مقالات

گل آزالیا و شرایط نگهداری

گل آزالیا و شرایط نگهداری

گل آزالیا و شرایط نگهداری از آن

گل آزالیا و شرایط نگهداری به چه صورتی می باشد؟ آزالیا با نام (Rhododendron spp) که نام گیاهی آن می باشد نیز شناخته می شود. از خانواده اریکاسه (Ericaceae) است و سرزمین اصلی این گیاه ژاپن می باشد. این گیاه یک درختچه کوچک و همیشه سبز می باشد، که برگ های آن باریک و تیره است. اندازه آن ها به ندرت به 50 سانتی متر می رسد.

این گیاه بومی مناطق آسیا، اروپا و آمرکا شمالی است. آزالیا یک گیاه زینتی و رنگارنگی می باشد، که شما می توانید از آن در فضای باز، بالکن و باغچه خانه تان استفاده کنید. ولی اگر شما تصمیم دارید، این گیاه را در محیط خانه تان نگهداری کنید، باید یک نسیم دائمی برای این گیاه فراهم شود. در طول شبانه روز باید آن را در کنار پنجره نگه دارید، که همیشه باز است. (نگهداری از این گیاه در محیط خانه کمی دشوار می باشد)

همچنین بهتر است بدانید، که این گیاه در فصل های سرد، یعنی پاییز و زمستان شکوفه می دهد. زیرا هوای خنک را دوست دارد و هوای خنک به گلدهی بیشتر و سریع تر این گیاه کمک می کند. رنگ گل های آن سفید، سرخابی، بنفش و صورتی می باشد. همچنین این گیاه در تصفیه کردن هوای محیط تاثیر بسیار زیادی دارد.

انواع گل آزالیا

آزالیا دو نوع معروف و پرطرفدار دارد، که شامل: آزالیا هندی و آزالیا ژاپنی می باشد. تنها تفاوت این دو با هم این است، که آزالیا ژاپنی برگ ها و گلهایش ظریف تر و درشت تر از آزالیا هندی می باشد. همچنین نوع ژاپنی آن تعداد گل های بیشتری دارد.

شرایط گل آزالیا و شرایط نگهداری

در سطر زیر، به شرایط نگهداری از گل آزالیا اشاره شده است، که شامل:

  • نور

این گیاه برای رشد و شکوفه دادن به نور زیادی نیاز دارد. به خصوص در فصل پاییز و زمستان، که شروع به شکوفه دادن می کند. دقت کنید، که هیچ وقت گیاه را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید، زیرا باعث آسیب رسیدن و از بین رفتن گیاه می شود. شما می توانید این گیاه را در فصل تابستان در معرض سایه قرار دهید.

  • آبیاری

گیاه آزالیا نسبت به آبیاری حساس است. زمانی که خاک سطحی گیاه خشک شد، باید آن را آبیاری کنید. فقط به نوع خاک خود دقت کنید. اگر سطح خاک شما به سرعت خشک می شود، ولی عمق خاک مرطوب است، یعنی نوع خاک شما نامناسب می باشد. همچنین بهتر است، برای آبیاری گیاه از آبی استفاده کنید، که PH آن 7 باشد. (می توانید برای این کار آبی را، که می خواهید برای آبیاری گیاه استفاده کنید، 3 روز در یک ظرف بریزید و کنار بگذارید، تا مواد و املاح آب ته نشین شود)

  • رطوبت

این گیاه برای رشد و گلدهی نیاز به رطوبت بالا دارد. بنابراین شما می توانید، برای تامین رطوبت مورد نیاز گیاه از غبارپاشی روزانه استفاده کنید، یا از یک زیرگلدانی دارای سنگ ریزه استفاده کنید.

  • دما

همان طور که در بالا گفته شد، گیاه آزالیا در فصل زمستان شروع به شکوفه دادن می کند. بنابراین گیاه به 6 هفته سرما (در روز به دمای 18 درجه سانتی گراد و در شب به دمای 10 درجه سانتی گراد) نیاز دارد.

  • خاک

خاک مناسب برای رشد گیاه آزالیا یک خاک اسیدی می باشد. باید PH آن 4، 5 و یا 6 باشد. می توانید، مخلوطی از خاک پیت ماس، شن و خاک برگ استفاده کنید. همچنین بهتر است بدانید، که یک راه خانگی برای اسیدی کردن خاک مورد نظر گیاه، استفاده از تفاله چای می باشد.

  • تعویض گلدان

گلدان این گیاه هر 2 یا 3 سال یک بار در اواخر فصل تابستان و اوایل پاییز بهتر است که عوض شود. اگر از گلدان سفالی استفاده کنید، از انتقال گرما به گیاه جلوگیری می کند و مانع گرم شدن و فاسد شدن ریشه گیاه می شود. همچنین گلدان های سفالی در سرما -10 درجه سانتی گراد نیز می تواند از گیاه محافظت کند.

  • تمیز کردن برگ های گیاه آزالیا

برای اینکه بخواهید، آلودگی، گرد و غبار روی برگ های گیاه آزالیا را از بین ببرید، بهتر است که هر روز آن را غبارپاشی کنید.

  • کوددهی

گیاه آزالیا مانند، تمامی گیاهان برای رشد به کوددهی مناسب نیاز دارد. بنابراین بهتر است، این گیاه از اوایل فصل بهار تا اوایل فصل تابستان ماهی یک بار کوددهی شود. در اواخر تابستان یا اوایل پاییز، که روی ساقه ها جوانه می زند، ماهی یک بار (نصف مقدار کوددهی که در بهار انجام می شود) کوددهی شود.

  • گلدهی و هرس

برای اینکه گیاه بتواند هرسال گلدهی کند، باید بعد از تمام شدن گلدهی گیاه، سرشاخه های آن هرس شود. این کار باعث می شود، تا گیاه آزالیا شاخه های جدید تولید کند و بتواند مجدد در سال آینده گل دهد. (بهترین زمان برای هرس کردن بهتر است، که در فصل بهار تا اوایل تیرماه انجام شود)

نتیجه گیری

در بالا تقریبا همه چیز در مورد گیاه آزالیا و شرایط نگهداری آن گفته شده است. شما می توانید با رعایت کردن آن ها به خوبی از این گیاه مراقبت کنید. شرایط نگهداری سختی دارد، اما زیبا و چشم نواز است.

4.1/5 - (15 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *