مقالات

انواع گیاهان پوششی

انواع گیاهان پوششی

انواع گیاهان پوششی

علاوه بر گیاهان آپارتمانی، گیاهان پوششی به دلیل اینکه نگهداری آسانی دارند و سرعت رشد آن ها کمتر از چمن می باشد، طرفداران زیادی دارد. به همین دلیل بیشتر افراد به دنبال انواع گیاهان پوششی هستند، که بتوانند جایگزین چمن کنند. گیاهان پوششی بسیار متنوع هستند.

اگر شما قصد خرید گیاهان پوششی را دارید باید شرایط نگهداری از آن را، که شامل: نور، آبیاری، دما، رطوبت خاک و…. می باشد، را نظر بگیرید. دلیل طرفدار داشتن این گیاهان این است، که بعضی از این گیاهان پوششی همیشه سرسبز هستند، بعضی از آن ها دارای گل های بسیار زیبا و چشمگیری می باشند و بعضی از آن ها هردو این ویژگی ها را دارند.

شما می توانید از گیاهان پوششی برای پرکردن فضاهای خالی، پوشش خرابی ها، تزئین باغچه، پوشاندن مکان های سختی که کاشت گیاه در آن دشوار است، استفاده کنید. همچنین از این گیاهان می توان در داخل تراریوم، درست کردن پس زمینه در پشت گل و گیاهان دیگر استفاده کرد. برای خرید گل روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

ویژگی گیاهان پوششی

گیاهان پوششی ویژگی های زیادی دارند، که در سطر زیر به 7 مورد از ان ها اشاره شده است:

 • سرعت رشد گیاهان پوششی کم می باشد.
 • نگهداری از این گیاهان آسان است.
 • به آبیاری کمی نیاز دارند.
 • این گیاهان باعث حفظ رطوبت و مواد غذایی در خاک می شوند، که در تقویت خاک این عمل بسیار تاثیرگذار است.
 • گیاهانی مقاوم می باشند، که در بیشتر ماه های سال سرسبز هستند.
 • دارای رشد افقی می باشند.
 • این گیاهان تمام سطح خاک را در برمی گیرند و مانع رشد علف های هرز می شوند.

بهترین گیاهان پوششی

گیاهان پوششی انواع مختلفی دارند، که شما باید با توجه به شرایط محیطی باغچه یا محل موردنظرتان آن ها را خریداری کنید. در سطر زیر به 10 مورد از انواع آن ها اشاره شده است:

 • شمعدانی

شمعدانی ها بسیار متنوع هستند و در رنگ بندی های مختلف صورتی تا آبی وجود دارند. این گیاه در آفتاب، سایه و در بیشتر خاک ها قابلیت رشد دارند. گل های این گیاه از اواخر بهار تا اوایل پاییز وجود دارند و برگ های آن نیز در فصل زمستان میمیرند. یکی از بهترین گل های شمعدانی ژرانیوم می باشد، که رنگ گل های آن آبی است.

گل شمعدانی

 • رز زمینی (فرش گل)

این نوع گیاهان پوششی روی زمین گسترده می شوند و فرشی از گل را ایجاد می کنند. رز زمینی دارای گل های نیمه دوتایی می باشند و برگ های آن در بیشتر اوقات سبز است. همچنین در رنگ های مختلفی از جمله: سفید، صورتی، قرمز و مرجانی وجود دارند. رز زمینی به یک منطقه سرپوشیده نیاز دارد، تا در برابر باد محافظت شود. همچنین برای رشد به خاک زهکشی شده و نور آفتاب نیاز دارد.

گل رز

 • آویشن خزنده (Creeping Thyme)

این گیاه همان طور که از نامش پیداست به صورت خزنده رشد می کند. مناسب مکان هایی هستند، که رفت و آمد در آن زیاد است. آویشن خزنده از خرداد تا شهریور ماه گل هایی به رنگ سفید مایل به ارغوانی یا صورتی تولید می کند، که بسیار جذاب و چشمگیر است. یکی از ویژگی های این گیاه این است، که در آفتاب کامل، نیمه آفتاب و سایه رشد می کند.

آویشن خزنده

 • گل استکانی و زنگوله دار (Campanula carpatica)

از خرداد تا شهریور در بالا برگ های این گیاه گل هایی به شکل استکان و یا زنگوله به وجود می آید. این گیاه همیشه سبز نیست، بنابراین برگ ها و شاخه هایش در زمستان میمیرند. سرعت رشد گل های استکانی کم می باشد و در خاک هایی با زهکشی خوب به خوبی رشد می کنند. همچنین رشد این گیاه در باغچه های آفتاب گیر و سنگی نسبت به مکان های دیگر بهتر است.

گل استکانی و زنگوله دار

 • زنبق دره (Convallaria majalis)

این گیاه به نام های زنبق دره، موگه و یا گل برف شناخته می شود و بیشتر در مناطق جنگلی و سایه رشد می کند. زنبق دره در اواخر بهار گل های زنگوله دار و یا استکانی تولید می کند، که بو معطر و خوبی دارد. این گیاه نیز همیشه سبز نیست و برگ های آن در زمستان میمیرد.زنبق دره

 • سرخس

سرخس ها یکی از گیاهان پوششی پرطرفدار می باشد، که در برابر خشکی، بیماری ها و آفات بسیار مقاوم است. همچنین این گیاهان تنوع زیادی دارند. بعضی از آن ها همیشه سبز، بعضی دیگر برگ ریز می باشند. (این موضوع بستگی به نوع آن دارد.) این گیاه در خاک های مرطوب با زهکشی خوب رشد بهتری دارند.

سرخس

 • پریوش

گل پریوش که با نام های گل تلگرافی و یا گیاه جادوگر نیز شناخته می شود، گیاهی هیمشه سبز می باشد. این گیاه در بهار و تابستان گل هایی به رنگ آبی و بنفش تولید می کند. پریوش می تواند در هر خاک و شرایط محیطی ای رشد کند، ولی در مناطق خشک و سایه رشد بهتری دارد.

گل پریوش

 • علف جاروب (Calluna vulgarls)

یکی دیگر از گیاهان پوششی پرطرفدار علف جاروب است، که ارتفاع آن 10 تا 60 سانتی متر می باشد. سرعت رشد این گیاه آهسته می باشد و در مکان های آفتابی، نیمه آفتابی و سایه رشد می کنند. این گیاه دارای دو مدل می باشد: یکی از آن ها از تابستان تا زمستان و دیگری از زمستان تا بهار گل می دهد. گل های این گیاه به رنگ های سفید، صورتی، بنفش و قرمز می باشد.

علف جاروب

 • گیاه برونرا

یکی دیگر از گیاهان پوششی برونرا می باشد. برونرا برگ هایی به رنگ نقره ای دارد و در میان آن ها رگ برگ هایی به رنگ سبز تیره نیز وجود دارد. برگ های این گیاه به شکل قلب می باشد و گل هایی به رنگ آبی دارد. این گیاه در خاک مرطوب و نور غیر مستقیم آفتاب رشد بهتری دارد.

گیاه برونرا

 • آدونیس (Adonis amurensis)

یکی دیگر از گیاهان پوششی آدونیس می باشد، که در اواخر زمستان تا اوایل بهار گل هایی به رنگ زرد و طلایی در انتهای ساقه آن ها تشکیل می شود. این گیاه در محیط های آفتابی یا نیمه سایه و در خاک مرطوب رشد بهتری دارد.

آدونیس

نتیجه گیری

در بالا به انواع گیاهان پوششی اشاره شده و توضیح مختصری در مورد آن داده است. شما می توانید با خواندن مطالب بالا با توجه به نوع شرایط محیطی یکی از انواع آن ها را تهیه کنید و یک محیط زیبا و سرسبز ایجاد کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *