معرفی انواع نخل آپارتمانی

در این مطلب به معرفی انواع نخل آپارتمانی می پردازیم. نخل ها بیش از دو هزار گونه اند که فقط تعداد اندکی از آن ها جزء گیاهان زینتی درون خانه ای به حساب می آیند. این گیاهان بسیار جالب، قیمتی و با ارزش، زیبایی خاصی به محیط زندگی ما می بخشند. این گیاهان بومی مناطق گرمسیر نظیر کشور گواتمالا، برزیل، سواحل مدیترانه و جزایر قناری می باشند. نخـل ها گیاهان مخصوصی از خانواده پالماسه (Palmaceae) هستند، که به وضوح از دیگر گیاهان قابل تشخیص می باشند.

بعضی از آن ها دارای برگ های شانه ای یا پر مانند هستند. در آن ها یک رگبرگ اصلی وجود دارد که رگبرگ های فرعی به طرف راست و چپ از آن منشعب می شوند. برخی دارای برگ های پنجه ای یا بادبزنی هستند، که رگبرگ ها از یک نقطه انشعاب یافته، به صورت شعاعی به هر طرف پراکنده می شوند. نخل گیاهی چند ساله محسوب می شود و گونه های مختلف آن به صورت درختچه، درخت و بالا رونده وجود دارند. برای آشنایی با انواع نخل های آپارتمانی در ادامه مقاله همراه پلنت لند، فروشگاه آنلاین گل باشید.

نخل های زینتی

در اینجا چند مدل از نخل‌های آپارتمانی ارائه می‌شود، که می‌توانید ویژگی های آن ها و روش نگهداری هر یک را بشناسید:

راونیا ریولاریس یا نخل پرشکوه

نخل با شکوه یا راونیا ریولاریس یا نخل خوشبو (Ravenea rivularis) دارای دو ویژگی مثبت است، که آن را به عنوان یک گیاه آپارتمانی در اتاق نشیمن یا در فضای باز ایده آل می کند. این گیاه سایه دوست است و به کندی رشد می کند. با این حال نخل راونیا ریولاریس به رطوبت ثابت نیاز دارد و در طول زمان، بسیار بزرگ می شود. اگر شما بتوانید نخل راونیا ریولاریس یا نخل با شکوه خود را در یک ناحیه نسبتا مرطوب مانند آشپزخانه یا حمام نگه دارید، می توانید انتظار رشد و شکوفایی برگ های سبز تیره ای را داشته باشید، که زندگی را به گوشه ای خالی از خانه تان اضافه می کند.

نخل آپارتمانی کنتیا

یکی دیگر از انواع محبوب و رایج نخل آپارتمانی نخل کنتیا است. این درخت بومی جزیره لرد هاوو (Lord Howe) در جنوب اقیانوس آرام می باشد. اگر دوستدار ظاهر گرمسیری درخت نخل هستید، اما در منطقه گرمسیری زندگی نمی کنید، پرورش نخل کنتیا می تواند یکی از گزینه های خوب باشد. مقاومت بالا از ویژگی های برجسته نخل کنتیا است، چراکه به راحتی در شرایطی که بسیاری از گیاهان آپارتمانی نمی توانند تحمل کنند رشد می کند. بعلاوه کنتیا به عنوان یک نخل آپارتمانی می‌تواند تا حدود 3.5 متر ارتفاع بگیرد. در نتیجه توجه افراد را به خوبی به خود جلب می نماید. از دیگر نام های این گیاه می توان به نخل بهشتی یا نخل هاویا اشاره کرد.

نخل سیکاس

نخل ساگو یا سیکاس بومی جنوب ژاپن هستند. این گیاه برگ های محکم، براق و سبز تیره ای تولید می کند. برگ ها از تنه کوتاه و گوشتی نخل ساگو رشد می کنند. تنه نخل سیکاس بسیار کوتاه می باشد، البته ممکن است که حجم زیادی از آن زیر خاک باشد. در عین حال می تواند تا 6 متر رشد کند. رشد نخل سیکاس فوق العاده می باشد و می تواند حتی تا 100 سال رشد داشته باشد و به ارتفاع 6 متر برسد.

نخل سیکاس برگ های سمی دارد که در صورت خورده شدن باعث مشکلاتی برای شما و حیوان خانگیتان خواهد شد. بهترین نور برای نخل سیکاس، اشعه مستقیم خورشید می باشد. نخل سیکاس یا ساگو به آبیاری کم مقاومت دارد و می تواند آب ها را در ساقه های خود ذخیره کند. زمانی نخل سیکاس را آبیاری کنید، که سطح رویه آن خشک شده باشد. بهترین دما برای نخل سیکاس 18 تا 23 درجه سانتی گراد می باشد.

مقالات بیشتر...
شرایط نگهداری سانسوریا

نخل کوتوله ققنوس یا نخل خرما

نخل خرما، بومی جنوب شرقی آسیا است. این گیاه به عنوان نخل خرمای مینیاتوری یا نخل کوتوله خرما نیز شناخته می‌شود. آن‌ها اغلب به صورت چندین گیاه در یک گلدان رشد یافته و فروخته می شوند. نخل کوتوله ققنوس، می‌تواند 2.30 تا 4 متر رشد کند. قرار گرفتن در فضای پر نور، البته با نور غیر مستقیم و رطوبت متوسط تا زیاد، حال این نخل آپارتمانی را به شدت خوب می‌کند. فقط اینکه در هنگام هرس کردن حواستان باشد، که دستکش بپوشید. چون خارهای زیادی روی برگ‌های آن رشد می‌کنند که ممکن است به دست شما آسیب برسانند.

نخل آپارتمانی شامادورا

محیط‌های اداری و کاری گاهی اوقات سخت و خسته کننده می‌شوند. در صورت بروز چنین شرایطی باید به دنبال یک راه حل گشت. حضور اکسیژن در محیط باعث افزایش انرژی و حال خوش می‌شود، کاری که گیاه شامادورا با محیط اطراف انجام می‌دهد. نخل شامادورا محیط را تصفیه و آماده برای زندگی می‌کند. به همین دلیل می‌توان در اتاق خواب از این گیاه نگهداری کرد، تا در زمان خواب ذهن انسان در آرامش کامل باشد. با خرید نخل یا خرید گل آپارتمانی، خانه‌ای رویایی برای خود می‌سازید. با نگهداری از نخل شامادورا، تمام حد و مرزهای گیاهان آپارتمانی را پشت سر بگذارید؛ زیرا این گیاه گونه‌ای با مقاومت بالا است که در برابر کم نوری و کم آبی هیچ اعتراضی ندارد.

نخل آپارتمانی بامبو کوتوله

نخل بامبو کوتوله یکی از ساده‌ترین انواع نخل آپارتمانی برای پرورش است. زیرا نیاز به توجه و نگهداری کمی دارد و به میزان نور یا رطوبت محیط خیلی حساس نیست. همانطور که از نام آن ها پیداست، نخل های بامبو تنه های بلند و باریکی را تشکیل می دهند که اغلب شبیه بامبو هستند. پرورش دهندگان حرفه ای گل و گیاه اغلب چندین راس از این درختان را در یک گلدان می کارند تا ظاهری کلنی شکل و زیبا داشته باشند. به عنوان یک نخل آپارتمانی دارای برگ های تیره و ضخیم است و در بهترین حالت طول آن حداکثر به 2.5 متر میرسد. اگر به گل و گیاه علاقه من هستید اما زمان کافی ندارید نخل بامبو کوتوله می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای شما باشد، چرا که نگهداری آن زمان و انرژی زیادی از شما نمی گیرد.

نخل آپارتمانی فن پالم چینی

برگ های ستاره مانند این گیاه آن را از دیگر انواع کلاسیک نخل ها که شاخ و برگ پر مانند دارند متمایز می سازد. اگرچه این گیاه، گیاهی کند رشد است اما ارتفاع بالغ آن می تواند تا 4.5 متر هم برسد. بنابراین، اگر شما قصد نگهداری این گیاه در داخل منزل را دارید ارزش آن را دارد که به دنبال گونه های کوتوله ی آن بگردید. فن پالم چینی به خوبی در نور روشن رشد می کند، اما گونه های جوان تر در مکان های سایه هم طاقت می آورند. آبیاری را زمانی انجام دهید که سطح خاک خشک شده است و گلدان بزرگی انتخاب کنید که بتواند ریشه های بلندی که این گیاه تولید می کند را در خود جای دهد.

سخن پایانی

در جهان گونه‌های بیشماری از گیاه نخل وجود دارد، اما فقط برخی از این گونه‌ها هستند که برای رشد در خانه به عنوان نخل آپارتمانی توصیه می‌شوند که در طول متن با آن‌ها آشنا شدید. نخل های زینتی در حال حاضر طرفداران زیادی پیدا کرده اند. نگهداری از انواع نخل های زینتی در منزل یا ادارات کار سختی نیست، چرا که این دسته از گیاهان مقاوم هستند و در شرایط محیطی مختلف به راحتی می توان آن ها را پرورش داد. بطور کلی، نخل‌ها آنقدر زیبا و شاد هستند که می‌توانند سالن پذیرایی شما را جلوه‌ی خوبی بخشیده و فضای با طراوتی را ایجاد کنند.

5/5 - (6 امتیاز)

نظر(2)

  1. سمیرا

    از بین انواع نخل زینتی آپارتمانی که معرفی کردین من نخل شامادورا رو تو خونم و تو محل کارم نگهداری می کنیم خیلی نگهداریش راحته. ۲ مدل از انواع نخل اریکا رو هم واسه مادر شوهرم خریدم واقعا راضی بود و دوسش داشت مرسی از مقالتون.

  2. atoosa

    با سلام، کدوم یکی از انواع نخل آپارتمانی نیاز به نور کمی دارن؟ چون خونه من خیلی نورگیر نیست ولی میخوام یکی از این نخل ها رو بگیرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *