مقالات

نگهداری گیاه سرخس نر

نگهداری گیاه سرخس نر

نگهداری گیاه سرخس نر

یکی دیگر از گیاهان پرطرفدار آپارتمانی، گیاه سرخس نر می باشد. گیاه سرخس گونه های متفاوت و متنوعی دارد، که یکی از آن ها سرخس نر می باشد. یکی از دلایل پرطرفدار بودن این گیاه، مقاومت آن در برابر شرایط سخت محیطی می باشد. در این مقاله با پلنت لند فروشگاه خرید آنلاین گل همراه باشید، تا با نگهداری گیاه سرخس نر آشنا شوید.

معرفی گیاه سرخس

نام علمی سرخس Nephrolepsis می باشد و در انگلیسی به آن Fern می گویند. این گیاه بیشتر از 30 نوع گونه مختلف دارد، از دسته نهانزادان آوندی و فاقد گل می باشد. به صورت کلی گیاه سرخس بومی مناطق گرمسیری استوایی آمریکا، استرالیا و آسیا می باشد. گیاه سرخس ساقه ندارد و برگ های آن به صورت مستقیم از ساقه های زیر زمینی رشد کرده و بیرون می آیند. این گیاه در تصفیه کردن هوای منزل کاربرد بسیار زیادی دارد. 

اطلاعات بیشتر: خرید زاموفیلیا

معرفی گیاه سرخس نر

گیاه سرخس نر که نام علمی آن Dryopteris Affinis می باشد، بومی مناطق هیمالیا، اروپا و غرب آسیا است. به این گیاه سرخس سپر طلایی نیز می گویند. سرخس نر در مناطق مرطوب رشد بهتری دارد. یکی از دلایل پرطرفدار بودن آن پوست برگ های آن است، که حالتی پوسته پوسته دارد. همچنین لازم به ذکر است، که این گیاه برای حیوانات خانگی و یا انسان ها هیچ خطری ندارد و سمی نمی باشد. گیاه سرخس نر از نظر گیاه شناسی متعلق به خانواده Polypodiaceae می باشد.

شرایط نگهداری گیاه سرخس نر

در سطر زیر به شرایط نگهداری گیاه سرخس نر اشاره شده است:

  • آبیاری مناسب گیاه سرخس نر

گیاه سرخس نر مانند دیگر سرخس ها برای رشد بهتر نیاز به خاکی مرطوب دارد. بنابراین سعی کنید، زمانی که چند سانتی متر از سطح خاک خشک شد، اقدام به آبیاری آن کنید. همچنین در هر بار آبیاری گیاه را به صورت کامل آبیاری کنید، تا آب به همه بخش های ریشه گیاه برسد. اما دقت کنید، که گیاه را بیش از حد آبیاری نکنید، زیرا آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه های گیاه می شود. زمانی که آبیاری و رطوبت گیاه کم باشد، برگ های آن قهوه ای رنگ می شود.

  • نور مناسب گیاه سرخس نر

این گیاه برای این که رشد بهتری داشته باشد، نیاز به نور غیر مستقیم خورشید دارد. اما همان طور که در بالا گفته شد، گیاه سرخس نر، گیاهی مقاوم می باشد. بنابراین اگر در محیط سایه و یا نور مستقیم خورشید قرار بگیرد، آسیبی به گیاه وارد نمی شود.

  • رطوبت مناسب گیاه سرخس نر

این گیاه برای رشد بهتر، نیاز به رطوبت دارد. بنابراین بهتر است، که از ظرف آب در کنار گیاه و یا دستگاه بخور استفاده کنید، تا رطوبت مورد نیاز گیاه تامین شود. علاوه بر این برای تامین رطوبت گیاه می توانید زیر گلدانی گیاه را از سنگ ریزه پر کنید، سپس روی سنگ ها را تا نیمه آب بریزید. در آخر گلدان را طوری روی سنگ ریزه ها قرار دهید، که کف گلدان با آب در تماس مستقیم نباشد. همچنین دقت کنید، که در طول زمستان گیاه را در نزدیکی وسایل گرمایشی قرار ندهید. زیرا باعث از بین رفتن گیاه می شود.

  • خاک مناسب گیاه سرخس نر

این گیاه نیاز به خاک خاصی ندارد. فقط کافیست از خاکی استفاده کنید، که زهکشی بالایی داشته باشد، تا آب بتواند به راحتی از آن عبور کند. زیرا خاک سنگین باعث می شود، که آب نتواند در درون خاک حرکت کند و این موضوع منجر به همیشه خیس بودن خاک می شود. خاک مناسب برای رشد این گیاه بهتر است، مخلوطی از خاک لوم، پیت ماس و ماسه باشد.

  • هرس کردن گیاه سرخس نر

این گیاه برای داشتن ظاهری زیبا و سالم نیاز به هرس کردن دارد. بهترین زمان برای هرس کردن گیاه در فصل بهار می باشد، که فصل رشد گیاه است. زیرا هرس کردن در این فصل آسیبی به گیاه وارد نمی کند. همچنین زمانی که برگ های گیاه آسیب دیدند، می توانید اقدام به هرس کردن گیاه خود کنید.

  • زمان مناسب تعویض گلدان گیاه سرخس نر

زمانی که ریشه های گیاه از ته گلدان بیرون زدند، یعنی نیاز به تعویض گلدان می باشد. بهترین زمان برای تعویض گلدان آن در فصل بهار می باشد.

  • دمای مناسب گیاه سرخس نر

دمای مناسب برای رشد این گیاه دمای 15 تا 22 درجه سانتی گراد می باشد. اما همان طور که گفته شد، گیاه سرخس نر یک گیاه مقاوم می باشد. بنابراین می تواند دمای پایین تر از 10 درجه سانتی گراد و دمای بالاتر از 30 درجه سانتی گراد را نیز تحمل کند.

اطلاعات بیشتر» خرید کاکتوس

روش های تکثیر گیاه سرخس نر

بهترین روش برای تکثیر گیاه سرخس نر، تقسیم ریشه های این گیاه می باشد. منظور از ریشه ها همان ریزوم های گیاه است، که می توانید بعد از بلوغ گیاه آن را به چند تکه تقسیم کنید. برای تکثیر گیاه از این طریق بهتر است، آن را در فصل بهار از خاک خارج کنید. اگر ریشه های گیاه دچار آسیب و خرابی شده بود و نیاز به هرس داشت، آن را هرس کنید. سپس به کمک یک چاقوی استریل شده و تمیز ریزوم های گیاه را به دو چند تکه تقسیم کنید. در هنگام تقسیم ریزوم دقت کنید، که هر ریزوم برگ و ساقه زیر زمینی به میزان کافی داشته باشد، تا برای رشد بهتر بتواند انرژی مورد نیاز خود را تامین کند. 

نتیجه گیری

در مقاله بالا به نگهداری گیاه سرخس نر اشاره شده است. همچنین بهتر است بدانید، که گیاه سرخس نر گلدهی ندارد و هیچ بو و عطر خاصی ندارد. اگر قصد خرید این گیاه را دارید، می توانید با خواندن مقاله بالا با این گیاه آشنا شده و اقدام به خرید آن کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *