مقالات

روش های آبیاری گیاهان

روش های آبیاری گیاهان

روش‌ های آبیاری گیاهان و میزان آبیاری آنها

گیاه را هر چند وقت یک بار باید آبیاری کرد؟ آیا با روش های آبیاری گیاهان آشنایی دارید؟ چگونه بفهمیم که به آب بیشتری نیاز دارد یا خیر؟ برای پاسخ به همه نگرانی ‌هایتان در مورد گلدان ‌های جدید و همچنین نحوه اطمینان از آبیاری خوب و صحیح آن‌ها، باید اصول اولیه را بدانید. به ‌ویژه، لازم است، که با روش‌ های آبیاری گیاهان و میزان آبیاری آنها آشنایی داشته باشید.

هر والد گیاهی جدید، باید بداند که چگونه از گیاه خود به خوبی مراقبت کند. این امر به ویژه برای گیاهان سرپوشیده، که به آبیاری کافی وابسته هستند، بسیار مهم است. در این مطلب قصد داریم، که روش های آبیاری گیاهان را برای شما بیان کنیم، تا به شما کمک کند، که گیاهی سالم و با نشاط داشته باشید.

مه پاش

مه پاش بیشتر یک روش مراقبت تکمیلی است. بسیاری از گونه ‌های گیاهی مانند سرخس، بروملیاد، فیلودندرون و مواردی از این قبیل، علاوه بر روش‌ های آبیاری منظم، با مقداری مه‌ پاشی مناسب نیز رشد می ‌کنند. اگر گیاهان شما از مناطق استوایی می آیند، به احتمال زیاد باید از روش مه پاشی استفاده کنید. این گیاهان به رطوبت کافی نیاز دارند و اگر در مکان ‌هایی مانند دفتر شما باشند، ممکن است هوای اطراف آن‌ها خیلی خشک باشد. اگر چنین است، آنها را مه پاشی کنید. در این صورت، هوای اطراف مرطوب تر خواهد بود و می تواند گرد و غبار جمع شده روی گیاهان را نیز از بین ببرد.

اما مراقب باشید، زیرا مه پاشی مکرر گیاهان شما ممکن است طول عمر آنها را کاهش دهد. توجه داشته باشید، که چه مقدار آب روی برگ های آنها جمع شده است. اگر مقدار قابل توجهی وجود دارد، از مه پاشی خودداری کنید. رطوبت و نم بیش از حد می تواند باعث ایجاد قارچ و آسیب به گیاه شما شود و حتی قادر به جذب آفات می باشد.

آبپاش دستی

این روش، یکی از شناخته شده ترین، پرکاربردترین و ساده ترین روش های آبیاری گیاهان است. در حالی که روش آبیاری با آبپاش دستی، سریع و آسان انجام می شود، می تواند از دقت کمتری نسبت به سایر روش ها برخوردار باشد. همیشه در هنگام استفاده از آبپاش دستی مراقب باشید، که از آبیاری بیش از حد خودداری کنید. برای اینکه این کار را دقیق تر انجام دهید، آبپاشی را انتخاب کنید، که بتواند آب را پراکنده پخش کند، نه اینکه آن را از یک دهانه خارج کند و تنها قسمتی از گلدان را آبیاری کند.

آبیاری گیاهان از پایین

این روش که به عنوان روش غوطه ‌وری نیز شناخته می‌ شود، فقط برای گیاهانی که در گلدان‌ هایی با سوراخ‌ های زهکشی شده هستند، قابل استفاده است. این روش شامل خیس کردن ته گلدان و اجازه دادن به گیاه برای کشیدن آب در صورت نیاز است. چند راه برای انجام آبیاری از کف وجود دارد:

  • هنگامی که قصد آبیاری گیاه خود را دارید، از یک ظرف استفاده کنید و آن را پر از آب کرده و در زیر گلدان قرار دهید. اجازه دهید چند ساعت گلدان روی آن قرار بگیرد، تا زمانی که آب ظرف خالی شود. این تکنیک بسیار کاربردیست، چرا که آب درون ظرف به آرامی به خاک وارد شده و توسط ریشه جذب می شود.
  • گلدان های هوشمند در آبیاری بسیار مفید و صرفه جو در مصرف آب هستند. همچنین، در هنگام نیاز گیاه به آب، آن را آبیاری می کنند. تنها کاری که شما نیاز است انجام دهید، پر کردن مخزن آب این گلدان ها است، که در گلدان های مختلف متفاوت است.
  • گیاهان را به صورت گروهی در یک سینی بزرگ یا ظرف گلدانی پر از آب قرار دهید. سینی را تا حدود یک سوم پر از آب کنید و گیاهان را درون آن بگذارید، تا در عرض چند ساعت آب را به خود جذب کنند. این روش یکی از بهترین روش های آبیاری گیاهان است. مزیت این روش گروهی بودن آن است. همچنین، باید ظرف را خالی کنید و قبل از اینکه گلدان ها را در جای خود بگذارید، اجازه دهید تا خشک شوند.

آبیاری تدریجی

این روش آبیاری ممکن است برای کسانی که اغلب برای کار یا مسافرت بیرون از خانه هستند، ایده آل باشد. روش آبیاری تدریجی از دستگاهی جهت رها سازی مقدار کمی آب در گلدان گیاه شما در طول زمان استفاده می کند. این ابزار را می توان در فروشگاه های گل و گیاه خریداری کرد و اغلب شبیه لامپ های شیشه ای رنگارنگ با ساقه هستند. این ها را با آب پر می کنند و ساقه را در خاک فرو می برند، تا گیاه به تدریج آبیاری شود.

همچنین، می توانید ابزارهای آبیاری تدریجی را در خانه بسازید. تنها چیزی که نیاز دارید، یک بطری آب پلاستیکی تمیز و خالی و یک چاقوی تیز است. چندین سوراخ روی بطری ایجاد کنید. این بطری پلاستیکی را تا نزدیکی لبه، آب کنید و درپوش را دوباره ببندید. بطری را وارونه کنید و سر آن را داخل خاک فرو کنید. آب به آرامی از سوراخ هایی که ایجاد کرده اید، جاری می شود.

بهترین روش آبیاری برای گیاه کدام است؟

پاسخ به این سوال ساده نیست. هر گیاهی که دارید، نیازها و ترجیحات خاص خود را در مورد آبیاری خواهد داشت. حتی دو گلدان از یک نوع گیاه نیز می ‌توانند، با روش‌های مختلف آبیاری به خوبی عمل کنند.

کلید انتخاب بهترین روش برای گیاه شما، از تمرین و رعایت آن سرچشمه می گیرد. آیا استفاده از آبپاش باعث می شود، که گیاه زنبق صلح خود را بیش از حد آبیاری کنید؟ یا می ‌توانید به جای آن از آبیاری از پایین استفاده کنید؟ بطور کلی،  جدای از پرهیز از آبیاری بیش از حد، قانون سفت و سختی در مورد روش آبیاری گیاه وجود ندارد، که حتما از آن پیروی کنید.

چقدر باید به گیاه آب داده شود؟

میزان آبی که باید به گیاهان خود بدهید، به عوامل مختلفی بستگی دارد:

  • گیاه مورد نظر: برخی از گیاهان به طور طبیعی برای دریافت آب کمتر سازگار هستند. یکی از شاخص های این امر این است، که اگر آنها دارای برگ های گوشتی و ضخیم هستند، نشان می دهد، که می توانند آب را ذخیره کنند. اگر برگها نازک یا متعدد باشند، ممکن است نسبت به سایر گیاهان به آبیاری بیشتری نیاز داشته باشند.
  • محیط: قرار گرفتن در معرض نور، جریان هوا و سایر عوامل محیطی بر نیاز به آب تأثیر می گذارد. اگر منطقه ای که گیاه شما در آن قرار دارد نور مستقیم خورشید را دریافت می کند و کمی خشک است، ممکن است به آبیاری مکرر نیاز داشته باشد.
  • اندازه و جنس گلدان: یک گیاه بزرگ در یک گلدان کوچک به آب بسیار بیشتری نسبت به یک گیاه کوچک در یک گلدان بزرگ نیاز دارد. اگر ریشه گیاه بیشتر گلدان را پر کند، ظرفیت کمتری برای آب وجود دارد. برعکس این موضوع نیز صدق می کند. مواد پرمنفذ گلدان مانند فتیله خاک رس، آب را از خاک دور می کند، بنابراین ممکن است به آبیاری بیشتر گیاه نیاز داشته باشید.

نتیجه گیری

آبیاری یکی از اساسی ترین بخش های مراقبت از گیاه شما می باشد. دانستن روش های آبیاری گیاهان و نحوه تشخیص اینکه آیا گیاه شما به آب بیشتر یا کمتری نیاز دارد، کلیدی برای حفظ شرایط خوب آن است. چرا که اگر ریشه گیاه بیش از حد  یا کمتر از مقدار نیاز آبیاری شود، دچار پوسیدگی شده و گیاه از بین می رود.

4.8/5 - (101 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *