مقالات

درختچه های آپارتمانی

درختچه های آپارتمانی

انواع درختچه های آپارتمانی

درختچه های آپارتمانی به گونه هایی از گیاهان گفته می شود، که به شکل مینیاتوری هستند. این گیاهان به دلیل اندازه و ارتفاع بیشتر در محیط های آپارتمانی و اداری مورد استفاده قرار می گیرند. یک عنصر ساختاری در داخل خانه می باشد و باعث تصفیه محیط خانه نیز می شود. درختچه ها رشد بیشتری نسبت به گل و گیاهان خانگی دارند.

10 نوع درختچه آپارتمانی

 • پاچیرا ( درخت پول)

پاچیرا یا درخت پول که به درخت شانس هم معروف می باشد، نماد ثروت و پیشرفت می باشد. در نظریه فنگ شویی به عنوان گیاهی پولساز که خوشبختی می آورد شناخته می شود و به صورت درختچه ای است. دارای برگ های کشیده و سبز رنگ هستند که نیازی به آبیاری زیاد ندارند و باید زمانی که خاک گیاه خشک می شود آن را آبیاری کنید، زیرا آبیاری بیش از حد باعث می شود که نوک برگ های گیاه به رنگ زرد یا قهوه ای در بیایند. این گیاه به نور غیر مستقیم نیاز دارد و دمای لازم برای آن 16 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد. خاک آن نیز باید مخلوطی از پیت ماس و پرلیت باشد.

 • درختچه شفلرا

درختچه شفلرا گیاهی با برگ های سبز است و ارتفاع آن گاهی تا 3 متر هم می رسد. درختچه شفلرا گیاهی سمی است و باید دور از دسترس حیوانات خانگی نگهداری شود. این گیاه بهتر است در تابستان هفته ای دو تا سه بار و در زمستان هفته ای یک بار آبیاری شود. همچنین نیاز به نور غیر مستقیم دارد و دمای لازم برای رشد این گیاه 18تا 27 درجه سانتی گراد می باشد. خاک آن نیز باید مخلوطی از خاک برگ، کوکوپیت و پیت ماس باشد.

 • کاج مطبق

درخت کاج از سوزنی برگان بومی استرالیا می باشد، این درخت در فضای آزاد می تواند تا 60 متر هم رشد کند. اما در فضای خانه می تواند تا ارتفاع 1.5 تا 2 متر هم برسد این گیاه نیاز به رسیدگی مداوم دارد، خاک گلدان بهتر است همیشه مرطوب باشد در تابستان دو بار در هفته و در زمستان یک بار در هفته آبیاری شود، اما باید مواظب باشید زیرا آبیاری زیاد می تواند موجب زرد شدن برگ های گیاه شود و آبیاری کم باعث سوختگی نوک برگ ها می شود. برای رشد نیاز به نور غیرمستقیم دارد، دمای مناسب رشد این گیاه 5 تا 16 درجه سانتی گراد است و خاک مناسب برای رشد این گیاه خاک کمپوست است.

 • نخل شامادورا

شامادورا خاصیت تصفیه کنندگی هوا را دارد و دارای برگ های ظریف و باریک به رنگ سبز هستند. ارتفاع این گیاه می تواند به دو متر هم برسد. این درختچه زمانی که خاکش خشک شد، بهتر است آبیاری شود. به نور غیر مستقیم نیاز دارد و در دمای 20 تا 30 درجه رشد می کند. خاک و کود آماده نیز برای آن کاملا مناسب است.

 • نخل کنتیا

نخل کنتیا یا نخل بهشتی یک درختچه مقاوم است. نخل کنتیا به آبیاری بیش از حد حساس است و باید خاک آن خشک باشد، سپس آن را آبیاری کنید. به نور کمی احتیاج دارند و بهترین دمای رشد این گیاه 20 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد. برای رشد به خاکی سبک و زهکشی شده، مانند: مخلوط شن، پیت ماس، خاک برگ و خاک معمولی نیاز دارد.

 • فیکوس بنجامین

فیکوس بنجامین درختچه ای مقاوم می باشد، از گیاهان بومی مناطق جنوب و جنوب شرقی آسیا مانند: تایلند است. این گیاه تا 2 متر هم می تواند رشد کند. گیاه فیکوس در برابر کم آبی مقاوم است و در تابستان دو هفته یک بار و در زمستان نیز هفته ای یک بار به آبیاری نیاز دارد. برای آبیاری باید از آبی که املاح ندارد، استفاده کنید و قبل از استفاده آب را ولرم کنید. فیکوس بنجامین به نور متوسط نیاز دارد و کمبود نور باعث ریزش برگ هایش می شود. دمای مناسب برای نگهداری این گیاه بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد و خاک مناسب برای رشد این گیاه مخلوط خاک برگ و پیت ماس است.

 • یوکا

یوکا دارای برگ های نوک تیز و سبز رنگ می باشد، برای رشد کافیست زمانی که خاک آن خشک شد آن را آبیاری کنید. به نور غیر مستقیم نیاز دارد، در دمای 13 تا 18 درجه سانتی گراد رشد می کند و خاک حاوی کمپوست مناسب رشد این گیاه است.

 • پاندانوس

پاندانوس دارای برگ های سبز با حاشیه زرد و کرم رنگ است. زمانی که خاک این گیاه خشک شد، باید آن را آبیاری کنید. به نور غیر مستقیم نیاز دارد و بهترین دما برای این گیاه بین 20 تا 22 درجه سانتی گراد است. برای رشد به خاک و کود آماده نیاز دارد.

 • فیکوس لیترا

فیکوس لیترا یا برگ ویولونی یکی دیگر از اعضای خانواده فیکوس می باشد. این گیاه در زادگاهش تا ارتفاع 12 متر رشد می کند، اما در آپارتمان رشد کمتری دارد. بعد از خشک شدن خاکش باید آبیاری شود. به نور غیر مستقیم نیاز دارد و خاک سبک و زهکشی شده برای آن مناسب می باشد.

 • درخت اژدها

درخت اژدها برگ های شمشیری سبز رنگی دارد، که لبه های آن قرمز است. رشد این گیاه آرام می باشد و به نور غیر مستقیم نیاز دارد. همچنین به آبیاری کمی نیاز دارد.

 • نخل پروانه

این درختچه یک گیاه گرمسیری می باشد، که به صورت توپی رشد می کند و ساقه های زیادی دارد که شبیه به بامبو می باشد. نور غیر مستقیم برای آن مناسب می باشد. همچنین به آبیاری کمی نیاز دارد و بهتر است در محیط مرطوب نگهداری شود، زیرا هوای خشک باعث می شود لبه های برگ قهوه ای شود.

نتیجه گیری

شرایط نگهداری درختچه ها ساده و راحت می باشد. یک گلدان در اندازه مناسب می تواند محیط خوبی برای رشد گیاه مهیا کند و اگر محیط دارای پنجره های نورگیر و بزرگ تری باشد برای رشد گیاه محیط مناسب تری فراهم می شود. درختچه ها بر خلاف گیاهان گلدار در همه ی فصل ها سبز و شاداب هستند. برای دیدن انواع مختلف درختچه های آپارتمانی می توانید به سایت فروشگاه آنلاین پلنت لند مراجعه کنید.

 

با دادن امتیاز، ما را ارائه خدمات بهتر یاری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *