دسته‌بندی نشده

دیش گاردن چیست؟

دیش گاردن

دیش گاردن چیست؟

غیرممکن است شما یکی از این باغ‌های مینیاتوری را نبینید و لبخند نزنید. ساخت و نگه‌داری آن می‌تواند یک سرگرمی لذت‌بخش برای کودکان و بزرگ‌تر‌ها باشد و هرچه قدر دقت و ظرافت بیش‌تری به خرج دهید، باغ مینیاتوری جذاب‌تری خواهید ساخت. شما می‌توانید خانه و باغ رؤیایی خودتان را بسازید و از نگاه‌کردن به آن لذت ببرید. در این مطلب با خرید گل آنلاین همراه باشید و با دیش گاردن و ساخت آن آشنا شوید.

دیش گاردن

مقاله مفید: غبارپاشی گیاهان آپارتمانی

تعریف دیش گاردن یا باغ مینیاتوری

دیش گاردن باغی طبیعی و واقعی در ابعاد مینیاتوری است. ما آن را می‌سازیم تا یک باغ واقعی کوچک را پرورش بدهیم و برای این باغ از درختان کوچک و مینیاتوری و گیاهان برگ‌ریز و برای کف باغ هم از پوشش گیاهانی مثل خزه استفاده می‌کنیم. در کنار این گیاهان می‌توانیم از وسایل و اسباب‌بازی‌های کوچک هم برای زیادتر کردن جذابیت و مینیاتوری بودن آن استفاده کنیم.

مقاله خواندنی: کود npk

انواع دیش گاردن

آن‌ها معمولاً به دودسته تقسیم می‌شوند.

  • دیش گاردن های دسته اول بیش‌تر بر طبیعت و گیاهان تاکید دارند و چند خانه عروسکی و وسایل تزیینی مینیاتوری نیز در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • باغ‌های رؤیایی در دسته دوم هستند که سازنده بیشتر بر وسایل تزیینی مصنوعی و مینیاتوری تاکید دارد و در کنار آن درختان و گیاهان کوچک نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هر کدام از اینها می‌توانند هم در گلدان یا ظرف و هم در باغچه طراحی شوند. از طرف دیگر می‌توانیم آن‌ها را بر اساس محل نگه‌داری یعنی داخل خانه یا بیرون در فضای باز هم تقسیم‌بندی کنیم. حال چند نمونه از انواع آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

·      کاکتوس

با ایجاد این باغ‌های کاکتوس، یک کویر کوچک را در داخل خانه برای خود ایجاد کنید. اگر قبلاً تعدادی از این گیاهان مقاوم را در اطراف خانه خود داشته‌اید، این باغ مینیاتوری می‌تواند آنها را به یک قطعه مرکزی بسیار چشمگیر تبدیل کند. فقط هنگام مونتاژ این گیاهان، چیدمان را بسیار رعایت کنید و هنگام دست‌زدن به این گیاهان حتماً از دستکش‌های ضخیم باغبانی استفاده کنید؛ زیرا تیغ‌های این گیاهان، می‌تواند انگشتان دست شما را به درد بیاورند.

مقاله مرتبط: معرفی انواع کاکتوس بدون تیغ

·      بونسای

یک درخت بونسای فیکوس در یک ظرف به‌صورت مینیاتور، بلافاصله توجه شما را به خود جلب می‌کند. برای تقویت ظاهر، دور درختچه بونسای را با خزه سنبله پر کنید تا شبیه به چمن شود. این درخت فقط زمانی به آب احتیاج دارد که در اثر لمس انتهای سطحی خاک احساس خشکی کنید و خزه سنبله نیز چند بار در هفته از غبارپاشی می‌تواند بهره ببرد.

·      ساکولنت‌ها

ازآنجاکه این گیاهان می‌توانند هفته‌ها بدون آب زنده بمانند و انواع کوچک‌تری از آنها برای انتخاب وجود دارند، کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها انتخاب‌های خوبی برای این نوع از باغ‌های خشک هستند. با ترکیب کردن چند ساکولنت و کاکتوس متفاوت با تکه ای جالب از چوب دریفت و  سنگ یک صحنه کویری بسیار زیبا و جذاب را می‌توانید به وجود آورید.

·      گیاهان خانگی

شما می‌توانید گیاهان خانگی گرمسیری موردعلاقه خود مانند گیاه چتر، گوش‌فیل و گیاه گل‌سنگ را در کاسه‌های تزیینی و لیوان‌های مخصوص قرار دهید تا یک مجموعه بسیار جذاب را ایجاد کنید. برای ظاهری یکپارچه، قطعاتی را انتخاب کنید که دارای رنگ‌بندی و سبک مشابه سفال‌های قدیمی مکزیکی داشته باشند. سپس، آنها را با هم یکسان کنید تا یک باغ گرمسیری بی‌نظیر ایجاد کنید.

چگونه می‌توان یک دیش گاردن ساخت؟

این باغ‌ها، یک نوع باغ مینیاتوری هستند که می‌توانید تقریباً در هر نوع ظروفی با زهکشی مناسب، خاک و انتخاب گیاه درست آنها را بسازید. با صرف وقت و هزینه بسیار اندک و یک سفر سریع به یک مرکز خرید گیاهان خانگی، می‌توانید یک دیش گاردن داخلی منحصربه‌فرد را ایجاد کنید تا هر فضایی را چشمگیر و زیبا کند. در ادامه چگونگی ساخت این باغ‌ها برای شما ارائه شده است.

لینک مفید: درباره گیاه دیفن باخیا

·      راه‌اندازی دیش گاردن

ظرف کم عمقی را انتخاب کنید که عمق آن تقریباً ۳-۴ اینچ باشد. لازم است فضای لازم برای یک‌لایه شن و حدود ۲-۳ اینچ خاک وجود داشته باشد. بسته به اینکه چند گیاه در آن می‌خواهید قرار دهید، به خودتان بستگی دارد که ظرف را به چه اندازه انتخاب کنید. سوراخ بودن انتهای ظرف به زهکشی کمک زیادی می‌کند، ولی حتما ضروری نیست؛ چراکه یک‌لایه شن در پایین آن قرار میگیرد.

می‌توانید از هر نوع ظرفی که می‌خواهید برای ایجاد باغ مینیاتوری خود استفاده کنید. این ظرف می‌تواند برای گیاهان منظور شود، یا می‌تواند یک نوع ظروف آشپزخانه و سرامیکی قدیمی باشد، انتخاب نوع ظرف به خلاقیت شما بستگی دارد.

·      خاک مناسب پرورش و آبیاری

کف ظرف را با یک‌لایه نازک از سنگ‌ریزه بپوشانید و برای جلوگیری از ریزش خاک از کف ظرف، یک ظرف سفالی یا سنگ‌ریزه را مستقیماً بالای سوراخ زهکشی قرار دهید. زغال‌چوب، سنگ‌ریزه و یا خرده‌های سفال که شکسته شده است از گزینه‌های دیگری است که می‌توانید جهت به وجود آوردن یک‌لایه زهکشی خوب استفاده نمایید.

ظرف موردنظر را تقریباً تا قسمت بالا با خاک گلدان پر کنید و از مخلوط خاک مناسب برای نوع گیاهانی که می‌خواهید پرورش دهید استفاده کنید. ظرف را در حدود ۱ سانتی‌متر از بالای لبه پر کنید تا فضای کافی برای گیاهان و لمس‌های نهایی باقی بماند. به‌عنوان‌مثال، اگر می‌خواهید یک باغ با گیاهان ساکولنت ایجاد کنید، باید از مخلوط خاک کاکتوس استفاده کنید. اگر می‌خواهید انواع دیگر گیاهان داخلی را پرورش دهید، پس از یک مخلوط گلدان استاندارد بر پایه پیت استفاده کنید.

لینک مفید: رفع بوی بد خاک گلدان

نکات مهمی درباره دیش گاردن باید بدانید

  • بهتر است یک شب قبل از انتقال گیاهان موردنظر به باغ گیاهان خود آنها را به‌خوبی آبیاری کنید تا بهترین شروع برای آنها ایجاد شود.
  • ازآنجاکه سوراخ‌های زهکشی در این ظروف وجود ندارند، مهم است که به‌اندازه کافی باغ را آبیاری کنید.
  • گیاهان را بر اساس شرایط موجود انتخاب کنید. اگر باغ شما قرار است در مکانی با شرایط کم‌نور نگهداری شود، گیاهانی را که عاشق آفتاب هستند، نباید انتخاب کنید.

لینک مفید: چگونه در خانه تراریوم درست کنیم؟

روش نگهداری دیش گاردن

برای نگهداری آنها باید همه شرایط لازم را سنجیده و رعایت کنید. از جمله این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

·      نور

مقدار نور موردنیاز برای باغ مینیاتوری شما را گیاهان داخلش تعیین می‌کنند. به همین دلیل لازم است که روش نگه‌داری و مقدار نور موردنیاز گیاهان دیش گاردن را بدانید. برای تأمین نور می‌توانید از نور مصنوعی طیف کامل هم استفاده کنید. این لامپ‌های مخصوص در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف به فروش می‌رسند و می‌توانید آن‌ها را روی چراغ‌مطالعه هم نصب کنید.

·      دما  و رطوبت هوا

گیاهان آپارتمانی موردنیاز برای باغ مینیاتوری اغلب بومی مناطق مرطوب هستند و در سرتاسر سال دمای ۱۵ را می‌پسندند؛ اما باز هم این نکته بستگی به گیاهان باغ شما دارد.

·      خاک

خاک مناسب برای این باغ مینیاتوری باید زهکش خوبی داشته باشد و متناسب با نوع گیاهان آن انتخاب شود. ما پیشنهاد می‌کنیم از خاک گلدان ارگانیک بدون هیچ افزودنی و کود استفاده کنید.

لینک مفید: معرفی انواع خاک باغچه

·      آب

ظرف دیش گاردن باید سوراخ‌هایی برای خارج‌شدن آب داشته باشد. یک زیرگلدانی مناسب برایش هم تهیه کنید. اگر از ظرف بدون سوراخ استفاده می‌کنید، باید مطمئن باشید که زمان درست آبیاری آن را پیدا کرده‌اید. از مقدار و زمان آبیاری گیاهان باغتان اطلاع پیدا کنید و برنامه‌ی دقیقی برای آبیاری آن در نظر داشته باشید.

فروشگاه پلنت لند؛ عرضه‌کننده انواع دیش گاردن و باغ‌های مینیاتوری

دیش‌گاردن تجسمی از طبیعت است که به دست انسان ساخته می‌شود. دیش گاردن پر از ظرافت و نکات ریز است و می‌تواند ساعت‌ها شما را مشغول و قوه‌ی خیال‌پردازی شما را فعال کند. علاوه بر این‌ها سرگرمی جالبی برای کودکان است. در کنار این‌ها اگر محل زندگی‌تان کوچک است و نمی‌توانید یک باغ یا باغچه داشته باشید، حتماً دیش گاردن را انتخاب کنید و باغ رؤیایی‌تان را در آن بسازید.

در این مطلب از فروشگاه پلنت لند سعی کردیم همه آنچه در مورد روش ساخت و نگهداری دیش گاردن لازم است بدانید را برای شما تشریح کنیم، چنانچه مطلبی ناگفته مانده است و یا پرسشی در ذهن شماست که نیاز به مشاوره تخصصی روی گیاه خود دارید می‌توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

با دادن امتیاز، ما را ارائه خدمات بهتر یاری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *