مقالات

انواع کاکتوس برگ دار

انواع کاکتوس برگ دار

انواع کاکتوس برگ دار

کاکتوس در انواع مختلفی از جمله انواع کاکتوس برگ دار وجود دارد، که با نام خانوادگی cactaceae شناخته می شود. گیاهی بسیار منحصر به فرد و محبوب است که طرفداران زیادی دارد. کاکتوس ها دارای تنوع بسیار گسترده ای هستند و هر کدام آن ها از نظر ظاهری با هم فرق دارند. این گیاهان در آب و هوای گرم و خشک رشد می کنند و برخلاف بیشتر گیاهان به آب کمتری نیاز دارند.

زیرا آبی را که به دست می آورند، ذخیره کرده و به آرامی از آن استفاده می کنند. در مناطقی، که خاک زهکشی بالایی دارد، به خوبی رشد می کنند. در حالی که کاکتوس ها معمولاً به عنوان گیاهان بیابانی در نظر گرفته می شوند. البته این گیاهان می توانند در محیط خانه نیز رشد کنند. همچنین بهتر است بدانید، که برای رشد به نور زیادی نیاز دارند.

انواع کاکتوس برگ دار

در سطر زیر به پنج نوع از کاکتوس های برگ دار، که شما می توانید آن ها را داخل خانه نیز نگهداری کنید، اشاره شده است. این گیاهان شامل:

  • گوش خرگوشی (Bunny ears cactus)

گوش خرگوشی از خانواده اپونتیا، یکی از پرطرفدارترین کاکتوس های جهان می باشد. بومی کشور مکزیک است و به خاطر دو بالشتکی، که به شکل خرگوش روی این گیاه قرا گرفته است، به آن کاکتوس گوش خرگوشی می گویند. روی این بالشتک ها تیغ های سفید یا لیمویی رنگ دیده می شود. اگر نور کافی به این گیاه برسد در فصل تابستان گل های سفید و میوه های ارغوانی رنگ می دهد ولی بهتر است بدانید، که در گلدان احتمال گل یا میوه دادن آن کم است.

  • چانه (Chin cactus)

ژیمنوکالیسیم، که به کاکتوس چانه نیز معروف است، بومی جنوب آمریکا می باشد. به این گیاه کالیس برهنه نیز می گویند، زیرا روی این گیاه خارهای کمتری وجود دارد. عمر کاکتوس چانه معمولا تا آخر دوران نهالی می باشد. زیرا این گیاه نمی تواند عمل فتوسنتز را انجام دهد. شما می توانید در پایان دوران نهالی آن را با نوعی کاکتوس، که دارای کلروفیل طبیعی است پیوند بزنید.

  • ساگوارو (Saguaro cactus)

ساگوارو بزرگ ترین نوع کاکتوس در ایالات متحده می باشد، که در بیابان سونورا رشد می کند. به عنوان نماد صحرا آمریکا می باشد. بدنه این کاکتوس برگ دار، شبیه به بشکه می باشد و برای رشد به نور زیادی نیاز دارد. این کاکتوس در فضای باز می تواند، تا 12 متر رشد کند.

  • بانوی پیر (Old lady cactus)

کاکتوس مامیلاریا هانیانا، که به آن بانوی پیر هم گفته می شود، بومی کشور مکزیک می باشد. ظاهر این کاکتوس دایره ای شکل می باشد، که روی آن خار، کرک و موهای سفید رنگی وجود دارد، . در بین این خارها گل هایی به رنگ صورتی و بنفش در فصل بهار می روید.

  • ستاره ای (Star cactus)

آستروفیتوم آستریاس، که به آن کاکتوس ستاره نیز می گویند، بومی کشور مکزیک می باشد. سطح این کاکتوس هشت شیار (قسمت) وجود دارد، که روی این شیارها مو و خارهای سفید رنگی وجود دارد. همچنین روی بعضی از قسمت های آن نقاط ریزی به رنگ سفید وجود دارد. این کاکتوس ستاره ای در فصل بهار یگ گل به رنگ زرد رشد می کند. همچنین بهتر است بدانید، که این کاکتوس را با نام های کاکتوس خارپشت دریایی و یا دلار شنی نیز می شناسند.

کاکتوس های برگ دار

در سطر زیر به پنج نوع از کاکتوس های برگ دار، که باید آن را در داخل باغچه نگهداری بکارید اشاره شده است، که شامل:

  • بشکه ای (Barrel cactus)

همان طور که از نام آن پیداست، ظاهری شبیه به یک بشکه یا دایره است. دنده های آن در کنار آن قرار دارد و رشد تیغ های آن زیاد می باشد. این کاکتوس بومی جنوب غربی آمریکا می باشد، که در فصل اردیبهشت سطح روی این کاکتوس گل هایی به رنگ قرمز یا زرد شکوفا می شود.

  • شکرگذاری (Thanksgiving cactus)

کاکتوس شکرگذاری بومی برزیل می باشد. چون در ایام کریسمس و زمستان شروع به گل دادن می کند، به آن کاکتوس کریسمس می گویند. بافت این کاکتوس گوشتی می باشد و دارای خارهای بسیار کوچکی است. این گیاه برای رشد خود به هوای سرد نیاز دارد.

  • ملکه شب (Queen of the night cactus)

کاکتوس ملکه شب، که به  کاکتوس هلندی نیز معروف است، بومی برزیل می باشد. روی این کاکتوس شکوفه های بزرگ و سفیدی به وجود می آید و به دلیل اینکه در شب رشد بهتری دارد و گل هایش در شب شکوفه می دهد، به آن کاکتوس ملکه شب می گویند.

  • گلابی خاردار (Prickly Pear cactus)

کاکتوس گلابی خاردار بومی شمال و جنوب آمریکا می باشد، که میوه می دهند ولی فقط بعضی از آن ها قابل خوردن می باشد. دو مدل آن، که طرفداران زیادی دارد، شامل: کاکتوس گلابی خاردار بیورتیل و انجیر هندی می باشد. ریزش خارهای این گیاه زیاد می باشد، همچنین روی این کاکتوس گل هایی به رنگ قرمز، زرد و بنفش وجود دارد.

  • کولا (Cholla cactus)

کاکتوس کولا بومی جنوب غرب آمریکا می باشد، که برای رشد به آبیاری کم و نور زیاد خورشید نیاز دارد. ظاهر این کاکتوس به این شکل است، که دارای ساقه های گرد می باشد و روی ساقه های آن شکوفه های سبز و نارنجی می روید و دور این ساقه ها خارهای بسیار تیزی وجود دارد.

نتیجه گیری

در بالا به انواع کاکتوس برگ دار اشاره شده است. شما می توانید با توجه به نیاز و علاقه خود مدلی که دوست دارید را خریداری کنید. کاکتوس در کل گیاهی است که نگهداری آن راحت و ساده می باشد. برای همین هم طرفداران زیادی دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *