مقالات

معرفی انواع سینگونیوم

معرفی انواع سینگونیوم

معرفی انواع سینگونیوم

در این مطلب می خواهیم به معرفی انواع سینگونیوم بپردازیم. شاید بتوان گفت یکی از مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی خاص، سینگونیوم است. این گیاه زیبا و شیک با شرایط محیطی و نور کم سازگاری فوق العاده ای دارد و همین امر آن را به یک گزینه مناسب برای نگهداری داخل خانه و هدیه دادن تبدیل می کند. سينگونيوم دارای حدود 36 گونه از گیاهان گلدار در خانواده گلشیپوریان، بومی جنگل‌های بارانی استوایی در آمریکای مرکزی و جنوبی است. برگ های طرح دار، نیزه ای شکل و رنگ بندی خاص صورتی و سبز، از ویژگی های ظاهری این گیاه است.

اگر به دنبال گیاهان آپارتمانی زیبا و در عین حال کم زحمت و مقاوم در برابر انواع آفات و بیماری ها هستید، گزینه های زیادی پیش روی شما وجود دارد که یکی از محبوب ترین آن ها گیاه سینگونیوم می باشد. در این مقاله از پلنت لند، فروشگاه آنلاین گل، با ما همراه باشید تا با انواع این گیاه خوشرنگ و دوست داشتنی بیشتر آشنا شوید.

انواع گیاه سینگونیوم

انواع زیادی از گیاهان سینگونیوم وجود دارند که معروف‌ترین آن‌ها، سینگونیوم پودوفیلوم است. اکنون می خواهیم به معرفی انواع این گیاه بپردازیم:

سینگونیوم پودوفیلوم

پدوفیلوم تقریبا مشهورترین نوع گل سینگونیوم به حساب می‌آید. خود این گونه نیز دارای انواعی است. سینگونیوم پودوفیلوم معروف ترین زیرشاخه از خانواده سینگونیوم‌هاست، که برای نخستین بار در مکزیک، پاناما و کاستاریکا کشف شده است. گاهی اوقات به او پنجه غازی هم گفته می‌شود که برگرفته از شکل خاص برگ‌های آن است. البته اسم‌های دیگری هم برای پودوفیلوم هست، اما خیلی رایج نیست. مثل برگ درخت انگور یا نفتیتیس تریفیلا که آن را به طور خلاصه نفتیتیس پدوفیلوم می‌گویند. این نوع از سینگونیوم، برگ‌های گرد سبز با حاشیه‌ی تیره‌تر و رگه‌های صورتی داشته و وقتی به نور بیشتر دسترسی پیدا می‌کند، رنگ‌ها و طرح‌های آن وضوح بیشتری دارد. این نوع گیاه رونده بوده و قابلیت پیچیدن و بالا رفتن از سطوح را دارد. پس می‌توانید از یک میله برای رشد آن استفاده کنید‌.

تفاوت‌های اساسی بین گونه‌های مختلف سینگونیوم پودوفیلوم وجود دارد، که بهتر است قبل از خرید کمی در مورد آن‌ها مطالعه کنید تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

سینگونیوم پیکانی

گیاه سینگونیوم پیکانی، یک نوع معمولی و رایج از سینگونیوم‌هاست. برگ‌های سبزرنگی دارد که به دلیل شباهت آن‌ها به نوک پیکان، به سینگونیوم پیکانی معروف شده است. سطح این برگ‌های سبز را رگه‌های کرم رنگی تزیین کرده است. این گونه کمی شبیه به سینگونیوم پودوفیلوم پیکسی و همانطور جمع و جور و پرپشت است، اما به نظر می‌رسد که تنوع کمتری نسبت به پیکسی دارد. سینگونیوم پیکانی رشد آرامی دارد و یک گیاه همیشه سبز محسوب می‌شود.

سینگونیوم آریتوم

این گیاه، اغلب در جاماییکا و مکزیک یافت می شود و به گیاه پنج انگشتی شهرت دارد. این اسم برگرفته از ظاهر متفاوت آن است. آریتوم یک تنه اصلی در مرکز خود دارد که حدود 20 سانتی متر رشد می‌کند. به این تنه، دو ساقه متوسط در بالا و دو ساقه کوچک در پایین متصل می‌شود، که در مجموع پنج عدد ساقه کوچک و بزرگ دارد. سینگونیوم آریتوم فانتزی رنگ‌های متنوعی مثل سفید و کرم رنگ دارد.

سینگونیوم ولوزیانوم

گیاه سینگونیوم ولوزیانوم ( Vellozianum)، نوعی دیگری از سینگونیوم است، که در طبیعت بکر برزیل دیده ‌می‌شود. رنگ ساقه‌های این گیاه برنزی است. همچنین برگ‌های سبز پنج لبه‌ای دارد. در ابتدای مسیر رشد خود مشابه سینگونیوم پدوفیلوم است، اما هرچه زمان می‌گذرد، باریک‌تر و بلندتر می شود. علاوه براین، با افزایش طول حالت اولیه خود را عوض می‌کند.

سینگونیوم آلبولیناتوم

این گونه از سینگونیوم رشد سریعی دارد و برگ هایی به رنگ سبز کم رنگ و به شکل پیکان تولید می کند که رگه هایی از رنگ کرم سر تا سر برگ کشیده شده است. این نوع گیاه از انواع سینگونیوم های رونده است، که از نظر ظاهری ممکن است با سینگونیوم سبز زمردی اشتباه گرفته شود، چرا که اگر این نوع گیاه را در معرض نور زیاد نگهداری کنید کاملا شبیه سبز زمردی می‌گردد. با این تفاوت که رشد این گیاه، رونده و‌ رشد سبز زمردی، بوته ای است.

سینگونیوم هوفمانی

این نوع از سینگونیوم یک گیاه همیشه سبز است که بومی کاستاریکا می باشد و گیاه قوی و مقاومی است. ساقه بالغ این گیاه، حدود 15 سانتی متر رشد می‌کند که البته اگر آن را هرس نکنید، تا 30 سانتی متر هم رشد خواهد کرد. رنگ‌ برگ‌های آن چیزی بین سبز و خاکستری است، که با رگه‌های سفید و نقره‌ای تزیین شده است. در برخی مواقع، وسط برگ می‌تواند هم رنگ با رگه‌های آن باشد. پس خیلی در مورد تغییرات رنگ برگ گیاهان حساسیت به خرج ندهید. البته اگر این تغییرات حول رنگ‌های اصلی موجود در ترکیب اصلی برگ باشد.

نتیجه گیری

سینگونیوم یک گیاه همیشه سبز و علفی است که اگر شرایط محیطی در خانه برای آن فراهم باشد، امکان دارد تا ۲ متر هم رشد کند. این گیاه را می توانید در باغچه و فضای باز هم بکارید. گیاه سینگونیوم به سرعت خود را با محیط جدید سازگار می کند و گیاه کم توقعی است. در این مقاله شما را با سینگونیوم و انواع آن آشنا کردیم. از بین گونه های مختلف سینگونیوم که در این مقاله بیان شد، شما می‌توانید بسته به شکل، اندازه، رنگ و الگوی رشد آن ها، گیاه مورد نظر خود را بسته به سلیقه و شرایط نگهداری خود خریداری کنید. گونه‌های سینگونیوم کاربرد‌های فراوانی دارند و شرایط نگهداری آن ها آسان می‌باشد. برای جلوگیری از اثرات سمی گیاه سینگونیوم باید مراقب کودکان و حیوانات خود باشید.

با دادن امتیاز، ما را ارائه خدمات بهتر یاری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *