مقالات

نحوه نگهداری گل قاشقی

گل قاشقی

نحوه نگهداری گل قاشقی

گل قاشقی با نام انگلیسی Desert privet  و نام علمی Peperomia magnoliaefolia که در فارسی پپرومیا، قاشقی نامیده می‌شود. پپرومیا از خانواده پی پراسه و زادگاه آن برزیل و جنگل آمازون بوده، دارای برگ‌های قلبی شکل و ابلق به رنگ‌های سفید کرمی و سبز است، زادگاه این گیاه جنگل‌های نسبتاً تاریک بوده و به همین سبب سایه آپارتمان را به‌خوبی تحمل می‌کند.

گل قاشقی گیاهی زیبا و آپارتمانی است که برگ‌های آن پهن، سبز، تخم‌مرغی شکل، گوشتی و براق، با انتهای تقریباً گرد است. گل‌های گیاه قاشقی نیز کوچک و بسیار ریز هستند و به‌ صورت خوشه‌ای، روی مخروط‌های عمودی رشد می‌کنند. برخی از نمونه‌های آن برگ‌های سبز و برخی هم برگ‌های ابلق دارند، نحوه نگهداری گل قاشقی آسان است و مقاوم است؛ اما بعضی‌ها در نگهداری آن مشکل دارند. در ادامه از پلنت لند تهران با ما همراه باشید تا با شرایط نگهداری گل قاشقی و انواع گوناگون گیاه قاشقی آشنا شوید.

لینک مرتبط: استفاده از گیاهان آپارتمانی در دفتر کار خانگی

نحوه نگهداری گل قاشقی چگونه است؟

در ادامه عوامل مؤثر در نگهداری گل قاشقی را تک‌به‌تک بررسی می‌کنیم:

  نور مناسب برای گل قاشقی

از شرایط نگهداری گل قاشقی در خانه نور مناسب برای این گیاه است. گیاه قاشقی نور کم تا متوسط نیاز دارد. بسته به نوع گیاه قاشقی مقدار نیاز نور تغییر می‎‌کند که ابلق‌ها معمولاً به نور بیشتری احتیاج دارند؛ اما این گیاه، در صورت عدم وجود نور هم می‌تواند به‌راحتی به حیاتش ادامه دهد. این گل، نور مستقیم خورشید را در صبح زود یا عصر، بخصوص در فصل بهار و پاییز  را تا حدودی تحمل می‌کند. اما مراقب نورِ مستقیمِ آفتاب، در بعدازظهر روزهای گرم بخصوص در فصل تابستان باشید. نور ناکافی باعث می‌شود که رشد گیاه کاملاً متوقف شود و نور مستقیم خورشید نیز، برگ‌های گیاه را می‌سوزاند به‌خصوص در فصل تابستان.

لینک مفید: گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا

  خاک مناسب برای نگهداری گل قاشقی

خاک مناسب برای پپرومیا قاشقی، خاک نسبتاً سبک با زهکش خوب است. این خاک می‌تواند متشکل از یک قسمت پیت ماسه، یک قسمت ماسه و یک قسمت خاک باغچه باشد که ترکیب خوبی را به وجود خواهند آورد.

   رطوبت مناسب نگهداری گل قاشقی

پپرومیا، علاقه‌مند محیط گرم و مرطوب است. هفته‌ای یک‌بار در زمستان و دو بار در تابستان گیاهتان را غبارپاشی کنید. رطوبت لازم برای برگ قاشقی نیز حد‌ود ۵۰ د‌رصد است. چنانچه رطوبت و حرارت و سرما از حد خود تجاوز کند، لکه‌هایی بر روی سطح برگ‌های گیاه قاشقی ظاهر شده و برگ‌ها را بی‌حس کرده و می‌ریزند.

   آبیاری مناسب  گل قاشقی

پپرومیا با ذخیره کردن آب بافت برگ‌ها و ساقه‌های موجب میشود که به آبیاری فراوان نیاز نداشته باشد. میزان آبیاری گیاه قاشقی در زمستان، هر 10 روز تا دو هفته یکبار و در تابستان، هفته‌ای 1 الی 2 بار است. در نگهداری گل قاشقی خوب است صبر کنید تا خاک درون گلدان خشک شود و بعد به آن آب دهید.

آبیاری بیش از اندازه هم پوسیدگی ریشه‌ها را به دنبال دارد و در حقیقت دلیل اصلی مشکلات جدی گل قاشقی این است. خوب است این گل را به وسیله زیر گلدانی آب بدهبد. این روش سبب می‌شود که‌برگ‌ها پپرومیای شما خشک مانده و گیاهتان به بیماری‌های گیاهی مبتلا نشود.

   دمای مناسب نگهداری گل قاشقی

طرز نگهداری گل قاشقی به این صورت است که این گیاه، به سرمای زیاد مقاومت ندارد و دمای بین 15 تا 30 درجه را تحمل می‌کند. بهترین دما برای آن، حدود 25 درجه سانتی‌گراد است. دمای بالا نیز موجب چروکیده شدن برگ‌های گیاه قاشقی و خشک شدن آنها می‌شود. بخصوص اگر در این شرایط، گیاهتان خشکی نیز کشیده باشد.

   کود مناسب نگهداری گل قاشقی

در صورتی‌ که برگ‌های گل قاشقی شما کم‌رنگ شوند و رشد گیاه کاهش یابد، باید از کود استفاده کنید. برای تقویت گیاه قاشقی در فصلول سرد، ماهی یک مرتبه و در فصلول گرم، هر دو هفته یک‌بار  از انواع کود کامل می‌توانید استفاده کنید.

  نحوه تکثیر گل قاشقی

زمان مناسب جهت گرفتن قلمه برگ یا ساقه در اواخر  بهار یا تابستان است. ساقه‌ی گیاه قاشقی را داخل آب قرار دهید و  پس از ریشه‌دار شدن، آن‌ها را داخل خاک بکارید.

  تمیز کردن برگ‌های گل قاشقی

به علت شکننده بودن گلبرگ قاشقی، غبارپاشی برای تمیزکردن برگ‌ها کافی است.

  گل قاشقی و تعویض گلدان

 گل قاشقی گلدان کوچک را دوست دارد؛ زیرا ریشه‌های گیاه برگ قاشقی سطحی و ریز است پس‌نیاز نیست هر سال گلدان آن را بزرگ‌تر کنید. خیلی راحت از طریق برگ و یا ساقه هم داخل آب هم مستقیم داخل خاک کوکوپیت ریشه‌دار می‌شود.

 تقویتی برای نگهداری گل قاشقی

به‌ طور کلی جهت تقویت گل قاشقی باید خاک این گیاه را همیشه مرطوب نگه دارید چرا که سبب تقویت و رشد این گیاه می‌شود. از کودهای 20.5.10 و  19.6.20(این کود دارای نیتروژن، فسفر و پتاسیم است که به شدت برای گیاه قاشقی نیاز است) که درصد نیتروژن بیشتری دارند می‌توانید به‌عنوان تقوتی برای گل قاشقی، استفاده کنید. نور لازم و غیر مستقیم، آبیاری منظم و کوددهی مناسب نیز به‌عنوان تقویتی برای گل قاشقی بشدت می تواند اثر داشته باشد.

خصوصیات گونه‌های مختلف گیاه قاشقی

گونه‌های مختلف گیاه قاشقی (Peperomia) ممکن است در خصوصیات مختلفی مانند اندازه و شکل برگ، رنگ برگ، نیازهای نوری و آبی، واکنش به شرایط محیطی، رشد و نگهداری مختلف باشند. برخی از گونه‌ها برگ‌های ضخیم و گوشتی دارند، درحالی‌که دیگران برگ‌های نازک‌تری دارند. همچنین، رنگ برگ‌ها نیز ممکن است از سبز معمولی تا رنگارنگ و متنوع باشد. برخی از گیاهان قاشقی نیاز کمی به نور دارند و درحالی‌که دیگران به نور فراوان نیاز دارند. اطلاعات خاص در مورد هر گونهٔ خاص برای نگهداری بهتر گیاه قاشقی بسیار مفید است.

   گیاه قاشقی با دم‌برگ قرمز

دم‌برگ‌های قرمز یا بور deaux گیاهی خانگی هستند و به دلیل رنگ زیبا و جذاب آن در بین علاقه‌مندان به گیاهان زینتی محبوبیت زیادی دارد. این گیاه با دم‌برگ‌های قرمز جذاب و زخمی و یا به عبارت دقیق‌تر حاشیه‌دار ظاهر منحصربه‌فردی دارد و از جمله گیاهانی است که به‌راحتی در محیط‌های خانگی قابل نگهداری است.

    گل قاشقی بالا‌رونده

گل قاشقی بالا‌رونده برگ‌های استوانه‌ای به صورت عمومی با رنگی سبز و حاوی الگوهای مختلف دارد. این گل اغلب به‌عنوان گیاهی داخلی برای دکوراسیون ادارات و منازل استفاده می‌شود و به سبب ظاهر زیبا و مراقبت آسان، محبوبیت بسیار دارد.

   گیاه قاشقی ساقه بلند

گیاه قاشقی ممکن است انواع مختلفی از ساقه‌های بلند داشته باشد. برخی از گیاهان قاشقی دارای ساقه‌های بلند و عمودی هستند که از زیر گلدان شروع شده و به بالا می‌روند. این‌گونه‌ها اغلب نیاز کمتری به فضای افقی دارند و بهتر است در جاهایی قرار گیرند که این فضا محدود است. اما برای داشتن اطلاعات دقیق‌تر در مورد گونه‌های خاص گیاه قاشقی با ساقه بلند، بهتر است به هر گونهٔ خاص به‌عنوان گیاه خانگی نگهداری شده و رشد کرده٬ توجه کنید.

   گل قاشقی پپرومیا پلوسیدا

گیاه گل قاشقی پپرومیا پلوسیدا یک گیاه خانگی زینتی با برگ‌های چرمی و گوشتی است که به‌راحتی در شرایط خانگی می‌روید. این گیاه به‌خاطر شکل جذاب و منحصربه‌فرد برگ‌هایش و نیاز کمش به نور و آب، محبوبیت زیادی در بین علاقه‌مندان به گیاه دارد.

   گیاه قاشقی پپرومیا ابلق

این گیاه برگ‌های گوشتی و ضخیمی دارد و به دلیل شکل جذاب برگ‌هایش و نیاز کم به نور و آب، محبوبیت زیادی در بین علاقه‌مندان به گیاهان زینتی دارد. ممکن است برگ‌های آن رنگارنگ بوده و الگوهای گوناگونی داشته باشند که این گل را تبدیل به گزینه ای جذاب جهت تزیین منازل و محیط‌های کاری کرده است.

   گل قاشقی پپرومیا کاپراتا

این گل برگ‌های جذاب و زیبایی دارد که به‌خصوص به دلیل رنگ‌ها و الگوهای مختلف موردتوجه همه قرار می‌گیرد. گیاه گل قاشقی پپرومیا کاپراتا به دلیل نیاز کم به نور و آب و همچنین ظاهر دکوراتیو خود، موردعلاقه‌ی علاقه‌مندان به گیاهان زینتی بوده و به‌عنوان گیاهی زینتی بسیار مناسب برای منازل و محیط‌های کاری محسوب می‌شود.

  گیاه قاشقی پپرومیا آرجیریا

این گیاه برگ‌های چرمی و جذاب با رنگ‌های متنوع دارد که تبدیل به گزینه ای زینتی محبوب جهت استفاده در منازل و محیط‌های کاری شده است. گل پپرومیا آرجیریا به سبب نیاز نداشتن به نور و آب زیاد و ظاهر دکوراتیو ، موردتوجه بسیاری از علاقه‌مندان به گیاهان زینتی قرار  گرفته است.

خرید انواع مختلف گل قاشقی از گلخانه دانش‌بنیان پلنت لند تهران

شما می‌توانید نحوه نگه‌داری گل قاشقی و انواع مختلف آن را از ما بخواهید و خریداری نمایید، فقط کافی است با ما تماس گرفته یا به بهترین فروشگاه گل‌وگیاه در تهران مراجعه نمایید. در فروشگاه پلنت لند انواع گیاهان آپارتمانی، خاک، کود و آفت کش را با بهترین قیمت خریداری کنید.

با دادن امتیاز، ما را ارائه خدمات بهتر یاری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *