مقالات

بهترین گیاهان برای کاشت با هم در یک گلدان

گیاهان قابل کاشت در یک گلدان

بهترین گیاهان برای کاشت با هم در یک گلدان

کاشت گیاهان با هم در یک گلدان نه تنها باعث می‌شود که گلدان سرسبز به نظر برسد، بلکه راهکاری فوق العاده برای به حداکثر رساندن فضای محدود است. سوال این است که چه گیاهانی برای کاشت کنار هم مناسب تر هستند؟ چه گیاهانی در یک ظرف خوب رشد می کنند؟ گیاهانی که به خوبی با هم رشد می کنند معمولاً نیازهای رشد مشابهی دارند. در ادامه بخوانید تا بدانید چه گیاهانی با هم در یک گلدان  خوب رشد می کنند.

کاشت گیاهان باهم در یک گلدان

گیاهان نسبتاً دارای انعطاف‌پذیری هستند و می‌توانند در داخل گلدان، بیرون در باغ یا حتی با هم در یک ظرف در فضای باز رشد کنند. نکته مهم هنگام رشد گیاهان با هم در گلدان، گروه بندی گیاهان است که نیازهای رشد مشابهی دارند.به این معنی است که گیاهانی که با هم کاشته می شوند باید خاک، آب، نور و نیازهای کود مشابهی داشته باشند.

خاک و نور جز گزینه های  آسان است زیرا همه گیاهان به خاکی با زهکشی خوب نیاز دارند و همه به 4 تا 6 ساعت نور خورشید و  اغلب بیشتر، در روز نیاز دارند. اگر نور محدودی دارید، بهترین گزینه های شما جعفری، پیازچه و نعناع است. می توانید یک مخلوط گلدانی با زهکشی خوب بخرید یا با استفاده از قسمت های مساوی پیت ماس و پرلیت خودتان را بسازید.

نیاز به آب جایی است که همه چیز کمی سخت می شود زیرا همه گیاهان به مقدار یکسان آب نیاز ندارند.

بسیاری ازگیاهان  مقاوم به خشکی هستند اما نه همه آنها. بهترین گیاهان برای کاشت باهم در یک گلدان مانند ریحان، ترخون و پونه کوهی، یا اسطوخودوس، رزماری و آویشن را انتخاب کنید . اولین انتخاب گیاهان لطیفی هستند که نیاز به آبیاری بیشتری دارند و دومین انتخاب گیاهانی مقاوم‌تر به خشکی. تا آنجایی که کوددهی به گیاهان پیش می رود معمولاً به مواد مغذی مکمل نیاز نیست، اما کمی کود سبک و رقیق، به خصوص برای  گیاه گلدانی مفید است.

گیفت شرکتی ۴ عدد گیاه بنت قنسول

قیمت اصلی 1,800,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,200,000 تومان است.

چه گیاهانی را می توانیم با هم بکاریم؟

چند ترکیب گیاهی در بالاتر برای شما ذکر کردیم، اما گیلاس لیمو، شوید و گشنیز ترکیبی دوست‌داشتنی ایجاد می‌کنند و مزیت جذب حشرات مفیدی را دارند که آفات را شکار می‌کنند.

شاید شما بخواهید گیاهان معطری مانند بابونه، زوفا، اسطوخودوس، لیمو ترش و مریم گلی آناناس را برای کاشت کنار هم در نظر بگیرید. تنها گیاهی که نباید با انواع دیگر مخلوط شود نعناع است. نعناع یک تفاوت عمده وعادت نسبتاً حریصانه دارد و احتمالاً کل ترکیب گلدان یا محیط کاشت شما  را در اختیار خواهد گرفت. اگر اعضای مختلف خانواده نعناع را با هم در نظر بگیرید ، بدانید که یکی از آنها احتمالاً از سایرین برتری خواهد داشت.

محصولات» خرید انواع پتوس

مشکلات رشد گیاهان در یک گلدان

بزرگترین مشکل هنگام رشد کنار هم گیاهان با هم در یک گلدان، اندازه گیری نادرست ظرف است. بسیاری از گیاهان می توانند بسیار بزرگ شوند، بنابریان باید در نظر بگیرید که برای رشد نباید گلدان را با گیاهان زیاد شلوغ کنید.

همیشه ظرفی با زهکشی خوب انتخاب کنید و از خاک گلدانی که زهکشی خوبی دارد استفاده کنید. حتی با وجود اینکه گیاهان به خشکی مقاوم هستند، گیاهانی که در ظروف رشد می کنند به آبیاری بیشتری نسبت به گیاهانی که در باغ پرورش می یابند نیاز دارند.

نحوه کاشت ترکیبی گیاهان

اولین چیزی که برای کاشت گیاهان ترکیبی نیاز دارید گلدانی باید انتخاب کنید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا ریشه های بالغ را در خود جای دهد. می توان آن را از هر چیزی ساخت تا زمانی که به اندازه کافی بزرگ باشد و دارای سوراخ های زهکشی باشد.

ترکیبات گیاهی خود را در نظر بگیرید و آنها را می توانید با هم مخلوط کنید یا برای سرگرمی با یک رقم غیرمعمول با شاخ و برگ های رنگارنگ یا بافت های منحصر به فرد تغییر داد. با گل های خوراکی مانند گل همیشه بهار، دیانتوس، ، پانسی یا ویولا مخلوط کنید. گروه بندی گیاهان مقاوم به سرما مانند اسطوخودوس، جعفری، رزماری، مریم گلی و آویشن را در نظر بگیرید که تا پاییز به خوبی تولید خواهند کرد.

گیاهان در یک گلدان

گلدان مد نظر را تا حدی با خاک گلدان با کیفیت خوب و با زهکشی خوب پر کنید. گیاهان را از گلدان خارج کرده و ریشه آنها را شل کنید. با شروع از گیاهان بلند در پشت ظرف، از بلندترین به کوتاه ترین و به سمت جلو بکارید. خاک را در اطراف ریشه ها ببندید تا هر گونه حفره هوا از بین برود. باید توجه کنید که در بالای گلدان کمی فضای خالی بگذارید تا آبیاری آسان شود.

می توانید هر روز سطح گلدان را چک کنید تا مشخص شود که آیا به آب نیاز دارد یا اینکه گیاهان باید به عقب بروند.

به عقب نیشگون گرفتن گیاهان به آنها کمک می کند تا پرپشت شوند. اگرچه گیاهان به ندرت به آن نیاز دارند، یک کود مایع مکمل برای گیاهانی که در ظروف رشد می کنند. گیاهانی را که در ظرف رشد می کنند با کودهای آلی محلول در آب مانند امولسیون ماهی یا کلپ مایع یا با کود دانه ای کند رهش تغذیه کنید.

مزایا کاشت گیاهان باهم در یک گلدان

زیبایی ظاهری: ترکیب شدن  گیاهان با رنگ‌ها، ارتفاعات، و اشکال مختلف، یک زیبایی منحر به فرد و جذاب برای گلدان شما ایجاد می‌کند.

تنوع در ترکیبات گیاهی: ترکیب و کنار هم قرار دادن گیاهان با ویژگی‌های مختلف مانند رنگ برگ، زمان گلدهی و ارتفاع، تنوع خاصی را به باغچه شما اضافه می‌کند و باعث جذابیت بصری بیشتری می‌شود.

کنترل آفت‌ها: یک سری از گیاهان می‌توانند به عنوان جلوه‌گرهای طبیعی علیه آفت‌ها و بیماری‌ها عمل کنند. انتخاب ترکیبات مختلف گیاهی می‌توانند به یکدیگر کمک کنند و سیستم اکولوژیکی گلدان را تنظیم کنند.

بهره‌وری فضا: با کنار هم قرار دادن  گونه های گیاهی در یک گلدان، از فضای محدود به بهترین شکل استفاده می‌شود و می‌توانید تعداد بیشتری از گیاهان را در یک فضای کوچک پرورش دهید.

حفاظت از خاک: گیاهان مختلف می‌توانند به طور همزمان از مقدار مختلفی از مواد غذایی در خاک استفاده کنند، که از بهره‌وری بهتری برخوردار می‌شود و از خاک حفظ می‌کند.

کاشت سریعتر: یک سری از گیاهان رشد سریع و بعضی دیگر کمی کندتر رشد می‌کنند. با ترکیب این دو نوع، به سرعت باغچه‌ی خود را پر کرده و به موازات هم رشد آن را تنظیم می‌کنید.

همه‌ی این مزایا باعث می‌شوند که یک گلدان با چندین گیاه، به جای یکنواخت و معمولی به نظر برسد و برای هر فردی که به کاشتن گیاهان علاقه‌مند است، گزینه‌ی بسیار جذابی باشد.

کلام آخر

کاشت گیاهان در یک گلدان، فرصتی فوق العاده است که به همه‌ی افراد علاقه‌مند به باغبانی ارائه می‌شود. این روش نه تنها ظاهر زیبا و جذابی به گلدان می‌بخشد بلکه تنوع، کنترل آفات، بهره‌وری فضا و حفاظت از خاک را نیز به ارمغان می‌آورد. با توجه به نیازهای مشابه رشد و انتخاب گیاهان مناسب، می‌توانید یک باغچه‌ی کوچک اما پرانرژی را در داخل خانه خود ایجاد کنید.شما می توانید برای مشاهده محصولات و اطلاعات بیشتر با فروشگاه خرید گل پلنت لند همراه باشید.

اطلاعات بیشتر:زهکشی گیاهان آپارتمانی

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *