مقالات

علت زردشدن برگ سانسوریا

زرد شدن برگ سانسوریا

علت زردشدن برگ سانسوریا

خیلی از افراد این ذهنیت را دارند که سانسوریا گیاه قوی است که دچار هیچ‌گونه مشکلی نمی‌شود؛ اما باید بگوییم که این تصور غلط است. برای اینکه گیاه سانسوریا سالم‌تری داشته باشید، باید شرایط نگهداری این گیاه از نظر دما، آبیاری و رطوبت را بررسی کنید و به‌سرعت به فکر نجات گیاهتان باشید قبل از اینکه از بین برود. در ادامه این مقاله از گل فروشی آنلاین قصد داریم علت زردشدن برگ سانسوریا و همچنین راه‌هایی برای درمان این مشکل ناخوشایند را بررسی کنیم پس با ما همراه باشید.

لینک مرتبط: شرایط نگهداری سانسوریا

آیا زردشدن برگ سانسوریا طبیعی است؟

درحالی‌که بسیاری از افراد در مورد زردشدن برگ سانسوریا نگران هستند؛ اما با این‌حال مقداری تغییر رنگ در برگ‌های این گیاه طبیعی است. در بیشتر موارد، زردشدن برگ گیاهان نشان‌دهنده یک مشکل است. باید در گیاه یا محیط اطراف، دما، نور و… تغییراتی به وجود آید. چنانچه برگ گیاه شما کمی زرد است، امکان دارد باز هم به رنگ سبز تبدیل شود؛ این امر وقتی صدق می‌کند که تغییر رنگ به سبب کمبود مواد مغذی باشد.

لینک مفید: معرفی انواع گیاه سانسوریا

۲ عدد موساریوم کمبو سینگونیوم صورتی (تراریوم)

قیمت اصلی 1,530,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,200,000 تومان است.

۲ عدد تراریوم و موساریوم طرح سینگو پینک

قیمت اصلی 1,100,000 تومان بود.قیمت فعلی 900,000 تومان است.

۲ عدد موساریوم طرح مینی جنگل (تراریوم)

قیمت اصلی 1,100,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,000,000 تومان است.

علت زردشدن برگ سانسوریا کدام است؟

برگ‌های گیاه آپارتمانی سانسوریا به دلایل مختلفی ممکن است زرد شوند که این دلایل شامل آبیاری بیش از حد، قرارگرفتن در معرض دمای سرد و کود اضافی دادن به گیاه است. فراهم‌کردن محیط مناسب و مراقبت از گیاه سانسوریا به اصلاح زردشدن برگ‌ها کمک می‌کند. در ادامه مطلب به بررسی علت زردشدن برگ سانسوریا به طور کامل پرداخته‌ایم.

لینک مفید: آشنایی با گل های آپارتمانی

·      نور کم و مستقیم

در دو حالت نور می‌تواند دلیلی برای زردشدن برگ سانسوریا باشد. اگر نور کم و یا مستقیم باشد. اگر گیاه سانسوریا نور کافی نگیرد، کلروفیل کمی می‌سازد؛ لذا رنگ برگ‌ها از سبز به زرد تبدیل شده و متقابلاً هنگامی که نور سانسوریا در حالت مستقیم و شدید باشد، برگ‌های آن زرد می‌شوند. بهترین کار برای اینکه نور، برگ‌های سانسوریای شما را زرد نکند این است که این گیاه را در فاصله ۱.۵ تا ۲ متری پنجره خانه قرار دهید.

لینک مفید: نحوه نگهداری بونسای افرا

·      آبیاری زیاد

برای فهمیدن علت زردشدن برگ سانسوریا اولین چیزی که باید سراغش بروید، این است که ببینید آیا آبیاری را بیش از حد نیاز سانسوریا انجام می‌دهید یا خیر. با آبیاری زیاد و بی‌رویه معمولاً زردشدن برگ سانسوریا از بالا اتفاق می‌افتد.

·      نوسانات دمایی

گیاه سانسوریا با تغییر ناگهانی دما دچار شوک می‌شود و این شوک را با زرد‌شدن برگ‌هایش به شما می‌گوید؛ پس اگر در فصل زمستان دمای محیط به زیر ۱۰ درجه سانتی‌گراد رسید، انتظار نداشته باشید برگ‌های سانسوریا همچنان سبز باقی بماند.

لینک مفید: روشهای کاشت گیاه

·      کوددهی نادرست

همواره از فواید کود‌دهی جهت رشد گیاه شنیده‌ایم؛ ولی این نکته مهم است که بدانید همین کار مفید چنانچه طبق نیاز گیاهتان نباشد، دلیلی برای زرد‌شدن برگ‌های آن می‌شود. درباره گیاه سانسوریا هم همین قضیه صادق است و باید کود‌دهی‌اش را در حد متعادل یعنی در فصل بهار و تابستان انجام دهید و در استفاده از تقویت‌کننده گل سانسوریا زیاده‌روی نکنید.

·      حمله شپشک آرد آلود

گاهی زردشدن برگ سانسوریا از حمله یک آفت مثل شپشک آرد آلود خبر می‌دهد. شپشک آرد آلود جثه کوچکی دارد؛ اما با تغذیه از شیره گیاهی سانسوریا آسیب بزرگی را ایجاد می‌کند. گیاه آلوده شده به شپشک آرد آلود ضعیف می‌شود و برگ‌هایش به رنگ زرد درمی‌آیند. اگر می‌بینید شدت خسارت شپشک آرد آلود به سانسوریا زیاد نیست، با یک دستمال الکلی برگ‌هایش را تمیز کنید؛ اما در‌صورتی‌که شدت خسارت بالاست، باید دنبال راه‌حل مؤثرتری مثل استفاده از آفت‌کش طبق نظر گیاه‌پزشک باشید.

لینک مفید: گیاهان آپارتمانی سایه دوست

·      پیری گیاه سانسوریا

همیشه هم زردشدن سانسوریا دلیل خاص و نگران‌کننده‌ای ندارد و گاهی هم به پیرشدن گیاه مرتبط است؛ البته اگر یک یا دو برگ قدیمی زرد شده باشند.

·      کمبود عناصر مغذی

کمبود عناصری مثل آهن و نیتروژن باعث ازدست‌رفتن رنگ‌دانه‌های سبز و زردشدن برگ‌های سانسوریا می‌شود. برای حل مشکل کمبود مواد مغذی خاک سانسوریا، از کودهای NPK استفاده کنید

·      گلدان نامناسب و تنگ بودن فضای آن

هنگامی که سانسوریا رشد کند، فضای زیادی را از گلدان می‌گیرد و با‌وجود تنگ بودن فضا بعید است به‌آسانی به مواد مغذی در خاک دسترسی می‌یابد. چنانچه گیاه شما در این شرایط رشد کند، احتمالاً بعد از مدتی برگ‌هایش به رنگ زرد درمی‌آید. برای درآمدن از این حالت گلدان بزرگ‌تری را باید تهیه کنید. بهترین گلدان برای گل سانسوریا گلدانی است که هم اندازه یا کمی کوچک‌تر از خود گیاه و سفالی باشد.

لینک مفید: گیاهان آپارتمانی اکسیژن ساز

·      شوک پیوند

بعضی از اوقات در گیاهی که تازه پیوند شده، زردشدن برگ سانسوریا را می‌بینید؛ چون گیاه با عمل پیوند دچار شوک شده است. معمولاً این زردشدن ناشی از شوک پیوند خودبه‌خود به‌ شرط فراهم‌کردن نیازهای محیطی سانسوریا برطرف می‌شود.

لینک مفید: خاک اسیدی گلدان

·      رطوبت

تأمین رطوبت سانسوریا هنگام نگهداری از آن فاکتور خیلی حیاتی نیست؛ اما اگر در حد نیاز گیاه یعنی حدود ۴۰ درصد نباشد، به علت زردشدن برگ سانسوریا تبدیل می‌شود.

·      زهکشی ضعیف خاک

یک علت زردشدن سانسوریا این است که خاک و گلدانش قدرت زهکشی بالایی ندارد. این موضوع را وقتی متوجه می‌شوید که گیاهتان را آبیاری می‌نمایید؛ ولی از گلدان آبی بیرون نمی‌آید.

لینک مفید: انواع خاک گیاهان آپارتمانی

·      قارچ‌های بیماری‌زا

هر زمان رطوبت خاک سانسوریا بیش از اندازه شود، سروکله قارچ‌های بیماری‌زای این گیاه مثل فوزاریوم و پیتیوم هم پیدا می‌شود. این قارچ‌ها عامل پوسیدگی ریشه سانسوریا هستند و لکه‌های زرد رنگی را روی گیاه ایجاد می‌کنند.

علت زردشدن نوک برگ سانسوریا چیست؟

به‌ طورکلی چند مورد وجود دارد که علت زردشدن نوک برگ سانسوریا می‌تواند باشد. اولین مورد که باید بررسی نمایید آبیاری نادرست است. آبیاری چه کم و چه زیاد باشد موجب بروز این عارضه خواهد شد.

در مرحله بعدی مقدار کوددهی، نور محیط و مواد مغذی را باید کنترل کنید و قبل از وخیم شدن این مشکل از آن پیشگیری کنید. همان‌گونه که کمبود هر کدام از موارد نام‌ برده‌ شده می‌تواند گیاه را آسیب‌پذیر نماید، رساندن بیش از حد این موارد به گیاه نیز نقشی مشابه را ایفا می‌نماید.

علت زردشدن برگ سانسوریا از بالا چیست؟

نور زیاد، مستقیم و بیش از حد عواقبی همچون سوختگی و قهوه‌ای شدن برگ‌های سانسوریا را به دنبال دارد. علاوه‌ بر آن اگر به گیاه به میزان کافی مواد مغذی نرسد و خاک ضعیف باشد، برگ‌های آن از بالا شروع به زردشدن می‌کنند. برای حل این مشکل می‌توانید از تقویت‌کننده و کودهای مناسب استفاده کنید.

سرما و گرمای بیش از اندازه هم ممکن است با به وجود آوردن شوک در گیاه سانسوریا، موجب زردی در بالای برگ‌ها می‌شود. یادتان باشد که سعی کنید این گیاه را از نوسانات شدید دمایی که دلیل زردشدن برگ سانسوریا محسوب می‌شود، محافظت کرده و همیشه دما را متعادل نگه دارید.

لینک مفید: دیش گاردن

علت زردشدن برگ سانسوریا از پایین چیست؟

اگر گیاه سانسوریا از قسمت پایینی یا همان ریشه شروع به زردشدن کند باید چندین مورد را دررابطه‌با نحوه نگهداری آن بررسی نمایید. اولین احتمال، میزان آبیاری آن است که در صورت زیاد بودن، به پوسیدگی ریشه و در نهایت زردشدن برگ‌ها منتهی می‌گردد. دلیل دیگری که می‌تواند سبب زردشدن برگ سانسوریا ابلق از پایین شود زهکشی ضعیف است که حتی با یکبار آبیاری در ماه نیز سبب مرطوب ماندن خاک می‌شود.

در انتخاب گلدان به سوراخ‌های زهکشی دقت نمایید. علاوه بر موارد گفته شده کوددهی نامناسب نیز می‌تواند تأثیر مستقیمی بر رنگ برگ‌های این گیاه داشته باشد. سانسوریا نیاز به کوددهی زیاد ندارد و درصورتی‌که بیش از حد به آن کود دهید می‌تواند بستر و خاک این گیاه را سمی کرده، پیاز گیاه را ضعیف نموده و سبب شود تا زردشدن برگ‌ها از ریشه شروع و در تمام نقاط آن پخش گردد.

لینک مفید: نگهداری و بیماری ‌های نخل  سیکاس

چند نکته برای پیشگیری از زردشدن برگ سانسوریا

یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از زردشدن برگ‌ها، نحوه مراقبت درست از این نوع گیاه است. موارد زیر به شما کمک خواهد کرد که گیاه سالمی داشته باشید:

  • سعی کنید برای نگه‌داشتن این گیاه از ظرفی با سوراخ‌های زهکشی استفاده کنید.
  • به یاد داشته باشید که گیاه سانسوریا خود را، فقط زمانی آبیاری کنید که واقعاً به آبیاری نیاز داشته باشند.
  • سعی کنید گیاه را در دمای مناسب نگه دارید.
  • سعی کنید سانسوریا را در معرض باد یا تغییرات ناگهانی هوا قرار ندهید.
  • از این که گیاه خود به صورت ناگهانی در معرض نور مستقیم و روشن قرار نگرفته باشد اطمینان حاصل فرمایید.
  • فصل های تابستان و بهار وقت بسیار خوبی جهت کوددهی گیاه سانسوریا هستند.
  • مراقب آفات باشید و به‌محضی که متوجه شدید آن‌ها را از بین برده تا گیاه عمری طولانی داشته باشد.

لینک مفید: کوکداما یا توپ خزه‌ چیست و چگونه درست می‌شود؟

برای درمان زردشدن سانسوریا باید چه‌کار بکنیم؟

به منظور درمان گیاه سانسوریا که به عارضه زردشدن برگ‌ها دچار شده، اول باید علت را پیدا کرده و بعد با متعادل کردن شرایط، برای حل این مشکل اقدام کنید. در صورت زرد و نرم‌شدن برگ‌های گیاه احتمالاً ریشه آن در حال پوسیدگی است.

درصورتی‌که از آخرین آبیاری گیاه مدت زیادی گذشته اما خاک همچنان رطوبت زیادی دارد باید خاک را تعویض نموده و ریشه‌ها را مورد بررسی قرار دهید. ریشه‌های سیاه و نرم شده را جدا نموده و گیاه را فقط با ریشه‌های سالم در خاک جدید و خشک قرار داده و بکارید. اگر علت زردشدن برگ‌های گیاهتان به دلیل نور و مواد مغذی ناکافی یا بیش از حد باشد باید آن‌ها را متعادل نمایید.

لینک مفید: فواید پرورش فیلودندرون در خانه

جمع‌بندی

شاید فکر کنید سانسوریا چون گیاهی مقاوم است پس برایش مشکلی پیش نمی‌آید؛ اما این تصور غلط است. اگر شرایط نگه‌داری سانسوریا از نظر آبیاری، دما، نور، کود‌دهی، رطوبت و خاک محیط طبق نیازش نباشد، علائمی مثل زرد‌شدن برگ‌ها را نشان می‌دهد. برای مثال علت زردشدن برگ سانسوریا از قسمت نوک آن، در اغلب اوقات به‌خاطر آبیاری زیاد است. در این مطلب از پلنت لند علت زردشدن برگ سانسوریا را فهمیدید، حال باید برای نجات گیاهتان فوراً اقدام نمایید.

با دادن امتیاز، ما را ارائه خدمات بهتر یاری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *