مقالات

روش نگهداری بنت قنسول

روش نگهداری بنت قنسول

روش نگهداری بنت قنسول

بنت قنسول یکی از گیاهان پرطرفداری است، که دارای ترکیب رنگ های بی نظیری می باشد. این گیاه که به آن گل یلدا و یا گیاه کریسمس گفته می شود، در طیف های رنگی مختلفی یعنی از سفید تا نارنجی وجود دارد، که رنگ قرمز آن طرفداران بیشتری دارد. به خاطر طیف رنگی مختلفی که دارد، در دکوراسیون خانه، محیط کار و…. کاربرد زیادی دارد. گیاه بنت قنسول علاوه بر زیبایی دارای خواص دارویی نیز می باشد. این گیاه برخلاف گیاهان آپارتمانی دیگر، به مراقبت بیشتری نیاز دارد. در این مقاله ما به روش نگهداری بنت قنسول پرداخته ایم.

معرفی بنت قنسول

بنت قنسول که به آن Poinsettia و یا Flower Of Christmas می گویند و نام علمی آن Euphorbia Pulcherrima می باشد، بومی آمریکای مرکزی و از خانواده افوربیا است. این گیاه که شبیه به درختچه می باشد، دارای گل های کوچک و زیبایی به رنگ سفید می باشد، که برگ های بیضی شکل با لبه های تقریبا صاف در رنگ بندی های مختلف آن را احاطه کرده است.

شرایط نگهداری بنت قنسول

گیاه بنت قنسول برای حفظ شدادابی و سالم بودن نیاز به نگهداری درست در طول سال دارد. در سطر زیر به شرایط نگهداری بنت قنسول اشاره شده است:

 • خاک مناسب بنت قنسول

گیاه بنت قنسول برای اینکه رشد خوبی داشته باشد، نیاز به خاکی سبک با زهکشی بالا دارد، تا بتواند آب را به خوبی از خود عبور داده و تخلیه کند. بهتر است خاک آن ترکیبی از خاک باغچه، پیت ماس، ماسه و کمپوست با نسبت های برابر باشد.

 • نور مناسب بنت قنسول

گیاه بنت قنسول برای رشد مناسب خود، نیاز به نور غیر مستقیم خورشید در طول روز دارد. به همین خاطر بهتر است، این گیاه را در پشت پنجره ای نورگیر قرار دهید، تا بتواند نور موردنیاز خود را تامین کند. این گیاه برای رشد خود نیاز به 6 تا 8 ساعت نور غیر مستقیم خورشید دارد. فقط دقت کنید، که گیاه با شیشه پنجره در تماس نباشد تا آسیب نبیند. نور مستقیم خورشید، باعث سوختگی برگ ها و آسیب دیدن گیاه می شود.

 • دما و رطوبت مناسب بنت قنسول

این گیاه برای رشد بهتر و گلدهی، در طول روز نیاز به دمای 18 تا 25 درجه سانتی گراد دارد و در شب دمای محیط نباید به زیر 15 درجه سانتی گراد برسد. همچنین کم شدن ناگهانی دمای محیط باعث پژمرده شدن و آسیب رسیدن به گیاه می شود، به همین خاطر از آن در محیطی گرم نگهداری کنید. تماس برگ های گیاه با پنجره سرد، قرا گرفتن آن در معرض باد و کمبود نور باعث آسیب رسیدن به برگ ها و ریزش آن ها می شود. علاوه براین گیاه بنت قنسول برای رشد بهتر نیاز به رطوبت کافی دارد. به همین خاطر اگر از آن در محیطی خشک نگهداری می کنید، بهتر است برای تامین رطوبت مورد نیاز گیاه یک ظرف آب در کنار آن قرار دهید یا جزیره برای گیاه درست کنید.

 • آبیاری مناسب بنت قنسول

این گیاه را زمانی آبیاری کنید، که سطح خاک آن خشک و یا برگ های آن پژمرده شده باشد. در زمان آبیاری به گیاه بنت قنسول دقت کنید، که آن را در آب غوطه ور نکنید و به اندازه ای آن را آبیاری کنید، که آب از سوراخ های زیر گلدان خارج شود. سپس آب اضافی داخل ظرف گلدان را نیز تخلیه کنید، تا گیاه دچار پوسیدگی ریشه نشود. شما می توانید برای تشخیص خشکی و رطوبت خاک، سطح خاک را لمس کنید تا اگر خاک خشک بود آن را آبیاری کنید.

 • زمان مناسب هرس کردن بنت قنسول

این گیاه برای رشد بهتر خود نیاز به سالی دو بار هرس کردن دارد. اولین هرس گیاه باید در فصل بهار باشد و بهتر است که همه برگ های گیاه بنت قنسول را در فصل بهار هرس و جدا کنید و شاخه های آن را به گونه ای کوتاه کنید، که فقط 22 الی 10 سانتی متر از آن باقی بماند. بار دوم هرس کردن این گیاه بهتر است، که در اواخر تابستان باشد و در این زمان ساقه های گیاه را به گونه ای هرس کنید که فقط 3 الی 4 برگ بر روی آن باقی بماند. این نوع هرس کردن باعث می شود، گیاه را برای گلدهی آماده کند. همچنین این گیاه دارای شیره ای سمی می باشد، که در بعضی از افراد در زمان تماس با پوست باعث ایجاد التهاب می شود. به همین خاطر در زمان هرس کردن گیاه بهتر است، که از دستکش استفاده کنید.

 • زمان مناسب کوددهی بنت قنسول

بهترین زمان برای کوددهی به این گیاه در اوایل فصل بهار می باشد، که می توانید از کودهای چند منظوره مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. گیاه بنت قنسول را هر دو یا سه هفته یک بار، در نصف غلظتی که بر روی بسته بندی کود ذکر شده، کود بدهید. بهتر است، زمانی که دارید به گیاه خود کود می دهید، آن را نیز آبیاری کنید و تا زمانی آبیاری را ادامه دهید، که آب از زیر گلدان خارج شود. کوددهی به گیاه را تا زمانی ادامه دهید، که رشد جدید گیاه آغاز شود.

 • گلدهی مجدد گیاه بنت قنسول

گیاه بنت قنسول برای اینکه بتواند به صورت مجدد گل بدهد، نیاز به نگهداری زیادی دارد. معمولا این گیاه در اواخر فصل تابستان شروع به گلدهی می کند و برگ های آن به رنگ قرمز در می آید تا اوایل فصل بهار. اما از اردیبهشت ماه برگ های گیاه بنت قنسول به خاطر گرمای هوا به رنگ سبز می شود.

آفات و بیماری های رایج بنت قنسول

این گیاه مانند دیگر گیاهان آپارتمانی ممکن است، که در معرض هجوم آفات مختلف مانند سفیدبالک، پشه ریزه، شپشک آردی و ریشک بال قرار بگیرد. یا گاهی ممکن است، گیاهتان دچار بیماری های مختلفی مانند سفیدک سطحی شود. اگر گیاهتان دچار آفات یا بیماری های مختلفی شد، باید ابتدا قسمت آسیب دیده را از گیاه جدا کنید. سپس برای از بین بردن آن از قارچ کش ها یا حشره کش ها استفاده کنید.

آیا بنت قنسول گیاهی سمی است؟

همان طور که در بالا گفته شد، گیاه بنت قنسول سمی می باشد. خورده شدن آن توسط انسان و یا حیوانات خانگی موجب ناراحتی در معده می شود. یا گاهی ممکن است در اثر تماس مستقیم دچار التهابات پوستی شوید. بنت قنسول از خانواده یوفوریا می باشد، گیاهانی که از این خانواده می باشند، در هنگام شکسته شدن شیره ای از خود ترشح می کنند، که افراد در هنگام تماس با آن دچار التهاب و یا جوش های پوستی می شوند.

علت ریزش برگ های بنت قنسول

در سطر زیر به دلایل ریزش برگ های این گیاه اشاره شده است:

 • پوشانده شدن گیاه با کاغذ و یا پلاستیک به مدت چند روز باعث ریزش برگ های گیاه می شود.
 • از دیگر دلایل ریزش برگ های بنت قنسول می توان به سرمای محیط اشاره کرد.
 • قرار گرفتن گیاه در هوای بیش از حد خشک یکی دیگر از دلایل ریزش برگ های آن می باشد.
 • زمانی که گیاه د معرض گاز کربن مونوکسید قرار می گیرد، برگ ها دچار ریزش می شود.
 • آبیاری بیش از حد به گیاه یا آبیاری ناکافی به آن نیز باعث ریزش برگ های آن است.
 • قرار گرفتن گیاه در جایی که نور به اندازه کافی دریافت نکند، موجب ریزش برگ های آن است.
 • گیاه بنت قنسول زمانی که در دمای هوای بیش از حد سرد و یا گرم قرار می گیرد، برگ هایش دچار ریزش می شود.
 • سالخورده شدن برگ ها یکی دیگر از دلایل ریزش برگ های این گیاه می باشد.
 • زمانی که گیاه در معرض آفات و بیماری قرار می گیرد، برگ هایش دچار ریزش می شود.

نتیجه گیری

در مقاله بالا به روش نگهداری بنت قنسول اشاره شده است. گیاه بنت قنسول، گیاه بسیار حساسی می باشد، به همین خاطر اگر قصد خرید آن را دارید، بهتر است با خواندن مقاله بالا با این گیاه و روش های نگهداری از آن شوید سپس اقدام به خرید کنید.

2/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *