مقالات

نکات کلیدی برای خرید گیاهان

نکات کلیدی برای خرید گیاهان

نکات کلیدی برای خرید گیاهان

آیا با نکات کلیدی برای خرید گیاهان آشنا هستید؟ داشتن یک گیاه مناسب در خانه و آپارتمان، باعث نشاط و روح بخشیدن به فضای منزل می شود. شما باید برای خرید گیاهان اطلاعات کافی داشته باشید و دقت کنید، تا گیاه سالمی را انتخاب کنید. بهتر است، قبل از اینکه اقدام به خرید گیاه برای خانه خود کنید، ابتدا شخصیت مراقبت از گیاه را در خود شناسایی کنید. به عنوان مثال: آیا شما فردی هستید، که گیاه را خریداری می کنید و آن را در گوشه ای از خانه تان قرار می دهید و وجود آن را فراموش می کنید یا دائم از آن مراقبت می کنید؟

11 نکته خرید گیاه

در زیر به 11 مورد از نکاتی که باید در هنگام انتخاب و خرید گل و گیاه رعایت کنید، اشاره شده است، که شامل:

 • انتخاب فضای مناسب برای نگهداری گیاه مورد نظر

ابتدا باید قبل از خرید دقت کنید، که چه میزان فضا برای نگهداری از گیاه خود دارید. یعنی شما باید با توجه به فضایی که دارید، گیاه خود را انتخاب کنید. به عنوان مثال باید ببینید میزان فضای شما در منزل برای خرید کدام یک از گیاهان رومیزی، قفسه ای، گیاهان آویز و یا گیاهان بزرگ و دکوراتیو روی زمین مناسب است.

 • بررسی میزان نور در فضا مورد نظر

میزان نور، در انتخاب گیاه مورد نظرتان تاثیر زیادی دارد. اگر فضایی که برای گیاه خود انتخاب کرده اید، دارای نور کمی می باشد، بهتر است گیاهان مقاوم به نور کم را انتخاب کنید. همچنین می توانید از لامپ رشد مخصوص گیاهان برای تامین نور استفاده کنید.

 • بررسی میزان تهویه و جریان هوا در منزل

بعضی از گیاهان آپارتمانی هستند، که برای رشد و سالم ماندن نیاز به تهویه و جریان هوای مناسب دارند. شما می توانید برای تامین تهویه و جریان هوا در طول روز، درب و پنجره خانه تان را باز بگذارید و یا از دستگاه تهویه استفاده کنید. همچنین دقت کنید، که برای نگهداری از گیاه مورد نظرتان علاوه بر تهویه، میزان دمای فضا نیز تاثیر زیادی دارد. به عنوان مثال، اگر گیاه شما بومی مناطق سرد باشد، در محیط گرم و مرطوب از بین می رود.

 • توجه کردن به وقت آزاد خود

یکی دیگر از موضوعاتی که باید به آن دقت کنید، وقت خالی و آزاد خودتان می باشد. برای نمونه، اگر شما فردی پر مشغله هستید، بهتر است گیاهی با نگهداری آسان را انتخاب کنید. اگر گیاهی به مراقبت زیاد نیاز داشته باشد و شما وقت نگهداری و رسیدگی به آن را نداشته باشید، گیاه از بین می رود.

 • داشتن اطلاعات کافی قبل از خرید گیاه مورد نظر

یکی دیگر از نکاتی که باید قبل از خرید گیاه مورد نظرتان به آن توجه داشته باشید، کسب اطلاعات کافی و شرایط نگهداری آن گیاه است.

 • بررسی کردن دقیق گیاه در زمان خرید

در زمان خرید گیاه دقت کنید و آن را به صورت کامل بررسی کنید، تا برگ ها، ساقه، گل ها و خاک گیاه سالم باشد. همچینن از وجود شته و آفات در امان باشد. مطمئن شوید، که علف هرزی در اطراف ریشه گیاه وجود نداشته باشد.

 • دقت داشتن در انتخاب گیاه با وجود کودک و یا حیوان خانگی

اگر شما در منزل خود کودک و یا حیوان خانگی دارید، باید دقت زیادی در انتخاب نوع گیاه داشته باشید و گیاهان سمی و غیر سمی را بشناسید. اگر گیاه شما سمی باشد، باید آن را دور از دسترس کودک و حیوان خود قرار دهید.

 • خرید گیاه مورد نظر از یک گل فروشی معتبر

بهتر است گیاه مورد نظر خود را از یک گل فروشی معتبر خریداری کنید، تا از سلامت و کیفیت آن اطمینان داشته باشید. اگر شما از یک گل فروشی ناشناخته گیاه خود را تهیه کنید، ممکن است گیاه شما بیمار باشد و گیاهان دیگر را در فضای خانه شما نیز دچار مشکل کند.

 • بررسی کردن نوع خاک

سه نوع خاک گلدانی، شنی و رسی وجود دارد، که هر کدام ویژگی های مخصوص خود را دارند و باید با توجه به نوع گیاهتان خاک آن را انتخاب کنید.

 • قبل از خرید گیاه مورد نظر با متخصص امور گیاهان مشورت کنید

اگر شما خودتان در مورد گیاهان مطالعه کرده اید، ولی باز هم نمی دانستید چه گیاهی مناسب خانه شما می باشد، بهتر است که با متخصص امور گیاهان مشورت کنید. این گونه افراد تجربه و علم کامل را در مورد گیاهان دارند و می توانند به شما کمک کنند، تا متناسب با شرایط خود گیاه را خریداری کنید.

 • انتخاب غنچه به جای گل باز هنگام خرید گیاهان گل دار

معمولا افرادی که قصد خرید گیاهان گل دار را دارند، گیاهی را انتخاب می کنند، که گل های آن باز شده است. این یک انتخاب اشتباه است، زیرا آن گیاه دوران گلدهی خود را در گل فروشی گذرانده است و شما می توانید مدت زمان کمی از گل های آن در خانه خود لذت ببرید.

اطلاعات بیشتر: خرید گل کاکتوس

نتیجه گیری

در بالا به چند مورد از نکات کلیدی برای خرید گیاهان که باید به آن توجه کنید، اشاره شده است. شما باید قبل از خرید گیاه این نکات را در نظر داشته باشید، تا از پژمرده شدن و از بین رفتن گیاه جلوگیری شود و همچنین بتوانید با توجه به شرایط خود گیاه مناسب را انتخاب کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *