مقالات

زمان تعویض گلدان گیاه چه موقع است؟

زمان تعویض گلدان گیاه چه موقع است؟

زمان تعویض گلدان گیاه چه موقع است؟

آیا می دانید، که زمان تعویض گلدان گیاه چه موقع است؟ برای داشتن گیاهان سالم و ادامه روند رشد گیاه می توان به تعویض گلدان گیاه اشاره کرد. در مورد تعویض گلدان نیز، فاکتور زمان امری مهم و قابل توجه است. اما برای انتخاب زمان مناسب تعویض گلدان گیاه باید به نشانه هایی توجه شود تا بتوانید در زمان مناسب گلدان را عوض کنید و با اشتباه باعث از بین رفتن یا آسیب به گیاه نشوید.

گیاهان آپارتمانی با رشد سریع، مانند پتوس و بنفشه آفریقایی سالی یکبار نیاز به تغییر گلدان دارند. در گیاهان با رشد کندتر، مانند کاکتوس ها و سانسویریا یا زبان مادرشوهر، می توان هر یک سال و نیم تا دو سال تعویض گلدان را انجام داد. در واقع، زمان مناسب عوض کردن گلدان گیاه عبارت است از نشانه های ظاهری گیاه و فصل مناسب برای تعویض گلدان.

نشانه های زمان تعویض گلدان گیاه

جهت تعویض گلدان گیاه، نشانه هایی وجود دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم:

ریشه ها از طریق سوراخ های زهکشی در پایین گلدان رشد می کنند.

یک گیاه سالم در خاک و از قسمت ریشه رشد می کند و در صورتی که جای کافی برای رشد نداشته باشد، سوراخ زهکشی تنها گزینه است.

ریشه ها گیاه را به سمت بالا هل می دهند و تقریباً گیاه از گلدان خارج می شود.

گاهی اوقات، فقط با نگاه کردن به گیاه می توانید متوجه شوید که گیاه شما به گلدان بزرگتری نیاز دارد یا خیر. اگر به نظر می رسد، که گیاه شما به اندازه ای رشد کرده است که گلدان آن در مقایسه با آن کوچک به نظر می رسد، زمان تعویض فرا رسیده است.

رشد گیاه بسیار کندتر از حد معمول است؛ و این امر به دلیل خواب زمستانی نیست.

وقتی زمان تعویض گلدان فرا می رسد، گیاه شما علی رغم رسیدگی کافی و عدم وجود آفات ممکن است سست به نظر برسد یا حتی رشد آن متوقف شود.

نسبت بدنه گیاه به قسمت گلدان بسیار سنگین است و ممکن است به راحتی چپ شود.

زمانی که قسمت فوقانی گیاه به قدری رشد کرده که از قسمت انتهایی سنگین تر شده است و ریشه ها توانایی حفظ پایداری گیاه را ندارند، زمان تعویض فرا رسیده است.

خاک گلدان گیاه سریع تر از قبل خشک می شود و نیاز به آبیاری مکرر دارد.

گاهی اوقات، وقتی گیاهان خود را آبیاری می کنید، سریع تر از قبل خاک خشک می شود. حتی متوجه می شوید که آب روی برگ ها یا گل ها نشسته است. در این موارد هم گیاه به تعویض گلدان نیاز دارد.

اندازه شاخ و برگ گیاه بیش از سه برابر زمان کاشت در گلدان است.

در حالتی که رشد گیاه به قدری بوده که گیاه سه سایز از زمان کاشت در گلدان رشد کرده است، حتی در صورتی که زمان کمی از کاشت گذشته باشد، گیاه نیاز به تعویض گلدان دارد.

از آخرین باری که گلدان گیاه خود را تعویض کرده اید، بیش از یک سال می گذرد. (بسته به نوع گیاه)

گیاهان معمولاً هر 12 تا 18 ماه یکبار بسته به رشد آن ها نیاز به گلدان مجدد دارند. برخی از گیاهان با سرعت رشد پایین، مانند کاکتوس ها، می توانند سال ها همان گلدان را خانه خود بنامند و فقط نیاز به پر کردن خاک دارند.

پژمردگی نشان می دهد که گیاه شما به فضای رشد بیشتری نیاز دارد.

برگ ها ممکن است درخشندگی خود را از دست داده باشند و کدری که قبلا وجود نداشت به وجود آمده باشد. این امر به سبب رطوبت هرچه کمتر خاک است.

علاوه بر موارد فوق، در نهایت برای اطمینان از زمان درست می توانید از یک فرد با تجربه تر راهنمایی بگیرید.

فصل مناسب تعویض گلدان

فصل مناسب تغییر سایز گلدان اوایل بهار تا اوایل تابستان است؛ زیرا گیاه در حال خارج شدن از دوره خواب زمستانی خود است و می تواند خود را با گلدان جدید وفق دهد. اما وقتی صحبت از تعویض گلدان به گلدان بزرگ تر می شود؛ بزرگتر به معنای بهتر بودن نیست. با هر بار عوض کردن سایز گلدان فقط یک سایز آن را بزرگ تر کنید. درغیر این صورت، گیاه شما ریشه های جدیدی برای پر کردن آن فضای باز تشکیل می دهد و رشد خود گیاه متوقف یا کند می شود.

بهترین زمان مناسب اوایل بهار است؛ زیرا رشد گیاه مجدد به اوج خود رسیده و مدت زمان کافی برای تطبیق با گلدان جدید را دارد. البته  اگر شرایط گلخانه ای را برای گیاه خود فراهم کرده اید در سایر فصول نیز می توانید گلدان گیاه را عوض کنید.

نکات مهم برای تعویض گلدان گیاه

  • اگر از گلدانی استفاده مجدد می کنید، مطمئن شوید که داخل آن را به خوبی آبکشی می کنید تا مانع انتقال آلودگی به گیاه جدید باشید.
  • ظرفی با زهکشی مناسب انتخاب کنید یا با چند تکه سنگ خودتان زهکشی مناسبی را برای گیاه ایجاد کنید.
  • اگر از یک گلدان پلاستیکی بدون سوراخ استفاده می کنید، چندین سوراخ در ته گلدان ایجاد کنید، تا مطمئن شوید که آب در گلدان باقی نمی ماند.
  • در هر بار تعویض گلدان فقط یک سایز بالا بروید. زیرا تغییر بیشتر سبب توقف رشد گیاه از بالا شده و گیاه از ریشه رشد می کند.
  • در هنگام تغییر گلدان مراقب مشکلات قارچی یا باکتریایی باشید و از محلول های جلوگیری از تکثیر قارچ یا ضد باکتری استفاده کنید.
  • حدود یک سوم یا بیشتر از مخلوط گلدان قدیمی اطراف ریشه گیاه را بردارید. چرا که با تعویض گلدان، گیاه دچار شوک محیطی نشود و کم کم به تغییرات عادت کند.
  • می توانید ریشه های نخ مانندی را که خیلی بلند هستند هرس کنید. فقط مطمئن شوید، که ریشه های ضخیم تر و اصلی را در پایه شاخ و برگ ها بگذارید و کوتاه نکنید.
  • خاک را یکدست کنید و گلدان جدید را حتما آبیاری کنید.
  • همچنین برای تعویض گلدان رعایت نکات و اصول آن نیز ضروری و حائز اهمیت بوده و نباید از آن غافل شد.

کلام آخر

در مقاله فوق تلاش کردیم، تا اطلاعات جامع و کاملی را که با تجربه و مطالعات چند ساله خود در مجموعه پلنت لند، فروشگاه خرید آنلاین گل، به دست آورده ایم، در اختیار کاربران قرار دهیم تا در حفظ و نگهداری از گیاهان خود موفق باشند.

3.6/5 - (13 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *