مقالات

معرفی و شرایط نگهداری گیاه لیندا

معرفی و شرایط نگهداری گیاه لیندا

معرفی و شرایط نگهداری گیاه لیندا

همان طور که می دانید یکی دیگر از گیاه آپارتمانی پرطرفدار و دوست داشتنی، گیاه لیندا می باشد. دلیل پرطرفدار بودن آن این است، که دارای ظاهری زیبا، متفاوت و خاص می باشد. علاوه براین نگهداری از این گیاه بسیار ساده است. در این مقاله ما به معرفی و شرایط نگهداری گیاه لیندا پرداخته ایم.

معرفی گیاه لیندا

گیاه لیندا یا نخل دم اسبی که نام رایج آن در انگلیسی Ponytail Palm Tree می باشد، بومی کشور مکزیک است. این گیاه دارای تنه ای نسبتا ضخیم و به رنگ قهوه ای و برگ هایی  بلند، باریک، ضخیم، کشیده، فرفری و آویزان است. رنگ برگ های این گیاه سبز مایل به تیره می باشد. ساقه یا تنه این گیاه شبیه به پای فیل می باشد، علاوه بر این کلفت و ضخیم شدن آن در نزدیکی ریشه است، به همین خاطر به ساقه آن پافیلی نیز می گویند. ساقه گیاه آب را در خود برای رشد گیاه ذخیره می کند. به همین خاطر نیاز گیاه لیندا به آبیاری کم می باشد. زمانی که سن گیاه افزایش پیدا می کند، گاهی در فصل تابستان گل هایی به رنگ سفید مایل به کرم بر روی آن ظاهر می شود. این گیاه در طبیعت تا 5 متر هم رشد می کند، اما در آپارتمان نهایت رشد گیاه تا 2 متر می باشد.

شرایط نگهداری گیاه لیندا

گیاه لیندا با وجود مقاوم و کم توقع بودن باز هم مانند دیگر گیاهان آپارتمانی برای زیبا و سالم ماندن نیاز به نگهداری درست دارند. در سطر زیر به شرایط نگهداری گیاه لیندا اشاره شده است:

 • آبیاری مناسب گیاه لیندا

همان طور که می دانید گیاهانی که دارای پیاز (یک اندام ذخیره سازی) می باشند، نیاز به آبیاری زیادی ندارند زیرا آب را در درون خود ذخیره می کنند. گیاه لیندا نیز به خاطر دارا بودن پیاز و ذخیره کردن آب در درون خود، به آبیاری کمی نیاز دارد. علاوه براین نسبت به کم آبی مقاوم می باشد. به همین خاطر زمانی گیاه را آبیاری کنید، که سطح خاک آن خشک باشد. معمولا گیاه لیندا در تابستان نهایت به 2 بار آبیاری در هفته نیاز دارد. در فصل بهار و پاییز به هفته ای یک بار و در فصل زمستان به کمتر از این اندازه نیاز دارد.

گیاه اریکا کوچک

قیمت اصلی 1,200,000 تومان بود.قیمت فعلی 900,000 تومان است.
 • نور مناسب گیاه لیندا

گیاه لیندا بومی کشور مکزیک می باشد، به همین خاطر برای اینکه بتواند به خوبی رشد کند نیاز به نور غیر مستقیم خورشید در طول روز دارد. به همین دلیل در فصل گرما آن را پشت پنجره ای قرار دهید، که بتواند به خوبی نور غیرمستقیم را دریافت کند. گیاه لیندا می تواند چندین ساعت در طول روز نور مستقیم خورشید را نیز تحمل کند، به همین خاطر در فصل زمستان هم می توانید گاهی گیاه را برای رشد بهتر در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید.

 • رطوبت مناسب گیاه لیندا

اگر این گیاه به میزان کافی رطوبت دریافت نکند، دچار بیماری های مختلفی مانند قهوه ای شدن برگ هایش می شود. اما لازم به ذکر است، که گیاه لیندا برای تامین رطوبت موردنیاز خود احتیاجی به قرار گرفتن در محیط گلخانه و یا بالا بردن رطوبت محیط ندارد. فقط کافیست که هفته ای یک بار غبار پاشی بر روی آن صورت بگیرد. اگر دمای مکان نگهداری گیاه لیندا حدود 10 درجه سانتی گراد بود، دیگر نیازی به غبارپاشی نیز ندارد.

 • دمای مناسب گیاه لیندا

بهترین دما برای نگهداری این گیاه بین 12 تا 24 درجه سانتی گراد می باشد. گیاه لیندا به خاطر اینکه در محیط گرم و کویری رشد کرده می تواند در دمای بالاتر از 30 درجه سانتی گراد در فصل تابستان نیز دوام بیاورد. اما چون نبست به هوای سرد کمی حساس است، دمای زیر 10 درجه سانتی گراد برایش مناسب نیست.

 • کوددهی مناسب گیاه لیندا

گیاه لیندا در فصل تابستان و بهار که فصل رشدش می باشد، باتوجه به میزان رشد و اندازه اش به هفته ای یک بار یا ماهی یک بار کوددهی نیاز دارد. اما چون در فصل زمستان گیاه در دوره استراحت خود می باشد و رشد زیادی ندارد، به کوددهی کمتری نیاز دارد. بهترین کودهای شیمیایی مناسب برای این گیاه کود کلات آهن و یا کود کامل سه بیست می باشد، که بهتر است به صورت مایع و محلول در آب باشد.

 • خاک مناسب گیاه لیندا

گیاه لیندا برای این که بتواند به خوبی رشد کند، نیاز به خاک خاص و یا ویژه ای ندارد. فقط باید از خاکی استفاده کنید، که زهکشی بالایی داشته باشد، تا آب بتواند به خوبی از آن عبور کند. معمولا بهترین خاک برای نگهداری این گیاه، خاک مناسب کاکتوس و یا خاک لوم یا لیمونی می باشد.

 • زمان تعویض گلدان گیاه لیندا

همان طور که می دانید گیاه لیندا پیاز دارد، به همین خاطر تعویض گلدان در این گیاه کمتر می باشد. زیرا علاوه بر اینکه رشد زیادی ندارد، در هر بار در آوردن گیاه از خاک، امکان آسیب دیدن پیاز آن زیاد است. به همین خاطر بهترین زمان برای تعویض گلدان این گیاه هر 2 یا 3 سال یک بار می باشد. همچنین بهترین گلدان برای این گیاه گلدانی است، که ارتفاع زیادی دارد. زیرا باعث می شود برگ هایش به جای افتادن بر روی زمین به حالت آویزی بماند. زمانی که احساس کردید این گیاه نیاز به تعویض خاک دارد، اما پیاز آن به اندازه ای رشد نکرده است، که از گلدان آن را در بیاورید فقط کافیست کمی از قسمت رویی خاک را برداشته و خاک جدید بریزید.

 • زمان هرس گیاه لیندا

اگر برگ های گیاه لیندا را هرس کنید، امکان دارد که برگ هایش به رنگ قهوه ای در بیاید. به همین خاطر برای این که این گیاه سالم بماند و به خوبی رشد کند، نیازی به هرس کردن ندارد.

نتیجه گیری

در مقاله بالا ما به معرفی و شرایط نگهداری گیاه لیندا اشاره کردیم. اگر قصد خرید این گیاه را دارید می توانید با خواندن مقاله بالا با این گیاه و شرایط نگهداری اش آشنا شوید. همچنین لازم به ذکر است، که این گیاه سمی نمی باشد. به همین خاطر هیچ حطری برای حیوانات خانگی و یا کودکان ندارد. اگر در کنار گیاه اصلی، از درون خاک نمونه کوچکتری از گیاه رشد کرد که به آن پاجوش می گویند، می توانید آن را از گیاه اصلی جدا کنید و به عنوان یک گیاه جدید در گلدان جدید بکارید.

5/5 - (1 امتیاز)

0 نظر در “معرفی و شرایط نگهداری گیاه لیندا

 1. raana گفت:

  من این گیاه رو خریدم روی برگ هاش لکه های قرمز و نارنجی ایجاد شده علتش چیه؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *