مقالات

آیا خاک گلدان خراب می شود؟

آیا خاک گلدان خراب می شود؟

آیا خاک گلدان خراب می شود؟

هر چیزی یک تاریخ انقضا دارد و با گذشت زمان خراب می شود. در جواب این سوال که آیا خاک گلدان خراب می شود، باید گفت: “بله”. به طور کلی خاک گلدان از نظر فنی تاریخ انقضا ندارد. با این حال، خاک گلدان حاوی ترکیبی از مواد تشکیل دهنده مانند مواد آلی و پیت ماس است و معمولا به ندرت در شرایط مناسب نگهداری می شود، بنابراین با گذشت زمان، می توان انتظار داشت تغییراتی در موارد زیر مشاهده شود: بافت، سطوح مواد مغذی و میزان رطوبت. هرچه خاک گلدان بیشتر بماند، مواد آلی بیشتر تجزیه می شود. این می تواند منجر به بافت “گرد و غبار” برای خاک یا قوام متراکم تر شود. مواد مغذی موجود در خاک گلدان، چه به صورت طبیعی باشند و چه از کود حاصل شده باشد، به مرور زمان تخریب می شوند.

گیاهان مانند نوزادان می باشند. آنها برای زنده ماندن و رشد کردن به مراقبت، خاک مناسب دارای مواد مغذی مناسب و محیطی مناسب برای رشد نیاز دارند. اگر خاک گلدان مناسب باشد باعث می شود، که گیاهان آنچه را که برای داشتن یک زندگی سالم نیاز دارند، دریافت کنند. زمانی که مواد مغذی موجود در خاک مانند مواد آلی، پیت ماس و…. تجزیه می شوند، باعث می شود خاصیت هوادهی و نگهداری آب در خاک از بین برود. این موضوع باعث خراب شدن و از بین رفتن گیاه می شود. پلنت لند تهران مرجع تخصصی خرید گل و گیاه است و با تنوع زیادی از گیاهان خاص و لاکچری با قیمت های مختلف در خدمت شما است. 

عوامل نشان دهنده خراب شدن خاک گلدان

عوامل نشان دهنده خراب شدن خاک گلدان

در سطر زیر به عوامل نشان دهنده خراب شدن خاک گلدان اشاره شده است. اینها سیگنال های هشدار دهنده برای عدم استفاده از آن هستند. پس آنها را دست کم نگیرید. 

 • کپک زدن خاک

یکی از عوامل نشان دهنده خراب شدن خاک گلدان، کپک زدن خاک است. زمانی که خاک مرطوب را مدت زمان زیادی، به خصوص در هوا گرم و فضا بسته نگهداری کنید. کپک زدگی خاک را مشاهده می کنید. در نتیجه بهتر است از این خاک استفاده نکنید، زیرا کپک به ریشه گیاهان آسیب زیادی می زند. کپک سفید که میسلیوم نامیده می شود، نشانه رطوبت بیش از حد است که اغلب در داخل یک کیسه پلاستیکی اتفاق می افتد.

کپک همچنین به این معنی است که کیسه ها در معرض نور خورشید قرار نگرفته اند. هوای تازه و نور خورشید به سرعت کپک را از بین می برد. آن را در یک روز آفتابی در حیاط یا بالکن پخش کنید تا خشک شود. سپس استفاده از آن بی خطر می باشد. هرگز هنگام رشد بذر از خاک گلدان کپک زده استفاده نکنید، زیرا رشد جدید و نرم نمی تواند با قارچ رقابت کند.

کپک زدن خاک

 • وجود حشرات در خاک

اگر تعداد زیادی حشرات کوچک در حال پرواز را در خاک خود مشاهده کردید، ممکن است آلوده به پشه قارچی شده باشید. وجود حشرات در خاک نشان دهنده خراب شدن خاک است. پشه های قارچی شایع ترین حشرات در خاک هستند.  پشه های قارچی گاز نمی گیرند و به طور کلی برای مردم بی ضرر هستند. متأسفانه، آنها تخم‌های خود را در خاک می‌گذارند و تعداد زیادی لارو قارچ ممکن است به ریشه‌های گیاه شما آسیب برساند. پشه های قارچی در خاک مرطوب زندگی می کنند. اگر اجازه دهید خاک گلدان شما کاملاً خشک شود و برای چند روز خشک بماند، باید هجوم پشه را از بین ببرد.

پشه‌های قارچی جذب رنگ زرد می‌شوند، بنابراین می‌توانید از تله‌های چسبنده زرد برای گرفتن قارچ بالغ استفاده کنید. می‌توانید از حشره‌کش‌ها برای پشه‌های بالغ نیز استفاده کنید. حشرات موجود در خاک از مواد آلی موجود در خاک استفاده می کنند. بنابراین در صورت مشاهده حشرات در خاک، بهتر است از آن استفاده نکنید. زیرا به مرور زمان باعث خراب شدن خاک و آسیب رسیدن به گیاه می شوند. پشه های قارچی ممکن است به گیاهان بالغ آسیب نرسانند اما واقعاً می توانند باعث آسیب ریشه به گیاهان جوان شوند.

وجود حشرات در خاک

 • بوی ناخوشایند خاک

ساده ترین راه برای بررسی اینکه آیا خاک شما خراب شده این است که آن را بو کنید. هنگامی که خاک شما برای مدت طولانی در آب مرطوب شده است، بوی تخم مرغ های فاسد می آید. باکتری های موجود در آب بلافاصله فاسد می شوند و بوی بسیار بدی را ایجاد می کنند که نشان دهنده خراب شدن خاک است. بوی ناخوشایند خاک نشان دهنده این است، که باکتری ها و قارچ های بی هوازی در محیط مرطوب و فشرده خاک در حال رشد می باشند.

بنابراین در همچین حالتی بهتر است، از این خاک استفاده نکنید. زیرا باعث آسیب رسیدن به گیاه مورد نظر می شود. این باکتری ها شروع به تجزیه مواد آلی در مخلوط می کنند. گازهای منتشر شده توسط این موجودات بوی تند و زننده ای متصاعد می کنند. با این حال، هنوز هم می توانید از آن استفاده کنید. در یک روز خشک و آفتابی، خاک را روی یک برزنت پلاستیکی زیر نور خورشید پخش کنید. تابش آفتاب باکتری ها را از بین می برد و شما به راحتی می توانید از آن پس از خشک شدن استفاده کنید.

 • تراکم و فشردگی بالای خاک

یکی دیگر از عوامل نشان دهنده خراب شدن خاک گلدان، تراکم و فشردگی بالای خاک است. بنابراین بهتر است در همچین حالتی از این خاک استفاده نکنید، زیرا باعث آسیب رسیدن به گیاه مورد نظر می شود. عمر مفید پیت ماس موجود در خاک 1 الی 2 سال می باشد. با تجزیه شدن، متراکم تر می شود و توانایی خود را برای نگهداری رطوبت از دست می دهد. همچنین باعث می‌شود که ریشه‌های گیاه نتوانند از خاک عبور کنند.

 • رشد ضعیف گیاه

دلایل زیادی وجود دارد که چرا برخی از گیاهان رشد نمی کنند، اما کیفیت خاک اغلب مقصر اصلی است. اگر گیاهان شما در شرایط محیطی عالی هستند اما کوتاه‌قد و ضعیف به نظر می‌رسند؟ ما شرط می بندیم خاک گلدان از مواد مغذی تخلیه شده است. به یاد داشته باشید که خاک در گلدان ها مانند خاک موجود در زمین فرصت بازسازی را ندارد. این گیاه به زودی تمام مواد مغذی موجود را می گیرد و یک گیاه گلدانی پر از خاک خالی باقی می گذارد.

اطلاعات بیشتر: خرید گیاهان آپارتمانی

بهترین روش برای نگهداری از خاک گلدان چیست؟

اگر خاک گلدان در شرایط مناسب (مکانی با تهویه مناسب و خشک)، در کیسه های محکم و بسته ای نگهداری شود، می توان تا 2 سال از آن خاک استفاده کرد. زیرا خاک به دور از رطوبت و آفات مضر قرار دارد. بهتر است بدانید عمر مفید یک کیسه باز خاک گلدان حدودا 6 ماه و نهایتا 12 ماه می باشد. (اگر به خوبی از آن نگهداری نکنید می تواند کمتر باشد). زیرا پیت ماس در شرایط مرطوب به سرعت تجزیه می شود. اگر خاک گلدان به هاگ قارچ آلوده شود، ممکن است کپک روی خاک ایجاد شود.

بهترین روش برای نگهداری از خاک گلدان چیست؟

خاک گلدان خوب شامل چه موادی است؟

نمی توان یک ترکیب ثابت برای خاک گلدان در نظر گرفت. به خاطر اینکه با توجه به گیاهان و اهداف مختلف، مواد موجود در خاک متفاوت می باشد. ولی در سطر زیر به 3 ماده که در بیشتر خاک ها دیده می شود، اشاره شده است:

 • پرلیت

یکی از مواد موجود در بیشتر خاک ها پرلیت است. این ماده دارای ظاهر شیشه ای می باشد. پرلیت موجود در خاک به بیشتر شدن تهویه خاک، حفظ آب و زهکشی خاک کمک می کند.

 • پوست درخت

یکی دیگر از مواد موجود در بیشتر خاک ها پوست خرد شده درخت کاج می باشد. پوست درخت موجود در خاک به افزایش رطوبت موجود در خاک کمک می کند.

 • ورمیت

یکی از مواد موجود در بیشتر خاک ها ورمیت است. این ماده به حفظ رطوبت و افزایش کیفیت خاک کمک می کند.

آیا می توان دوباره از خاک گلدان استفاده شده استفاده کرد؟

تا زمانی که خاک گلدان آلوده به باکتری های گیاه بیمار نباشد، می توانید دوباره از خاک گلدان استفاده کنید. این بستگی به مدت زمان استفاده از خاک گلدان در گلدان ها نیز دارد. اگر خاک نسبتا تازه و تنها با چند ماه استفاده است، می توانید دوباره از آن استفاده کنید، اما اگر خاک یک سال یا بیشتر در گلدان مانده است، باید گلدان را با خاک تازه پر کنید.
ویژگی های خاک گلدان با کیفیت

ویژگی های خاک گلدان با کیفیت

در سطر زیر به 3 ویژگی خاک گلدان با کیفیت اشاره شده است:

 • وزن سبک خاک

اگر خاک گلدان دارای وزن سبک باشد، باعث تهویه مناسب در خاک می شود. بنابراین به رشد گیاه کمک می کند.

 • زهکشی مناسب خاک

اگر خاک گلدان دارای زهکشی مناسب باشد، آب را به راحتی از خود عبور می دهد و خارج می کند.

 • مواد مغذی موجود در خاک

خاک مناسب گلدان باید دارای مغذی مانند نیترژن، فسفر و…. باشد. زیرا مواد مغذی به رشد گیاه کمک زیادی می کند.

چگونه خاک گلدان قدیمی را قابل استفاده و جوان کنیم؟

اگر خاک گلدان را برای ماه ها بدون استفاده رها کنید، کهنه می شود، مواد مغذی خود را از دست می دهد و در گلدان بی مصرف می شود. برای جوان سازی این خاک قدیمی، باید آن را روی یک برزنت زیر نور خورشید پهن کنید. آب را به خاک اضافه کنید تا نمک های اضافی از بین برود. اجازه دهید خاک خشک شود، سپس در خاک تازه به نسبت 1:1 مخلوط کنید. PH خاک را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که مقدار آن حدود 6.5 است. در آخر کود را اضافه کنید و اجازه دهید خاک حدود 2 هفته خوب شود.

تعویض خاک گلدان

نتیجه گیری

در بالا به سوال ” آیا خاک گلدان خراب می شود؟ ” پاسخ داده شده است. اگر با دیدن علائمی مانند: کپک زدن خاک، وجود حشرات و…. رو به رو شدید یعنی خاک گلدان خراب شده است. بهتر است در همچین شرایطی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به گیاه، خاک آن را عوض کنید. 

4.6/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهی در مورد “آیا خاک گلدان خراب می شود؟

 1. afshin گفت:

  سلام ممنون از راهنمایتون

 2. afshin گفت:

  هرچه خاک ترکیب میکنم با بهترینها
  اما متاسفانه بلافاصله بعد از چند روز ریشه آب گز و خراب میشن همه گیاهان
  دیگه کلافه شدم نمیدونم چکار کنم این همه هزینه میکنم بینتیجه میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *