مقالات

بونسای

بونسای

بونسای چیست؟ و انواع بونسای

بونسای به درخت هایی گفته می شود، که در طبیعت در سایز و اندازه های بزرگ وجود دارند و به کمک روش های خاص مثل هرس کردن پرورش داده می شوند. هرس کردن، به گیاه اجازه رشد بیشتر را نمی دهد و در اندازه کوچک و یا هر اندازه ای که مدنظرتان باشد می مانن. بونسای بر روی کشت طولانی مدت و شکل دادن به یک یا چند درخت کوچک که در یک ظرف رشد می کنند، تمرکز دارد.

می توان تقریباً از هر گونه درخت یا درختچه با ساقه چوبی چند ساله پرورش داد. بونسای گونه یا گونه های درخت خاصی نیستند. درختان عادی می باشند، که با نیازهای خاص خود در گلدان های بونسای و تحت تأثیر تکنیک های مختلف در شکل و اندازه های مختلف کاشته می شوند.

کدام گیاه برای بونسای بهتر است؟

می توان از هرگیاهی استقاده کرد، اما برای ماندگار و رشد بهتر، بهترین گیاهان بونسای برای خانه یا محل کار، شامل موارد زیر هستند:

  • افرا ژاپنی
  • درخت بودی
  • یشم
  • شفلرا کوتوله
  • بوگنویل
  • پاچیرا

تاریخچه درختان بونسای

بسیاری از مردم فکر می کنند، بونسای ها ژاپنی هستند، زیرا کلمه “Bon-sai” برخی افراد ممکن است آن را “bonzai” بخوانند. این کلمه از زبان ژاپنی آمده است و این تفکر درست است، زیرا در زمان امپراتوری چین بود که این هنر شناخته شد. تقریباً در سال 700 پس از میلاد بود که چینی ها با استفاده از تکنیک های غیر معمول و منحصر به فردی انواع درختان معمولی را پرورش دادند، با قرار دادن درختان در ظروف و گلدانهای کوچک آنها را به درختانی با سایز کوچکتر از سایز طبیعی و معمولی خود تبدیل کردند.

نکاتی قبل از خرید بونسای

اگر شما مبتدی هستید، پس باید بونسای که می خواهید تهیه کنید، نگهداری آن راحت تر از بقیه باشد. نوع آب و هوای محل زندگی را در نظر بگیرید، که آیا منطقه شما گرمسیری است یا سردسیری؟ که این موضوع به نوع بونسایی که باید تهیه کنید کمک می کند. در نهایت، شما باید به همه گزینه ها توجه داشته باشید و بودجه خود را درنظر بگیرید. بعضی از این درختان گران هستند و همچنین نگهداری آنها سخت و مشکل است. بنابراین توصیه می‌شود، اگر مبتدی هستید، یک بونسای نسبتاً مقرون به صرفه و با نگهداری راحت خریداری کنید.

انواع بونسای

  • درختان بونسای داخلی

این نوع درختان برای کسانی که فضای باز ندارند و یا در یک آپارتمان زندگی می کنند، عالی هستند. همچنین اگر به دنبال یک گیاه سرپوشیده کم نگهداری هستید که حس آرامش و بخشی از طبیعت را به خانه یا محل کار شما بیاورد، ایده آل هستند. که شامل:

درخت اقاقیا

این نوع بونسای برای رشد به نور خورشید زیادی نیاز دارد. با این حال، آنها را نمی توان مستقیماً زیر نور خورشید قرار داد. بنابراین، توصیه می شود آنها را در داخل خانه در کنار پنجره قرار دهید تا بتوانند اشعه های خورشید را به طور غیر مستقیم دریافت کنند. شما باید هر روز آن را آبیاری کنید، اما همیشه مطمئن شوید که هر بار بیش از حد آنها را آبیاری نکنید. (آبیاری زیاد باعث پوسیده شدن ریشه گیاه می شود.)

درخت پول

این بونسای به نام Pachira Aquatica نیز شناخته می شود و در علم فنگشویی بسیار به آن تاکید شده است، همچنین خواص بسیار زیادی دارد و نگهداری از این درخت کوچک، تزیینی و زیبا کار راحتی است، زیرا برای هر خانه ای خوش شانسی زیادی به ارمغان می آورد.

درخت ترکیبی کاکتوس

اگر برای آبیاری گیاهان خود وقت ندارید، باید این نوع بونسای را تهیه کنید. درختان بونسای ترکیبی کاکتوس برای آن دسته از افرادی که زیاد در خانه نیستند، بسیار مناسب می باشد. زیرا به نگهداری زیادی نیاز ندارند. از آنجایی که آنها کاکتوس هستند، به آب زیادی نیاز ندارند. در واقع، شما فقط باید ماهی یک یا دوبار آنها را آبیاری کنید، زیرا اگر هر هفته به آنها آبیاری کنید، ممکن است گیاه بمیرد. (ریشه آنها پوسیده و از بین می رود)

درخت سدر

این نوع بونسای که به نام سدروس نیز شناخته می شود، بیشتر رشد آن در قد او است. آن را باید به طور مداوم آبیاری کنید و اگر آب و هوای شما بسیار سرد است، گیاه را در داخل خانه قرار دهید، اگر نه، آنها را در فضای باز قرار دهید.

درخت چتر هاوایی

نام گیاه شناسی آن Schefflera arboricola ‘Luseane’ است. آنها تمایل دارند هر زمان که در داخل خانه قرار می گیرند، رشد کنند. Schefflera arboricola نیازی به نگهداری زیادی ندارد و نگهداری و پرورش آن کار آسان و راحتی است، مخصوصا برای مبتدیان.

  • درختان بونسای در فضای باز

درخت بامبو

پیدا کردن بونسای بامبو بسیار دشوار است، زیرا روش طبیعی رشد بامبوها، تبدیل شدن به بونسای را برای آنها تقریبا غیرممکن می کند. با این حال، چند راه وجود دارد که از طریق آنها می توان به این امر دست یافت، اما چالش برانگیز است، به ویژه برای یک مبتدی.

درخت نارون چینی

این نوع بونسای که با نام Ulmus Parviflora نیز شناخته می شود، زمانی که در فضای باز قرار می گیرد، بهترین رشد را دارد. همچنین، باید آنها را به طور منظم آبیاری کنید، زیرا تمایل به جذب آب زیاد و خاک مرطوب دارند.

درخت کاج سیاه ژاپنی

این درختان را به عنوان Pinus thunbergii نیز شناخته می شوند. این بونسای همچنین برای زنده ماندن در آب و هوای سخت وخشک شناخته شده است. بنابراین، آنها می توانند تا چند هفته بدون آب زنده بمانند. با این حال، برخی از انواع دیگر کاج برای رشد بهتر باید مستقیماً در معرض نور خورشید قرار گیرند.

درخت کاج اروپایی

نام علمی آن Larix است. وقتی در طول سال در فضای باز قرار می گیرند، می تواند رشد کند. این نوع از گیاهان نیاز به آبیاری مداوم و خاک مرطوب دارند.

درخت عشق

این درخت بومی آسیا است و یک درخت نیمه گرمسیری می باشد. بنابراین، آنها به آفتاب زیادی نیاز دارند. می توانید آنها را در داخل خانه قرار دهید. با این حال، آنها باید در معرض نور خورشید قرار گیرند، اما نباید نور به صورت مستقیم به آنها بتابد. گیاه را باید در کنار پنجره قرار دهید تا نور غیر مستقیم به آن بتابد.

شرایط نگهداری بونسای

میزان آبی که بونسای نیاز دارد، متوسط است ولی باید مراقب باشید که خاک آن بیش از حد خشک نشود. آبیاری به بونسای تراریوم حتی کمتر از بونسای هایی است که در گلدان قرار دارند. برای گلدان های بونسای کافیست شرایط رطوبی آن محیا باشد و برگ های بونسای باید تا حدی رطوبی باشند، زیرا در محیط خیلی خشک آسیب می بینند.

نوردهی به آنها نیز به طور متوسط باید باشد و برای رشد این گیاه مناسب است. این درختان در دماهای مختلفی می تواند به راحتی به زندگی خود ادامه دهد، اما باید مواظب باشید در دماهای بسیار پایین و در سوز زمستان ممکن است سرما زده شود و آسیب ببیند. یک دیگر از چیزهایی که بسیار اهمیت دارد خاک است، خاک این درختان نیز باید خاکی سبک، تمیز و غنی باشد تا نیازهای گیاه را بتواند برطرف کند. همچنین درست زهکشی شده باشد.

نتیجه گیری

هرگونه درخت و درختچه ای می تواند یک بونسای باشد. تنها شرط لازم برای تبدیل درخت به بونسای، نحوه کاشت، هرس و نگهداری از آن است. برخی از گونه های بونسای باید در فضای خارج از خانه نگهداری شوند و خیلی از آنها در محیط خانه می توانند بهتر رشد کنند.

 

با دادن امتیاز، ما را ارائه خدمات بهتر یاری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *