مقالات

شرایط نگهداری گیاه گل سنگ

شرایط نگهداری گیاه گل سنگ

شرایط نگهداری گیاه گل سنگ

آیا با شرایط نگهداری گیاه گل سنگ آشنایی دارید؟ گل سنگ یک گیاه کوچک با نقاطی به رنگ روشن روی برگ‌های خود است، که چشم هر علاقه‌مندی را به خود معطوف می‌کند. بیشتر انواع این گیاه با رنگ برگ‌های صورتی و با نقاط سفید برای تهیه موجود است. ولی این گیاه دارای انواع دیگری به رنگ‌های بنفش، سفید، سبز روشن، قرمز و رنگ‌های دیگر نیز می باشد. معمولاً نگهداری گیاه گل سنگ با دشواری خاصی مواجه نیست. ولی به دلیل اینکه این گیاه بومی نواحی گرم است، به صورت سالیانه پرورش داده می‌شود و هر ساله آن را با گیاه جدیدی جایگزین می‌کنند. این گیاه را همچنین می‌توان درون گلدان در خانه نیز نگهداری کرد. کاشت آن همواره در بهار صورت می‌گیرد و دارای میزان رشد متوسط است. در ادامه این مقاله از پلنت لند، فروشگاه آنلاین گل به توضیح شرایط نگهداری گیاه گل سنگ می پردازیم.

نور مناسب

نور زیاد باعث شادابی گیاه و زیبایی برگ‌ها می‌گردد. البته فراموش نشود که این نور بایستی غیر مستقیم به گل بتابد زیرا تابش مستقیم برگ‌ها را می‌سوزاند. نور کم نیز باعث از بین رفتن نقاط و خال‌های روی برگ شده و کم کم برگ این گیاه تغییر رنگ خواهد داد. بهترین مکان برای نگهداری گل سنگ در کنار پنجره است.

آبیاری گیاه گل سنگ

این گیاهان در هر زمان مقدار متوسطی از رطوبت در خاک را دوست دارند. از خشک شدن خاک که می تواند باعث پژمردگی شاخ و برگ و مقاومت گیاه شود خودداری کنید. اما هرگز اجازه ندهید خاک خیس شود، که باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه می شود. بخاطر داشته باشید که گیاهان کانتینر دار بیشتر از گیاهانی که در زمین کاشته شده اند نیاز به آبیاری مکرر دارند. علاوه بر این، در زمستان کمی آبیاری را کاهش دهید و به محض رشد دوباره در بهار، برنامه عادی خود را از سر بگیرید.

دمای مناسب برای گل سنگ

این گیاه در سرما طاقت نمی آورد و از بین می‌رود اما هوا اگر کمی خنک باشد برای رشد آن مناسب است. بهترین دما برای رشد این گیاه در روز ۲۷ درجه سانتیگراد و در شب ۲۲ درجه سانتیگراد می باشد. البته باید دقت کنید که این گیاه در دمای زیر ۱۵ درجه از بین می رود. پس در فصل زمستان توجه داشته باشید، که دمای محیط نگهداری این گیاه نباید به زیر ۱5 درجه برسد، زیرا باعث کمرنگ شدن رنگ برگ ها می شود و پس از گذشت مدتی برگ ها شروع به ریزش می کنند.

خاک و کوددهی

گل سنگ ترجیح می‌دهد در یک خاک ارگانیک، غنی و با زهکشی خوب زندگی کند. هر ترکیبی از خاک که ارگانیک باشد برای این گیاه مناسب است. در مورد زهکشی نیز اگر می‌خواهید زهکشی بهتری داشته باشید می‌توانید از پرلیت یا پوکه در ترکیب خاک استفاده کنید.

گل سنگ گیاهی است که علاقه زیادی به تغذیه شدن دارد. بنابراین، چه در باغچه و چه داخل گلدان از آن نگهداری می‌کنید لازم است به این گل کود بدهید. برای ‌این ‌منظور، اگر گیاه خود را درون باغچه کاشته‌اید می‌توانید در هر بهار مقداری کامپوست را با خاک گیاه مخلوط کنید تا غذای کافی برای آن تامین گردد. اگر هم گل سنگ شما در گلدان و در داخل خانه زندگی می‌کند، می‌توانید در طول فصل رویش گیاه، ماهانه از کود‌های ارگانیک مخصوص گیاهان خانگی استفاده کنید. گفتنی است که یک کود استاندارد با مقیاس 20-20-20 نیز انتخابی مناسب برای استفاده به‌عنوان کود گل سنگ است.

گل سنگ چه قدر رطوبت نیاز دارد؟

رطوبت محیطی گیاه یعنی محل نگهداری گیاه نباید خشک باشد و می تواند همانند آب و هوای شمال مرطوب باشد. اگر شرایط نگهداری گل سنگ این چنین نیست باید برای گیاه رطوبت ایجاد کنید:

  • با درست کردن جزیره
  • با گذاشتن چند ظرف آب کنار گیاه
  • با اسپری کردن آب در ساعات اولیه روز و عصر چون غبار پاشی در ساعات پر نور و گرم باعث سوختگی و قارچی شدن گیاه می شود. همیشه برای غبار پاشی گیاهان ساعت های خنک روز را انتخاب کنید.
  • روش ساده تر دیگر برای تامین رطوبت مورد نیاز گل سنگ این است، که می توانید گیاهان رطوبت دوست را کنار گیاهان دیگری که نگهداری مشابه با گل سنگ دارند قرار دهید.

تکثیر گل سنگ

گل سنگ از طریق کاشت دانه و قلمه ساقه قابل تکثیر است. اگر می‌خواهید گیاه‌ خود را به وسیله دانه تکثیر کنید، دانه‌ها را در اوایل بهار در داخل خانه و درون خاک مخصوص جوانه زنی بکارید و برای آن ها نور زیادی فراهم کنید. از نورهای مصنوعی هم می‌توانید استفاده کنید. دانه‌ها را همواره مرطوب نگه دارید. با ظهور جوانه‌ها، آنهایی که ضعیف تر هستند را دور بریزید و بقیه را نگه دارید. جوانه‌ها را بعد از اندکی رشد بیشتر، به گلدان‌های کوچک منتقل کنید و خاک‌شان را همواره مرطوب نگه دارید. همچنین برای‌ آن ها نور مناسبی فراهم کنید تا رنگ برگ ها به زیبایی پدیدار شوند.

آفات و بیماری های شایع گل سنگ

مراقب حشرات ریز مقیاس، مگس های سفید، اشکالات نرم و شته ها روی گیاهان گل سنگ خود باشید. ممکن است شاخ و برگ هایی را مشاهده کنید که تغییر رنگ داده، سوراخ شده اند یا به همراه اشکالات کوچکی که روی گیاهان حرکت می کنند، ناسالم شده باشند. گیاهانی که در داخل منزل تحت شرایط بهینه رشد نمی کنند، معمولاً نسبت به گیاهانی که در خارج و در محیط صحیح پرورش می یابند، مشکلات بیشتری با آفات و بیماری ها دارند.

بهترین زمان برای تعویض گلدان

زمانی که ریشه های گل سنگ از زیر گلدان شروع به خارج شدن کردند، زمان تعویض گلدان فرا رسیده است. ولی قبل از تعویض گلدان حتما از ساقه های آن برای تکثیر استفاده کنید. توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید تفاوت سایز گلدان ها با هم بیشتر از یک سایز باشد، چون در این حالت گیاه مجبور است که رشد ریشه را انجام دهد و سپس اقدام به رشد ساقه و برگ کند.

4.9/5 - (10 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *