مقالات

معرفی انواع کاکتوس بدون تیغ

معرفی انواع کاکتوس بدون تیغ

معرفی انواع کاکتوس بدون تیغ

امروزه نگهداری گیاهان آپارتمانی در بین افراد طرفداران زیادی پیدا کرده است. زیرا باعث زیباتر شدن محیط خانه می شود. یکی از این گیاهان آپارتمانی پرطرفدار کاکتوس ها می باشند. کاکتوس ها گیاهان بسیاری قوی و زیبایی هستند، که انواع مختلفی دارند. یکی از انواع آن، کاکتوس های بدون تیغ می باشند. نگهداری کاکتوس های بدون تیغ در خانه مناسب افرادی است، که پوست حساس دارند. یا در منزل از کودک و یا حیوان خانگی نگهداری می کنند. در این مقاله ما به معرفی انواع کاکتوس بدون تیغ پرداخته ایم.

معرفی  کاکتوس های بدون تیغ

در سطر زیر به چند نوع از کاکتوس بدون تیغ اشاره شده است:

  • کاکتوس آستروفیتوم میریوستیگما 

یکی از کاکتوس های بدون تیغ و پرطرفدار، کاکتوس آستفروفیتوم میریوستیگما (Astrophytum Myriostigma) می باشد. این گیاه بومی مناطق مرتفع مرکزی و شمال شرقی مکزیک است. میریوستیگما به معنای خال دار می باشد، علت نامگذاری این کاکتوس به این نام به خاطر این است، که بر روی سطح این گیاه نقطه های سفید رنگی وجود دارد. برای اینکه این کاکتوس بتواند به خوبی رشد کند، نیاز به یک خاک سبک و با زهکشی بالا دارد. همچنین زمانی گیاه را آبیاری کنید، که خاک آن خشک شده باشد. کاکتوس آستروفیتوم میریوستیگما برای رشد به نور خورشید نیاز دارد، اما در محیط سایه نیز به خوبی رشد می کند. این کاکتوس پرطرفدار زمانی که به ارتفاع 8 سانتی متر می رسد، شروع به گلدهی می کند. گل های این گیاه به رنگ زرد هستند.

کاکتوس افوربیا تیریگونا قرمز

قیمت اصلی 1,200,000 تومان بود.قیمت فعلی 900,000 تومان است.

١٦ عدد کاکتوس بذری

قیمت اصلی 480,000 تومان بود.قیمت فعلی 320,000 تومان است.
  • کاکتوس پیوت 

کاکتوس پیوت (لوفوفورا ویلیامسی)  یکی دیگر از کاکتوس های بدون تیغ و کره ای شکل می باشد. در بخش میانی این گیاه یک فرو رفتگی وجود دارد. بهتر است، کسانی که در محیط منزل کودک و یا حیوان خانگی دارند، از این گیاه نگهداری نکنند. زیرا این کاکتوس دارای ترکیبات شیمیایی سمی است. بهترین خاک برای رشد این کاکتوس، مخلوط خاک کاکتوس و ساکولنت با زهکشی بالا می باشد. کاکتوس پیوت (Peyote Lophophora Williamsii) زمانی به آبیاری نیاز دارد، که خاک آن خشک شده باشد. آبیاری بیش از حد یا خیس ماندن خاک گیاه در طولانی مدت، باعث پوسیدگی آن می شود. کاکتوس پیوت را می توانید در فصول گرم در محیط بیرون از خانه، اما به دور از نور زیاد و مستقیم خورشید نگهداری کنید. در فصل زمستان که دما به پایین تر از 10 درجه سانتی گراد می رسد، بهتر است که گیاه به داخل خانه برای نگهداری منتقل شود. علاوه بر این، کاکتوس پیوت را در فصل زمستان هر 5 الی 6 هفته یک بار آبیاری کنید. این کاکتوس دارای گل های کوچک و به رنگ صورتی می باشد، که در بخش مرکزی آن جوانه می زند.

  • کاکتوس مامیلاریا هرناندزی

این کاکتوس یک کاکتوس توپی شکل و کوچک می باشد، که دارای ریشه ای غده ای، گوشتی و ضخیم است. بر روی سطح کاکتوس مامیلاریا هرناندزی (Mammillaria Hernandezii) زائده های تیغ مانندی وجود دارد، که جنس پشمی دارد. به همین خاطر تیغ محسوب نمی شود. این گیاه برای این که بتواند به خوبی رشد کند به نور زیادی نیاز دارد. لازم به ذکر است، که حتی می تواند در نور مستقیم خورشید نیز دوام بیاورد. به همین خاطر در فصل گرما می توانید از آن در محیط بیرون از خانه نیز نگهداری کنید. اما با کاهش دما به زیر 13 درجه سانتی گراد، آن را به داخل محیط خانه منتقل کنید.  این کاکتوس دارای گل های صورتی رنگ و زیبایی نیز می باشد.

  • کاکتوس آستروفیتوم آستریاس

کاکتوس آستروفیتوم آستریاس (Astrophytum Asterias)، که به آن کاکتوس کاکتوس ستاره نیز می گویند، دارای ظاهری توپی شکل و جذاب می باشد. رنگ این کاکتوس خاکستری – سبز است و بر روی سطح منحنی شکل آن نقطه های ریز سفید رنگی وجود دارد. این کاکتوس در فصل بهار شروع به گلدهی می کند، که گل های آن می توانند به پهنای 6 سانتی متر برسند. رنگ گل های آن زرد رنگ می باشد. این کاکتوس برای این که بتواند به خوبی رشد کند، نیاز به نور غیر مستقیم خورشید دارد. این نوع کاکتوس نیز باید زمانی آبیاری شود، که سطح خاک آن خشک شده باشد. همچنین مناسب ترین خاک برای نگهداری از کاکتوس آستروفیتوم آستریاس مخلوط خاک کاکتوس و ساکولنت می باشد.

  • کاکتوس مامیلاریا هامبولتی

یکی دیگر از انواع کاکتوس های بدون تیغ و پرطرفدار، کاکتوس مامیلاریا هامبولتی (Mammillaria Humboldtii) می باشد، که دارای ظاهری گرد است. بر روی سطح این کاکتوس زائده هایی نرم و به رنگ سفید وجود دارد، که زیبایی خاصی به آن می دهد. این کاکتوس برای این که بتواند رشد خوبی داشته باشد، نیاز به نور غیر مستقیم خورشید دارد. آبیاری به این کاکتوس را زمانی انجام دهید، که سطح خاک آن خشک شده باشد. همچنین بهتر است بدانید، که این کاکتوس نیز گل هایی به رنگ صورتی تولید می کند.

  • کاکتوس مامیلاریا هررا

یکی از کاکتوس های پرطرفدار و بدون تیغ، مامیلاریا هررا (Mammillaria Herrerae) می باشد، که دارای ظاهری توپی شکل است. این کاکتوس دارای زائده و خارهای ریزی به سمت داخل هستند، به همین دلیل جزء کاکتوس های بدون تیغ محسوب می شوند. برای این که این کاکتوس بتواند رشد خوبی داشته باشد، باید نور زیادی را دریافت کند، به همین خاطر می توانید آن را در فصل گرما در محیط بیرون از خانه نگهداری کنید. اما با کاهش دما به زیر 13 درجه سانتی گراد، بهتر است که به داخل خانه برای نگهداری منتقل شود. کاکتوس مامیلاریا هررا گل هایی به رنگ صورتی تولید می کند.

  • کاکتوس مامیلاریا پلوموزا

یکی دیگر از کاکتوس های پرطرفدار و بدون تیغ، کاکتوس مامیلاریا پلوموزا (Mammillaria Plumosa) می باشد، که به آن کاکتوس پر نیز می گویند. که دارای ظاهر توپی شکل خوشه ای است. زمانی که همه خوشه های این کاکتوس تشکیل شود، اندازه بزرگی پیدا می کنند و می توانند به پهنای 8 سانتی متر برسند. این کاکتوس برای این که بتواند به خوبی رشد کند، نیاز به نور کامل خورشید دارد. اگر آن را می خواهید در فصل گرما بیرون از محیط خانه نگهداری کنید، دقت کنید که با کاهش دما کمتر از 10 درجه سانتی گراد باید به داخل محیط خانه منتقل شود. همچنین زمانی آن را آبیاری کنید، که سطح خاک آن خشک شده باشد. این کاکتوس گل هایی به رنگ زرد و یا سفید تولید می کند.

  • کاکتوس مامیلاریا سولیسیویدس

یکی از کاتوس های توپی شکل و بدون تیغ، کاکتوس میلاریا سولیسیویدس (Mammillaria Solisioides) می باشد، که طرفداران زیادی دارد. این کاکتوس می تواند به پهنای 8 سانتی متر نیز برسد. برای این که این کاکتوس بتواند به خوبی رشد کند، باید در محیطی نورگیر قرار بگیرد. شما می توانید در فصل گرما برای رشد بهتر آن را در محیط بیرون از خانه نگهداری کنید. اما با کاهش دما زیر 10 درجه سانتی گراد آن را به محیط داخل خانه منتقل کنید. کاکتوس مامیلاریا سولیسیویدس گل هایی به رنگ زرد تولید می کند.

کاکتوس های بدون تیغ انواع بسیار زیادی دارند، که می توان به کاکتوس کریسمس، کاکتوس ارکیده (اپی فیلوم)، کاکتوس ریپسالیس، کاکتوس اپونتیا اوریا، کاکتوس مامیلاریا پکتینی فرا، کاکتوس مامیلاریا لیزیاکانتا، کاکتوس کراسولا بادامی، کاکتوس اچینوسرئوس ویرکی، کاکتوس اچینوسرئوس ریجی دیسموس (رنگین کمان آریزونا)، کاکتوس اچینوسرئوس (جام شاه) و…. اشاره کرد.

نتیجه گیری

در مقاله بالا ما به معرفی چند مورد از انواع کاکتوس های بدون تیغ اشاره کردیم. کاکتوس های بدون تیغ به خاطر نگهداری آسان و ظاهری زیبا طرفداران بسیار زیادی دارند. بهتر است قبل از خریدن کاکتوس های بدون تیغ ابتدا با انواع و شرایط نگهداری آن آشنا شده و باتوجه به شرایط محیط منزلتان اقدام به خریدن آن کنید.  شما می توانید برای خرید کاکتوس های بدون تیغ به فروشگاه آنلاین گل پلنت لند تهران مراجعه کنید و سفارش خود را ثبت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *