مقالات

علت پژمرده شدن گیاه بعد از تعویض گلدان

علت پژمرده شدن گیاه بعد از تعویض گلدان

علت پژمرده شدن گیاه بعد از تعویض گلدان

برای همه علاقه مندان به نگهداری گیاهان آپارتمانی علت پژمرده شدن گیاه بعد از تعویض گلدان مهم است. تعویض گلدان یک گیاه، کمی شبیه به نقل مکان کردن شما به خانه جدید است. محیط ‌های جدید به کمی دوره سازگاری نیاز دارند. برگ ‌های گیاه ممکن است با پژمرده شدن هنگام تعویض گلدان، علامت شوک پیوندی را نشان دهند. به غیر از این، افتادگی گیاه، ممکن است در واکنش به خاک، مقدار آب، شرایط روشنایی یا حتی گلدان جدید آن باشد.

عوامل زیادی می توانند در پژمردگی گیاه پس از تعویض گلدان نقش داشته باشند، اما چند مرحله آسان برای کاهش وقوع آن وجود دارد. در این مقاله قصد داریم، این دلایل را از زبان پلنت لند تهران، فروشگاه آنلاین گل برای شما بازگو کنیم.

آیا پژمردگی گیاه پس از تعویض گلدان طبیعی است؟

پژمردگی پس از تعویض گلدان، به خصوص در چند روز اول، می تواند بسیار رایج باشد. با احتیاط در طول فرآیند تعویض گلدان، باید بتوانید از پژمردگی در اکثر شرایط جلوگیری کنید. این فرآیند می تواند یک زمان استرس زا برای گیاه شما باشد، زیرا به طور ناگهانی از جایی که با خوشحالی رشد کرده است، به شرایط جدید منتقل می شود.

گاهی اوقات حتی با دقت زیاد، ممکن است به ریشه ها آسیب وارد کنید، که این امر می تواند بر توانایی گیاه برای رشد در خانه جدید خود تأثیر بگذارد. در موارد دیگر، مشکلاتی در مورد شرایط مراقبت قبل یا بعد از تعویض گلدان یا روند آن وجود دارد، که می تواند احتمال پژمردگی را بیشتر کند. چند دلیل وجود دارد، که گیاه شما ممکن است پس از تعویض گلدان دچار مشکل شود.

شوک پیوندی گیاه

شوک پیوندی گیاه

این یکی از شایع ترین دلایلی است، که گیاه از آن رنج می برد. شوک پیوندی اغلب نشانه ای است، که ریشه ها در تلاش برای مقابله با محیط جدید هستند. آنها هنوز به اندازه کافی برای جذب آب یا مواد مغذی آماده نشده اند. به علاوه، گیاه در برابر حمله بیماری ها یا آب و هوای بد آسیب پذیرتر خواهد بود. چند نشانه وجود دارد، که گیاهان شما ممکن است شوک پیوندی را تجربه کنند، از جمله:

  • تغییر رنگ برگ ها
  • ایستایی
  • پیچ خوردگی برگ ها
  • فقدان میوه
  • افزایش تعداد برگ های مرده

دلایل پژمردگی گل بعد از تعویض گلدان

آسیب دیدن ریشه گیاه

گاهی اوقات، زمانی که گلدان را تعویض می ‌کنید، این احتمال وجود دارد، که ریشه‌ ی گیاه را قطع کنید. این امر می تواند یک مسئله اساسی باشد و توانایی گیاهان را برای جذب مواد مغذی با ارزش محدود کند. خبر خوب این است، که این ریشه ها می توانند در طول زمان دوباره رشد کنند، به شرطی که به درستی از گیاه مراقبت کنید.

تغییر در آب و هوای گیاه

بسیاری از مواقع پس از تعویض گلدان ، مکان گیاهان را نیز تغییر می دهیم، و این می تواند عامل اصلی پژمردگی گل پس از تعویض گلدان باشد. این معمولاً برای نهال هایی اتفاق می افتد که در داخل خانه رشد کرده اند. استرس ناشی از تعویض گلدان و تغییر دما، رطوبت و روشنایی، برای برخی گیاهان بسیار زیاد است.  برای گیاهان آپارتمانی، اگر به طور ناگهانی شرایط را برای گیاه آپارتمانی خود تغییر دهید، می تواند در کوتاه مدت بسیار ضرر داشته باشد. اگر گیاه شما قبل از تعویض گلدان در معرض نور بیش از حد یا دمای بالا قرار داشت، بهتر است آن را به مکانی با نور و دمای متوسط‌تر منتقل کنید تا فرصتی برای تثبیت خود داشته باشد.

تغییر در آب و هوای گیاه

ضعیف بودن یا تغییر در نوع خاک

گیاهان باید با شرایط خاکی که در آن قرار می گیرند، سازگار شوند. به همین دلیل، اگر به طور ناگهانی نوع خاک را تغییر دهید، مدتی طول می کشد، تا آنها با خاک جدید وفق پیدا کنند. مشکل دیگر کیفیت پایین خاک است. به یاد داشته باشید، فرآیند پیوند می تواند برای گیاهان بسیار استرس زا باشد. همانطور که آنها در حال رشد ریشه های جدید هستند، به مقدار زیادی مواد مغذی نیاز دارند. اگر گیاهان نتوانند به این مواد مغذی دسترسی پیدا کنند، می تواند رشد را متوقف کند.

آبیاری کم یا آبیاری بیش از اندازه

شما باید در مورد مقدار آبی که به گیاهان خود می دهید، آگاه باشید. این موضوع هم قبل و هم بعد از پیوند آنها صدق می کند. آبیاری بیش از اندازه خطر غرق شدن را افزایش می دهد، زیرا گیاه قادر به دریافت اکسیژن کافی نمی باشد. آبیاری خیلی کم ریشه ها را خشک می کند. این امر شوک پیوندی را افزایش می دهد و سازگاری گیاه با محیط جدید را دشوارتر می کند.

کمبود نور خورشید یا نور بیش از حد خورشید

یک علت پژمرده شدن گیاه بعد از تعویض گلدان تاثیرات نور بر روی گیاه است. دریافت نور خورشید برای گیاهان بسیار مهم است، حتی برای گیاهانی که در داخل خانه نگهداری می شوند. نور خورشید برای فرآیند فتوسنتز مورد نیاز است و به آنها اجازه می دهد آب و مواد مغذی را از خاک دریافت کنند. هر نوع گیاه، به مقدار مطلوبی از نور خورشید نیاز دارد. کمبود نور خورشید فرآیند فتوسنتز را دچار مشکل می کند و نور بیش از حد باعث می شود، که گیاه از آسیب گرما رنج ببرد.

کمبود نور خورشید

کمبود مواد مغذی یا کود دهی بیش از حد

مانند بسیاری از عوامل دیگر در این لیست، گیاهان برای زنده ماندن به مواد مغذی نیاز دارند. آنها پس از پیوند، زمانی که ریشه ها نیاز به رشد و انطباق با محیط جدید خود را دارند، دارای اهمیت ویژه ای می باشند. اگر بیش از حد کود استفاده کنید، این احتمال وجود دارد، که در نهایت گیاه را بسوزانید. این امر رشد را متوقف می کند و گیاه را در برابر حشرات یا بیماری ها آسیب پذیرتر می کند.

حمله آفات به گیاه

گاهی اوقات، مشکل به راحتی قابل تشخیص خواهد بود. آفات ممکن است، که در خاک زندگی کنند. بسته به گونه گیاهان، آفات می توانند از طریق ریشه یا برگ، گیاه را دچار آسیب کنند. این امر، میزان تنش گیاهان را افزایش می دهد. برخی از رایج ترین گونه های آفتی که باید به آنها توجه کرد عبارتند از:

  • شته ها
  • پشه ها
  • کنه های عنکبوتی
  • کاترپیلا

برای آشنایی با درمان آفات گیاهان آپارتمانی روی این لینک کلیک کنید.

مبتلا شدن گیاه به بیماری

در نهایت، گیاه شما ممکن است بیمار شود. این موضوع می تواند، توانایی آن را برای جذب منابع مغذی محدود کند. همچنین ممکن است متوجه فعالیت‌های غیرمعمول، مانند نشت لجن از برگ‌ها یا ساقه شوید، که این موضوع می تواند به شرایط نگهداری گیاه مرتبط باشد. شما می بایست قبل و بعد از تعویض گلدان، از گیاه خود مراقبت کنید و در هنگام تعویض گلدان دقت کنید، تا از آسیب دیدن ریشه ها و پژمردگی گیاه جلوگیری شود.

مبتلا شدن گیاه به بیماری

کمبود رطوبت

کمبود رطوبت یک علت پژمرده شدن گیاه بعد از تعویض گلدان است. مسائل رطوبتی می تواند باعث شود که گیاهان شاداب، شروع به پژمرده شدن کنند. به طور معمول، این موضوع باعث کمی افتادگی و پژمردگی گیاه می شود، ولی باید بدانید که اگر مشکلات رطوبت مقصر باشد، نباید پژمردگی شدید گیاه را مشاهده کنید. با این حال، خوب است بدانید که باید این گیاهان را در محیط های مرطوب نگهداری کنید تا رشد کنند. منطقه خانه یا محل کار شما ممکن است برای گیاه کمی خشک باشد.

افزایش رطوبت ساده ترین راه برای حل این مشکل است تا بتوانید به بهترین شکل به ظاهر گیاه کمک کنید. می‌توانید برگ‌های گیاه را به‌طور منظم آب پاشی کنید. این باید به تامین رطوبت گیاه شما کمک کند و گیاه شروع به جوشیدن کند. راه های دیگری نیز برای انجام این کار وجود دارد، مانند قرار دادن یک کاسه آب در نزدیکی گیاه. انجام هر کاری که می توانید برای افزایش رطوبت انجام دهید باید به مشکلات جزئی افتادگی گیاه کمک کند.

آیا باید گیاه را بعد از تعویض گلدان آبیاری کنم؟

اطمینان حاصل کنید که گیاه شما 1-2 روز قبل از تعویض گلدان به طور کامل آبیاری شده است. پس از تعویض گلدان، بدون خیس کردن کامل خاک، آن را به آرامی آبیاری کنید. این کار مقداری رطوبت را بدون آبگیری ریشه ها فراهم می کند. بهتر است پس از تعویض گلدان، گیاه خود را به آرامی آبیاری کنید و سپس نیاز آبی آن را از نزدیک بررسی کنید تا ببینید چه زمانی باید آن را آب بدهید. بهترین راه برای زمان آبیاری، دانستن زمان آبیاری هر گیاه آپارتمانی است. این موضوع واقعاً یکی از ضروری ترین مهارت ها برای سالم نگه داشتن گیاهان گلدانی است.

آیا باید گیاه را بعد از تعویض گلدان آبیاری کنم؟

چه مدت طول می کشد تا گیاه از شوک پیوندی درآید؟

این  موضوع بستگی به نوع گونه ای دارد که می خواهید برای آن تعویض گلدان انجام دهید. اکثر گیاهان آپارتمانی باید در عرض چند روز دوباره رشد کنند. با این حال، برخی از گونه ها ممکن است چند ماه طول بکشد. به طور کلی بسیاری از گیاهان کوچکتر، می توانند در عرض چند هفته به طور کامل بهبود یابند. برای گیاهان یا درختان بزرگتر، ممکن است ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد تا همه مشکلات ناشی از شوک پیوند برطرف شود.

یک قانون کلی خوب اندازه گیری قطر تنه است. هر اینچ مربوط به یک سال شوک پیوند است. یک مورد ساده پژمردگی پس از گلدان مجدد را می توان با مراقبت خوب حل کرد به طوریکه گیاه هیچ نشانه ای از آسیب نداشته باشد. یک مورد شدیدتر می تواند منجر به مرده یا آسیب دیدن شاخ و برگ گیاهان شود. این موضوع به طور کامل بهبود نمی یابد، اما به مرور زمان با شاخ و برگ های جدید و سالم جایگزین می شود. در این زمینه، مهم است که صبور باشید. شما فقط باید به تامین آب و مواد مغذی مورد نیاز برای زنده ماندن گیاه خود ادامه دهید. اگر این کار را انجام می دهید، طولی نمی کشد که بر شوک تعویض گلدان غلبه کنید. در آن صورت گیاه می تواند دوباره به شدت رشد کند و به الگوهای طبیعی خود بازگردد.

بهترین زمان برای تعویض گلدان

برای بسیاری از گیاهان، بهترین زمان برای جلوگیری از پژمردگی، اوایل تا اواسط بهار است، زمانی که گیاه شروع به رشد قوی می کند. این زمان ایده آل است، زیرا گیاه به سرعت شروع به رشد می کند، اما هنوز شاخ و برگ جدید زیادی برای حمایت ندارد. در فصل بهار، ریشه ها پس از تعویض گلدان سریعتر و قوی تر رشد می کنند و این به گیاه اجازه می دهد تا به سرعت در گلدان جدید خود مستقر شود. البته هر گیاه با گیاه دیگر فرق دارد و گیاهان زیادی وجود دارند که بهتر است در زمان های خاصی از سال گلدانشان تعویض شود. پیشنهاد می کنیم شرایط مراقبت از گیاه شخصی خود را تحقیق و بررسی کنید.

بهترین زمان برای تعویض گلدان

نتیجه گیری

بهترین راه برای نجات گیاه از پژمردگی بعد از تعویض گلدان این است که بهترین درمان را برای آن انجام دهید. مطمئن شوید که گلدان جدید دارای سوراخ های زهکشی کافی باشد. اگر اینطور نیست، سعی کنید یک یا دو سوراخ را در حالی که گیاه هنوز در گلدان است سوراخ کنید تا از جابجایی بی مورد گیاه جلوگیری کنید. گیاه را دقیقاً در همان نقطه ای که قبلاً در آن زندگی می کرد قرار دهید تا همان دما و شرایط نوری قبلی را داشته باشد. به گیاه یک دوز غذای گیاهی محلول در آب بدهید. در نهایت، تمام برگ‌های مرده و انتهای ساقه را جدا کنید تا فضا برای رشد قسمت‌های جدید باز شود.

4.7/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *