مقالات

تاثیر نور بر رشد گیاهان

تاثیر نور بر رشد گیاهان

تاثیر نور بر رشد گیاهان و اهمیت آن در زندگی گیاه

تاثیر نور بر رشد گیاهان چگونه است؟ گیاهان در تمام طول عمر خود از جوانه زدن تا گلدهی به نور نیاز دارند. نور از طریق فتوسنتز به گیاهان غذا و انرژی می دهد و همه چیز را شکوفا می کند. همچنین، نور چیزی است که همه حیات را در این سیاره حفظ می کند، اما ممکن است تعجب کنیم، که چرا گیاهان با نور رشد می کنند؟ هنگام خرید یک گیاه جدید، ممکن است با این سوال رو به رو شوید، که گیاهان به چه نوع نوری نیاز دارند؟ آیا همه گیاهان به یک اندازه به نور نیاز دارند؟ برای پاسخ به این سوالات در مورد چگونگی تأثیر نور بر رشد گیاهان، ادامه مطلب را بخوانید.

اهمیت نور بر رشد گیاهان

نور با القای فتوسنتز و تغذیه گیاهان، به طور مستقیم بر رشد و گلدهی گیاهان تأثیر می گذارد. گیاهان برای تولید غذا، القای چرخه رشد و سیر تکاملی سالم به نور وابسته هستند. بدون نور، طبیعی یا مصنوعی، اکثر گیاهان قادر به رشد یا تولید مثل نیستند، فتوسنتز بدون انرژی جذب شده از نور خورشید رخ نمی‌ دهد و اکسیژن کافی برای کمک به حیات وجود نخواهد داشت.

گیاهان به چه نوع نوری نیاز دارند؟

در حالی که گیاهان برای رشد به نور نیاز دارند، همه گیاهان یا نورها یکسان نیستند. اگر کسی بپرسد، که گیاهان به چه نوع نوری نیاز دارند؟ ممکن است به طیف نور اشاره داشته باشد. گیاهان تحت تأثیر نوری قرار می گیرند، که در طیف “آبی” مقیاس نور قرار می گیرد. نور روز، نور فلورسنت و چراغ‌ های رشد همگی دارای رنگ ‌های «آبی» هستند و به تامین نور مورد نیاز گیاه شما کمک می ‌کنند. لامپ های رشته ای و هالوژن بیشتر «قرمز» هستند و به رشد گیاه کمک نمی کنند.

چه عواملی در رابطه با نور بر رشد گیاه تاثیر گذار هستند؟

سه عامل اصلی در رابطه با نور می‌ تواند بر رشد و نمو یک گیاه تأثیر بگذارد. این ها عبارتند از:

 1. شدت: نور چقدر تابناک است، یا چه مقدار انرژی به شکل فوتون روی برگ می ریزد. این امر، سرعت فتوسنتز را تعیین می کند. هر چه شدت آن بیشتر باشد، فتوسنتز بیشتری در گیاه اتفاق می افتد.
 2. مدت زمان: مدت زمانی که گیاه نور را دریافت می کند. در خارج از منزل، این توسط فصول تنظیم می شود و گیاهان مراحل زندگی خود را پیرامون آن تکامل داده اند. تغییرات خودسرانه در مدت زمان نوردهی بر رشد گیاه تأثیر می گذارد.
 3. طیف: گیاهان برای شکوفایی در مراحل مختلف رشد و شکوفه دادن، به هر دو نور طیف قرمز و آبی نیاز دارند.

چگونه سایر نورها می توانند جایگزین نور خورشید شوند؟

در یک سیستم رشد برای محیط داخلی، شما باید لامپ های رشد مصنوعی را انتخاب کنید، که قادر به انجام هر سه عامل هستند. از میان این موارد، مدت زمان آسان‌ ترین است، زیرا شما فقط چراغ‌ ها را برای مدت معینی روشن نگه داشته ‌اید.

شدت با برخی از لامپ های رشد می تواند چالش برانگیز باشد. پرورش دهندگان با تغییر فاصله بین گیاه و لامپ، شدت نور را تغییر می دهند. هر چه منبع نور نزدیکتر باشد، نور شدیدتر است. مشکل اینجاست که بسیاری از چراغ های رشد نیز گرمای زیادی از خود ساطع می کنند. بنابراین اگر لامپ ها را خیلی نزدیک به گیاهان قرار دهید، ممکن است، پژمرده شوند یا بمیرند. بنابراین باید یک تعادل دقیق حفظ شود.

طول موج یکی دیگر از جنبه های چالش برانگیز است. خورشید یک منبع کامل است، که انرژی کافی برای گیاهان در تمام طول موج ‌ها را ساطع می‌ کند. ما هنوز یک منبع نور واحد نداریم، که بتواند نور طیف قرمز و آبی را در مقادیر کافی منتشر کند.

جایگزین کردن کامل نور خورشید در داخل خانه آسان نیست. اما با استفاده از منابع نوری متعدد و سرهم‌ بندی مداوم، می ‌توانید با لامپ های رشد داخلی به نتایج خارق‌ العاده‌ای برای رشد گیاه خود برسید.

مشکلات نوردهی بسیار کم به گیاهان

گاهی اوقات یک گیاه نور کافی دریافت نمی کند و با نور کم دچار مشکل می شود. گیاهانی که تحت تأثیر کمبود نور یا نور آبی بسیار کم قرار می گیرند، علائم زیر را خواهند داشت:

 • زرد شدن برگ های گیاه
 • ریزش برگ ها
 • خشک شدن برگ های پایینی
 • گل ندادن و ریزش گل های گیاهان گل دار
 • از بین رفتن بخش های ابلق گیاهان
 • دراز شدن ساقه ها و افزایش فاصله بین دو برگ

نتیجه گیری

شما نمی توانید در تاریکی چیزی پرورش دهید. البته قارچ ها یک استثنا هستند. اما برای هر گیاهی که کلروفیل سبز در برگ هایش جریان دارد، نور اجباری است. نور تنها یکی از عواملی است، که بر رشد گیاه تأثیر می گذارد. شرایط اقلیمی، ارتفاع، آب و هوا، کود و کنترل آفات نیز بر رشد و تولید گیاه تأثیر دارد. همچنین، قرار دادن گیاه در شرایط نور مصنوعی، به شما این امکان را می دهد، که محیط رشد را دستکاری کرده و با سرعت بیشتری گیاه خود را پرورش دهید.

4.7/5 - (27 امتیاز)

0 نظر در “تاثیر نور بر رشد گیاهان

 1. tina abbasi گفت:

  ممنون از مقاله خوب و مفیدتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *