مقالات

معرفی گل بنفشه

معرفی گل بنفشه

معرفی گل بنفشه

در این مطلب به معرفی گل بنفشه می پردازیم. گل بنفشه Pansy با نام علمی Viola از خانواده Violaceae گیاهی است علفی و چندساله که البته به صورت یکساله و یا دوساله کشت می شود. برگ های این گیاه قلبی شکل است و بر روی سطح زمین قرار گرفته اند. گل های این گیاه به رنگ های متنوع مانند زرشکی، ارغوانی، بنفش، آبی و به ندرت به رنگ سفید و سیاه می باشد. این گل ها معطر بوده و یکی از گل های زینتی زیبایی به شمار می آیند، که گلدهی آن ها در اوایل بهار انجام می شود.

بنفشه به طور طبیعی درشمال ایران می‌روید، ولی با توجه به این که امروزه به عنوان یک گل زینتی در باغچه‌ها کاشته می‌شود، می‌توان آن را دراکثر نقاط ایران مشاهده نمود. امکان کاشت گلدانی به راحتی میسر است و کاشت در محیط سایه-آفتاب هم وجود دارد و آفتاب کامل نمی خواهد. اگر از دوستداران گل بنفشه هستید، در ادامه اطلاعات مفیدی را درباره این گل زینتی در اختیار شما قرار می دهیم.

تاریخچه بنفشه

در اصل، گل بنفشه از زمان یونان باستان یا حدود 500 سال قبل از میلاد مسیح شناخته شده بود. از گل ها جهت تهیه شراب و شیرین کردن غذاهایشان برای جشنواره ها نیز استفاده می کردند. پرورش این گل نیز از همان زمان آغاز شد. گل بنفشه بومی نیمکره شمالی و در برخی از مناطق استرالیا، آند، هاوایی و آمریکای جنوبی است. این گل‌ها بیشتر در زمین‌های سایه‌دار و پرچین‌ها، به‌ویژه در مناطقی که درختان برگ‌ریز سایه ایجاد می‌کنند و از گیاهان محافظت می‌کنند، یافت می‌شوند. شکوفه های این گیاه برای اهداف مختلفی نیز مورد استفاده قرارمی گرفتند. در سال 1814، ناپلئون بناپارت قبر همسرش ژوزفین را با گل های بنفشه پوشاند. او همچنین گل بنفشه را به عنوان گل امضای خود اعلام کرد. به همین دلیل او را سرجوخه ویولت نامیدند.

انواع گل بنفشه

گل بنفشه به دلیل تنوع رنگ و اثر آرام بخشی که در یک فضا ایجاد می کند، یکی از گزینه های رایج گل است، که بسیار نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این گل هم مانند دیگر گل های زیبا دارای انواع مختلفی می باشد، که در ذیل به شرح آن ها می پردازیم:

بنفشه سه رنگ

این نوع از گل بنفشه بومی کشور ایران، اروپا و آسیا می باشد. در شمال، شمال غربی و غرب ایران به حالت خودرو می روید. رنگ گل های این نوع از بنفشه به رنگ های زرد، ارغوانی، آبی نیلی و سفید می باشد. بنفشه سه رنگ را در اوایل تابستان به روش کاشت بذر رشد و نمو می دهند و در شهریور آن ها را کاشت می کنند. محل رشد و نمو این نوع بنفشه باید دارای آفتاب کامل باشد. خاک مورد پسند بنفشه سه رنگ کوددار و به دور از علف هرز می باشد.

بنفشه فرنگی

این گل جزء بنفشه های زینتی محسوب می شود و دو رگه ای می باشد، که به بنفشه فرنگی شهرت دارد. بنفشه فرنگی گل های بزرگی داشته و رنگ های سفید و بنفش و آبی در آن دیده می شود. این نوع از بنفشه ها بسیار زیبا هستند و چشم انداز منحصربه فردی دارند.

بنفشه هیبرید

گیاه بنفشه هیبرید گل هایی بسیار زیبا و به رنگ های مختلفی می دهد. گیاه بنفشه هیبرید در تمام طول فصل زمستان گلدهی خواهد داشت. همچنین، برخی از بنفشه های هیبرید در تمام طول سال گلدهی دارند. این گیاه برای کشت در باغچه های آفتاب گیر و زمین های مرطوب مناسب می باشد.

بنفشه وحشی

بنفشه وحشی یا بنفشه طبی گیاهی است از تیره بنفشه علفی و کوچک قد و در غالب نواحی ایران و بیشتر در نواحی کوهستانی و مرطوب و کم آفتاب می روید. گل ها و برگ های این گیاه دارای اسید سالیسیسک و مقداری اسانس و مواد دارویی دیگر است. این نوع بنفشه در نواحی غربی ایران در اولین روزهای بهاری گل می دهد و گل آن آبی مایل به بنفش است. گل ها و برگ های این گیاه مصرف دارویی زیادی دارند.

نگهداری گل بنفشه

نور

گل بنفشه به روزانه حداقل 6 تا 8 ساعت نور آفتاب کامل نیاز دارد. البته بنفشه را می‌توان در سایه کشت کرد و تا حدی آن را تحمل می‌کند. ولی در این صورت گل‌های آن ریز شده و گیاه بلند و علفی می‌شود.

آبیاری

برای این که گیاه شما به خوبی رشد کند و گل بدهد، آبیاری منظم امری ضروری است. خشک ماندن این گیاه باعث می‌شود گلدهی کمتر شده و رشد گیاه متوقف شود.

دما

به طور کلی گل بنفشه دوست‌دار هوای خنک است. این گل سرمای زمستان را به راحتی تحمل می‌کند و حتی در زیر برف هم به زندگی ادامه می‌دهد. بهترین دما برای پرورش بنفشه دمای 4 تا 13 درجه سانتی‌گراد می باشد. 

خاک

گل بنفشه به خاکی غنی همراه کود حیوانی و با زهکشی مناسب نیاز دارد. مخلوط خاک باغچه، خاک برگ و پیت‌ماس برای کاشت گل بنفشه مناسب است.

کوددهی

هر 3-4 هفته یک بار می‌توانید گیاه خود را با کود مخصوص گیاهان زینتی تقویت کنید. البته کوددهی زیاد باعث بلند شدن بیش از حد و کم‌ پشت شدن گیاه می‌شود.

گلدهی

بنفشه از اواخر زمستان گل‌های زیبایش را به نمایش می‌گذارد و گلدهی آن تا بهار ادامه می‌یابد. گل بنفشه معمولا در تمام طول سال قابلیت گلدهی دارد. البته در فصل تابستان که هوا گرم‌تر می‌شود گلدهی عموما محدودتر است. در زمستان هم اگر دمای هوا به زیر 20- درجه برسد گیاه زنده می‌ماند، اما گلدهی رخ نمی‌دهد.

سخن پایانی

ما در این مقاله در رابطه با معرفی گل بنفشه گفتگو کردیم. همانطور که اشاره شد این گل ها را که برای مراقبت و نگه داری به آپارتمان خود می آورید لازم است، که شرایط مناسبی را برای رشد آن ها فراهم کنید. گل بنفشه در انواع مختلفی یافت می شود که هر کدام رنگ و کاربرد مخصوص به خود را دارند. این گیاه علاوه بر اینکه در موارد زینتی و آپارتمان استفاده می شود، کاربردهای دارویی بسیاری داشته و روغن و شربت را نیز از این گل شفابخش می توان تهیه کرد. امیدوارم مطالب بیان شده در این مقاله برای شما سودمند و کاربردی باشد. شما می توانید برای خرید گل در انواع متنوع و زیبا تنها با چند کلیک ساده در فروشگاه آنلاین گل پلنت لند، عزیزانتان را همین امروز سورپرایز کنید.

4.8/5 - (25 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *