مقالات

انواع گیاهان گوشتخوار

انواع گیاهان گوشتخوار

انواع گیاهان گوشتخوار

بیایید تا با انواع گیاهان گوشتخوار آشنا شویم. آیا تا به حال نام گیاهان گوشت‌خوار به گوش شما خورده است؟ اصلا یادتان هست در برخی از فیلم‌ها گیاهانی را به ما نشان می‌دادند که انسان‌ها را می‌خوردند؟ بله، این موضوع واقعیت دارد! گیاهانی در سراسر دنیا وجود دارند، که گوشت‌خوار هستند و از حشرات تغذیه می‌کنند. باید گفت که حدود ۶۰۰ گونه از این گیاهان در کل دنیا وجود دارد که برخی از آن‌ها را برای نگهداری در آپارتمان می‌توان پیدا کرد. در این مقاله از پلنت لند، فروشگاه آنلاین گل، می‌خواهیم برخی از گیاهان گوشت‌خوار را به شما معرفی کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی هشت گونه از گیاهان گوشت‌خوار بپردازیم.

چرا گیاهان گوشت خوار، گوشت می خورند؟

سوال بسیار خوبی است که شاید برای هرکسی پیش بیاید و در جواب آن می خواهیم بگوییم که این گیاهان که چند صد گونه دارند و بیشتر در قاره امریکا و استرالیا دیده می شوند، عموما در مناطقی رشد می کنند که خاک غنی ندارد. یعنی املاح خاصی در خاک نیست و خود سطح خاک بیشتر حالت خزه گونه دارد و خیلی مناسب رشد گیاه نمی باشد. پس آن ها مجبورند بجای خاک غذای خود را از هوا و موجوداتی که در روی خاک و زمین هستند تامین کنند. در این راه بهترین گزینه قطعا حشرات و موجوداتی در این ابعاد و با این طبیعت هستند، که می توانند به دام گیاهان گوشت خوار بیافتند.

تراریوم بنسای ژاپونیکا طرح وایت راک

قیمت اصلی 6,200,000 تومان بود.قیمت فعلی 3,100,000 تومان است.

تراریوم بنسای ژاپونیکا طرح استپ تو

قیمت اصلی 3,800,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,600,000 تومان است.

تراریوم درخت جاودان طرح پنجو گنبد

قیمت اصلی 6,700,000 تومان بود.قیمت فعلی 4,500,000 تومان است.

تراریوم بنسای ژاپونیکا طرح توپک تویینز

قیمت اصلی 6,600,000 تومان بود.قیمت فعلی 3,300,000 تومان است.

تراریوم بنسای لاکچری پیتسپروم

قیمت اصلی 6,800,000 تومان بود.قیمت فعلی 3,700,000 تومان است.

وابی کوزا طرح توکیو بزرگ (تراریوم)

قیمت اصلی 2,800,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,800,000 تومان است.

معرفی انواع گیاه گوشتخوار

گیاهان گوشتخوار بسیار زیادی در سراسر جهان، به ویژه قاره امریکا و استرالیا وجود دارند، که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت:

گیاه ونوس

یکی از رایج ترین و شاید بتوان گفت در دسترس ترین گیاهان گوشت‌خوار ونوس مگس‌خوار می‌باشد، که می‌توانید به راحتی از گل فروشی‌ها تهیه کنید. این گیاه به راحتی در خانه و گلخانه پرورش داده می‌شود. یکی از عجایب این گیاه رشد گل‌ها در بالای برگ‌ها می‌باشد و این یک معجزه فوق‌العاده است. چون اگر حشرات قصد گرده افشانی داشته باشند به هیچ وجه در دام این گیاه نخواهند افتاد.

تعداد دفعات شکار این گیاه محدود است و در طول عمر خود فقط ۳ یا ۴ بار می‌تواند شکار انجام دهد. نحوه شکار هم به این صورت می‌باشد که برگ‌های صدف مانند گیاه طعمه را جذب می‌کند و زمانی که طعمه وارد برگ شد به سرعت برگ بسته شده و حشره داخل گیاه به دام می‌افتد. تنها زمانی برگ‌ها باز خواهند شد که حشره کاملا هضم شود. این گیاه خیلی کم توقع بوده و در ماه یک عدد مورچه یا پشه برایش کافی است.

گیاه بروچینیا

بهتر است بدانید که گل زیبای بروچینیا در واقع از خانواده آناناس ها می باشد، که ظاهری مشابه آکمائا خواهد داشت اما در باطن گوشتخوار است. این گیاهان معمولا در حفره وسط خود آب ذخیره می کنند و درون خانه هم باید در آن آب ریخته شود. این گیاه گوشت خوار بومی مناطق برزیل و ونزوئلا است و درون حفره مرگبار خود مقداری آب ذخیره می کند و ناحیه دور کاسه آب، نور ماوراء بنفش را بازتاب خواهد کرد. دقت داشته باشید که چشم اغلب حشرات نسبت به نور بنفش حساس است و به طرف آن جذب خواهند شد. همچنین، این ناحیه بسیار لیز بوده و جای پای محکمی ندارد و به همین خاطر حشراتی که به دور آن جمع می شوند به آرامی غرق و توسط آنزیم فسفاتاز و برخی باکتری ها تجزیه می شوند.

گیاه ساراسنیا

ساراسنیا در مقایسه با دیگر انواع گیاهان گوشتخوار، به لحاظ مشخصه‌های ظاهری تفاوت بیشتری دارد. این گیاه با داشتن شهدی شیرین طعم و شیرین بو، حشرات مختلف را به سمت خود جذب کرده و آن‌ها را می‌بلعد. جالب است بدانید که ساراسنیا در مقایسه با دیگر گیاهان هم رده خود، اشتهای بیشتری برای بلع حشرات دارد و حتی گیاهان کوچک‌تر آن نیز در مقایسه با گیاهان گوشتخوار دیگر، حجم بیشتری از حشرات را در یک شبانه روز تجزیه می‌کنند.

گیاه باترورت یا کره ای

باترورت یکی از نامتعارف ترین گیاهان گوشتخوار است. این گیاه بر روی شکاف سنگ ها و صخره ها می روید. باترورت گل هایی ظریف و زیبا، معمولا به رنگ بنفش و آبی دارد، که در ماه های آخر بهار می شکفند. باترورت نام خود را به خاطر برگ هایی که به نظر چرب و کره ای شده اند به دست آورده است. برگ های این گیاه به صورت مجموعه ۳ تا ۶ تایی و در گونه هایی بسیار بیشتر در سطح زمین می روید. با بررسی دقیق متوجه خواهید شد که برگ ها دارای دو نوع غده ترشحی هستند. غدد برآمده ای که کار ترشح ماده چسبناک و کره ای را بر عهده دارند و غدد کوتاهی که مواد هضم و جذب کننده را ترشح می کنند.

این دو غده بویی ایجاد می کنند که مگس ها، شته ها و شش پایان را به تله چسبناک جذب می کند. حشره ای که به دام بیافتد، با تقلا برای رهایی، موجب ترشح شیره هضم کننده می شود. برگ ها به آهستگی لوله می شوند و حشره را هضم و جذب می کنند.

گل بدبو یا گل جسد

به طور کلی، هیچ گیاه گوشتخواری در جهان به طور مستقیم، تهدیدی برای انسان محسوب نمی شود. اما یکی از این گیاهان گوشتخوار که بارها در مکان های مختلف شایعه شده که انسان خورده است، گل بدبو یا گل جسد است که نام علمی آنAmorphophallus Titanum  می باشد. برخی از متخصصان این گل را بزرگترین و بدبوترین گیاه در جهان می دانند. به طوری که هر کسی که به این گیاه نگاه می کند، به خود می گوید که حتما می تواند که یک انسان را به راحتی ببلعد.

زمانی که این گیاه به قدی حدودا ۲٫۷ متر می رسد، بویی از خود ساطع می کند که شبیه بوی یک فرد مرده است. سوسک ها ومگس ها، به این بوی بسیار بد جذب شده و به دام این گیاه می افتند و با گرده گیاه، پوشیده می شوند. گفته می شود که گل جسد به اندازه ۱۰ سانتی متر در یک روز رشد می کند.

گیاه دروزرا یا شبنم خورشید

این گیاه زیبا از بالا شبیه به یک قطره درشت و براق است، که عرض آن به ۵ الی ۱۰ سانتی متر خواهد رسید. برگ های سرخ رنگ و دارای کرک در روی ساقه ها قرار دارند و قسمت پایین و ساقه ها سبز می باشد. این گیاه دارای گل های سفید رنگ می باشد.

همانند سایر گیاهان گوشت خوار دوزرا طعمه های خود را از طریق برگ ها به دام می اندازد. به این صورت که تارهای متعدد سوزنی شکل بر روی برگ وجود دارند که در نوک هر یک از آن ها یک قطره ماده چسبناک وجود دارد که شیرین است. همین قطرات حشرات را به خود جذب می کنند و کار هر موجود کوچکی را تمام می کند. پس از اینکه گیاه از تسلیم شدن طعمه کاملا اطمینان حاصل کرد، آنزیمی برای هضم و جذب حشره ترشح می کند و مدت هضم حدود ۲ روز طول می کشد.

گیاه رنگین کمان

این گیاه در سال ۱۷۷۰ در شمال استرالیا کشف شد. تقریبا از گونه های بیابانی گوشت خوار محسوب می شود، اما گونه های آبزی نیز دارد. دور ساقه آن را نوعی ماده موسیلاژی فرا گرفته که بازتاب آن زیر نور آفتاب، شبیه به رنگین کمان می شود. این گیاه بهتر است با سینی و از زیر آبیاری شود و ترکیبی از خاک کمپوست و ماسه نیاز دارد.

رنگین کمان در سرتا سر ساقه، بجز گل ها، دارای غده های چسبیده است. ساقه که مواد موسیلاژی و چسبنده تولید می کند تا حدودی مثل گیاه شبنم خورشیدی عمل کرده و حشره به تصور اینکه این غده ها نکتار هستند، روی ساقه می نشیند. برگ های تیز گیاه که با غده ها پوشیده شده اند، عمل هضم این حشره را انجام می دهند. فرق آن با شبنم خورشیدی در این است که این گیاه ساقه خود را به دور حشره پیچ نمی دهد.

گیاه آسیاب آبی

این نوع از گیاهان گوشتخوار، از بالا شبیه به یک آسیاب به نظر رسیده و برگ‌های آن دور تا دور یک هسته مرکزی قرار گرفته‌اند. آسیاب آبی، روی آب زندگی کرده و در حقیقت یک گیاه آبزی محسوب می شود. طعمه‌های آن نیز به جای حشرات، مهره داران ریزنقش آبزی هستند. پس از نزدیک شدن این مهره داران آبزی به آسیاب آبی، گیاه به سرعت جانور را به دام انداخته و آن را می‌بلعد. اگر به برگ‌های آن نگاه کنید، همان فرم آرواره ای گیاه ونوس را داشته و به همان شکل با به دام انداختن جانوران، آن‌ها را هضم می‌کند.

4/5 - (15 امتیاز)

0 نظر در “انواع گیاهان گوشتخوار

  1. shima گفت:

    من ونوس حشره خوار دارم، خیلی خاص و خوشگله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *