مقالات

شرایط نگهداری گیاه کروتون

شرایط نگهداری گیاه کروتون

شرایط نگهداری گیاه کروتون

آیا با شرایط نگهداری گیاه کروتون آشنایی دارید؟ یکی از گیاهان آپارتمانی که رنگ های بسیار زیبا و جذابی دارد، گیاه کروتون یا کرچک هندی می باشد. برگ های این گیاه به رنگ سبز تیره است که با رنگ هایی مانند قرمز، نارنجی، زرد و سبز کم رنگ در هم آمیخته شده است. اما این گیاه به اندازه زیبایی خود، گیاه حساسی نیز محسوب می شود و نگهداری از آن کمی سخت است.

گیاه کروتون از دسته گیاهان آفتاب دوست است، اما نه به این معنی که بتوانید آن ها را زیر نور مستقیم خورشید نگهداری کنید. چرا که بیشتر گونه های گیاه کروتون، زیر آفتاب مستقیم سالم نمی مانند. اما در بین تمامی گونه های این گیاه، آن دسته که رنگ های مختلفی در برگ های خود دارند، نیاز به نور بیشتری نسبت به مابقی گونه ها دارند. در ادامه این مقاله از پلنت لند، فروشگاه آنلاین گل، به توضیح شرایط نگهداری این گیاه زیبا و محبوب می پردازیم.

معرفی گیاه کروتون

کروتون ها از خانواده افوربیاسه و دارای واریته های متعددی می باشند. این گیاه، به خاطر زیبایی برگ ها و شکل های مختلف، مورد توجه همگان قرار گرفته است. گیاه کروتون با نام علمی Codiaeum variagatum و نام انگلیسی Garden Croton شناخته می شود. این گیاه، رنگ آمیزی بسیار خیره کننده ای داشته و جلوه بی نظیری به منزل شما خواهد داد. بی شک کروتون، یکی از زیبا ترین گیاهان آپارتمانی به شمار می رود. بهتر است بدانید، که دم برگ های این گیاه کوتاه می باشد و به صورت متناوب و حالت ایستاده بر روی ساقه قرار دارند. اگر این گیاه در داخل خانه نگهداری شود، خیلی کم پیش می آید که گل دهد.

روش نگهداری گیاه کروتون

در سطر زیر به روش نگهداری گیاه کروتون اشاره شده است:

نور مناسب گیاه کروتون

کروتون برای رشد بهتر نیاز به نور کامل خورشید دارد، اما اگر نور خورشید بسیار داغ است گیاه را در معرض آن قرار ندهید، زیرا باعث سوختن گیاه می‌شود. اما بعضی از انواع آن نیز هستند که می‌توانند در سایه نسبی رشد خوبی داشته باشند. میزان نور دریافتی به طور مستقیم بر کیفیت و تراکم رنگ برگ های گیاه تاثیرگذار است. به همین خاطر اگر دوست دارید گیاه رنگ هایی شاداب و قوی داشته باشد، باید آن را در شرایط نوری خوبی قرار دهید. همچنین گاهی پیش می آید که گیاه در اثر تغییر مکان، برگ هایش شروع به ریزش کند. در نتیجه سعی کنید، گیاه را در مکانی ثابت قرار دهید تا آسیب نبیند.

دمای مناسب گیاه کروتون

همانطور که گفته  شد کروتون ها، گیاهان مناسب مناطق گرمسیری هستند. گیاهان کروتون، از تغییرات دمایی و هوای سرد خوششان نمی آید. دمای مناسب برای این گیاه، در تابستان ۲۷ درجه و در زمستان ۱۷ درجه سانتی گراد است. به طور کلی میانگین ۲۰ درجه سانتی گراد، بهترین شرایط حرارتی و دمایی برای این گیاه است.

آبیاری مناسب گیاه کروتون

کروتون آب زیاد و غرقاب کردن خاک و آب بسیار کم و خشک شدن خاکش را دوست ندارد. بنابراین باید حد تعادل را در آبیاری رعایت کنید. همچنین زمانی گیاه را آبیاری کنید، که خاک آن کاملا خشک شده باشد. علاوه براین، گیاه کروتون چون گیاه حساسی می باشد، سعی کنید آب را یک یا دو روز کنار بگذارید، تا کلر و سموم دیگر آن به صورت کامل از بین رفته  و دمایش هم دما با محیط شود.

زمان مناسب برای تعویض گلدان گیاه کروتون

بهترین فصل برای تعویض گلدان کروتون فصل بهار می باشد. این گیاه دارای ریشه های حساس می باشد و تعویض گلدان برایش مورد پسند نیست.  پس سعی کنید در سال یک یا دو بار اقدام به این  کار نمایید.  شما باید یک روز قبل تر از تعویض گلدان به گیاه آب ندهید تا خاک آن خشک شده و خاک چسبیده به ریشه ها از آن جدا شوند. تا زمانی که گیاه  شما نیاز به تعویض  گلدان ندارد این کار را انجام ندهید، زیرا اگر نکات گفته شده را رعایت نکنید  گیاه شما خشک  خواهد شد.

خاک مناسب گیاه کروتون

کروتون (Corton) را در خاکی سبک، غنی و با زهکشی خوب بکارید. خاک استاندارد گلدان به همراه کمی کمپوست خاک خوبی برای کروتون است. ترکیب پیت ماس و کمپوست ارگانیک به عنوان خاک برای گیاهان کروتون عالی است. دقت کنید، که از خاک‌های سنگین با سطح pH بالا یا کلسیم زیاد برای این گیاه استفاده نکنید. هنگام انتخاب گلدان، به  قدرت زهکشی آن دقت کنید. در صورت نیاز منافذ بیشتری برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه و هوادهی خوب خاک ایجاد کنید.

زمان مناسب کوددهی گیاه کروتون

جهت رشد بهتر گیاه، می‌توانید در فصول رشد از کودهای تقویتی مانند سه بیست یا کودهای محلول استفاده کنید و هر دو هفته یکبار از اول فروردین تا آخر شهریور گیاه را تقویت کنید.

زمان مناسب تمیز کردن برگ های گیاه کروتون

یکی از نکات نگهداری کروتون ها، تمیز کردن برگ های زیبای گیاه کروتون است و نباید فراموش شود، به دلیل اینکه گیاه نمی تواند با برگ های کثیف به درستی تنفس کند و فتوسنتز انجام دهد. تقریبا هر هفته یا ده روز یکبار برگ ها را با آب لوله کشی دپو شده که کلر آن از بین رفته است، تمیز کنید. راه دیگر، استفاده از صابون های بی بو می باشد. صابون را در آب حل کرده و روی برگ ها اسپری نمایید.

نتیجه گیری

در مقاله بالا به روش نگهداری گیاه کروتون اشاره شد. گیاه کروتون ۱۵ گونه مختلف دارد و جزو درختچه های همیشه سبز است. به طور کلی، برای نگهداری از این گیاه باید روش ها و شرایط نگهداری از آن را به خوبی بلد باشید تا گیاهی شاداب و سالم داشته باشید. اگر شما قصد خرید این گیاه را دارید، می توانید با خواندن مقاله بالا با روش های نگهداری این گیاه آشنا شده و سپس اقدام به خرید آن کنید.

4.5/5 - (30 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *