مقالات

معرفی گیاهان آپارتمانی اکسیژن ساز

معرفی گیاهان آپارتمانی اکسیژن ساز

معرفی گیاهان آپارتمانی اکسیژن ساز

گیاهان آپارتمانی ای که اکسیژن بیشتری تولید می کنند، به بهبود کیفیت هوای خانه کمک زیادی می کند. بسیاری از گیاهان آپارتمانی از طریق دریافت دی اکسید کربن و تبدیل آن به اکسیژن مصرفی انسان، هوا را تصفیه می کنند. برخی دیگر از گیاهان آپارتمانی، از طریق حذف سموم هوا را تمیز کرده و این روش طبیعی تر از دستگاه های تصفیه کننده هوا، برای تمیز کردن هوا است. در این مقاله ما به معرفی گیاهان آپارتمانی اکسیژن ساز اشاره کرده ایم. 

انواع گیاهان آپارتمانی اکسیژن ساز 

در سطر زیر ما به معرفی گیاهان آپارتمانی اکسیژن ساز پرداخته ایم: 

  • پتوس

پتوس یا پوتوس یک گیاه بسیار مقاوم برای بهبود کیفیت هوای داخل خانه می باشد. مراقبت از این گیاه بسیار آسان است. گیاه پتوس یک گزینه عالی برای تولید اکسیژن در شب بوده، زیرا سرعت تولید اکسیژن این گیاه بالا است. گیاه پتوس به دلیل جذب آلاینده هایی مانند فرمالدئید، بنزن و مونوکسید کربن موجود در هوا مشهور است.

نگهداری:

برای نگهداری از گیاه پتوس مکانی را انتخاب کنید که آفتاب گیر و به دور از نور مستقیم خورشید باشد. زیرا این گیاه به نور روشن و غیرمستقیم نیاز دارد. از خاک گلدان با زهکشی مناسب استفاده کنید. هر زمان که خاک پتوس کاملا خشک شد، پتوس را آبیاری کنید. حدود یک بار در ماه در طول فصل رشد فعال، از کود گیاهی متعادل استفاده کنید.

  • نخل اریکا

نخل طلایی، نخل پروانه و نخل زرد همگی نام های نخل اریکا می باشد. این گیاه یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی اکسیژن ساز است. نخل اریکا یکی از گیاهان گرمسیری ای می باشد، که نه تنها سطوح بالایی از اکسیژن تولید می کند. بلکه آلاینده های خطرناکی مانند فرمالدئید، زایلن، بنزن و تولوئن را از هوا جذب می کند.

نگهداری:

نخل اریکا به خاکی با زهکشی مناسب نیاز دارد، که به طور مداوم مرطوب نگه داشته شود. خاک باید اسیدی یا خنثی باشد. رطوبت استاندارد داخل خانه برای این گیاه کافی است. نور خورشید پشت پنجره از یک پنجره غربی یا جنوبی نور مناسبی برای نخل اریکا می باشد. دمای محیط برای نگهداری نخل اریکا نباید خیلی گرم باشد.

  • سانسوریا

گیاه سانسوریا یا مار، یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی اکسیژن ساز است. این گیاه طبق تحقیقات ناسا قابلیت جذب فرمالدئید، اکسید نیتروژن، زایلن، بنزن و تری کلرواتیلن هوا را دارد. بنابراین می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای تصفیه هوا باشد.

نگهداری:

مراقبت از سانسوریا آسان است و پشت یک پنجره با نور غیرمستقیم می تواند به خوبی رشد کند. حتی نیازی به آبیاری منظم ندارد، زیرا در خاک خشک خوب عمل می کند. در واقع آبیاری بیش از حد یکی از موارد آسیب زا به گیاه سانسوریا است. سعی کنید تا دمای اطراف گیاه مار خود را بین 12 تا 30 درجه حفظ کنید.

  • گل گندمی

آیا می‌دانید که گیاه گیاه گل گندمی یا عنکبوتی اکسیژن ساز عالی است؟ گیاه عنکبوت به دلیل فیلتر کردن مونوکسید کربن، فرمالدئید و بنزن از هوا، یک گیاه شناخته شده است. گیاه گل گندمی یک گیاه اپارتمانی فوق العاده برای تولید اکسیژن است. همچنین برای توزیع انرژی مثبت و کمک به مدیریت اضطراب و استرس شناخته شده است.

نگهداری:

این گیاه به نور غیرمستقیم و به سایه روشن برای رشد نیاز دارد. به این معنی که برخی از دوره ها سایه و دوره دیگر نور خورشید وجود داشته باشد. از تابش مستقیم نور خورشید که می تواند منجر به سوختگی برگ ها شود، خودداری کنید.

خاک مناسب برای گیاه عنکبوت خاک لومی، سست و دارای زهکشی مناسب است. خاک گیاه باید مرطوب نگه داشته شود. به طوری که رطوبت به زیر 40% نرسد، زیرا نوک برگ ها سوخته می شود. این گیاه به دلیل نیاز به رطوبت در صورت آبیاری نامناسب مستعد پوسیدگی ریشه است. در نتیجه هنگام آبیاری، گیاه را غرق آب نکنید.

  • لیلی صلح

گیاه لیلی صلح، زنبق صلح، اسپاتی فیلوم یا سوسن صلح همگی نام یک گیاه اکسیژن ساز است. مراقبت از آن ها آسان است. همچنین منبع عالی ای برای افزایش اکسیژن در داخل خانه هستند. وجه تمایز سوسن صلح یا لیلی صلح با گیاهانی که تا اینجا به عنوان گیاهان آپارتمانی اکسیژن ساز معرفی کردیم، در داشتن گل است. یک زنبق صلح به فیلتر کردن ترکیب گسترده ای از مواد آلی فرار از هوا مانند بنزن، تولوئن، فرمالدئید و زایلن کمک می کند.

نگهداری:

آن ها در نور غیرمستقیم بهترین عملکرد را دارند و برای اتاق هایی که آفتاب زیادی ندارند انتخاب مناسبی هستند. در نتیجه زنبق صلح خود را در نور روشن و غیر مستقیم خورشید نگهداری کنید.

زنبق شما ممکن است فقط یک بار در سال، در بهار شکوفا شود. اما اگر کمی کود اضافی به آن بدهید، ممکن است در پاییز نیز گل دوم را داشته باشید. زنبق صلح را به اندازه کافی آبیاری کنید تا خاک مرطوب بماند، اما هرگز اجازه ندهید خاک خیس شود. نیلوفرهای صلح باید در خاکی با زهکشی مناسب کاشته شوند.

  • آلوئه ورا

یکی دیگر از انواع گیاهان آپارتمانی اکسیژن ساز گیاه آلوئه ورا می باشد. کمتر کسی است، که از فواید آلوئه ورا اطلاع نداشته باشد. اما در کنار تمام فواید این گیاه، از گیاهان آپارتمانی اکسیژن ساز است. گیاه آلوئه ورا به خوبی برای حذف سمومی مانند آلدئیدها و بنزن از هوا شناخته شده است. برخلاف اکثر گیاهان، در شب نیز اکسیژن تولید می کند و برای اتاق خواب و سایر فضاهای بسته ایده آل است.

نگهداری:

آلوئه ورا از خانواده کاکتوس ها می باشد. بنابراین باید بین دو آبیاری اجازه دهید، تا خاک آن کاملا خشک شود. خاک گیاه را کاملا خیس کنید و سپس اجازه دهید، تا خاک کاملا خشک شود. این ساکولنت ها آفتاب زیادی را دوست دارند. اگر می توانید، پنجره ای را پیدا کنید که رو به جنوب باشد.

گیاه آلوئه ورا به حداقل شش ساعت نور روشن و غیرمستقیم در روز نیاز دارد. اما در حالت ایده آل تا هشت ساعت نیاز به نور دارد.

  • دیزی ژربرا

دیزی ژربرا، مسلماً جذاب ترین گیاه آپارتمانی اکسیژن ساز است. از این گیاه اغلب به عنوان یک گیاه تزئینی در باغ ها استفاده می شود. ژربرا دیزی، طبق مطالعات ناسا، آلاینده های موجود در هوا مانند فرمالدئید، بنزن و تری کلرواتیلن را از بین می‌برد. همچنین برای آزاد کردن اکسیژن و جذب CO2 در شب شناخته شده است. اگر از آپنه خواب یا مشکلات تنفسی رنج می برید، گل های ژربرا را کنار تخت خود نگه دارید. زیرا کمک می کند، تا خواب بهتری داشته باشید.

نگهداری:

ژربرا مانند هر گل نیاز به آفتاب و نور مستقیم دارد. آن ها باید در نور روشن و خاک مرطوب نگهداری شوند. همچنین بین دو آبیاری اجازه ندهید، تا خاک خشک شود.

  • فیکوس

فیکوس بنجامین یا انجیر گریان که به نام درخت فیکوس نیز شناخته می شود، یک درختچه است که می توان از آن به عنوان گیاه آپارتمانی اکسیژن ساز نگهداری کرد. بر اساس تحقیقات انجام شده فیکوس بنجامین می تواند سطح اکسیژن هوا را افزایش دهد. همچنین می تواند VOC های خطرناکی مانند فرمالدئید، بنزن و تری کلرواتیلن را جذب کند.

نگهداری:

رطوبت بالا برای نگهداری فیکوس لازم می باشد. همچنین می توانید آن را با مه پاشی کردن یا قرار دادن گیاه روی یا نزدیک یک سینی کم عمق با سنگ ها، رطوبت آن را تامین کنید.

  • سرخس بوستون

گیاه سرخس بوستون، یک گیاه فوق العاده زیبا و خوش رنگی است، که علاوه بر تولید اکسیژن، هوا را تصفیه می کند. این گیاه موثرترین گیاه در حذف فرمالدئید از هوا است.

نگهداری:

پرورش سرخس بوستون به آب فراوان نیاز دارد. آن ها را در خاکی پر از پیت ماس بکارید، تا رطوبت مور نیاز گیاه تامین شود. بسته به آب و هوای منطقه، ممکن است، لازم باشد هفته ای یک یا دو بار مه پاشی شوند.

  • فیلودندرون

گیاهی با برگ های قلبی شکل و زیبا است، که برای تولید اکسیژن و تصفیه هوا مناسب است. این گیاه ظاهری بسیار به زیبا دارد. نگهداری آن ها بسیار آسان است و به کاهش فرمالدئید و سایر  VOCهای موجود در هوا کمک می کند.

نگهداری:

فیلودندرون ها به نور حساس نیستند، اما دمای زیاد این گیاه را نابود می کند. زمانی به گیاه آب دهید، که خاک آن کاملا خشک شده باشد. خاک لومی و اسیدی با زهکشی مناسب، برای فیلودندرون فراهم کنید. 

از سایر گیاهان اکسیژن ساز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

همیشه سبز چینی (آگلونما)، کلروفیتوم، نخل بامبو، پیچک انگلیسی، گیاه شیرینی بنفشه، نخل خرمای زینتی، نخل رافیس اکسلسا، نخل شامودورا، دراسینا، سیکلامن، فیکوس آمستل، کاکتوس ستونی، ارکیده پروانه ای، داوودی، بگونیا، آزالیا.

کلام اخر

در مقاله بالا ما به معرفی گیاهان آپارتمانی اکسیژن ساز پرداخته ایم. شما می توانید با خواندن مقاله بالا با انواع این گیاهان آشنا شوید. همچنین این نکته را همواره باید به خاطر داشته باشید، که در طی شبانه روز ما در معرض انواع و اقسام منابع آلودگی هوا از جمله سیگار، سموم، ماشین آلات، کارخانه ها و… هستیم. بنابراین باید به فکر تصفیه هوا و حفظ سلامتی ریه های خود باشیم. که طبیعی ترین راه، نگهداری گیاهان اکسیژن ساز در محیط اطرافمان است.

4.9/5 - (100 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *