مقالات

معرفی گیاهان آپارتمانی بزرگ

معرفی گیاهان آپارتمانی بزرگ

معرفی گیاهان آپارتمانی بزرگ

چه به دنبال یک گیاه آپارتمانی بلند و ظریف برای قرار گرفتن در گوشه اتاق خود باشید و چه علاقه مند به یک نخل بزرگ بوته ای برای پر کردن فضای خالی، در این مقاله با معرفی گیاهان آپارتمانی بزرگ، می توانیم به شما کمک کنیم، تا بهترین گیاه آپارتمانی بزرگ را برای محیط خود پیدا کنید و فضای خود را زیباتر کنید. پلنت لند تهران یک فروشگاه خوب برای خرید اینترنتی گل است که انواع متنوعی از گیاهان آپارتمانی و هوازی را به فروش می رساند.

گیاهان آپارتمانی، نه تنها ارتباط شما با طبیعت و فضای باز را بازسازی می کنند، بلکه فواید بی شماری برای سلامتی خانه شما ارائه می دهند. این گیاهان راهی عالی برای تغییر دکوراسیون و فضای خانه شما، با کمی تلاش و بدون صرف هزینه های گزاف هستند. در ادامه، شما را با انواع گیاهان آپارتمانی بزرگ آشنا می کنیم.

معرفی گیاهان آپارتمانی بزرگ

گیاه برگ ‌انجیری

🍀 گیاه مونسترا یا برگ‌ انجیری، چند سال پیش در رسانه‌ های اجتماعی محبوبیت زیادی پیدا کرد، اما هنوز معماهایی در مورد این گیاه غیر معمول وجود دارد، از جمله نحوه مراقبت از آن و اینکه کدام گیاهان مونستراهای واقعی هستند. Monstera Deliciosa شاید نمادین ترین گونه است، اما چندین گیاه دیگر وجود دارند، که تحت عنوان مونسترا یا برگ انجیری به فروش می رسند.

قبل از خرید، با انواع مختلف آن آشنا شوید. در یک محیط رشد، بعضی از انواع مونسترا، می توانند تا 3 متر بزرگ شوند، در حالی که برخی دیگر در ابعاد کوچکتر رشد می کنند. برگ انجیری در محیط طبیعی رشد خود به دیگر درختان وابسته است زیرا ریشه  های هوایی آن رطوبت و مواد غذایی را از دیگر گیاهان تهیه میکند بنابراین اگر آن را به عنوان یک گیاه آپارتمانی نگهداری می کنید، حتما باید به فکر تهیه قیم پوشیده از خزه نیز برای آن باشید.

نام علمی: مونسترا Monstera deliciosa

نور مناسب: نور غیر مستقیم و نیم سایه_نیم آفتاب

آبیاری: در تابستان هفتهای یک مرتبه و در زمستان هر دو هفته یکبار

دما: بهترین رشد در دمای 30-20 درجه سانتیگراد (هر مقدار دما افزایش یابد به نور و رطوبت بیشتری نیاز دارد)

گیاه برگ ‌انجیری


گیاه فیکوس بنجامین

🍀 در معرفی گیاهان آپارتمانی بزرگ، نام گیاه فیکوس یک نام آشناست. گیاه فیکوس، یک گیاه ایده آل برای اشخاص مبتدی است، که قصد دارند گیاهان بزرگی پرورش دهند، اما نمی خواهند هزینه زیادی پرداخت کنند. در حالی که فروشگاه‌ ها برای گیاهان فیکوس با ارتفاع زیاد، هزینه زیادی دریافت می‌کنند، شما می ‌توانید یک فیکوس کوچکتر با قیمت مناسب و ارتفاع کمتر خریداری کرده و در کمترین زمان و به بهترین نحو آن را پرورش دهید.

یک گیاه فیکوس کوتاه می تواند در فصل رشد به اندازه نیم متر رشد کند و تقریباً تا زمانی که شما اجازه دهید، قادر به ادامه رشد می باشد. اگر گیاه بیشتر از گلدان خود رشد کرد و ریشه را محدود کرد، زمان تعویض گلدان فرا رسیده است. با این حال، مراقب باشید که در هنگام کاشت مجدد گیاه در گلدان، فیکوس به اندازه مشخصی بالا برود، زیرا رشد بیش از حد گیاه می تواند باعث پوسیدگی ریشه شود.

نام علمی: Ficus benjamina

نور مناسب: نور زیاد (اما تابش مستقیم نور آفتاب بخصوص از پشت شیشه به برگ ها صدمه می زند)

آبیاری: زمانیکه حدود سه سانت از سطح خاک خشک شده باشد

دما: درجه حرارت در زمستان 15 و در تابستان حداکثر 24 درجه (به سرما حساس است)

گیاه فیکوس


گیاه کروتون

🍀 کروتون رنگارنگ می تواند به ارتفاع 2.5 متر برسد، اما معمولاً وقتی در داخل خانه رشد کند، تقریباً به نصف این اندازه می رسد. برگ ‌های این گیاه آپارتمانی بزرگ، نشان دهنده وضعیت سلامت گیاه می باشند. رنگ شاداب و رگبرگی چشمگیر نشان می ‌دهد، که گیاه نور کافی و غیرمستقیم مورد نیاز خود را دریافت می ‌کند. در حالی که رنگ‌ های پریده برگ ها نشان می ‌دهند، که نور بسیار کم است و برگ ‌های سوخته نمایانگر نور بیش از حد مستقیم است.

نام علمی: Codiaeum Variegatum

نور مناسب: نور فراوان و غیر مستقیم

آبیاری: آب فراوان (در تابستان ۳ الی ۴ بار در هفته و در زمستان ۱ الی ۲ بار در هفته )

دما: بهترین دما 15 تا 27 درجه سانتی گراد

🌿 پیشنهاد گل برای هدیه: تراریوم بونسای فیکوس رتوزا

گیاه کروتون

درخت زیتون

🍀 درخت زیتون که هزاران سال است توسط کشاورزان مدیترانه ای کشت می شود، تا به امروز نیز گیاه مهمی باقی مانده است. به لطف پرورش گونه های کوچک این گیاه، حتی باغبان های فضاهای سرپوشیده نیز می توانند از پرورش این گیاه جذاب لذت ببرند. درخت زیتون کوچک به ارتفاع حدود 1.5 متر رشد می کند و حتی قبل از رسیدن به قد کامل خود میوه می دهد. می توان این درخت زیبا را به عنوان یک گیاه آپارتمانی بزرگ در محیط خانه قرار دهید. خواستگاه اصلی درخت زیتون مناطق مدیترانه‌ای، آفریقا و آسیاست.

بنابراین آن از تابستان‌های داغ و زمستان‌های خنک لذت می‌برد. زیتون می‌تواند دمای کمتر از منفی ده درجه سانتی‌گراد را تحمل کند، اما حالت ایده‌آل برای زیتون این است که برای مدت طولانی دمایی کمتر از این را تجربه نکند. به طورکلی اگر درخت بخواهد زیتونی تولید کند، باید حداقل دو ماه در هوای خنک قرار بگیرد ( بین 4 تا 10 درجه ). علاوه بر این، زیتون به افت دما در شب نیز نیاز دارد. زیتون خانگی معمولا میوه‌ای تولید نمی‌کند. اگر در منطقه‌ای هستید که این شرایط دمایی را دارید، بهترین فرصت است تا زیتون را در باغچه بکارید.

نام علمی: .Olea europaea L

نور مناسب: نور زیاد خورشید (دریافت حداقل 8 ساعت نور خورشید)

آبیاری: درخت زیتون گلدانی به آبیاری بیشتری نیاز دارد. (تابستان هر روز آبیاری شود)

دما: مقاومت بالا به نوسانات دمایی

درخت زیتون

دراسنا پرچمی

🍀 دراسنا در اشکال مختلفی وجود دارد، که هر کدام شکل و قامت خاص خود را دارند، اما دراسنا پرچمی یکی از محبوب ترین و جذاب ترین گونه ها برای کسانی است، که به دنبال یک گیاه آپارتمانی دراماتیک هستند. این گیاه آپارتمانی بزرگ که تا حدود 2.5 متر رشد می ‌کند، دارای برگ های تیز و تنه ‌ی بیدی شکل است، که می ‌تواند مکمل دکوراسیون محیط های مینیمالیست یا ماکسیمالیست باشد. گل دراسنا پرچمی نباید خشکی ببیند چون در این حالت نوک و حاشیه برگ ها قهوه ای می شود و برگ ها حالت لوله ای پیدا می کنند. اگر دائم خیس باقی بماند برگ ها زرد می شوند و حتی ممکن است بریزند و ریشه پوسیده شود.

نام علمی: Dracaena marginata

نور مناسب: نور زیاد اما غیرمستقیم

آبیاری: بین دو آبیاری باید تا حدودی سطح خاک خشک شود

دما: 13 تا 25 درجه سانتی گراد

دراسنا پرچمی

گیاه یوکا

🍀 گیاهان یوکا انواع مختلفی دارند، اما این موضوع درست است، که این گیاهان زمانی که در معرض نور غیرمستقیم و خاک با زهکشی مناسب قرار می گیرند، بهترین عملکرد را دارند. مراقب باشید، که این گیاهان آپارتمانی بزرگ و مقاوم به خشکی را بیش از حد آب ندهید، چرا که این کار باعث آسیب زدن به آن می شود. شما می توانید این گیاه آپارتمانی را در اتاق خواب، اتاق نشیمن، ورودی یا هر جای دیگری قرار بدهید، تا به محیط شما زیبایی ببخشد. برای تامین رطوبت مورد نیاز گیاه بهتر است در فصل تابستان هر روز آن را آبپاشی کنید. همچنین می‌توانید ظرفی پر از آب جهت تامین رطوبت گیاه در کنار آن قرار دهید. در معرفی گیاهان آپارتمانی بزرگ، گل یوکا یک انتخاب عالی برای دوستداران گل و گیاه است.

نام علمی: Yucca Filamentosa

نور مناسب: نور غیرمستقیم و زیاد

آبیاری: برای آبیاری صبر کنید تا رویه خاک خشک شود. در تابستان هفته ای 2 مرتبه و در زمستان هر 10 روز یکبار

دما: بین 13-18 درجه سانتی گراد

🌿 پیشنهاد گل برای هدیه: تراریوم اسپاراگوس

گیاه یوکا

درخت لیمو

🍀 حتی اگر در آب و هوای گرم زندگی نمی کنید، می توانید با پرورش یک درخت لیموی کوچک در خانه لذت ببرید. انواع مختلفی از این گیاه وجود دارد، که هر کدام از آنها به ارتفاعات متفاوتی رشد می کنند. شما باید گیاهی را انتخاب کنید، که متناسب با ابعاد فضایتان باشد. درخت لیمو مایر تا حدود 1 متر رشد می کند. این درخت به اندازه کافی کوچک است، تا از تبدیل شدن محیط شما به یک باغ جلوگیری کند و در عین حال به اندازه کافی بزرگ است، که یک فضای زیبا برای شما ایجاد کند. این درختان به آبیاری منظم نیاز دارند اما باید دقت کرد که خاک از زهکش مناسبی نیز برخوردار باشد.  این گیاه برای تولید میوه نیاز به 10 ساعت نور خورشید دارد.

نام علمی: Citrus aurantifolia

نور مناسب: گیاهی آفتاب دوست – روزانه حداقل 2 تا 3 ساعت نور خورشید

آبیاری: آبیاری متوسط و منظمی

دما: 18 تا 27 درجه سانتی گراد (نسبت به سرما حساس است)

درخت لیمو

گیاه شفلرا

🍀 شفلرا یا گیاه چتری که به خاطر برگ های بزرگ و چتری مانندش نامگذاری شده است، تقریباً در هر محیطی قد بلند می شود و رشد می کند. فقط مطمئن شوید، که بین دو آبیاری، گیاه زمان کافی برای خشک شدن دارد. در غیر این صورت، شفلرا مستعد پوسیدگی ریشه است. در حالی که ممکن است، نسخه ‌های کوچکی از این گیاه را در فروشگاه ها یا گلخانه ها مشاهده کنید، برخی از آن‌ها می‌ توانند تا حدود 3 متر در داخل خانه رشد کنند.

نام علمی: Schefflera Arboricola

نور مناسب: نور متوسط و غير مستقيم

آبیاری: در تابستان هفته اي 2-3 بار و در زمستان هفته اي يکبار آبياري کافي است. (خاک همیشه مرطوب باشد)

دما: بین 18 تا 27 درجه سانتی گراد

گیاه شفلرا

کاج مطبق

🍀 کاج مطبق یک گیاه زیبا در معرفی گیاهان آپارتمانی بزرگ است. در حالی که این درخت سوزنی ممکن است شبیه به درخت کاج به نظر برسد، اما در واقع به ارکیده بیشتر مرتبط است. کاج های مطبق، نور و رطوبت زیاد را دوست دارند. به این معنی که در یک محیط گرم و رو به جنوب بهترین عملکرد را دارند. برای افزایش رطوبت اطراف این گیاه، از گلدانی کم عمق استفاده کنید، که سنگریزه و آب در آن باشد. این کار به منظور حفظ رطوبت هوا صورت می گیرد. نگه داشتن آن در نزدیکی سایر گیاهان نیز می تواند به حفظ رطوبت کاج مطبق کمک کند. کاج ها همگی عاشق هوای خنک هستند ، این گل هم علاقه ی خاصی به خنکی و تهویه مناسب دارد در تابستان حتما توی راه پله خنک یا تراس شمالی یا بالکن نگهداری کنید.

نام علمی: Araucaria heterophylla

نور مناسب: نزدیک به پنجره با نور ملایم (مکانی پر نور و روشن)

آبیاری: سطح خاک همیشه مرطوب باشد. در تابستان هر دو روز یک مرتبه و در زمستان هر ۱۰ روز یک مرتبه

دما: 10 تا 24 درجه سانتی گراد

کاج مطبق

درخت موز

🍀 در معرفی گیاهان آپارتمانی بزرگ، درخت موز آخرین گیاه در این مقاله معرفی شده است. درخت موز، اغلب با گیاه استرلیتزیا اشتباه گرفته می شود. در حالی که این دو گیاه خیلی زیاد شبیه به هم هستند، اما به مراقبت های متفاوتی نیاز دارند. برخلاف گیاه استرلیتزیا، گیاهان موزی پرپشت‌ تر هستند و تا انتهای ساقه آنها پر از برگ است. برای شاداب نگه داشتن این گیاه، آن را در محلی قرار دهید، که آفتاب کامل داشته باشد. برای آبیاری به این گیاه سعی کنید از خشک شدن آن خودداری کنید.

خاک مرطوب و یکنواخت، گیاه موزی را شاداب و سالم نگه می دارد. درختان موز در مناطق گرمسیری هستند و منشأ آن جنگل های بارانی است، بنابراین به آب زیاد و رطوبت فراوان در هوا نیاز دارند. بهترین کار را زمانی انجام می دهند که در گروه های نسبتا نزدیک به هم کاشته شوند، زیرا اینکار به حفظ رطوبت در برگ ها کمک می کند. به طور منظم آبیاری کنید تا مطمئن شوید که خاک به طور یکنواخت مرطوب است اما خیس نیست. از آبیاری بیش از حد خودداری کنید که باعث پوسیدگی ریشه نشود. دمای مناسب برای رشد این گیاه 25 تا 30 درجه سانتی گراد است؛ تا دمای 10- را تحمل می کند و دمای بالای 38 درجه سانتی گراد نیز باعث آفتاب سوختگی گیاه می شود.

نام علمی: Musa acuminata

نور مناسب: حداقل شش ساعت در معرض نور مستقیم خورشید

آبیاری: نیاز به آب زیاد و رطوبت فراوان دارد. به طور یکنواخت مرطوب باشد.

دما:  بهترین دما 25-30 درجه سانتیگراد

گیاه موزی

کاربرد گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون منزل

یکی از مواردی که در طراحی دکوراسیون داخلی و حتی بیرونی خانه ‌های آپارتمانی می ‌توان از آن استفاده کرد، گیاهان هستند. در بین انواع بی ‌نظیر گیاهان،‌ گیاهان بزرگ جلوه و عظمت بسیار زیادی را به محیط می ‌بخشند. گیاهان بزرگ با داشتن برگ‌ های پهن، بلند و ارتفاع زیاد نه ‌تنها در چیدمان منزل و محیط کار اثر‌گذار هستند، بلکه با گلدان‌ های بزرگ و شیکی که معمولا برای آن‌ها درنظر گرفته می‌ شود، زیبایی محیط را دوچندان می‌ کنند.

در واقع با خرید گیاهان بزرگ می ‌توانید یک تیر و دو نشان را به هدف بزنید. یکی از نظر سرسبزی و طراوت و دیگری یک اکسسوری زیبا که جزئی از چیدمان به ‌شمار می ‌آید. از این گیاهان آپارتمانی نگهداری کنید و ببینید که آنها چه تغییر زیادی در زیبایی دکوراسیون شما ایجاد می کنند. در این مقاله به معرفی گیاهان آپارتمانی بزرگ پرداخته ایم و همچنین نحوه نگهداری از جمله دمای مناسب، میزان رطوبت و آبیاری و نور آن را بررسی کرده ایم.

🌿 پیشنهاد گل برای هدیه: بونسای آراکاریا

4.1/5 - (35 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *