مقالات

زامیفولیا چیست؟

زامیفولیا چیست؟

گیاه زامیفولیا چیست؟

زامیفولیا یا زامیفولیا چیست؟ زامیفولیا (Zamifolia) که با نام گیاه زی زی (zz-plant) هم شناخته می شود، یک گیاه همیشه سبز و کم توقع است و بومی شرق آفریقا می باشد، که از 200 سال پیش شناخته شده و امروزه شهرت بیشتری پیدا کرده است. گیاه زامیفولیا دارای ساقه های زیر زمینی متراکم و غده ای شکل می باشد، که ساقه های زیر زمینی در خاک رشد می کنند و موجب تولید برگ های جدید در بالای خاک می شود. برگ های گیاه، ساقه ای شکل، گوشتی و روغنی هستند و در دو طرف آن برگچه رشد می کند، این برگچه ها تخم مرغی شکل و براق هستند.

نکته: کودکان و حیوانات خانگی مانند، سگ و گربه را از این گیاه دور نگه دارید. زیرا، کریستال های کلسیم آگزالات موجود در زامیفولیا امکان دارد، التهابات شدید پوستی ایجاد کند.

ریشه زامیفولیا

در میان ریشه های گیاه زامیفولیا توده های سیب زمینی شکلی وجود دارد، که به آن ریزوم گفته می شود، که به خاطر وجود ریزوم باید به دقت به آن ها آبیاری شود، ریزوم ها در هنگام آبیاری آب را در خود جذب و ذخیره می کنند، به خاطر همین موضوع این گیاه می تواند در شرایط سخت هم دوام بیاورد.

انواع زامیفولیا

گیاه زامیفولیا دارای گونه ها و انواع مختلفی می باشد، که شامل موارد زیر می باشد:

  • زامیفولیا بلک (Raven zz plant)

زامیفولیا بلک دارای برگ هایی به رنگ بنفش تیره است، که بسیار جذاب می باشد و قیمت بالایی هم دارد. این گونه جدید و کمیاب است، که برگ های آن ابتدا سبز رنگ است، که به مرور زمان به رنگ بنفش تیره یا سیاه در می آیند.

شرایط نگهداری زامیفولیا بلک:

زامیفولیا بلک در برابر انواع نور مقاوم است، این گیاه مقاوم می تواند چند هفته بدون آبیاری هم دوام بیاورد. وقتی خاک این گیاه خشک شد، آن را آبیاری کنید. خاک آن باید سبک و زهکشی شده باشد، اگر خاک آن زهکشی شده نباشد، آب در آن می ماند و باعث پوسیدگی گیاه می شود.

  • زامیفولیا سبز (zz plant)

زامیفولیا سبز همان نوعی است، که در همه ی مناطق وجود دارد و یکی از گیاهان محبوب آپارتمانی می باشد.

شرایط نگهداری زامیفولیا سبز:

زامیفولیا سبز برای رشد به نور غیر مستقیم نیاز دارد و باید هنگامی آن را آبیاری کنید، که خاک آن خشک شده باشد. این نوع از زامیفولیا به خاک سبک و زهکشی شده نیاز دارد.

  • زامیفولیا ابلق (whipped cream)

زامیفولیا ابلق به خاطر رگه های کرم و طلایی رنگی که روی برگ هایش دارد، به آن زامیفولیا طلایی هم می گویند. این گونه از زامیفولیا هم کمیاب و هم گران قیمت می باشد.

شرایط نگهداری زامیفولیا ابلق

زامیفولیا ابلق نسبت به زامیفولیا سبز به نور غیر مستقیم بیشتری نیاز دارد و مثل دو گونه قبلی وقتی، خاک خشک شد، باید آبیاری شود. به خاکی سبک و با زهکشی بالاتری نیاز دارد.

  • زامیفولیا کوتوله یا زامیکرو ( zamicro )

زامیکرو که به دلیل اندازه ی کوچک تری که دارد، به آن زامیفولیا کوتوله هم گفته می شود. زامیکرو همانند، زامیفولیا سبز می باشد و از نظر شکل، رنگ و سایز تنها تفاوتشان در این است، که ضخامت برگ های زامیکرو کمتر است.

شرایط نگهداری زامیفولیا کوتوله یا زامیکرو

شراطی نگهداری زامیکرو مانند، زامیفولیا سبز می باشد.

کود مناسب زامیفولیا چیست؟

این گیاه چون رشد آرامی دارد، به کود زیادی احتیاج ندارد. می توانید ماهی یک باراز کودهای مایع رقیق شده برای آن استفاده کنید.

فواید گیاه زامیفولیا

  • خاصیت تصفیه کنندگی هوا را دارد و در از بین بردن سم هایی مانند: بنزن، تولوئن و دیگر ترکیبات شیمیایی موثر است.
  • از گیاهان مقاوم به شمار می آید، که به آبیاری دقیق و منظمی احتیاج ندارد.
  • یک گیاه درمانی نیز محسوب می شود، در تانزانیا از این گیاه در درمان گوش درد، بیماری های التهابی و زخم استفاده می شود.
  • این گیاه به راحتی با شرایط محیط سازگار می شود و می تواند هم در نور زیاد و هم در نور کم رشد کند. بنابراین، می توانید آن را داخل یا خارج خانه نگهداری کنید. خیلی کم پیش می آید، که این گیاه دچار آفات و بیماری ها شود.
  • زامیفولیا یک گیاه CAM به شمار می رود و در طول شب هم دی اکسید کربن مصرف می کند. به همین دلیل این گیاه، مناسب برای نگهداری در اتاق خواب است.

تکثیر گیاه زامیفولیا

ابتدا یک ساقه از گیاه زامیفولیا جدا کنید، ساقه جدا شده را در گلدانی با خاک مرطوب قرار دهید. با گذشت زمان قلمه، یک ریزوم تشکیل می دهد، که از آن ساقه و برگ های جدید رشد می کند. بهترین زمان برای برداشتن قلمه از زامیفولیا در فصل بهار است.

نتیجه گیری

گیاه زامیفولیا به خاطر اینکه شرایط نگهداری و تکثیر آسانی دارد، از گیاهان محبوبی به شمار می رود، کاملا مناسب برای فضاهای اداری و آپارتمانی می باشد.

 

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *