مقالات

محبوب ترین نوع افوربیا و نگهداری آن

محبوب ترین نوع افوربیا و نگهداری آن

محبوب ترین نوع افوربیا و نگهداری آن به چه صورتی است؟

افوربیا (Euphorbia) یا افوربیاسه از خانواده فرفیونیان است، اما محبوب ترین نوع افوربیا و نگهداری آن چگونه می باشد؟ افوربیا جمعیت زیادی از ساکولنت ها، کاکتوس ها و گیاهان گل دار آپارتمانی را در خود جای داده است. این گیاه بیشتر از 2400 نوع گونه دارد، که بعضی از انواع آن ها دارای شکل های عجیب، برگ های پهن و گوشتی می باشند. همچنین بعضی از آن ها شبیه به کاکتوس هستند.

این نوع گیاه متعلق به آفریقا جنوبی است، ولی در ماداگاسکار، آسیا، اروپا، جزایر اقیانوس آرام و استرالیا نیز انواع آن ها مشاهده می شود. بهتر است بدانید، که بیشتر آن ها متعلق به مناطق گرمسیری هستند. این گیاهان به خاطر انشعباتی که دارند، به درخت شمعدان نیز معروف می باشند. افوربیا در طبیعت تا 12 متر رشد می کند، اما در منازل نهایتا تا 2 متر بسته به نوع آن رشد می کنند. همچنین بهتر است بدانید، که گیاه افوربیا یک شیره سفید رنگی به نام لاتکس دارد، که برای انسان سمی است.

محبوب ترین نوع افوربیا

همان طور که گفته شد، افوربیا انواع مختلفی دارد. در سطر زیر به 3 نوع از افوربیاهای پرطرفدار اشاره شده است، که شامل:

 • تریگونا (Trigona)

یکی از محبوب ترین انواع افوربیا که طرفداران زیادی دارد، افوربیا تریگونا می باشد. این گیاه در برابر شرایط سخت و نامساعد مقاومت زیادی دارد. همچنین دارای ساقه های سبز رنگ سه وجهی است، که روی هر وجهه آن خارهای کوتاهی وجود دارد.

در میان این خارها برگ هایی به رنگ بندی سبز تا قرمز وجود دارد، که در فصل زمستان می ریزند. این گیاه ظاهری شبیه به کاکتوس دارد، ولی بهتر است بدانید که یک نوع ساکولنت می باشد. افوربیا تریگونا بومی آفریقا مرکزی، مناطق کویری و ساوانا است، که به آن درخت شیر آفریقایی نیز می گویند.

 • لاکتی (Lactea)

این نوع افوربیا درختچه های کوچکی هستند، که ساقه های سبز عمودی دارند. قسمت های بالایی این گیاه شبیه به کلم و به رنگ سبز، زرد و قرمز می باشد. افوربیا لاکتی گیاه حساسی است و نگهداری از آن درون گلدان خاک بسیار سخت می باشد. همچنین این نوع افوربیا بیشتر در معرض بیماری های قارچی قرار دارد.

 • ایگنس (Ignes)

افوربیا ایگنس یک گیاه گل دار است، که گل های آن مانند یک کپسول سه لوب می باشد و به رنگ زرد مایل به سبز دیده می شود. این گیاه بومی آفریقا جنوبی است و در مناطق خشک مانند آنگولا، زیمبابوه و… یافت می شود.

شرایط نگهداری افوربیا

در سطر زیر به شرایط نگهداری افوربیا اشاره شده است، که شامل:

 • آبیاری

گیاهان افوربیا نسبت به خشکی مقاوم می باشند. به همین دلیل بهتر است، که در آبیاری آن زیاده روی نکنید. آبیاری افوربیا بهتر است به این گونه باشد، که در زمستان به میزانی که سطح خاک مرطوب شود، آن را آبیاری کنید و بهتر این است که آبیاری آن اوایل صبح انجام شود. در فصل گرم زمانی که سطح خاک خشک می شود، باید آن را آبیاری کنید. همچنین آبیاری افوربیا در فصل گرم بهتر است، که در شب انجام شود. زیرا آب کمتر تبخیر می شود.

 • نور

نور یکی دیگر از لایل رشد افوربیا می باشد، اما این گیاه به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد و بهتر است آن را هر روز حدود 4 ساعت در نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید. فقط دقت کنید، که آن را نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار داد. زیرا موجب آسیب رسیدن به گیاه می شود.

 • دما

افوربیا گونه های مختلفی دارد، به همین دلیل میزان دمایی، که می تواند تحمل کند، در انواع آن متفاوت می باشد. ولی معمولا از آن جایی که افوربیاها بومی مناطق گرمسیری هستند، آب و هوای گرم را بیشتر دوست دارند و میزان مقاومت و تحمل آن ها در فصل زمستان متفاوت می باشد.

 • خاک

این گیاه چون مقاومت خوبی در برابر شرایط نامساعد دارد، به همین دلیل برای رشد نیاز به خاک خاصی ندارد. فقط کافیست، زهکشی خاک بالا باشد. (شما می توانید برای زهکشی بیشتر، زیر گلدان افوربیا سنگ ریزه قرار دهید، سپس خاک را روی سنگ ریزه ها بریزید)

 • گلدان

باید گلدانی را انتخاب کنید، که 5 تا 7.5 سانتی متر بیشتر از اندازه قطر تنه افوربیا موردنظرتان باشد. همچنین بهتر است، که گلدان سفالی برای افوربیا انتخاب کنید، تا بتواند رطوبت اضافی را تبخیر کند. این کار موجب می شود که گیاهتان آسیب نبیند.

 • کوددهی

تمامی گونه های مختلف افوربیا، برای رشد خود نیاز به کود مخصوص خود را دارند. ولی در کنار این، نیاز به یک کود عمومی در فصل رشد نیز خواهند داشت.

 • هرس

همان طور که می دانید افوربیا، به صورت دائم منشعب می شود و امکان دارد، گونه مورد نظرتان نتواند این انشعابات زیاد را تحمل کند. بنابراین بهتر است، که آن را هرس کنید تا گیاهتان آسیب نبیند.

 • تعویض و جابه جایی گلدان

همان طور که در بالا گفته شد، افوربیا جزء گیاهانی محسوب می شود، که رشد زیادی دارد. بهتر است گلدان آن را هر دو الی سه سال یک بار در فصل رشد تعویض شود.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد همه چیز در مورد شیوه نگهداری افوربیا گفته شود. اگر شما یکی از گونه های مختلف افوربیا را دارید، می توانید، با خواندن مطالب بالا از آن مراقبت کنید، تا گیاهتان سالم بماند و آسیب نبیند.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *