مقالات

نحوه نگهداری گیاه برگ انجیری

نحوه نگهداری گیاه برگ انجیری

چگونگی رشد و نحوه نگهداری گیاه برگ انجیری

آیا با نحوه نگهداری گیاه برگ انجیری آشنا هستید؟ برگ انجیری نام رایج خود را از برگ های قلبی شکل و بزرگش گرفته است، که با بالا رفتن سن گیاه سوراخ هایی به نام فنسترها در آنها ایجاد می شود. این امر باعث می شود، که برگ ها شبیه پنیر سوئیسی شوند. این گیاه گرمسیری است و دارای ریشه های هوایی می باشد، که از ساقه به سمت پایین رشد می کنند.

برگ انجیری معمولا در آمریکای جنوبی رویش دارد و در شرایط گرمتر و محیط های با نور غیر مستقیم خورشید رشد می کند. تکثیر و نگهداری این گیاه آسان است. در این مقاله چگونگی رشد و نحوه نگهداری از گیاه برگ انجیری را برای شما شرح می دهیم.

نحوه رشد گیاه برگ انجیری

برای رشد گیاه برگ انجیری، به خاکی با زهکشی خوب، یک گلدان با اندازه مناسب و بذر، نهال یا قلمه نیاز دارید. برای شروع، بذر را در یک ظرف کم عمق، که پر از مخلوط خاک مرطوب شده است، بکارید. بذرها را به آرامی با محیط رشد بپوشانید.

 پوشش پلاستیکی را روی ظرف قرار دهید، تا رطوبت را جذب کند و آن را در مکانی گرم با نور غیر مستقیم قرار دهید. محیط رشد را مه پاشی کنید، تا کمی مرطوب بماند. بذرها باید در عرض چند هفته جوانه بزنند. پس از آن، پوشش پلاستیکی را بردارید، اما همچنان محیط رشد را مرطوب نگه دارید. نهال ها باید در عرض چند ماه به اندازه کافی بزرگ شده باشند، تا بتوان آنها را پیوند زد.

نگهداری گیاه برگ انجیری

برگ انجیری عاشق بالا رفتن است. این گیاه دارای ریشه های هوایی است، که از ساقه به سمت پایین رشد می کند و وقتی که ریشه ها به زمین یا هر تکیه گاهی برسند، محکم و به آن جوش می خورند. برگ انجیری در طبیعت، از این ریشه ها برای تکیه دادن خود به درخت مجاور یا درخت تاک استفاده می کند. هنگامی که آن را به عنوان یک گیاه آپارتمانی پرورش می دهید، می توانید با قرار دادن یک چوب در مرکز گلدان آن را شبیه سازی کنید.

تامین آب و غذای منظم وظیفه اصلی مراقبت شما از این گیاه خواهد بود. همچنین ممکن است که گاهی نیاز به هرس  کردن گیاه باشد، تا آن را در اندازه دلخواه خود نگه دارید. هنگام رشد یک گیاه برگ انجیری، رعایت برخی نکات و تامین مقدار مناسب نور، آب و مواد مغذی برای رشد بهینه بسیار مهم است. در ادامه شما را با این نکات آشنا می کنیم.

  • نور

به دلیل منشا گرمسیری برگ انجیری، این گیاه به نور خورشید نیاز دارد. اما اگر نور کم و غیر مستقیم باشد، بهتر است. گیاه برگ انجیری به رشد زیر پوشش درختان بزرگ در جنگل عادت دارد و اگر در معرض بیش از حد مستقیم نور خورشید قرار گیرد، شاخ و برگ آن به راحتی می سوزد. اگر نور مستقیم خورشید اجتناب ناپذیر است، قرار گرفتن در معرض آفتاب را فقط به دو یا سه ساعت صبح محدود کنید. همین مدت زمان برای استفاده ی گیاه شما از نور خورشید کافی می باشد.

  • خاک

گیاه برگ انجیری، در مخلوط گلدانی مبتنی بر زغال سنگ نارس به بهترین وجه رشد خواهد کرد، که به حفظ رطوبت در خاک، بدون ایجاد غرقابی کمک می کند. برای رشد مناسب، pH خاک را بین 5.5 تا 7 در نظر بگیرید.

  • آب

این گیاهان دوست دارند، که همیشه مرطوب باشند، اما خیس نشوند. قبل از آبیاری گیاه برگ انجیری، انگشت خود را به عمق حدود 2.5 سانتی متر در خاک فرو ببرید. اگر در هنگام لمس، خاک تقریباً خشک شده باشد، وقت آن رسیده، که گیاه را آبیاری کنید. آبیاری را تا زمانی که کمی آب از سوراخ های زهکش ظرف خارج شود، ادامه دهید.

  • دما و رطوبت

این گیاهان جنگلی در رطوبت بسیار بالا و دماهای گرم رشد می کنند. هر چه بتوانید شرایط طبیعی گیاه را شبیه‌ سازی کنید، بهتر است. اطمینان حاصل کنید که گیاه شما همیشه در نقطه ‌ای با دمای بالای 5 درجه سانتی گراد نگهداری شود و از آن در برابر وزش باد محافظت کنید. سطح رطوبت بالای 50 درصد ایده آل است. یک حمام گرم با نور کافی، برای این گیاه مناسب است. اگر نیاز به افزایش رطوبت دارید، گیاه را مه پاش کنید یا از یک دستگاه بخور در محیط نگهداری آن استفاده کنید.

  • کود

پس از کاشت گیاه در گلدان، حداقل چهار تا شش ماه صبر کنید، تا گیاه شما کود را جذب کند. زیرا مخلوط گلدان معمولاً دارای کود آهسته رهش است. پس از آن، گیاه برگ انجیری خود را هر ماه با استفاده از کود مایع همه منظوره کود دهی کنید.

با توجه به نکاتی که برای شما در این مقاله بیان کرده ایم، امید است که در رشد و حفظ گیاه برگ انجیری خود دقت لازم را انجام دهید، تا گیاه زینتی سالم و با نشاطی داشته باشید.

با دادن امتیاز، ما را ارائه خدمات بهتر یاری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *