مقالات

 غبارپاشی گیاهان آپارتمانی

غبارپاشی گیاهان

 غبارپاشی گیاهان آپارتمانی

با توجه‌ به این که بسیاری از ما این روزها زمان زیادی را در خانه‌های خود می‌گذرانیم، دوست داریم محیط زندگی خود را با کمی زیبایی طبیعی جذاب کنیم. تنها یک گیاه گلدانی با برگ‌های خاص و پر جنب‌وجوش می‌تواند یک اتاق را متحول و دل‌پذیر کند.

اما مانند هر موجود زنده دیگری، گیاهان آپارتمانی نیز به مواظبت مناسب نیاز دارند و این مراقبت شامل گردگیری گه گاهی و غبارپاشی می‌شود. اگر شما جزو افرادی هستید که گردوغبار روی برگ‌های زیبای گیاهان آپارتمانی‌تان را نادیده گرفته‌اید، باید بدانید که غبارپاشی این گیاهان و تمیزکردن آن‌ها فواید زیادی برای گیاهان ارزشمند شما و همچنین خودتان دارد.

لینک مفید: کود NPK

غبارپاشی عمل افزایش موقت رطوبت اطراف گیاه با استفاده از آب به شکل قطرات ریز است. وقتی صحبت از غبارپاشی به میان می‌آید، داشتن درک درستی از اینکه غبارپاشی چه کاری انجام می‌دهد و گیاهان چگونه از قطرات ریز آب استفاده می‌کنند، به ما کمک می‌کند شرایط مناسبی را برای گیاهان آپارتمانی خود فراهم کنیم. در این مطلب از بهترین فروشگاه گل و گیاه در تهران به بررسی غبارپاشی گیاهان آپارتمانی خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

مزایای غبارپاشی گیاهان آپارتمانی

همان‌طور که گفته شد با زمان مناسب غبارپاشی گیاهان آشنا شدید. برگ گیاه حاوی دهانه‌های مختلف، سلول‌های گیاهی و سیستم‌های انتقال است. غبارپاشی آن‌ها در تولید و انتقال غذا برای گیاه، برای حفظ رشد سالم مؤثر است و می‌تواند مزایایی مانند خنک‌سازی، آب‌رسانی گیاه از طریق رطوبت و تمیزشدن برگ‌ها را به همراه داشته باشد.

·       خنک‌کردن گیاه

با تبخیر آب از سطح برگ، آب راهی را برای گیاه فراهم می‌کند تا خنک شود، بنابراین غبار‌پاشی در روزهای گرم جهت کاهش تنش گیاه ناشی از گرما بسیار اهمیت دارد.

·       افزایش میزان رطوبت گیاهان آپارتمانی

غبارپاشی گیاهان آپارتمانی باعث افزایش رطوبت اطراف گیاه می‌شود. رطوبت داخل آپارتمان می‌تواند تحت‌تأثیر عواملی دیگر مثل باد، شرایط فصلی و وسایلی مثل رادیاتورها و فن‌ها قرار بگیرد. با کنار هم قراردادن گیاهان در خانه می‌توانید رطوبت اطراف آن‌ها را افزایش دهید.

غبارپاشی گیاهان آپارتمانی چه معایبی دارد؟

با توجه‌ به مطالب گفته شده می‌دانیم که اگر طریقه غبارپاشی گیاهان به‌ صورت اصولی و درست انجام نشود، می‌تواند به گیاه صدمه بزند. به‌ عنوان‌ مثال در صورتی‌که در زمان غبارپاشی نور خورشید به‌صورت مستقیم به گیاه بتابد، برگ‌های آن دچار سوختگی شده و ساقه گیاه نیز صدمه خواهد دید. ازاین‌رو توصیه می‌شود هنگام ظهر از انجام این عمل خودداری نمایید. از دیگر معایب غبارپاشی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·       ایجاد لکه‌های قهوه‌ای

اگر فاصله اسپری‌کردن آب نسبت به گیاه کمتر از 30 سانتی متر باشد، قطرات آب به صورت درشت‌تر روی برگ‌ها نشسته و پس از مدتی سبب به وجود آمدن لکه‌های قهوه‌ای روی آن‌ها می‌شود. به همین سبب تاکید می‌کنیم که حتما فاصله مناسب را رعایت نموده و اسپری را بر روی ریزترین حالت خود بگذارید.

·       ازبین‌رفتن ساقه و برگ

در برخی مواقع پس از غبارپاشی مقداری از آب در میان ساقه و برگ باقی می‌ماند که در صورت تکرار مداوم این روند گیاه دچار بیماری شده و ساقه و برگ‌هایش به‌مرور از بین می‌روند.

·       به‌وجودآمدن بیماری‌های قارچی

برخی افراد تصور می‌کنند که اگر در طول روز تعداد دفعات غبارپاشی گیاهان آپارتمانی را افزایش دهند، گیاهی شاداب‌تر با رشد بهتری خواهند داشت. اگر شما هم از این دسته افراد هستید باید بدانید که غبارپاشی بیش از حد به گیاه شما صدمه زده و تنها سبب بالارفتن احتمال ایجاد بیماری‌های قارچی در آن می‌گردد.

·       ایجاد لکه‌های سفیدروی برگ

همان‌طور که گفته شد آب شهری به دلیل داشتن کلر و املاح برای غبارپاشی مناسب نیست؛ چرا که سبب ایجاد لکه‌های سفیدرنگ روی برگ‌ها می‌شود. بهتر است اول آب را بجوشانید و آن را در دمای محیط قرار دهید و بعد از آن برای تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی خود از آن استفاده کنید.

مراحل غبارپاشی گیاهان آپارتمانی

غبارپاشی گیاهان آپارتمانی یک فرایند بسیار ساده است. درواقع، تنها چیزی که نیاز دارید موارد زیر است:

  • یک بطری اسپری آب ولرم: برخی از مردم می‌گویند بهتر است از آب مقطر برای مه‌پاش کردن گیاهان آپارتمانی خود استفاده کنید، اما این واقعاً تنها زمانی یک مشکل اساسی است که در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آب لوله‌کشی سخت یا سایر مواد افزودنی دارد. اگر واقعاً نگران هستید، آب لوله‌کشی خود را به مدت 24 ساعت بگذارید تا به دفع کلر و غیره کمک کند.
  • گیاهان خود را به‌آرامی روی هر دو قسمت بالای برگ‌ها و زیر آن‌ها اسپری کنید. هدف این است که آن‌ها را شبیه به شبنم صبحگاهی خوب نشان دهیم.
  • گیاهان غبارپاشی شده را دور از هر جایی که می‌توانند خیلی سریع خشک شوند، مثل بخاری، پنجره یا تهویه‌مطبوع بگذارید.

لینک مفید: نحوه پرپشت کردن پتوس

چه گیاهان آپارتمانی را نباید غبارپاشی کرد؟

روش غبارپاشی برای گیاهانی همچون پتوس و باباآدم که بسیار رطوبت دوست هستند، رشد سریع‌تر و بزرگ‌تر شدن برگ‌هایشان را به دنبال دارد. در مقابل باید بدانید که برخی گیاهان به‌هیچ‌وجه نباید از طریق غبارپاشی آبیاری شوند؛ چرا که سبب خراب‌شدن آن‌ها می‌شود. این گیاهان عبارت‌اند از:

  • سانسوریا
  • یوکا و خانواده داراسینا
  • زاموفیلیا
  • کاکتوس
  • شفلرا
  • برگ قاشقی

·       سانسوریا

خانواده سانسوریا مقاوم‌ترین دسته گیاهان زینتی آپارتمانی نسبت به کم‌آبی هستند، تاحدی‌که گلخانه‌دارها برای پاجوش گرفتن زودتر از این گیاه، به گیاه مدتی تشنگی می‌دهند تا نیازهای اولیه گیاه رفع نشود، در این مدت ریشه گیاه حرکت کرده و به سراغ مواد غذایی و آب می‌رود و عملاً گلدان پر از ریشه می‌شود پس از مدتی به یکباره گیاه را سیراب می‌کنند و چون نیازهای اولیه گیاه به یکباره رفع می‌شود دچار اخلال رشدی شده و بوته اگر قوی باشد چند پاجوش زیبا یکجا بیرون می‌زند.

لینک مفید: گیاهان آپارتمانی مناسب برای اتاق های تاریک

·       یوکا

خانواده داراسینا و یوکا را به درخت می‌شود تعبیر کرد که به دلیل زیبایی و نیازهای حداقلی خود جز دسته گیاهان زینتی آپارتمانی قرار گرفتند. یوکا به نور زیاد نیاز ندارند، اگر این گیاه را در منزل نگهداری می‌کنید را نزدیک در یا پنجره‌ای قرار دهید که در طول روز مدتی باز شود و هوای آن منطقه در گردش باشد. یوکا در عین قوی‌بودن برگهایش غبارپاشی را دوست ندارد و باعث افتادگی تاج برگش شده و به‌اصطلاح ساده تر خمیدگی برگ پیدا می‌کند. حتی هنگام آبدهی این گیاه هم سعی کنید دور گیاه آب بدین و به تنه گیاه آب ندهید.

·       زاموفیلیا

زاموفیلیا از خانواده گیاهان ریزوم دار (هسته سیب‌زمینی فرم) است که خود این گیاه نیاز آبیاری کمی در طول هفته دارد و در مقابل کم‌آبی تا حدی مقاوم هست

  •    کاکتوس

کاکتوس‌ها نسبت به بقیه گیاهان زینتی به دلیل سنگینی گیاه، حالت عنکبوتی فرم رشد ریشه و نیازهای اولیه متفاوت آن‌ها، خاک سنگین‌تری نسبت به بقیه گیاهان دارند، خاک وقتی سنگین باشد؛ یعنی رطوبت و آب قرار است ماندگاری بیشتری در آن داشته باشد کاکتوس‌ها نور زیادی برای رشد و بقا نیاز دارند حتی نور مستقیم چراکه نسبت به این موضوع مقاوم هستند؛ اما غبارپاشی ین گیاه عامل مرگ آن می‌تواند باشد؛ چون اگر گیاه زیر نور آفتاب باشد و غبارپاشی صورت گیرد، ذرات آب مثل یک عدسی عمل کرده و پوسته سطحی گیاه را می‌سوزاند.

·       شفلرا

اگر شفلرا شما درون راه‌پله یا فضای باز نگه‌داری می‌شود، می‌توانید گاهی آن را اسپری کنید اتفاقاً باعث شادابی گیاه می‌شود؛ اما زمانی که گیاه شما داخل آپارتمان هست نباید به سراغ غبارپاشی شفلرا بروید؛ چرا که در منزل معمولاً گردش و تهویه هوا به‌کندی انجام می‌گیرد که این مورد باعث خراب‌شدن برگ گیاه و افتادن آن می‌شود.

·       برگ قاشقی

برگ قاشقی هم دقیقاً مانند سانسوریا برگ‌های گوشتی شکل و نرم دارد این گیاه نور غیرمستقیم نیاز داشته، نور قوی برگ‌های آن را زرد می‌کند. این گیاه عاشق مرطوبت بودن خاکش هست و غبارپاشی تنها باعث قارچی شدن برگ‌های این گیاه آپارتمانی می‌شود.

لینک مفید: نحوه نگهداری گل قاشقی

لینک مفید: استرس گیاهان آپارتمانی

بهترین زمان غبارپاشی گیاهان آپارتمانی

زمان غبارپاشی با توجه‌ به اینکه در چه فصلی از سال قرار داشته و فضایتان چه میزان خشکی هوا دارد متفاوت است. به‌ طور کلی می‌توان گفت که در طول هفته می‌توانید چندین بار این کار را انجام دهید؛ اما اگر بخواهید غبارپاشی گیاهان در تابستان را به‌صورت روزانه نیز انجام دهید مشکلی به وجود نمی‌آید. اگر به دنبال بهترین زمان برای انجام غبارپاشی هستید، باید بدانید که صبح‌ها بین ساعت 7 تا 9 که خورشید گرمای آنچنانی ندارد و بعدازظهرها پس از ساعت 5 برای این کار مناسب‌تر است.

جمع‌بندی

اگرچه غبارپاشی راه خوبی برای تأمین آب برای گیاهان است، اما باید به صورتت روتین انجام شود تا از هرگونه بیماری جلوگیری شود. مه‌پاش یک تثبیت آب‌رسانی موقت برای گیاهان فراهم می‌کند؛ زیرا در صورت وجود رطوبت کم، آب نیز می‌تواند به‌سرعت از برگ‌ها تبخیر شود؛ بنابراین درصورتی‌که گیاه خود را بیش از یک روز قبل از مه‌پاشی مجدد ترک کنید، علاوه بر آبیاری خاک، غبارپاشی نیز باید انجام شود. در این مطلب از پلنت لند هر آنچه که باید در مورد غبارپاشی گیاهان آپارتمانی بدانید را ذکر کردیم. برای خرید انواع گل‌های آپارتمانی و مشاوره در مورد آبیاری و غبارپاشی آن‌ها با ما تماس بگیرید.

با دادن امتیاز، ما را ارائه خدمات بهتر یاری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *