید از جزیره استفاده کنید، فقط دقت کنید که در این حالت نباید کف گلدان در تماس مستقیم با آب باشد. همچنین می توانید برای تامین رطوبت این گیاه آن را در وسط گیاهان دیگر قرار دهید، تا بتواند رطوبت آن ها جذب کند.

 • زمان تعویض گلدان گیاه بگونیا رکس

زمانی که ریشه های گیاه از زیر گلدان خارج شده باشد، زمان تعویض گلدان این گیاه فرا رسیده است، که باید آن را با گلدا یک سایز بزرگتر عوض کنید. همچنین می توانید هر دو سال گلدان گیاه را عوض کنید، این کار به رشد بهتر گیاه شما کمک می کند.

روش تکثیر گیاه بگونیا رکس

فصل مناسب برای تکثیر این گیاه تابستان و بهار می باشد. روش تکثیر گیاه بگونیا رکس از طریق قلمه برگ است. برای تکثیر این گیاه از این روش ابتدا باید به کمک یک موکت بر یا یک چاقوی استریل شده یک برگ سالم و بالغ را برش بزنید. فقط دقت کنید، که در هنگام برش برگ های دیگر گیاه آسیب نبیند. بعد از برش سطح زیرین برگ ها را بر روی ماسه شسته بخوابانید. بعد از خواباندن آن بر روی ماسه شسته روی آن ها را ماسه نرم بریزید. به مرور زمان برگ ها ریشه دار می شوند و گیاه جدید تولید می کنند. بهتر است قلمه برگ ها را تا زمان تولید گیاه جدید در دمای 21 درجه سانتی گراد نگهداری کنید. همچنین می توانید در زمان نگهداری از نایلن شفاف پلاستیک نیز استفاده کنید. زیرا این نایلون ها به سریع کردن زمان ریشه زایی گیاه کمک بسیار زیادی می کنند. فقط باید دقت کنید، که هر روز 1 الی 2 ساعت نایلون را بردارید، تا قلمه گیاه دچار بیماری های قارچی نشود. از دیگر روش های تکثیر این گیاه میتوان به تقسیم ریشه یا بوته نیز اشاره کرد. البته تکثیر از این روش باید در زمان تعویض گلدان انجام شود.

نتیجه گیری

در مقاله بالا به نحوه نگهداری گیاه بگونیا رکس اشاره شده است. این گیاه به خاطر داشتن کلسیم اگزالات برای حیوانات خانگی و کودکان  سمی می باشد. به همین خاطر آن را دور از دسترس حیوانات خانگی و کودکان در خانه قرار دهید. در صورت خوردن آن حیوان خانگی و یا کودک دچار خروج بی اختیار بزاق دهان، نارسایی کلیوی و تهوع می شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

0 نظر در “نحوه نگهداری گیاه بگونیا رکس

 1. mozhan گفت:

  من یه گل بگنیای رکس به رنگ زرشکی و نقره ای داریم که برگ هاش پژمرده شدن دلیلش چیه؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *