مقالات

معرفی گل قهر و آشتی

معرفی گل قهر و آشتی

معرفی گل قهر و آشتی

یکی از گیاهان آپارتمانی که طرفداران زیادی دارد، گل قهر و آشتی می باشد. دلیل نامگذاری آن این است، که وقتی با برگ های این گیاه تماس داشته باشید، برگ هایش را جمع می کند و به هم می چسبند. که به اصطلاح می گویند، گیاه قهر کرده است. در این مقاله ما به معرفی گل قهر و آشتی پرداخته ایم. با ما همراه باشید تا با آن آشنا شوید.

نام انگلیسی گل قهر و آشتی (Shame Plant) و نام علمی آن Mimosa Pudica می باشد. که از خانواده Fabaceae است. این گیاه بومی مناطق مرکزی و جنوبی آمریکا می باشد. برگ هایش مرکبی و باریک است، که به محض شکسته شدن، لمس شدن، حرکت و تغییر دما، به درون خود جمع می شوند. این حرکت گیاه یک مکانیسم دفاعی، در برابر حشرات مضر و شکارچیان است.

 گل های بنفش رنگ این گیاه در فصل رشد شروع به گلدهی می کنند، که بسیار زیبا و چشم نواز است. تا زمانی که این گیاه جوان و کم سن و سال است، رشد آن به سمت بالا، بعد از آن به مرور زمان به صورت خزنده رشد می کند. طبق تحقیقات انجام شده باز و بسته شدن برگ های این گیاه به انرژی زیادی نیاز دارد، بنابراین بهتر است با این گیاه تماس زیادی نداشته باشید. زیرا این گیاه برای رشد و عمل فتوسنتز به این انرژی نیاز دارد.

نحوه بسته شدن برگ های گل قهر و آشتی

همان طور که در بالا گفته شد گل قهر و آشتی هنگام تماس با برگ هایش مکانیسم دفاعی از خودش نشان می دهد. یعنی بعد از تماس، آب به سرعت از سلول های دیواره برگ ها خارج و وارد ساقه ها می شود. به همین دلیل برگ ها بعد از تماس، پس از گذشت چند دقیقه در خود جمع می شوند. که به اصطلاح می گویند، گیاه قهر کرده است.

بعد از چند دقیقه گیاه دوباره آبی که درون ساقه ها جمع شده بود، را به برگ ها منتقل می کند. بعد از انتقال آب برگ های گیاه دوباره باز می شود، که به اصطلاح می گویند، گیاه آشتی کرده است.

همان طور که می دانید یکی از دلایل پرطرفدار بودن این گیاه  باز و بسته شدن برگ هایش است. اما بهتر است بدانید، که اگر بیش از حد باعث باز و بسته شدن برگ هایش شوید، عوامل محرک حساسیتی گیاه از بین می رود. در نتیجه گیاه آسیب می بیند.

شرایط نگهداری گل قهر و آشتی

در سطر زیر به شرایط نگهداری گل قهر و آشتی اشاره شده است:

  • دما

بهترین دما برای نگهداری این گیاه 16 تا 30 درجه سانتی گراد می باشد. فقط دقت کنید، که این گیاه نباید در معرض گرما یا سرما شدید قرار بگیرد، زیرا به مرور زمان از بین می رود.

  • نور

این گیاه برای این که بتواند به خوبی رشد کند و شکوفه بدهد، به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد. اگر گل قهر و آشتی نور کمی دریافت کند، برگ هایش بسته می شود. بنابراین دیگه نمی تواند شکوفه تولید کند. فقط دقت کنید، که گیاه را در معرض نور شدید و مستقیم خورشید قرار ندهید. زیرا برگ هایش می سوزد.

  • رطوبت

گل برگ و آشتی برای رشد به رطوبت زیادی نیاز دارد. بنابراین بهتر است، در روزهای گرم در کنار این گیاه یک ظرف آب قرار بدهید و یا از جزیره استفاده کنید. تا رطوبت مورد نیاز گیاه تامین شود. فقط دقت کنید، که روی برگ های آن آب نریزید، زیرا گیاه قهر می کند و برگ هایش را درون خود جمع می کند.

  • آبیاری

زمانی این گیاه را آبیاری کنید، که خاک آن خشک شده باشد. می توانید برای این که از خشک شدن خاک اطمینان حاصل کنید انگشت دست و یا یک تکه چوب را داخل خاک فرو کنید، ببینید خاک خیس است یا خشک. در آبیاری این گیاه باید دقت زیادی کنید. زیرا گل قهر و آشتی در صورت آبیاری کم قهر می کند و برگ هایش را جمع می کند. همچنین اگر آبیاری زیاد باشد، گیاه از بین می رود.

  • کوددهی

گل قهر و آشتی همان طور که در بالا گفته شد، برای این که بتواند برگ هایش را در خود جمع کند نیاز به انرژی زیادی دارد. کوددهی مرتب به این گیاه، باعث می شود بتواند انرژی لازم را تامین کند. به همین خاطر بهتر است، که این گیاه را در فصل رشد، که بهار و تابستان می باشد هر دو هفته یک بار با کود مایع کوددهی کنید. همچنین باید برای گیاه، ماهی یک بار از کود گل دهی که دارای پتاسیم استفاده کنید. زیرا گیاه برای حرکت، تولید، ذخیره کربوهیدرات و باز و بسته شدن برگ هایش، به پتاسیم نیاز دارد.

  • خاک

همان طور که می دانید، گل قهر و آشتی کاملا حساس است. بنابراین برای رشد بهتر نیاز به خاک مناسب و زهکشی بالا دارد. به همین خاطر بهتر است، که از خاکی استفاده کنید، که در ترکیب آن پیت ماس و پرلیت وجود دارد.

  • هرس

همان طور که می دانید این گیاه به مرور زمان رشد خزنده پیدا می کند. به همین دلیل اگر به صورت مرتب هرس نشود، رشد آن علفی خواهد شد. بنابراین بهتر است گل قهر و آشتی را در طول سال به صورت مرتب هرس کنید. زیرا علاوه بر جلوگیری از رشد علفی گیاه، به رشد بهتر آن نیز کمک می کنید.

  • گلدان

همان طور که می دانید سرعت رشد این گیاه بالا می باشد. بنابراین زمانی که دیدید رشد گیاه کم شده و یا ریشه ها از زیر گلدان خارج شده است، زمان تعویض گلدان فرا رسیده است. همچنین بهتر است، تعویض گلدان آن در فصل بهار انجام شود، تا رشد گیاه متوقف نشود.

تکثیر گل قهر و آشتی

تکثیر گل قهر و آشتی از طریق بذر می باشد. ابتدا باید دانه های این گیاه را خریداری کنید، بعد از خریداری، دانه ها را دو یا سه ساعت خیس کنید. سپس دانه ها را در یک گلدان با خاک مناسب و زهکشی بالا قرار دهید. در آخر روی آن را با یک اسپری آب، آبیاری کنید. بعد از آبیاری بهتر است، روی دانه ها با مقدار کمی خاک پوشانده شود. در آخر آن را در مکانی با نور مناسب قرار دهید، تا جوانه بزند.

نتیجه گیری

در مقاله بالا ما به معرفی گل قهر و آشتی پرداخته ایم. اگر شما قصد خرید و نگهداری از این گیاه را دارید، می توانید با خواندن مقاله بالا به صورت کامل با این گیاه و روش های نگهداری از آن آشنا شوید. 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *