مقالات

نحوه نگهداری بونسای افرا

بونسای افرا

بونسای افرا و روش نگهداری آن در خانه

بونسای افرا ژاپنی یکی از زیباترین و محبوب ترین گیاهان در بین طرفداران بونسای است. دلیل محبوبیت آن ها هم تنوع رنگی در فصول مختلف، مقاومت گیاه، نحوه نگهداری آسان و شکل پذیری راحت آن می باشد. افرا ژاپنی یا ایسر با بیش از 300 نوع مختلف، از گونه های خزان دار و برگ ریز  هستند، یعنی در پاییز مقداری از برگ هایشان می ریزند و در بهار مجدد رشد می کنند. معنای لاتین ایسر اشاره به نوک تیز برگ ها و سختی چوب آن ها دارد. 

فروشگاه آنلاین پلنت لند تهران با سالها سابقه در زمینه خرید آنلاین گل فعالیت دارد. این فروشگاه برترین گل فروشی آنلاین تهران است که انواع گیاهان آپارتمانی، بنسای، اتریوم، سانسوریا، کاکتوس، زاموفیلیا، انواع شیشه و گلدان را به فروش می رساند. 

شرایط نگهداری بونسای افرا

این گیاه بومی شرق آسیا می باشد، که گونه‌های متفاوتی دارد. در نتیجه، علی رغم اینکه مراقبت از بونسای افرا ژاپنی نسبتا آسان است و گزینه عالی برای مبتدیان است. باید شرایط نگهداری آن شبیه سازی شود، تا به گیاه آسیب نرسد. در سطر زیر به نحوه نگهداری بونسای افرا آن اشاره شده است:

 • آبیاری:

یکی از موارد مهم برای نحوه نگهداری بونسای افرا آبیاری است. آبیاری مناسب، یکی از ضروری ترین موارد نگهداری این بونسای است. اما بهتر است بدانید، که آبیاری بیش از حد گیاه و غرق آب نگه داشتن آن، باعث پوسیدگی ریشه ها می شود. در نتیجه با توجه به اقلیم محل نگهداری، باید در تابستان آبیاری گیاه بیشتر و در زمستان کمتر باشد.

بهتر است، که خاک گیاه همیشه خیس و مرطوب باشد. همپنین خاک مناسب افرا اسیدی بوده و آبیاری با آب لوله دارای املاح، خاک را قلیایی می کند. در نتیجه سعی کنید که آب آبیاری از آب باران باشد.

 • نور:

بونسای افرا ژاپنی در یک محیط آفتابی و مطبوع عملکرد خوبی دارد. بهتر است، که این نوع بونسای را در فضای باز پرورش دهید. همچنین باید از یخ زدگی محافظت شود و توصیه می شود در گرم ترین روزهای سال در سایه روشن بماند، تا از آسیب به برگ ها جلوگیری شود.

به طور کلی اکثر درختان بونسای افرا ژاپنی در صبح به آفتاب و در بعد از ظهر به یک منطقه سایه دار نیاز دارند. دقت کنید، تا آن ها را در معرض آفتاب تند ظهر قرار ندهید. زمانی که در معرض نور ملایم آفتاب قرار می‌گیرند، بهترین عملکرد را دارند. این نوع گیاهان را باید در ماه های گرم تابستان، که نور خورشید زیاد است در یک محل سایه قرار دهید، تا برگ آن ها دچار سوختگی نشود.

 • کوددهی:

بونسای افرا ژاپنی مانند سایر گیاهان نیاز به کوددهی منظم و مداوم برای رشد و حیات خود دارند. در طول بهار و تابستان، این گیاه را یک هفته در میان با کود آلی بونسای یا کود مایع تغذیه کنید. در طول پاییز، سراغ کود بدون نیتروژن بروید و تعداد دفعات تغذیه را کاهش دهید. فقط دقت کنید، که تا چند هفته پس از تعویض گلدان آن ها از کوددهی خودداری کنید، تا ریشه های ظریف بدون خطر شوک دوباره رشد کنند.

تکثیر بنسای افرا شرایط تگهداری بونسای افرا ژاپنی

 • خاک مناسب:

بونسای افرا ژاپنی برای رشد به خاکی با زهکشی خوب و غنی، از مواد مغذی با pH بین 5.5 تا 6.5 نیاز دارد. خاک رس آکادمای ژاپنی بهترین خاک برای رشد درخت است. همچنین بهتر است در زمان کاشت، ترکیب آلی کمپوست به خاک آن افزوده شود. خاکی که در ژاپن برای بونسای افرا استفاده می‌شود آکاداما است. به دلیل در دسترس نبودن این نوع خاک می‌توانید از ترکیب‌های زیر استفاده کنید.

 1. ترکیب پیت ماس (برای اسیدی شدن خاک)، شن و پرلیت
 2. ترکیب پیت ماس، لیکا و پرلیت
 3. ترکیب پیت ماس و پومیس

می توانید به ترکیب‌های بالا به میزان ۵ تا ۱۰ درصد زغال و زئولیت اضافه کنید.

به طور کلی، بهترین گزینه مخلوط خاک بونسای تجاری موجود در بازار می باشد، زیرا آنها به طور ویژه برای رشد درختان بونسای تهیه شده اند.

 • دما و رطوبت:

دما و رطوبت بر نحوه نگهداری بونسای افرا تاثیرگذار است. اگرچه افراها  بومی ژاپن هستند، اما با طیف گسترده ای از آب و هوا در آمریکای شمالی، اروپا، چین و کره سازگار هستند. در حالی که آنها درختانی مقاوم در برابر سرما هستند، ولی به صورت کوتاه مدت می توانند دما انجماد را تحمل کنند و باید از آب و هوای سرد زمستانی محافظت شوند.

در ضمن باید اضافه کرد، که در اقلیم های خشک این گیاه نیاز به مه پاشی و شبیه سازی آب و هوا مرطوب دارد.

 • هرس:

هرس منظم برای زیبایی و سلامت بونسای افرا ضروری است. در بهار و تابستان، شاخه های جدید و کوچک تر باید به طور منظم فرم دهی و هرس شوند، تا درخت شکل بگیرد و برگ دهی گیاه افزایش پیدا کند. این کار باعث تشدید رنگ برگ آن ها در پاییز نیز می شود. بهتر است شاخه های اصلی در زمستان هرس شوند.

 • تعویض گلدان:

 این گونه بونسای در اندازه ها و میزان رشد مختلف وجود دارند. برخی از بونسای ها نسبت به سایر آن ها بسیار بزرگتر می شوند. برحسب شرایط، محیط رشد، نوع گیاه افرا و سایز گلدان، تعویض آن ها هر یک تا سه سال خواهد بود.

آفات بونسای افرا

بونسای افرا ژاپنی مستعد ابتلا به چند نوع آفت و بیماری رایج است. بررسی درست درخت برای نشانه های آلودگی بهترین راه برای جلوگیری گیاه از آسیب آفات و بیماری ها می باشد.

از مهم ترین آفات می توان به شته، مگس سفید، پژمردگی ورتیسیلیوم و سفیدک پودری اشاره کرد. همچنین با سم پاشی و استفاده از ضعیف ترین آفت‌کش ها نیز از بین می روند. تهویه هوا مناسب می‌تواند، از بروز بیماری های قارچی که در رطوبت رشد می کنند، جلوگیری کند.

کاشت یا تکثیر بونسای افرا

نحوه تکثیر بونسای به صورت بذر، خوابانیدن شاخه و یا پیوند است. برای تکثیر می‌توان بین ماه های فروردین تا خرداد از شاخه های جوان یک ساله قلمه تهیه کرد و در خاک مرغوب و سبک کشت کرد. برای محافظت از سرمازدگی بهتر است، گیاه در پاییز هرس نشود.

بسیاری از گونه های بونسای افرا ژاپنی با ظاهر شگفت انگیز به صورت پیوندی تکثیر شده اند. تکثیر از طریق جمع آوری و کاشت دانه های آن، درختی با ویژگی های درخت بونسایی که شما دنبال آن هستید تولید نمی کند. زیرا شکل و قوت درخت را نمی توان پیش بینی کرد و حداقل سه سال نیز طول می کشد، تا یک نهال جوان به مرحله ای برسد که بتوانید شروع به شکل دادن آن کنید.

نتیجه گیری

در بالا همه چیز در مورد بونسای افرا و شرایط نگهداری آن گفته شده است. شما می توانید با رعایت کردن آن ها به خوبی از گیاه مراقبت کنید. همچنین می توانید برای دیدن انواع بونسای به سایت فروشگاه آنلاین پلنت لند مراجعه کنید.

منابع :

 1. https://www.easternleaf.com
 2. https://www.herons.co.uk
 3. https://www.bonsai-shop.com
 4. https://www.bonsaidirect.co.uk
 5. https://www.bonsaiempire.com

4.5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *