مقالات

علت زرد شدن دیفن باخیا-قسمت دوم

علت زرد شدن دیفن باخیا

علت زرد شدن دیفن باخیا

قسمت دوم

در ادامه بررسی علل زرد شدن برگهای گیاه دیفن باخیا، به بررسی مواردی می‌پردازیم که کمتر به آنها توجه شده باشد. امیدواریم درصورت رعایت موارد زیر، گیاه شما برگهای سرسبز و شاداب‌تری داشته و از زیبایی آن لذت ببرید. با پلنت لند تهران، فروشگاه خرید گل همراه باشید.

مطالعه قسمت اول: علت زرد شدن برگ های دیفن باخیا

درجه حرارت افراطی

گیاهان دیفن باخیا در دمای بین ۱۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد بهترین عملکرد را دارند و در خارج از این محدوده دمایی علائم تنش را نشان می دهند. برگ‌های زرد یکی از رایج‌ترین نشانه‌های این واکنش استرسی است، زیرا گیاه نمی‌تواند در خارج از این دماها رشد مناسبی داشته باشد.

بیشتر فضاهای داخلی باید به خوبی در این محدوده دمایی قرار داشته باشند، بنابراین این امر برای گیاهانی که در تابستان در اتاق‌های گرم رشد می‌کنند یا در زمستان در کنار پنجره‌ها نگهداری می‌شوند، بیشترین ارتباط  را دارد. اگر دیفن باخیای خود را در تابستان بیرون بگذارید و  زمانی که فصل پاییز فرا می‌رسد آن را به داخل منزل منتقل کنید، استرس دمایی نیز ممکن است رخ دهد.

راه حل:

اگر فکر می کنید این تغییر دما ممکن است در این مورد نقش داشته باشد، توصیه می کنم برای چند روز یک دماسنج دیجیتالی در کنار گیاه خود قرار دهید. دماسنجها معمولا دمای فعلی و همچنین حداکثر و حداقل دمای اتاق را ثبت می کنند و تشخیص مناسب بودن شرایط دمایی را آسان می کنند.

میزان نور

نور غیر مستقیم روشن برای دیفن باخیا بهترین نور است. تابش مستقیم نور خورشید برای مدت طولانی می‌تواند برای دیفن باخیا خطرناک باشد، زیرا آنها مستعد سوختن و خشک شدن هستند. مقدار مناسب نور در این گیاهان بسیار مهم است، نه تنها به این دلیل که مستقیماً بر سلامت گیاه تأثیر می گذارد، بلکه به این دلیل که نور زیاد یا کم، میزان و تعداد دفعات نیاز به آبیاری گیاه را نیز پیچیده می کند.

راه حل:

برای جلوگیری از این مشکلات، جایی را پیدا کنید که گیاه بیش از 1 تا 2 ساعت در روز در مسیر نور مستقیم خورشید قرار نگیرد و در حالت ایده آل از نور مستقیم خورشید دور نگه داشته شود، اما در طول روز در معرض نور روشن و غیر مستقیم خورشید قرار داده شود. همچنین به خاطر داشته باشید که چیدمان و پنجره‌های اتاق به طور مستقیم بر میزان نور خورشید تأثیر می‌گذارد.

به خاطر داشته باشید که تغییر فصل، میزان نور و گرمای موجود در گیاه شما را نیز تغییر می دهد. ممکن است لازم باشد گیاه خود را در طول سال به مکان های مختلف خانه خود منتقل کنید تا از نور زیاد یا ناکافی جلوگیری کنید. البته در نظر داشته باشید مقداری زرد شدن برگها در طول فصول در حال تغییر رایج است، به ویژه در پاییز و زمستان، زمانی که شاخ و برگهای قدیمی بیشتر احتمال دارد به عنوان بخشی از عادت رشد طبیعی این گیاه از بین بروند.

icon اطلاعات مرتبط: خرید انواع گیاهان آپارتمانی

آفات و بیماری ها

زرد شدن برگ های دیفن باخیا نیز می تواند به دلیل هجوم حشرات و عفونت قارچ ها یا باکتری ها باشد. دیفن باخیا می تواند توسط اکثر حشرات رایج گیاهان آپارتمانی از جمله حشرات آردآلود، فلس و کنه عنکبوتی تحت تاثیر قرار گیرد.

بررسی منظم گیاه برای وجود حشرات، با بررسی هر دو طرف برگ‌ها می‌تواند به پیشگیری یا مقابله با مشکل در مراحل اولیه کمک کند. مکیدن شیره توسط حشرات باعث زرد شدن برگها می شود زیرا آنها آب و مواد مغذی گرانبهای گیاه شما را برداشت می کنند.

کنه‌های عنکبوتی نیز می‌توانند خطرناک باشند، زیرا آن‌قدر کوچک هستند که تشخیص مشکل قبل از اینکه خیلی دیر شود دشوار باشد. به دنبال تارهای ظریف رو و بین برگ ها باشید و در صورت مشاهده مشکل، درمان را به تاخیر نیندازید. همچنین سعی کنید گیاه خود را با برخی از گزینه های طبیعی برای مقابله با حشرات گیاهان آپارتمانی درمان کنید. بیماری های قارچی و باکتریایی نیز می توانند برگ های شما را زرد کنند.

کمبود مواد مغذی

طیف وسیعی از مشکلات کمبود مواد مغذی می تواند منجر به زرد شدن برگ های دیفن باخیا شود که معمولاً کمبود نیتروژن و فسفر است. گیاهی که سال هاست خاک گلدان آن تعویض نشده و بدون کود باقی مانده است، نشانه هایی از کمبود مواد مغذی و زرد شدن برگ ها را نشان می دهد. اشکال این کار این است که شما واقعاً باید کودهای تکمیلی برای کمک به رشد و شکوفایی دیفن باخیای خود در حداکثر پتانسیل خود ارائه دهید. فقط مراقب باشید که زیاده روی نکنید، زیرا مسمومیت مواد مغذی می تواند مشکلات دیگری را برای گیاه شما ایجاد کند.

راه حل:

سعی کنید گیاه دیفن باخیای خود را هر 2 تا 3 هفته در طول فصل رشد، با یک کود متعادل و محلول در آب، کود دهید. به طور متناوب، می توانید از کودهای آلی استفاده کنید، اما مزایا و معایب آنها را بررسی کنید.

icon لینک مرتبط: خرید انواع کود

دیگر عوامل

اگر کاملاً مطمئن هستید که بیشتر جنبه‌های مراقبت گیاه دیفن باخیا را در نظر گرفته‌اید، اما به نظر می‌رسد گیاه شما هنوز برگ‌های زرد زیادی دارد، در مورد این موارد فکر کنید. واحدهای تهویه مطبوع، دریچه های گرمایش یا پنجره های نشتی مقصران رایج هستند.

اگرچه دیفن باخیای شما نسبت به برخی از گیاهان آپارتمانی مقاوم‌تر است، اما می‌تواند نشانه‌های قابل توجهی از پژمردگی را نشان دهد، بنابراین گیاه خود را به مکان دیگری منتقل کنید تا این مشکل برطرف شود.

آیا می توانم برگ های زرد را از دیفن باخیا حذف کنم؟

جواب این سوال بستگی به علت زرد شدن برگهای گیاه دارد. برای مشکلات آفات و بیماری ها، بهتر است فوراً شاخ و برگ های آسیب دیده را هرس کنید زیرا این تنها راه نجات گیاه است.

حرف آخر

امیدواریم این مقاله به شما کمک کند تا دلیل زرد شدن برگ های دیفن باخیا را برطرف کنید و از بروز هر گونه مشکلی در آینده جلوگیری کنید. نکته اصلی این است که هر علت را بطور جداگانه مورد بررسی قرار دهید. بدین منظور گیاه خود را به دقت ارزیابی کرده و تغییراتی را برای بهبود سلامت کامل گیاه خود ایجاد کنید. برای خرید انواع گل دیفن باخیا با فروشگاه پلنت لند تهران همراه باشید.

4.1/5 - (18 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *