مقالات

زهکشی گیاهان آپارتمانی

زهکشی گیاه آپارتمانی

زهکشی گیاهان آپارتمانی

اگر به گیاهان آپارتمانی خود هر آنچه برای بهبود شرایط نیاز دارند داده‌اید  و  اما رشد کافی را در آنها مشاهده نمی‌کنید ممکن است یک نکته کلیدی را از دست بدهید: زهکشی مناسب خاک. اگرچه آب و خاک هر دو برای سالم نگه داشتن فضای سبز ضروری هستند، اما عدم ارائه راهی برای خروج آب می تواند منجر به پوسیدگی ریشه و حتی مرگ شود. همه چیز از نوع ظروفی که استفاده می کنید تا موادی که به خاک خود اضافه می کنید می تواند به موفقیت سیستم زهکشی گیاه شما کمک کند. در این مقاله همه  توصیه‌هایی را که برای داشتن یک شرایط ایده‌آل جهت زهکشی موردنیاز است بررسی خواهیم کرد. این مقاله توسط پلنت لند، وبسایت خرید انواع گل های آپارتمانی، نوشته شده است

زهکشی چیست؟

زهکشی مناسب یعنی شرایطی را فراهم کنیم که آب داده شده به خاک گلدان بصورت مناسب بتواند ریشه‌های گیاه را سیراب کند. درصورتیکه میزان آب موجود در خاک بیش از حد بوده و یا ماندگار شود اصطلاحا شرایط غرقابی گرفته و موجب پوسیدگی ریشه گیاه خواهد شد. به عبارت دیگر زهکشی مناسب یعنی شرایطی را فراهم کنیم که خاک گلدان آب را به‌طور فعال از خود عبور داده و از گیاه در برابر مشکلاتی نظیر ریشه‌های چوبی و مرگ ناشی از رطوبت زیاد حفاظت کند.

این شرایط از دو راه می‌تواند حاصل شود: زهکشی مناسب گلدان و  زهکشی مناسب خاک.

زهکشی مناسب گلدان از طریق ایجاد منافذ باز در کف گلدان به‌دست آید، تا هنگام آبیاری، اطمینان حاصل شود که آب اضافی به خوبی از گلدان خارج می‌شود و در محیطی که از رطوبت زیاد برخوردار است، گیاه به راحتی با مشکلات مربوط به زیست میانیه مقابله کند.

زهکشی خاک نیز با تخلخل مناسب بدست میآید. درواقع خاک مناسب به گیاه اجازه ‌ می‌دهد که پس از آبیاری، آب را نگه ندارد و به‌راحتی اجازه دهد تا به سمت پایین عبور کند، از این‌رو خاک با ساختار مناسب و قابلیت زهکشی بالا برای گیاهان آپارتمانی بسیار اساسی است.

 

لینک مفید: خرید گل تراریوم

چرا گیاهان به زهکشی مناسب خاک نیاز دارند؟

زهکشی مناسب در گیاهان گلدانی به طول عمر آنها کمک می کند. بیشتر پرورش دهندگان می دانند که وقتی گیاهان از طریق برگ تنفس می کنند، دی اکسید کربن را استنشاق کرده و اکسیژن را بازدم می کنند. چیزی که بسیاری از مردم نمی دانند این است که ریشه های یک گیاه باید قادر به تنفس باشند. خاک غرقابی بدون زهکشی مناسب به طور موثر ریشه ها را خفه می کند و از تنفس آنها جلوگیری می کند.

به عبارت دیگر هنگامی که خاک غرقاب می شود، فضاهای هوا در خاک به جای اکسیژن با آب پر می شود. این فضاهای پر از اکسیژن برای عملکرد ریشه و جذب آب و مواد مغذی از خاک مورد نیاز است.

نحوه بهبود زهکشی خاک در گلدان

به منظور حفظ سلامت و شکوفایی گیاهان داخل خانه، زهکشی خوب بسیار مهم است. برخی از گیاهان برای زنده ماندن نیازی به زهکشی زیادی ندارند، اما اگر پدر و مادر خوبی برای گیاهان هستید، باید مطمئن شوید که گلدان ها و گلدان های شما نوعی زهکشی دارند. اگر می خواهید در مورد زهکشی و گیاهان آویزان بیشتر بدانید، اقدامات زیر را به منظور اطمینان از مناسب خاک انجام دهید:

استفاده از گلدان های مناسب

اگر می خواهید گیاهان سالم پرورش دهید، یک گلدان با سوراخ های زهکشی کافی ضروری است. حتی اگر گلدان‌ها سوراخ‌هایی در پایین ندارند، می‌توانید سوراخ‌های خود را با مته برقی و سنگ تراشی سوراخ کنید. اگر نگران لیز خوردن خاک از سوراخ ها و ایجاد آشفتگی هستید، سوراخ های زهکشی را با یک فیلتر قهوه کاغذی یا کمی توری روی صفحه بپوشانید.

اصلاح مخلوط خاک گلدان

مخلوط های گلدانی معمولاً حاوی موادی مانند ماسه درشت، ورمیکولیت و پرلیت هستند که به زهکشی مناسب آنها کمک می کند. با این حال، اگر می خواهید پتانسیل زهکشی خاک های کیسه ای را افزایش دهید، می توانید هر یک از این مواد را در مخلوط گلدان خود مخلوط کنید. افزودن کمپوست اضافی به مخلوط گلدان نیز باعث بهبود زهکشی می شود.

جابجا کردن گل

با گذشت زمان، خاک گلدان های گیاهی شما ممکن است بسته شود و زهکشی آب را سخت تر کند. اگر مشاهده کرده اید که گلدان های شما به درستی زهکشی نمی کنند،بهتر است گیاهان خود را به یک گلدان جدید منتقل کنید. به طور معمول، اکثر گیاهان آپارتمانی گرمسیری زمانی که هر 12 تا 18 ماه یکبار گلدان شوند، رشد می کنند.

 

لینک مرتبط:  خرید کود گیاه آپارتمانی

اثرات زهکشی ضعیف خاک

هنگامی که خاک غرقاب شود و ریشه های گیاه نتوانند اکسیژن دریافت کنند، ممکن است چندین مشکل پیش بیاید.اغلب در ظروف با زهکشی ضعیف یا بدون زهکشی، ممکن است آب و املاح – که مواد مغذی و مواد معدنی اضافی در آب هستند یا در کود باقی مانده‌اند – تجمع پیدا کند که می‌تواند باعث ایجاد استرس در گیاه شود. این می تواند باعث پوسیدگی ریشه ها (یکی از شایع ترین عوارض جانبی زهکشی نامناسب) شود که اغلب منجر به زرد یا قهوه ای شدن برگ ها می شود. علاوه بر این، زمانی که خاک بیش از حد خیس می شود، مستعد ابتلا به قارچ می شود و می تواند حشرات مضر را جذب کند.

استفاده از سنگ ریزه برای زهکشی

اگر از گلدان برای پرورش گلهای خود استفاده می‌کنید، احتمالاً شنیده می‌شود که قرار دادن سنگ در کف گلدان‌ها می‌تواند زهکشی خاک را بهبود بخشد و از پوسیدگی ریشه جلوگیری کند. اما آیا این تکنیک واقعاً کار می کند؟

علیرغم توصیه های فراگیر برای استفاده از شن، سنگریزه، خرده های سفال و سنگ در گلدان برای جلوگیری از خیس شدن خاک، مطالعات در واقع ثابت کرده اند که این عمل به هیچ وجه زهکشی را بهبود نمی بخشد. نه این، بلکه آن لایه شن در گلدان های شما ممکن است در واقع به گیاهان شما آسیب خاک تنها و باعث خیس شدن شود. به همین دلیل است که نباید سنگ ها را در ته ظرف های خود قرار دهید، به علاوه چند راه بهتر برای کمک به زهکشی خوب گلدان ها وجود دارد که ما آنها را ارائه می‌دهیم

چرا سنگ برای زهکشی در گلدان مناسب نیست؟

ظاهرا از نظر تئوری، افزودن شن به گلدان ها برای زهکشی منطقی به نظر می رسد. اگر تا به حال آب باران را در فضای باز تماشا کرده باشید، می دانید که آب به سرعت از شن عبور می کند، اما اغلب در خاک جمع می شود و به گل تبدیل می شود. وقتی این اتفاق بر روی گیاهان گلدانی بیافتد، منطقی است که فکر کنیم آب در مواد متخلخل‌تری مانند شن سریع‌تر حرکت می‌کند. اما این اتفاق نمی افتد.

آب در واقع به راحتی بین دو ماده مختلف مانند سنگریزه درشت و خاک گلدان با بافت ریزتر حرکت نمی کند. هنگامی که گیاهان را آبیاری می کنید، آب در خاک گلدان به خوبی حرکت می کند، اما زمانی که با یک لایه متفاوت مانند شن یا سنگ مواجه می شود، از حرکت باز می ایستد.

برای درک اینکه چرا این اتفاق می افتد، تصور کنید یک اسفنج متخلخل را روی مقداری شن قرار دهید. اگر شروع به ریختن آب روی آن اسفنج کنید، اسفنج خشک آب را جذب می کند و آن را در برابر جاذبه به سمت بالا می کشد. فقط پس از اینکه اسفنج کاملاً اشباع شد و دیگر نتواند آب را جذب کند، به آب اجازه می دهد تا به داخل سنگریزه زیر آن نفوذ کند.

در گلدان‌های گیاهی، خاک گلدان مانند یک اسفنج خشک عمل می‌کند و آب را در برابر جاذبه به سمت بالا می‌کشد و باعث می‌شود که آب درست بالای خط سنگریزه در جایی که به عنوان “آبخوان نشسته” شناخته می‌شود بماند. آبخوان نشسته سفره‌ای است که در بالای سطح آب منطقه‌ای قرار می‌گیرد. این زمانی اتفاق می افتد که یک لایه غیرقابل نفوذ از سنگ یا رسوب یا یک لایه نسبتاً غیرقابل نفوذ در بالای سطح آب و در زیر سطح زمین وجود دارد.

درواقع مخلوط گلدان فقط زمانی آب را به شن زیر خود رها می کند که آنقدر غرق در آب باشد که دیگر رطوبت را جذب نکند. بنابراین، اگر شن یا مواد دیگر را به پایه گلدان خود اضافه کنید، در واقع باعث می شود که آب در اطراف ریشه های گیاه حتی بیشتر بماند و احتمال پوسیدگی ریشه افزایش یابد.

 

 

با دادن امتیاز، ما را ارائه خدمات بهتر یاری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *