مقالات

روش تکثیر برگ انجیری

مراحل و روش تکثیر گیاه برگ انجیری

روش تکثیر برگ انجیری

در این مقاله قصد داریم تا شما را با مراحل و روش تکثیر گیاه برگ انجیری آشنا کنیم. این گیاه به دلیل داشتن ظاهری خاص با برگ های بسیار زیبا، در جهان طرفداران زیادی پیدا کرده است. گیاه برگ انجیری برگ های بزرگ و پهنی دارد، که دارای شکاف های متعدد هستند. این شکاف ها، در گونه های متفاوت، شکل های مختلفی دارند.

علاوه بر نگهداری آسان، تکثیر گیاه برگ انجیری بسیار راحت است و شما می توانید گلدان برگ انجیری خود را در منزل، به سادگی به چند گلدان کوچکتر تبدبل کنید. برای تکثیر این گیاه آپارتمانی 3 روش وجود دارد، که شامل: کاشت بذر، خوابانیدن ریشه های هوایی و تکثیر از طریق قلمه ساقه می باشد.

تکثیر گیاه برگ انجیری از طریق کاشت بذر

تکثیر گیاه برگ انجیری به روش کاشت بذر به زمان زیادی نیاز دارد و با توجه به غیر متداول بودن و کمبود بذر آن خیلی پیشنهاد نمی شود. اما با این وجود شما می‌توانید، بذر برگ انجیری را از گلخانه ها خریداری کرده و سپس برای تقویت ریشه دهی، آن را در داخل یک دستمال کاغذی قرار داده و مرطوب نمایید.

دستمال مرطوبی که بذر داخل آن قرار دارد را در یک پلاستیک زیپی بگذارید و درب آن را محکم کنید. سپس در محلی بدور از سرما و گرمای مستقیم نگهداری کنید. هنگامی که بذر ها جوانه زدند و بزرگ شدند، آنها را به بستر کشت مناسبی منتقل کنید. بعد از انتقال به خاک با تنظیم زمان آبیاری می توانید رشد بذرهای خود را نظاره گر باشید.

تکثیر گیاه برگ انجیری از طریق خوابانیدن

این گیاه ریشه های هوایی کوچک و بزرگی دارد، که به وسیله آنها مواد غذایی را جذب می‌کند و سبب رشد گیاه می شود. یکی دیگر از روش های تکثیر گیاه برگ انجیری، روش خوابانیدن است. در این روش، ریشه های هوایی را به همان صورت متصل به گیاه، به یک چوب ببندید و یا در خاک بکارید. توجه داشته باشید که استفاده از ریشه های بلند راحت تر است. بنابراین، در این روش هیچ چیز از گیاه مادر جدا نمی‌شود و تنها زمانی که عمل ریشه دهی انجام شد و گیاه جدیدی سبز شد، می‌توانید آن را از گیاه مادر جدا کنید و به همین راحتی یک گیاه برگ انجیری جدید به دست می آید.

تکثیر گیاه برگ انجیری

تکثیر گیاه برگ انجیری از طریق قلمه زدن

یکی از موثرترین مراحل و روش تکثیر گیاه برگ انجیری، قلمه زدن است. برای نتیجه گیری بهتر توصیه می شود، که این کار در فصول رشد گیاه صورت گیرد. این روش نتیجه سریع تری نسبت به سایر روش ها دارد. در ابتدا باید شاخه مناسب را انتخاب کنید و سپس آن را با استفاده از قیچی برش بزنید. آن را داخل آب قرار دهید تا زمانی که ریشه دار شود و سپس به خاک منتقل کنید. این خلاصه ای از اقداماتی است که باید انجام بدهید. برای تکثیر برگ انجیری به روش قلمه گیری باید مراحل زیر را دنبال کنید:

  • انتخاب محل مناسب برای برش قلمه از ساقه گیاه
  • حذف کردن برگ های نزدیک به انتهای ساقه
  • ریشه دار کردن قلمه برگ انجیری در آب
  • انتقال قلمه ریشه دار شده به خاک
  • ریشه دهی در خاک و استقرار در آن

آبیاری گیاه برگ انجیری

یکی از مراحل مهم هنگام نگهداری از گیاه برگ انجیری، آبیاری صحیح و مناسب آن می باشد. اگر آبیاری این گیاه به موقع و به روش صحیح صورت نگیرد، گیاه آسیب جدی می بیند و در صورت عدم درمان، کاملا از بین خواهد رفت. بهترین زمان برای آبیاری گیاه برگ انجیری موقعی است که نیمه بالایی خاک گلدان خشک می باشد، یعنی زمانی که برگ های آن هنوز لوله ای و یا پژمرده نشده اند.

همچنین، روش مناسب آبیاری گیاه برگ انجیری آن است که همه نقاط خاک گلدان به خوبی مرطوب شود و سپس بعد از خارج شدن آب اضافی از انتهای گلدان، آبیاری برگ انجیری متوقف شود. رطوبت مورد نیاز برای این گیاه بین ۵۰ تا ۷۰ درصد می باشد. این نوع رطوبت از طریق غبارپاشی برای گیاه تامین می شود. این کار را در زمستان هفته ای یکبار انجام دهید و در فصول گرم هفته ای ۲ تا ۳ بار تکرار کنید.

نکات مهم برای پرورش گیاه برگ انجیری

  1. در صورتی که برگ های گیاه برگ انجیری خشک و چروک شده باشند، نشان دهنده آبیاری کم و غیر اصولی است.
  2. گیاهی که زخم و لکه های سیاه بر روی برگ ها دارد، یعنی محیطی که در آن قرار گرفته سرد است.
  3. اگر برگ ها شاداب و سبز نیستند یعنی گیاه نیاز به کود دهی دارد و شما باید تغذیه مصنوعی را برای گیاه فراهم کنید.
  4. در صورتی که گیاه رشد نکند، این موضوع نشان دهنده این است که نور کافی برای رشد و تکثیر برگ انجیری دریافت نمی شود.
  5. اگر برگ ها از نظر ظاهری شکسته و ناقص شده اند، یعنی گیاه از نظر فیزیکی ضربه خورده است و بهتر است محل قرار دادن آن را عوض کنید.

آبیاری گل برگ انجیری

نتیجه گیری

برای کسانی که به گل ها علاقه مند هستند، تکثیر گیاهان همیشه جذابیت زیادی دارد. مخصوصاً اگر مطمئن باشند که روش های تکثیر نتیجه بخش بوده و میتوانند یک گلدان جدید داشته باشند. گیاه همیشه شاداب و زیبای برگ انجیری جزء آن دسته از گیاهان آپارتمانی است که غالباً به راحتی می توان آن را تکثیر کرد. ما مراحل و روش تکثیر گیاه برگ انجیری را برای شما شرح دادیم و امیدواریم که از این مطلب بهره برده باشید. گل فروشی آنلاین پلنت لند تهران در خدمت شما است تا بهترین و باکیفیت ترین محصولات خود را با بهترین قیمت به شما عرضه کند.

3.1/5 - (12 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *