مقالات

نگهداری گل شمعدانی

نگهداری گل شمعدانی

نگهداری گل شمعدانی

گل شمعدانی یکی دیگر از گیاهان گل دار و پرطرفدار آپارتمانی است، که دارای ظاهری زیبا و دلنشین می باشد. این گیاه دارای رنگ های متنوع و بوی خاص و خوشبویی است. در این مقاله با ما همراه باشید، تا با نگهداری گل شمعدانی آشنا شوید.

معرفی گل شمعدانی

گل شمعدانی شباهت بسیار زیادی به ژرانیوم وحشی دارد. به همین دلیل بسیاری از گیاه شناسان تصور می کردند، هر دو آن ها در یک گونه قرار دارد. بعد از گذشت چند سال به تفاوت گلبرگ ها و پرچم های این دو نوع گیاه پی بردند. با این وجود امروزه بسیاری از افراد گل شمعدانی را به اسم ژرانیوم می شناسند. اما بهتر است بدانید، که اسم اصلی این گیاه پلارگونیوم می باشد.

نگهداری گل شمعدانی

در سطر زیر به نحوه نگهداری این گیاه پرطرفدار و دوست داشتنی اشاره شده است:

 • نحوه آبیاری گل شمعدانی

این گیاه پرطرفدار را باید زمانی آبیاری کنید، که سطح خاک آن کاملا خشک باشد. فقط دقت کنید، که گل شمعدانی در زمستان به آبیاری کمتری نیاز دارد. زیرا در طول زمستان این گیاه در حال استراحت می باشد. همچنین این گیاه از آبیاری زیاد خوشش نمی آید. اگر برگ های گیاهتان شل شد و یا گیاه بیمار شد، یعنی میزان آبیاری به این گیاه بیش از حد بوده است.

 • نور مناسب گل شمعدانی

این گیاه برای اینکه بتواند به خوبی رشد کند، به 4 الی 6 ساعت نور خورشید نیاز دارد. اگر این گیاه را در محیطی سایه قرار دهید، رشد آن متوقف شده و برگهایش شل می شود. همچنین بهتر است بدانید، که گیاه شمعدانی را می توانید در فصل تابستان در بیرون از خانه و جایی که نورگیر است، منتقل کنید. فقط دقت کنید، که گیاه را در فصل تابستان در تمامی ساعات روز بیرون قرار ندهید. زیرا براق بودن برگ های گیاه از بین می رود.

 • خاک مناسب گل شمعدانی

برای اینکه گل شمعدانی بتواند به خوبی رشد کند، نیاز به خاکی با زهکشی بالا دارد. تا از پوسیده شدن ریشه گیاه جلوگیری شود. همچنین دقت کنید، که از خاک سنگین و یا گل مانند برای نگهداری از این گیاه استفاده نکنید. زیرا باعث آسیب رسیدن به گیاه می شود.

 • دمای مناسب گل شمعدانی

معمولا این گیاه برای اینکه بتواند رشد خوبی داشته باشد، به دمای معتدل و کمی خنک نیاز دارد. به همین خاطر بهترین دما برای رشد این گیاه 13 تا 18 درجه سانتی گراد می باشد. اگر دمایی که گیاه را در آن نگهداری می کنید، بیش از 40 درجه سانتی گراد باشد، برگ های گیاه را از بین می برد. اگر هم در هوای منفی صفر باشد، گیاه دچار یخ زدگی می شود.

 • آفات گل شمعدانی

زمانی که قصد خرید این گیاه را دارید، بهتر است، به رنگ، اندازه و ظاهر گیاه بسیار دقت کنید. اگر گیاه موردنظر سالم باشد، نباید هیچ گونه رنگ پریدگی زیر و یا روی برگ های آن وجود داشته باشد. همچنین باید ساقه های این گل شمعدانی بسیار محکم باشد. این گیاه بیشتر در معرض آفاتی مانند کنه تار عنکبوتی، مگس های سفید و شپشک آردی قرار می گیرد.

 • کود مناسب برای گلدهی شمعدانی

این گیاه برای این که بتواند به خوبی رشد کند، نیاز به کوددهی در فصل رشد خود دارد. بنابراین بهتر است، که گل شمعدانی را در فصل رشد خود یعنی بهار و تابستان هر دوهفته یک بار کوددهی کنید. بهتر است، از کود محلول در آب استفاده کنید. همچنین نباید در زمستان به این گیاد کود بدهید، زیرا در حال استراحت است.

 • تعویض گلدان گل شمعدانی

بهتر است برای این گیاه از گلدان های سفالی ای، که ته آن سوراخ هایی برای خارج شدن آب دارد، استفاده کنید. معمولا بهترین زمان تعویض گلدان گل شمعدانی زمانی است، که ریشه آن کاملا رشد کرده و از زیر گلدان بیرون زده باشد.

 • نحوه هرس گل شمعدانی

برای رشد بهتر گیاه بهتر است، که برگ های آن را هر 6 ماه یک بار هرس کنید. همچنین باید زمانی گل شمعدانی را هرس کنید، که گیاه گل نداشته باشد. بنابراین بهترین زمان هرس کردن این گیاه، در اواخر زمستان یا اواسط تابستان می باشد.

تکثیر گل شمعدانی

معمولا برای تکثیر گل شمعدانی از روش کاشت قلمه در خاک، آب، شن درشت، پوده و سایر مواد مناسب استفاده می کنند. در این روش گیاه به راحتی ریشه می دهد. حدود ده سانت از بالای ساقه و گره برگ آن را به کمک یک چاقو تمیز و استریل شده، قیچی کنید. سپس همه قسمت های بریده شده را به جز دو یا سه برگ آن تمیز کنید. ساقه های بریده شده را درون یک روزنامه بپیچید یا حتی می توانید آن را در یک محیط سایه به مدت 24 ساعت قرار دهید. بعد از گذشت این بازه زمانی مشاهده می کنید، که در انتهای ساقه چیزی شبیه پینه بسته شده است.

بعد از بسته شدن پینه در انتهای ساقه، باید آن را درون یک گلدان با خاک مرطوب قرار دهید. سپس آن را به محیطی گرم و سایه به مدت دو روز منتقل کنید. بعد از گذشت این دو روز برای این که گیاه بتواند رشد کند، آن را به محیطی گرم با نور غیر متسقیم خورشید، منتقل کنید.

سمی بودن گل شمعدانی

گل شمعدانی را بهتر است، دور از دسترس کودکان و یا حیوانات خانگی قرار دهید. زیرا باعث سوء هاضمه و یا استفراغ می شود. همچنین بهتر است بدانید، که وجود این گیاه در خانه به خاطر سمی بودنش، باعث از بین رفتن سوسک های ژاپنی می شود.

نتیجه گیری

در مقاله بالا به نگهداری گل شمعدانی اشاره شده است. اگر شما قصد خرید این گیاه را دارید، می توانید با خواندن مقاله بالا با نحوه نگهداری آن آشنا شوید. 

با دادن امتیاز، ما را ارائه خدمات بهتر یاری کنید

0 نظر در “نگهداری گل شمعدانی

 1. پارمیدا گفت:

  از کود حیوانی هم میشه برای شمعدانی استفاده کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *