مقالات

معرفی گیاه سرخس مارچوبه

معرفی گیاه سرخس مارچوبه

معرفی گیاه سرخس مارچوبه

گیاه سرخس مارچوبه یک گیاه پرطرفدار و رایج برای نگهداری در خانه ها است. زیرا به خاطر داشتن شاخ و برگ های سبک، ظاهر جذاب و نگهداری آسانی که دارد، نگهداری از آن بسیار ساده است. در این مقاله ما به “معرفی گیاه سرخس مارچوبه” پرداخته ایم، با ما همراه باشید، تا با آن آشنا شوید.

گیاه سرخس مارچوبه یک گیاه مقاوم به گرما است، که دارای برگ های داسی شکل، ساقه های تیغ دار و پیچ خوردگی های جذابی می باشد. این گیاه بومی آفریقا جنوبی است و از خانواده Liliaceae می باشد، اگر این گیاه در فضا باز کاشته شود، به سرعت گسترش پیدا می کند. اما بهتر است، آن را در محیط گرم بیرون نکارید، زیرا گیاهی مهاجم است، که سرعت رشد بالایی دارد. به همین خاطر در کمترین زمان تمام باغچه را پر از علف هرز می کند.

به همین دلیل بهتر است، که این گیاه را در داخل خانه نگهداری کنید. اگر به خوبی از این گیاه مراقبت کنید، از فصل بهار تا پاییز گل های ریز و معطری به رنگ سفید روی آن به وجود می آید، که زیبایی آن را دو چندان می کند. همچنین بهتر است بدانید، که گیاه مارچوبه برای انسان و حیوانات خانگی سمی می باشد. با پلنت لند تهران، فروشگاه آنلاین گل همراه باشید تا درباره این گیاه زیبا بیشتر بدانید. 

نگهداری گیاه سرخس مارچوبه

شرایط نگهداری گیاه سرخس مارچوبه

در سطر زیر به شرایط نگهداری گیاه سرخس مارچوبه اشاره شده است:

  • آبیاری

برای این که این گیاه به خوبی بتواند رشد کند، نیاز دارد، تا درفصل رشد خود یعنی بهار و تابستان به صورت منظم آبیاری شود. فقط دقت کنید، که زمانی گیاه را باید آبیاری کنید، که حدود 5 سانتی متر از سطح خاک خشک شده باشد. اگر برگ های گیاه شما قهوه ای و پژمرده شد، یعنی آبیاری به گیاه کم بوده است. به همین دلیل برای تامین آب مورد نیاز، لازم است، تا گیاه را به صورت روزانه با اسپری آب مرطوب کنید. همچنین بهتر است بدانید، که آبیاری به این گیاه باید در فصل زمستان کمتر باشد.

  • نور

این گیاه برای رشد خود نیاز به نور غیر مستقیم خورشید دارد. فقط دقت کنید، که از قرار دادن گیاه در مقابل نور مستقیم خورشید خودداری کنید، زیرا باعث سوختن برگ های گیاه می شود. همچنین اگر گیاه نور کافی دریافت نکند، برگ هایش زرد می شود و از بین می رود.

  • کوددهی

گیاه سرخس مارچوبه برای رشد خود نیاز به هفته ای یک بار کوددهی در فصل رشد خود یعنی بهار و تابستان دارد. این گیاه در فصل های دیگر ماهی یک بار نیاز به کود دارد. همچنین بهتر است، از کود متعادل محلول در آب برای کوددهی به این گیاه استفاده کنید.

  • خاک

اگر می خواهید این گیاه را در گلدان بکارید، بهتر است از خاک برگ و خاک باغچه غیر آهکی استفاده کنید. همچنین بهتر است بدانید، که خاک این گیاه باید دارای زهکشی بالایی باشد.

  • دما

این گیاه مقاوم می تواند در هر دمایی به خوبی رشد کند،.اما دقت کنید، اگر دما محیط به صورت مداوم به مقدار زیادی بالا باشد، باعث می شود گیاه آسیب ببیند. بهترین دما برای نگهداری از این گیاه 12 درجه سانتی گراد است. همچنین بهتر است بدانید، که این گیاه نیازی به بالا بردن رطوبت محیط اطراف خودش ندارد. اما می توانید برگ های آن را در فصل گرم تابستان با اسپری آب مرطوب کنید.

آبیاری سرخس مارچوبه

  • گلدان

همان طور که می دانید سرعت رشد این گیاه و متراکم شدن ریشه های آن بالا می باشد، بنابراین بهتر است گلدان این گیاه زود به زود تعویض شود. فقط دقت کنید، تعویض گلدان را در فصل رشد این گیاه انجام دهید. همچنین زمانی که گلدان آن را تعویض می کنید، بهتر است خاک آن را نیز تعویض کنید.

  • هرس

این گیاه به خاطر اینکه سرعت رشد بالایی دارد، باید به صورت مرتب هرس شود. برای هرس کردن گیاه از دستکش و چاقو استریل شده و تیز استفاده کنید. هنگام هرس ساقه های قدیمی آن را هرس کنید. همچنین برگ های مرده و شاخه های آسیب دیده آن را نیز هرس کنید، تا گیاه آسیب نبیند.

اطلاعات بیشتر: خرید گل سرخس

روش تکثیر گیاه سرخس مارچوبه

گیاه سرخس مارچوبه را می توانید به دو روش کاشت بذر و تقسیم بوته تکثیر کنید. چون کاشت بذر یک روش طولانی است، معمولا برای تکثیر این گیاه از روش تقسیم بوته استفاده می کنند. در سطر زیر به مراحل تقسیم بوته گیاه سرخس مارچوبه اشاره شده است:

گیاه مادری که دارای برگ های قوی و سالم است را، بعد از مرطوب کردن خاک به آرامی از داخل گلدان بیرون بیاورید. سپس توسط چاقو تیز و ضد عفونی شده، ریشه های بوته گیاه مادری را به دو یا چند بوته تقسیم کنید. هنگام تقسیم بوته دقت کنید، زیرا هر بوته جدید باید چند عدد پیاز زیر زمینی داشته باشد. سپس بوته های جدید را در یک گلدان جدید با خاک مناسب بکارید. در آخر گیاه را آبیاری کنید و آن را در یک محیط گرم و مرطوبی که نور غیر مستقیم خورشید وجود دارد، قرار دهید.

اطلاعات بیشتر: خرید گل آپارتمانی

نتیجه گیری

در مقاله بالا ما به “معرفی گیاه سرخس مارچوبه” پرداخته ایم. اگر قصد خرید و نگهداری از این گیاه را دارید، می توانید با خواندن مقاله بالا با این گیاه و شرایط نگهداری آن آشنا شوید. 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *